It is currently Fri Mar 29, 2024 3:11 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: Conditii depunere - nedumeriri
PostPosted: Sat Jul 13, 2013 9:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Bogdan Dragan wrote:
La un lucru pot spune ca ai gresit...nu am o lectura sumara, cred ca am citit peste 1000 de pagini din diferite carti, cateva sute din reviste, asta nu o poti numi lectura sumara oricum ar fi :).
Chiar daca ai vrut sa fi ironic cu aceasta fraza eu iti spun sa o iei de buna. Chiar ai gresit citind, de fapt cautand pe :twisted: in praznic. Tu practic ai aflat cum inmultesc nemtii, turcii, italienii acesti pesti dar nu ai depus minum de efort pentru a afla cum sau mai bine spus ce parametrii au in acvarii concitadinii tai. Si nu sunt putini Bucuresteni care reproduc discusul dar pe ei nu ii gasesti in carti. :D
Nu spun ca este gresit sa asimilam informatii din carti ci ca de cele mai multe ori nu vedem filmul din cauza scrisului.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditii depunere - nedumeriri
PostPosted: Mon Jul 15, 2013 1:36 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Salut Marius,
Ai preluat doar ce ai vrut din text, continuarea era o gluma, nu am vrut sa fiu ironic. :D Poate nu a fost prea reusita gluma. Esti primul care imi spune ca am gresit citind, dar ai dreptate, practica ar trebui sa conteze. O sa fac tot posibilul sa aflu cat mai multe informatii despre cum inmultesc discusii cei cu experienta din Bucuresti. Nu stiu cati ar fi in stare sa spuna din "secrete" dar sper sa aflu macar cateva puncte de plecare. Mersi mult pt. informatie!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditii depunere - nedumeriri
PostPosted: Mon Jul 15, 2013 5:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Bogdan Dragan wrote:
Nu stiu cati ar fi in stare sa spuna din "secrete" dar sper sa aflu macar cateva puncte de plecare.

Ti le spun eu pe aproape toate(cate stiu si eu).Sincer.Si ai sa vezi ca pe cele mai multe le stiai deja din posturile scrise de colegi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditii depunere - nedumeriri
PostPosted: Mon Jul 15, 2013 10:24 pm 
Offline

Joined: Sun Apr 11, 2010 5:40 pm
Posts: 59
Location: Constanta
Prietene....vreau sa fiu rau dar tu nu vrei sau nu poti?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditii depunere - nedumeriri
PostPosted: Tue Jul 16, 2013 2:07 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
drdiscus wrote:
Bogdan Dragan wrote:
Nu stiu cati ar fi in stare sa spuna din "secrete" dar sper sa aflu macar cateva puncte de plecare.

Ti le spun eu pe aproape toate(cate stiu si eu).Sincer.Si ai sa vezi ca pe cele mai multe le stiai deja din posturile scrise de colegi.


Multumesc mult drdiscus, o sa apelez la tine pentru orice nedumerire pe care o sa o am. Sper sa reusesc sa ridic macar o ponta!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditii depunere - nedumeriri
PostPosted: Tue Jul 16, 2013 2:08 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
grammy wrote:
Prietene....vreau sa fiu rau dar tu nu vrei sau nu poti?


Poti fi putin mai explicit? Chiar nu inteleg la ce te referi...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditii depunere - nedumeriri
PostPosted: Tue Jul 16, 2013 7:54 am 
Offline

