It is currently Tue Apr 30, 2024 10:39 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Sat Nov 06, 2010 1:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 25, 2010 10:33 pm
Posts: 116
Location: Bistrita
mai asteptam atunci. in cazul constipatiilor de obicei isi revin singuri?
gurmandul..chiar daca de aseara s-a mai dezumflat nu prezinta interes deloc pt mancare iar restul sunt oki.

ce a fost curios e faptul ca odata cu administrarea metronidazolului pestele a inceput sa elimine fecale..ceea ce in mom de fata nu o mai face...

sugestia e totusi sa mai astept si sa nu mai administrez metronidazol?
fecalele au fost negre intradevar..dar si albicioase...cand cum.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Sat Nov 06, 2010 4:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Ce facem in cazul flagelatelor rezistente la Metronidazol !

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Sat Nov 06, 2010 4:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
sorinhc wrote:
Ce facem in cazul flagelatelor rezistente la Metronidazol !


Avem grija ca discusii nostri sa nu mai faca flagelate ;) . Iar daca totusi fac ...
Am inteles in cele din urma de ce Ioan spunea odata ca aia care se imbolnavesc de flagelate chiar daca le asiguram conditii de viata bune nu se merita sa ii tratam . Eu scap de orice pui in virsta de pina la 3 luni daca vad ca nu se simte bine sau nu creste cum trebuie ,nu ma intereseaza de ce nu se simte bine , daca or fi flagelate ,daca o fi doar o indispozitie ,etc .E mai bine si pentru mine si pentru ceilalti pui deoarece aruncind citiva mai slabi ii feresc pe cei puternici de un posibil focar de agenti patogeni .Primii pui care se imbolnavesc sunt de obicei cei care raspindesc boala in acvariu si la fratii lor mai puternici asa ca daca scapi de cei mai slabi ceilalti sunt mai feriti de boli .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: cum folosim METRONIZADOL-ul?
PostPosted: Thu Nov 18, 2010 12:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 20, 2010 12:01 pm
Posts: 125
Location: Brasov
mariusvlad wrote:
Metronidazolul trateaza doar flagelatele, dar si aici sunt discutii. Deparazitare nu face, doar trateaza afectiunea.
Cantitatea? O pastila de 250 la 20l de apa.


Am si eu 3 intrebari :
1- toata lumea trateaza flagelatele cu Metronidazol dar nimeni nu vorbeste de Spirohexol , spre exemplu . Este superior Metronidazolul ? sau care este motivul ?
2- pe perioada tratamentului pestele va fi hranit sau nu ?
3- pe perioada tratamentului se ridica temperatura la 35 grd sau nu ? Intreb pentru ca marian4232 zice ca da , iar dragos zice ca nu ? Deci cum este bine ?

_________________
Iubesc discus-ul si dobermann-ul .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Thu Nov 18, 2010 12:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
1. Depinde... Cu metro e mult mai ieftin, dar important este sa si mearga caci uneori pestii nu mai raspund tratamentului si trebuie sa incerci si medicamentele dedicate.
2. Daca mananca atunci e mai bine sa bagi metro direct in hrana. Pot fi hraniti pe perioada tratamentului. Asa iti vei da seama daca se insanatosesc.
3. Daca poti sa ridici temperatura la 35.5 grade, poti scapa de flagelate si fara medicament. Eu am vindecat discusi cu metro si la 32 grade dar recomand totusi 35.5 grade.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Thu Nov 18, 2010 6:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 25, 2010 10:33 pm
Posts: 116
Location: Bistrita
un peste care s-a constipat si s-a umflat iar acum dupa o saptamana jumate mai elimina fecale cand filamentoase cand negre..nu mai are pofta de mancare. Era cel mai mancacios.
Se simte mult mai bine dar nu e interesat de mancare.
Care e cel mai bun lucru de facut in situatia de fata?
Multumesc

Ca sa nu mai adaug alt post mai pun o intrebare. unui discus i se tot crapa inotatoarea pectorala. ii apare o pelicula alba..apoi se "rupe" ramanand o gaura si in max 2 zile ii revine. dupa inca 2 zile iar ii se face albicioasa si se rupe. Idei?

