It is currently Thu Mar 28, 2024 11:36 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Fri Aug 13, 2010 2:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Apr 09, 2010 4:25 pm
Posts: 76
Location: Tulcea
Care este de fapt cantitatea de METRONIDAZOL care se administreaza pentru deparazitare sau pentru alte diferite afectiuni?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: cum folosim METRONIZADOL-ul?
PostPosted: Fri Aug 13, 2010 4:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Metronidazolul trateaza doar flagelatele, dar si aici sunt discutii. Deparazitare nu face, doar trateaza afectiunea.
Cantitatea? O pastila de 250 la 20l de apa.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: cum folosim METRONIZADOL-ul?
PostPosted: Fri Aug 13, 2010 5:42 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Metronidazolul este un antibiotic cu spectru larg, bactericid, dar este utilizat si impotriva protozoarelor (flagelatele fiind un subgrup al subregnului protozoarelor, are actiune si impotriva acestora). In general, are actiune asupra microorganismelor anaerobe.

Dozarea poate varia de la o pastila de 250mg la un volum de apa de 20 litri, pana la o pastila la 60 litri. Tratamentul pentru flagelate dureaza 5 - 7 zile, cu schimb de apa zilnic si redozarea medicamentului pentru intreg volumul de apa. In functie de rezultate, dupa o pauza de 3 zile, acesta poate fi reluat pentru inca o serie de 4 - 5 zile

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Sat Aug 14, 2010 2:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Apr 09, 2010 4:25 pm
Posts: 76
Location: Tulcea
ce temperatura este folosita pentru acest tratament? la 31 - 32 Grade are vre-un efect?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Sat Aug 14, 2010 9:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Mai bine zis 35-36.
Asta este temp recomandata.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Fri Nov 05, 2010 4:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 25, 2010 10:33 pm
Posts: 116
Location: Bistrita
ca sa nu deschid alt topic intreb aici.
Acum 3 zile ..nu stiu ce m-a apucat dar am dat 3 feluri de granule discusilor intr-o zi.
2 indivizi, cei mai mancaciosi.. a doua zi nu mai prezentau nici un fel de interes pt mancare, iar acum dupa inca 2 zile mai iau mancarea in gura dar o scuipa. Larve, mai inghit dar mai putin.

Se poate ca din cauza ca am dat 3 feluri de granule sa le fi deranjat stomacul eventual sa fi facut si vermi? (am vazut si fecale albicioase/transparente la ei).

Tin sa precizez ca aceleasi granule le dau de mai mult timp si n-am avut aceasta problema. De obicei le dau granule de la sera iar de celelalte (sera varsate si tropical cu gust de usturoi mai rar).
Acum au mancat din cele cu usturoi mai multe decat oricand...
sa ne auzim cu bine


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Fri Nov 05, 2010 8:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Daca au fecale albe probabil flagelatele sunt de vina .Dupa comportament ,tot cu gindul la flagelate ma duc .Faptul ca s-a intimplat la doi in acelasi timp dupa ce au mincat granule e insa cam ciudat .Fecalele albeinseamna ca ceva le irita tractul digestiv .In peste 90% din cazuri asta se datoreaza flagelatelor iar in restul cazurilor de cele mai multe ori infectiilor bacteriene interne si cu toate ca nu am auzit de asemenea cazuri probabil si hranei alterate . In locul tau as incepe imediat tratamentul cu metronidazol (o pastila /20 litri) + sare (o lingurita la 20 litri) si as face temperatura 30 gC (dar nu mai mult) Deasemenea as fi atent daca vreounuia dintre cei doi nu incepe sa i se unfle abdomenul sau daca nu incepe sa stea sau sa innoate anormal (de exemplu cu capul in jos) .In caz ca se intimpla asta ar trebui scazuta temperatura la 28 de grade si inceput tratamentul pentru bacterii dar e posibil sa nu il mai poti salva.... Inainte de toate insa asigura-le o apa buna .Acum depinde de inspiratia ta insa un tratament gresit iti poate omori pestii in oricare dintre cazuri .... Daca are flagelate si ii tratezi pt bacterii nu e bine ,daca are bacterii interne si ii tratezi pt flagelate temperatura poate sa ii omoare ....

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Fri Nov 05, 2010 9:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 25, 2010 10:33 pm
Posts: 116
Location: Bistrita
am bagat metro si o chestiune ciudata s-a intamplat...am incercat sa filmez momentul dar dupa aprox o ora de asteptare n'a reparut.
cel mare..care era cel mai mancacios dar acum si cel putin balonat a inceput sa isi dea afara fecalele dar pe gura!..prima data a fost un ghem de larve rosii...din care au ramas doar invelisul transparent..apoi fecale in toata regula.
a mai intalnit cineva asa cevA?

sa imi fac mari griji? incet incet elimina si in directia normala....dar negru si gros..posibil s'a constipat!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Sat Nov 06, 2010 12:25 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
ursapaul wrote:

sa imi fac mari griji? incet incet elimina si in directia normala....dar negru si gros..posibil s'a constipat!


Da, ar fi cazul sa iti faci griji pt faptul ca tratezi pestii contra flagelatelor cand ei sunt constipati.
Cum ar fi sa iti bage mama/sotia pe gat antihelmitice cand tu esti doar constipat sau ai o indigestie?

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Sat Nov 06, 2010 6:49 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Daca fecalele sunt negre nu au flagelate ... daca au inceput sa elimine singuri lasa-i in pace ca isi vor reveni ei , Mai rau e cind nu elimina nimic .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group