Joined: Sun Apr 11, 2010 5:40 pm
Posts: 59
Location: Constanta
Cu scuzele de rigoare, suntem in aceeasi oala de ciorba...si mie acuma 2 sapt mi-a depus pt prima data o pereche in vasul comun. ce am facut...m-am apucat sa recitesc tot ce se putea din sectiunea despre reproducerea si cresterea puilor de discus....de aici de pe forum....nu carti, reviste si alte prostii...ce am aflat? Cateva lucruri simple fara de care nu scoti pui:
1. Perechea separata...si nu in cub tip musai...intr-un alt vas de o capacitate intre 40-70l
2. Con pentru depunere sau o alta platforma...gasesti explicatii numai sa vrei sa citesti
3. Apa moale...apa de osmoza pentru o duritate undeva spre 1-2-3-4
4. Nu hranesc perechea pana cand nu eclozeaza puii (asta e relativa...unii o fac altii nu)
5. Rabdare tati rabdare
...cu perechea pentru ca sunt incepatori si mai fac si minuni...la mine din vre-o 100 de icre s-au albit 7, au halit desteptii vre-o 70%(de ce numai ei stiu dar probabil din lipsa de experienta sau ca asa le-a venit pe chelie) si mi-au eclozat 21 de pui care zburda precum manjii pe langa con...
E complicat????? Iti mai trebuie valori de Ph, conductivitate si alte minuni????
"O sa fac tot posibilul sa aflu cat mai multe informatii despre cum inmultesc discusii cei cu experienta din Bucuresti. Nu stiu cati ar fi in stare sa spuna din "secrete" dar sper sa aflu macar cateva puncte de plecare"....ce vrei sa faci prietene???? te duci sa stai la om acasa sa vezi ce si cum face????...nu e formula matematica...e pasiune
Prietene daca nu esti si un pic pasionat nu merge...si dc esti ar fi trebuit de mult sa fi citit cum si in ce fel se inmultesc discusii...eu cresc de 3-4 ani, dar dupa cea de a 2 luna de cand am luat primul discus stiam exact ce conditii trebuie sa indeplinesti ca sa scoti pui...
Nu merge chestia cu o sa iau niste discusi, o sa fac pui si ma si imbogatesc...dc nu simti fenomenul nu merge.
Multa bafta si sper ca acuma esti complet lamurit...sau tot mai vrei sa stii ce valoare de conductivitate ai nevoie in apa?
Punctele pe care le-am scris eu mai sus de la 1-5...ti se par a fi fost un secret tainic tinut sub o cheie ascunsa in fundul pamantului???
Sa nu crezi ca e vre-unul de aici nascut invatat...cu totii am trecut prin experiente neplacute...insa pasiunea merge mai departe
Sper ca nu am fost prea agresiv insa sa umplii pagini intregi invartindu-te in jurul cozii...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditii depunere - nedumeriri
PostPosted: Tue Jul 16, 2013 12:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Salut,
In primul rand nu suntem prieteni, apelativul asta de "baietas" nu cred ca isi are rostul in discutia noastra. Daca tu consideri ca revistele si cartile sunt prostii, e treaba ta, dar nu generaliza. "Tati", cred ca pasiune au toti de pe acest forum, faptul ca ma intereseaza conductivitatea poate denota altceva, nu crezi? Cuvantul l-ai bolduit tu singur nu trebuie sa-l mai repet eu. De unde ai tras tu concluzia ca nu am citit in ce conditii si in ce fel se inmultesc discusii. Aici vorbim de practica "prietene".
Iar ai dat-o in bara cu imbogatitul...tragi niste concluzii pripite si nu stiu de unde le scoti...ne cunoastem cumva? Nu cred!
Multa bafta si tie in continuare si trebuia sa asculti sfatul baietilor in legatura cu perechea care ti-a depus, daca tot spui ca te pricepi!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditii depunere - nedumeriri
PostPosted: Tue Jul 16, 2013 12:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Si ca sa il completez un pic pe Grammy.... si sa te fac sa "intelegi" mai bine ce ti-a spus DrDiscus in legatura cu "secretele"... fac o sinteza asupra celor necesare.... tocmai din cuvintele secrete deja scrise:

drdiscus wrote:
Bazinul este ok. Iti trebuie :
- un osmozor care sa-ti aduca apa la parametrii ceruti de icrele de discus. La Ph nu umbli. Cand muti perechea din bazinul comun, o aclimatizezi timp de 1 ora cu noua apa punandu-i intr-o galeata si cu un furtun subtire de aer, iei apa din bazinul de reprodus si o lasi sa curga in galeata.In bazinul de reprodus iti trebuie :
- un burete bolborositor (ideal cu talpa ingreunata),
- incalzitor,
- termometru si
- con de ceramica.Nu colantezi nimic.


