It is currently Tue Apr 16, 2024 7:39 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 67 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Author Message
 Post subject: Re: stau cu botu la suprafata si unpic pe laterala
PostPosted: Tue Oct 05, 2010 11:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Temp.32gr,schimburi zilnice de cel putin 50% cu pastrarea parametrilor apei de schimb(ph,temp),nu exagera cu mincarea.
Schimbul de apa se face cu pestii in bazin,nu ai de ce sa-i trambalezi pt.ca-i stresezi inutil.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: stau cu botu la suprafata si unpic pe laterala
PostPosted: Wed Oct 06, 2010 8:08 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ar fi bine sa aiba cat mai multa apa, ca sa nu i se schimbe proprietatile si sa nu cresca concentratia de amoniac si nitrit asa repede. Nu uita de sare! E putina, dar le salveaza viata.
Adu-i intai pe linia de plutire, sa-si revina, iar cand ii vezi mai agili poti sa le dai si hrana, dar nu fortat, ca-i stresezi si le faci mai mult rau decat bine. Dupa ce-si revin si sunt mai agili poti sa-i si hranesti, dar nu artificial cu tubul, ca-i stresezi si le faci mai mult rau decat bine. Discusii maturi rezista mai multe luni de zile fara hrana. Daca mai postesc 3-4 zile n-or muri din cauza asta. Problema cea mai mare este deocamdata apa. Lasa lumina stinsa cat poti de mult, ca sa se simta mai in siguranta, si nu face schimbari fara sa anunti aici intai. Pesti noi, plante noi, tratament nou etc. Temperatura tine-o la 30°, ca sa obtii un compromis bun intre stimularea imunitatii si inmultirea bacteriilor, eventual daunatoare.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: stau cu botu la suprafata si unpic pe laterala
PostPosted: Wed Oct 06, 2010 7:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 27, 2010 3:49 pm
Posts: 89
Location: Constanta
Inainte sa fac schimbul de apa, bazinul pe fund are mizerie de la buretii care i`am spalat in bazin, bineinteles acolo sunt colonii de bacterii relativ benefice. Sa le aspir sa las fundul bazinului cristal? sau sa incerc sa le pastrez ele facnd o treaba buna?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: stau cu botu la suprafata si unpic pe laterala
PostPosted: Wed Oct 06, 2010 8:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nu trebuie sa aspiri inca, dar ilumineaza doar daca-i nevoie si atunci nu foarte intens.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: stau cu botu la suprafata si unpic pe laterala
PostPosted: Wed Oct 06, 2010 9:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 27, 2010 3:49 pm
Posts: 89
Location: Constanta
bun, ca sa ii fac sa se simta mai bine in prima faza voi completa cu apa , inca 10 L, apoi maine voi face un schimb de apa, de 20-30L la un gh de 8-10, aceeasi temperatura

Daca albastru de metil nu isi face efectul la cel care are rana respectiva pe cap....sa incerc tamponare cu sera costapur? sau este prea puternic pt aplicare directa? pt ca nu vreau sa pun in bazin sa ii zapacesc si mai tare decat sunt

Stiu ca poate suna crud, dar am un bazin plin cu puiet de guppy, ma gandesc ca poate ceva miscare in bazin i-ar stimula la hrana? sa pun cativa pui poate poate ii incanta?

L.E: cel cu rana pe cap sta complet pe verticala, nu pe lateral,...ci pe verticala si inoata relativ greoi ....tare mi-e ca pana maine dim.... :(


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: stau cu botu la suprafata si unpic pe laterala
PostPosted: Thu Oct 07, 2010 9:46 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Tamponeaza-i rana de pe cap cu Asocilin(unguent de uz veterinar).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: stau cu botu la suprafata si unpic pe laterala
PostPosted: Thu Oct 07, 2010 6:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Poti sa incerci cu puii de Guppy, daca crezi ca trebuie neaparat sa manance ceva, dar aminteste-ti de posibilitatea infectarii discusilor cu bacterii din acvariile tale.
Asa ai putea sa le dai lovitura de gratie!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: stau cu botu la suprafata si unpic pe laterala
PostPosted: Sat Oct 09, 2010 9:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 27, 2010 3:49 pm
Posts: 89
Location: Constanta
am mai pus cativa pui de guppy, vad ca la cel care ii puneam albastru de metil parca parca incepe sa mai dea rana inapoi. Am luat si Asocilin dar inca nu am tamponat si cu acesta. Urmeaza poimaine raspoimaine sa vad daca da inapoi


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: stau cu botu la suprafata si unpic pe laterala
PostPosted: Sat Oct 09, 2010 10:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ii mananca sau ii pui degeaba?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: stau cu botu la suprafata si unpic pe laterala
PostPosted: Sat Oct 09, 2010 11:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 27, 2010 3:49 pm
Posts: 89
Location: Constanta
sper sa le starneasca interesul, erau doar 2 pui la un volum destul de mare. daca reusesc sa ii corup voi fi fericit :D


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 67 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group