It is currently Sun May 19, 2024 5:28 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Mai multe probleme in acvariu
PostPosted: Mon Mar 15, 2010 12:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:59 am
Posts: 77
Location: Oradea
Am un bazin de 350L plantat cu plante destul de rezistente care au mai trecut cu brio si alta data cand am mai facut tratament.
In total am 18 discusi dintre care 2 care sunt destul de mari(17-15cm) si nu au mancat de 4 saptamani fara 3 zile pe care i-am tinut in carantina 11 zile impreuna cu inca 4 mai mici care au fost cumparati atunci(toti 6). pe urma i am bagat in acvariul mare deoarece acvariul nu era ciclat si se strica apa foarte tare cu speranta ca o sa inceapa sa manance.
Acumazi 1 saptamana i-am bagat in acvariul de carantina doar pe cei 2 mari, am bagat sare si am urcat apa la 35-36 grade dar din pacate nu au inceput sa manance.
Printre altele au aparut si alte necazuri in acvariul mare.Aveam 1 Snakeskin de vreo 10 cm care de vreo 1 luna statea tot mai retras si am observat ca avea excremente albe.
De cateva zile au inceput inca vreo 4 dintre ei sa fie tot mai apatici si au inceput sa faca flagelate. Mai am in bazin inca 2 care sunt mai maricei 13-14 cm , la unu dintre ei i-a aparut o gaura in cap de vreo 3mm cu aprox 3 zile inainte sa observ ca are si asta flagelate iar celalalt sta cu aripile mai restranse si ii inchis la culoare stand de multe ori pe o parte si din cand in cand parca se ridica un pic cu capul in sus dar am vazut ca are excremente normale.
Ce am mai observat ca unii dintre ei se scarpina pe burta, langa anus cu "tepii aia mai ascutiti" si tremura.

Ce am de gand este sa incep un tratament cu Flagellol(Il am in dotare) in acvariul mare si ma gandesc sa bag si discusii din acvariul de carantina in cel mare ca sa tin un tratament pentru toti.
In momentul cand bag tratamentul in acvariu vreau sa scot filtrul extern si sa il curat foarte bine( sa schimb buretii din interior si sa spal foarte bine substratul din interior, eventual sa il si fierb daca ar fi bine) si pe urma sa il asamblez la loc si sa ii pun Sera Nitrivec sau Bactozym si sa il pun sa functioneze 3 zile separat sa se formeze ceva bacterii in el iar dupa cele 3 zile de tratament sa pun filtrul in acvariul mare si sa fac cateva zile schimb de minim 30% de apa pana o sa vad ca NO2 dispare incet.
Ii rog frumos pe cei care s-au mai confruntat cu asa ceva sa imi dea sfaturi pt ca mai diseara vreau sa aplic tratamentul.

_________________
Galerie
Canal youtube


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mai multe probleme in acvariu
PostPosted: Mon Mar 15, 2010 12:59 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 8:25 pm
Posts: 899
Location: CONSTANTA
Cea mai buna solutie este sa-i bagi intrun acvariu carantina si sa incepi tratamentul. Am avut si eu boala gaurilor la cap care este o carenta de vitamine si minerale si am tratat-o cu Spirohexol de la JBL si acest tratament este bun si pt flagelate. Am folosit o pastila la 20l apa si am ridicat temperatura la 33-34grade.La gaurile de la cap am mai folosit tetraciclina unguent am scos pestele din bazin si am aplicat in zona cu pricinacu un betisor de ureche.Succes si sa auzim de bine despre pestisori.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mai multe probleme in acvariu
PostPosted: Mon Mar 15, 2010 1:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
3 zile la ciclat nu este de ajuns chiar daca pui acele solutii "minune".
De ce vrei sa cureti filtrul si sa-l speli foarte bine?
Flagelatele s-au multiplicat datorita faptului ca discusilor nu le convine ceva in apa.
Vei decicla in totalitate acvariul daca speli filtrul si pietrisul.
Ce iti recomand eu, e sa il faci steril si sa faci tratamentul cu metronidazol si temperatura ridicata.
Carantina de 3 zile care le-ai facut-o e ca si frectia la picior de lemn.
Carantina dureaza mult mai mult.
Daca vrei sa ii tii totusi in acvariul plantat, trebuie sa le cureti pe fiecare zi substratul si schimburi de apa cat mai dese.