PS: am revenit si cu 2 poze cu fecalele!
se poate vedea ca scoate o tura subtire....gen ata...si apoi gros! tin sa precize ca acest peste n-a mancat de ceva vreme. sa fie viermi?!
http://yfrog.com/emdsc0253yj
http://yfrog.com/12dsc0267sj


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Mon Nov 22, 2010 12:39 am 
Offline

Joined: Thu Apr 01, 2010 11:19 am
Posts: 43
Location: Cluj Napoca
Pentru ca acesta e cel mai recent topic deschis, cu referire la utilizarea Metronidazolului in flagelatoze la pesti, o sa-mi expun si eu cateva pareri.

Am vazut ca multa lume e usor nemultumita de efectul terapeutic al acestuia, sustinandu-se ideea ca nu ar mai avea efect impotriva lui Spironucleus si a posibililor alti flagelati la discusi. Am vazut ca unii cresc temperatura apei din acvariu la 35-36 grade si doar atunci se obtine un efect terapeutic, situatie in care insa, se pune efectul tratamentului pe seama cresterii temperaturii si nu a metro.

Gandindu-ma la toate astea imi revine in minte intrebarea: se poate extrapola doza si eficacitatea terapeutica a unui produs de la animale mamifere homeoterme, la pesti? Dr. Untergasser o cam bajbait-o cand i-am adresat aceasta intrebare. :)

Ma intreb insa de ce metro are un efect exceptional in trichomonoza la porumbel (42-43 C temperatura corporala), in trihomonoza la purcel, vaca, femeie, caine, manz si nu are decat una discutabila la pesti?!...Trichomonas fiind tot flagelate ca si Hexamita.

In contextul asta am tot cautat de o vreme un raspuns.
Iata ce se spune intr-o lucrare: Constantele aparent obligatorii (Ka) între metronidazol şi BSA - (albumina serica bovina), au fost 3.42 x 10 (20 ° C), 5.78 x 10 (30 ° C) şi 8.23 x 10 L mol-1 (40 ° C) (Jun Chena, Xin Yu Jiangb, Xiao Qing Chenb, Yue Chen, 2008, Effect of temperature on the metronidazole–BSA interaction: Multi-spectroscopic method , Journal of Molecular Structure, 876, 1-3, 121-126 )
Tradus pe romaneste, metronidazolul interactioneaza cu albumina serica bovina (BSA) cu atat mai bine cu cat creste temperatura mediului ambiant. Altfel spus, eficacitatea metro e cu atat mai buna cu cat temperatura ambientala / corporala este mai mare. Rezulta foarte clar ca, la 35-36 grade, metronidazolul este cel care distruge flagelatii si nu temperatura. Ptr a-si exercita insa efectul e nevoie de aceasta crestere a temperaturii la valori apropiate si comparabile cu a mamiferelor si pasarilor, specii la care s-au facut aceste studii de verificare a eficacitatii anti-flagelate a metro.

In alta ordine de idei, pentru cei nemultumiti de eficacitatea metro si care au discusi minus-variante, ce pot fi supuse unor testari, eu indic tinidazolul ptr tratamentul flagelatelor. Este cunoscut sub numele de Fasygin si se utilizeaza in tratamentul lambliazei (Giardia lamblia, un alt flagelat, la om). Nu am gasit niciunde vreo doza sau schema terapeutica, desi pe unele forumuri straine parca s-a ridicat aceasta problema. Ce este insa atractiv la tinidzaol este:

Tinidazole and metronidazole are compared by application of these principles. After a single 2g. dose the 48-hour serum concentration of tinidazole was 4.2 μg./m/. and that of metronidazole 0.9 μg./ml. The 72-hour value for tinidazole was 1.3 μg./ml., at this time no metronidazole was detected. (A. M. Monro, 1974, Blood Levels of Chemotherapentic Drugs and the Pharmacokinetics of Tinidazole and Metronidazole, Current Medical Research and Opinion, 2, 3, 130–137).

Se poate observa ca tinidazolul are o concentratie sanguina cam de 4 ori mai mare decat metronidazolul la 48 ore post-terapeutic, iar la 72 ore metro nu mai era detectat in sange, in timp ce tinidazolul da.

Eu as indica o doza injumatatita fata de metronidazol, ptr cei ce-ar vrea sa testeze tinidazolul.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Mon Nov 22, 2010 12:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
@fishdisease care este concentratia serica care omoara flagelatele?
Cu Tinidazol s-ar putea aplica un tratament cu dozare unica sau cu inca o dozare la 48h.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Mon Nov 22, 2010 12:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Doza unica? Hai ca ar fi prea frumos sa fie adevarat.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Mon Nov 22, 2010 12:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
La 1.3 μg./ml dupa 72h este ca si cum ai pune metro la 8 ore timp 3 zile.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group