drdiscus wrote:
Osmozorul face treaba in locul tau cu apa. Dar va trebui sa bagi totusi niste minerale in bazin pentru a ridica duritatea la 2-3. Acest lucru il faci fie cu saruri speciale de la Sera(mineralsalt) sau punand la 80l apa de osmoza, 10l apa de la retea. Cumpara un test de GH si masori valorile. Cubul este bun si cu latura de 40 daca il ai deja(discusii nu au ruleta).Este bun buretele negru. Eu am facut o experienta pe 6 bazine si am inlocuit buretele negru cu unul alb. Acelasi rezultat.


Vrei si legenda?
Cuvintele ingrosate/bolduite = Necesarul ptr depunere.
Cuvintele subliniate = de retinut sau... de luat in vedere.
Cuvintele inrosite sau ingrosate = "hinturi"... sau lucruri care trebuiesc facute!

Ps: Marius nu ti-a spus ca ai gresit citind! Retine aspectul acesta. Marius a spus ca AI CITIT IN ALTE PARTI. E o "mica-mare" diferenta. Ptr ca nemtii au o apa.... turcii au o alta apa.... italienii o cu totul si cu totul alta apa.
Pe cand pestii tai sunt "Made in Romania".... crescuti in cu totul si cu totul alta apa.
Dupa cum bine cred ca stii.... nu toti folosesc osmoza si nici nu ne-ai spus conditiile in care au fost nascuti-crescuti pestii tai, de aceea banuiesc ca au crescut in "apa de Bucuresti" un pic reglata...

Daca vrei insa sa inmultesti wild sau cine stie ce specie importata.... atunci poate intradevar ar trebui sa fii atent la valorile apei, dar asta doar stiind valorile initiale in care au fost crescuti pestii (ceea ce nu este cazul tau banuiesc, din moment ce spuneai de BlueCobalt)

Daca tii neaparat sa afli o conductivitate... nu stiu daca ti-am mai spus dar repet acum: vezi ca exista o discutie deschisa de Aron in care exact despre asta se vorbeste: "Apa ideala ptr discus". Din lecturarea topicului poate intelegi mai multe.
Succes cu depunerile...

L.E: uite si linkul despre care vorbeam: http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=11&t=5446&start=0

Iar ca "fapt divers": vrei sa vezi icre in seara aceasta?
Scade ph-ul la 6,4.... fa un schimb de apa mai substantial (cam 50%) scazand temperatura cu 1 grad (28) fata de ce ai momentan, taie din lumini la maxim lasand doar 1 neon si...... o sa ai icre. Daca nu o sa ai dupa pasii astia simpli... sa ma fluieri!

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditii depunere - nedumeriri
PostPosted: Tue Jul 16, 2013 10:32 pm 
Offline

Joined: Sun Apr 11, 2010 5:40 pm
Posts: 59
Location: Constanta
Domnu Bogdan Dragan...noi vorbim din practica...din propriile experiente...tu vb din experientele citite de tine despre cesi cum fac turcii, nemtii,italienii si altii. Daca esti pasionat precum spui, daca ai citit topicl asta complet despre cresterea si inmultirea discusilor atunci ce naiba tot esti nelamurit???? Insamna ca nu poti....
Sa fac cu perechea mea ce au zis colegii de forum...nu pot nene chiar dc nu o sa iasa o line valoroasa genetic ...ci doar niste piperati...nu pot si nu vreau din2 motive...e prima mea serie de pui de cand cresc discusi...si vreau sa vad prinpropria experienta ce inseamna, si al doilea motiv ar fi faptul ca vreau sa vad bucuria unor colegi care nu isi permit sa dea 30-40-50-100 ron per bucata de discus....deci vor fi donati...poae chiar catre ceva orfelinate impreuna cu niste acvarii si echipamente
Adevarul ca si noi suntem fraieri...ai 9-10 oameni diferiti care itidau aceleasi sfaturi...tu tot nelamurit esti...asa ca eu unul inchid aici orice discutie...ia te dupa ce zic turcii ce esti fraier...


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group