It is currently Fri Mar 29, 2024 12:12 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Din nou icre
PostPosted: Wed Feb 26, 2014 10:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
Salutare la toata lumea ,nu am mai scris de ceva timp dar vin cu ceva vesti bune ,am din nou icre.Asera pe la 22 mi-au depus o noua pereche .Din perechea care v-am tot povestit de ea in celalalt topic am oprit masculul si i-am bagat o femela de ghost care vreo doua zile a batut-o de i-a invinetit ochii mai exact am bagat-o simbata .Le-am bagat un curatitor de geamuri din ala cu magnet am luat si con la care sa uitat si atit ma si incurca cind faceam curat .Am numarat eu cred ca sint in jur de 150 plus minus 20 sau albit vreo 11 nu le-a curatat femela este la prima depunere si cred ca nu stie.Din ponta cealalta mi-au ramas 4 i-am dat lui Vali si mai are 3 care sau facut superbi au cam o luna si ceva i-am vazut ieri.Astept sa iasa puisorii am sa va tin la curent.O seara perfecta va doresc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Din nou icre
PostPosted: Fri Feb 28, 2014 10:30 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
Din experienta mea mai bine ca nu curata icrele albe, daca incep sa curete, de cele mai multe ori o sa curete si ce nu trebuie(cel putin la mine).mai bine sa mute alevinii mai tarziu.

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Din nou icre
PostPosted: Fri Feb 28, 2014 9:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
Se pare ca m-am ambalat degeaba le-a mincat femela aproape pe toate mai sint 30-40 dar se scutura sa depuna iar.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Din nou icre
PostPosted: Sun Mar 02, 2014 7:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
Astazi mi-a depus perechea care mi-a mincat femela icrele sa vedem poate si-a revenit si este mai mamoasa vad ca le ventileaza.Este o regula sa le manince la nesfirsit,sau doar la inceput?Cu stima!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Din nou icre
PostPosted: Mon Mar 03, 2014 2:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Depinde , in mod normal e doar o perioada (care in unele situatii iti pune bine rabdarea la incercare) pana cand se activeaza instinctele ancestrale si isi "aduc aminte" cum sa se ocupe de ponta (nu viorel !)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Din nou icre
PostPosted: Mon Mar 03, 2014 9:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
Se pare ca m-a pus destul la incercare ca le-a mincat si pe acestea asa ca am scos femela si am bagat-o pe cealalta care si aia isi minca puii vad ca se simt bine schimbul l-am facut de vreo ora sa vedem . Cum spunea Vali cred ca i-a zis el "sti draga am avut si eu o aventura dar tot tu esti iubita mea".Hai sa vedem ce va iesi!Cu stima !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Din nou icre
PostPosted: Mon Mar 03, 2014 11:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
"rabdarea la incercare " inseamna muulte depuneri papate , numai bine


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Din nou icre
PostPosted: Tue Mar 04, 2014 8:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
Salutare la toata lumea,cum vam spus am bagat cealalta femela si dimineata surpriza a depus nu ma asteptam asa repede,dar e bine .Are si ea un defect isi maninca puii runda trecuta mai mi-a lasat 4 ,acum nu stiu ce sa fac cind vor iesii la zbor as scoate-o pe ea ca el e mai responsabil ce ma sfatuiti?O seara buna!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group