Succes.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mai multe probleme in acvariu
PostPosted: Mon Mar 15, 2010 2:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:59 am
Posts: 77
Location: Oradea
marian4232 wrote:
3
Carantina de 3 zile care le-ai facut-o e ca si frectia la picior de lemn.
Carantina dureaza mult mai mult.

I-am tinut 11 zile in carantina.
marian4232 wrote:
3 zile la ciclat nu este de ajuns chiar daca pui acele solutii "minune".
De ce vrei sa cureti filtrul si sa-l speli foarte bine?

Nu ma gandeam sa ciclez filtrul in 3 zile, ma gandeam sa incep ciclarea mai repede cu 3 zile dupa care sa pun filtru la acvariul mare impreuna cu apa din acvariul in care a fost pus.
Iar cat despre curatarea filtrului ma gandeam sa incerc sa curat acvariul de flagelate pe cat pot mai bine asta insemnand si filtru extern.
Cat desptre tratarea lor in acvariul de carantina nu prea cred ca este posibil pt ca am un acvariu de numai 68 de litri.
Schimburi de apa fac odata la 5 zile cate 20% din apa.

_________________
Galerie
Canal youtube


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mai multe probleme in acvariu
PostPosted: Mon Mar 15, 2010 2:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Destul de putin 20% la 5 zile la cati discusi ai acolo si luand in considerare ca unii mai au de crescut.
Toti discusii au flagelate insa sunt tinute in frau de catre sistemul imunitar.
Cand se streseaza, sistemul imunitar este slabit si acestea se inmultesc.
Flagelatele pot contamina discusii cand acestia iau in gura si scuipa.
Sunt de parere ca e de ajuns sa cureti putin filtrul, cu apa din acvariu.

Succes.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mai multe probleme in acvariu
PostPosted: Mon Mar 15, 2010 4:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:59 am
Posts: 77
Location: Oradea
Daca faceam teste inainte sa schimb apa aveam: No2=0, No3=25-30 maxim iar din cate stiu limita de alerta e 50.
Folosesc teste Tetra.

_________________
Galerie
Canal youtube


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mai multe probleme in acvariu
PostPosted: Mon Mar 15, 2010 5:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
No3 nu este unicul factor de stres.
Fiind acvariu plantat, in substrat se pot ascunde multe vietati daunatoare discusilor.
Trebuie sa gasesti sursa lor.
Ai si exemplare dominante/agresive?
Prin repetate atacuri, pot determina pe ceilalti sa se ascunda si in final sa refuze mancarea.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mai multe probleme in acvariu
PostPosted: Mon Mar 15, 2010 6:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:59 am
Posts: 77
Location: Oradea
Nu am niciunu care sa fie extrem de agresiv.
Numai daca nu sa fie probabil si o problema care am discutat-o tot aici la cabinetu medical legat de faptul ca eu bagam apa calda de la boiler in bidon din care faceam schimbu.

_________________
Galerie
Canal youtube


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mai multe probleme in acvariu
PostPosted: Tue Mar 16, 2010 3:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:59 am
Posts: 77
Location: Oradea
Am inceput aseara tratamentul in acvariul mare iar filtrul extern l-am pus sa functioneze intr-un acvariu in care este 40L apa.Am presarat si un pic de tetradiscus in acvariu.

_________________
Galerie
Canal youtube


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mai multe probleme in acvariu
PostPosted: Wed Mar 17, 2010 10:54 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Ca sa nu moara mare parte din bacterii, baga zilnic putina mancare in acvariul unde ai pus filtrul.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group