It is currently Mon May 13, 2024 11:52 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Iluminare
PostPosted: Fri Aug 17, 2012 2:06 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 11, 2012 3:55 pm
Posts: 227
Location: Bucuresti
buna

am cumparat cam de o luna un acvariu de 240l de la eheim cu neoane T5 standard , problema este ca lumina lor este prea puternica pentru discusi, se retrag intr un colt. Precizez ca acvariul este steril. In toata aceasta perioada, vazand ca se sperie, am preferat sa-i tin cu neoanele stinse, doar cu lumina naturala.

ce neoane mi recomandati sa folosesc sau cum sa procedez?

multumesc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iluminare
PostPosted: Fri Aug 17, 2012 3:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Pentru a nu modifica sistemul original si nu a strica estetica capacului, iti recomand sa adaptezi cumva, sa montezi un neon de 18w sau 30w daca iti incape in capac, droselul il pui inafara capacului, iar neonul il prinzi cumva intre cele existente. Drosel se gaseste in Dedeman costa ~12 lei, un tub neon ~5 lei...o mana un pic dibace si ai rezolvat problema. Neonul nu e neaparat sa fie unul special, dar ca idee, cele cu lumina rece (alba) scot in evidenta culorile precum albastru, iar cele cu lumina calda(rosiatica) scot in evidenta nuantele de rosu.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iluminare
PostPosted: Fri Aug 17, 2012 4:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
E simplu acoperi o parte din neon cu ceva ..
Eu am in mai multe locuri o portiune din neone infasurate in folie de aluminiu .

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iluminare
PostPosted: Fri Aug 17, 2012 5:42 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
led-uri :D . la 165L am 4 led-uri de 1w si la cel de 585 am ramas doar cu 11 din cele 16 led-uri (unul e ars si inca 4 nu functioneaza din cauza unuia care nu l-am lipit bine :P ). sunt mult mai multumit de iluminarea asta decat cu cea cu tuburi. probabil o sa "ridic" puterea la vreo 25-30W la cel mare.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iluminare
PostPosted: Fri Aug 17, 2012 7:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
,,E simplu acoperi o parte din neon cu ceva" ..chiar cu niste plante plutitoare ,reduc din lumina si iti mai si curata apa


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iluminare
PostPosted: Sat Aug 18, 2012 8:01 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Problema este că s-ar putea să nici nu fie lumina ceea ce-i trimite la colt. Eu am avut mai mulți ani de zile 600W lumină de neoane la un acvariu de 2m/500L și nu se ascundea nici unul din cauza asta.
Aprindele pe rând la interval de ca. 10 minute, mai întâi unul singur, sau un bec economic. Discusii suportă oricâta lumină, în limitele normale, nu faruri de avioane, fără să se ascundă, după ce se obișnuiesc cu ea.
Sigur că dacă aprinzi brusc o lumină prea puternică îi deranjează și pe ei, așa cum ne deranjează pe noi, doar că ei nu pot să închidă ochii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iluminare
PostPosted: Mon Aug 20, 2012 11:30 am 
Offline

Joined: Sat Feb 11, 2012 3:55 pm
Posts: 227
Location: Bucuresti
E sigur din cauza lumini, pentru ca reactia lor apare imediat dupa aprinderea ei. Eu ma gandeam sa schimb neoanele cu unele cu lumina mai slaba. Neoanele nu le pot aprinde pe rand, pentru ca am pe fir un singur intrerupator pentru ambele. E din fabrica asa. Am incercat sa scot unul, dar nu se mai aprinde celalalt.
M-am mai gandit si la varianta unei lampe, dar ar fi pacat sa nu le folosesc, daca tot am capacul cu neoanele incorporate.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iluminare
PostPosted: Mon Aug 20, 2012 11:51 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Și stau la colț tot timpul cat e lumina aprinsă, sau ies de acolo ceva mai târziu?
Nu poți să adaugi un bec economic sub capac, între tuburi, pe care să-l aprinzi înaintea lor și să-l stingi pe urmă?
De ce scri mereu "Lunima"? :D Ai inversat tastele cand le-ai curatat de cafea? :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iluminare
PostPosted: Mon Aug 20, 2012 1:27 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 11, 2012 3:55 pm
Posts: 227
Location: Bucuresti
stau cat e lumina aprinsa si par cam speriati , dupa ce sting lumina (sper sa fi nimerit de data asta :D ) incep iar sa umble prin acvariu


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iluminare
PostPosted: Mon Aug 20, 2012 2:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Se vor obișnui cu lumina, că n-oi fi având tu niscai discusi mutilați genetic, să nu poată sta sub lumina pe care o suportă alții fără probleme. Poate că durează ceva timp, dar mai au și alți acvariști acvarii plantate, în care au și discusi, și acolo trebuie poate chiar mai multă lumină decât este în acvariul tău.
Eu aș încerca totuși cu becul economic.
Cred că-i cea mai simplă și eficientă rezolvare. Eu folosesc o lampa cu vapori de mercur, din acelea care se foloseau în secolul trecut la iluminatul stradal. Acestea se aprind foarte încet. Iluminez toată încăperea cu ea și aprind lumina la acvarii doar după 10-20 min., când s-au obișnuit peștii.
Ști să-ți legi o dulie la un cablu? Dacă nu ești sigur poți să-ți cumperi așa ceva, probabil. :?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group