It is currently Fri Mar 29, 2024 9:13 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 22 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Intrebari depunere
PostPosted: Sat Jan 04, 2014 7:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
Salutare am si eu citeva nelamuriri in legatura cu o pereche care s-a format si a curatat pompa interna in citeva rinduri ,ritualul l-am vazut de mai multe ori se scutura unul pe linga celalalt si am mai vazut ca-i respinge si pe ceilalti din coltul lor.Acum va intreb ce trebuie sa fac? pas cu pas :con, lumina,apa,hrana ?Cu tot respectul!Poza acvariului o aveti la sectiunea( Acvariul cu discus (biotop - plantat - steril).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari depunere
PostPosted: Sat Jan 04, 2014 10:17 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Deocamdata lasa-i in pace, in bazinul comun, sa-si "regleze" instinctele. Intre timp, poti cauta detalii in alte topicuri din aceasta sectiune, unde vei gasi mai multa informatie decat ti-ar da cineva aici, in cadrul unui raspuns. Daca ai intrebari la obiect si nu generaliste, ai mai mari sanse sa primesti un raspuns care sa te ajute cu adevarat.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari depunere
PostPosted: Mon Jan 06, 2014 8:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
Aseara surpriza mi-a de pus perechea in acvariul plantat pe pompa interna parintii am observat ca pazeste bine icrele acum astept sa vedem ce va iesi.Nu stiu la cit timp eclozeaza icrele ma puteti ajuta ?Cu stima!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari depunere
PostPosted: Tue Jan 07, 2014 10:34 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Atata timp cat perechea este in acvariu comunitar si plantat, nu te intereseaza dupa cat timp ies puii pentru ca nu vei avea pui cu perechea in acel bazin.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari depunere
PostPosted: Tue Jan 07, 2014 12:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun May 06, 2012 3:53 pm
Posts: 137
Location: constanta
drdiscus stie de ce si ce zice....iar eu nu am experienta necesara sa iti dau un sfat asa ca am gasit un articol despre reproducerea discusului unde se regaseste si raspunsul la intrebarea ta.Succes.

"Pregatirea pentru reproducere:

Probabil reproducerea Discusului este unul dintre cele mai interesante si grele lucruri de realizat in acvarisitica (privita ca hobby). Discusul are grija de pui sai intr-un mod cum nu o fac alti pesti.

Discusul atinge in mod normal maturitatea sexuala la varsta de 15 luni, insa exista si cazuri in care femele de 7-9 luni sunt apte pentru reproducere. Dupa cum se stie dimorfismul sexual este aproape inexistent, iar pana la reproducere nu putem decat sa intuim care este masculul si care este femela. Cu cat perechea este mai viguroasa, iar dimensiunile pe care le au cei doi sunt mai mari, cu atat numarul de icre va fi mai mare. Pentru a se forma o pereche este nevoie de mai multi adulti intr-un acvariu comun, iar in timp perechea sau perechile se vor forma singure, acest lucru il putem observa prin fapul ca cei doi se vor separa de grup si vor sta mai retrasi, incercand sa apere un anumit teritoriu in acvariu.
Puteti pregati un bazin de reproducere 45x45x45, in care sa mutati perechea ce se pregateste de depuere. Acvariul este bine sa fie plasat intr-un loc ferit, fara lumina artificiala (este de ajuns lumina naturala din camera respectiva), fara filtru, cu un incalzitor reglat la 29-30 grade Celsius, si cu o piatra de aer cu bule fine, reglata aproape de minim, astfel incat apa sa fie cat mai linistita. In aceasta perioada este bine a nu se hrani perechea si a se evita interventia la acel bazin.

Reproducerea
Imperecherea are un ritual extrem de interesant, cei doi vor incepe printr-un “dans”, tremurand unul pe langa celalalt, etaland adevaratele culori, apoi, aleg un loc unde sa depuna, si incep sa curete acel loc. Jocul imperecherii poate dura cateva zile, iar in aceasta perioada organele sexuale devin vizibile (spermiductul de forma conica la mascul si oviductul in forma de trunchi de con la femela), femela va incepe sa depuna icrele pe suprafata aleasa, lipindu-se cu abdomenul de acea suprafata si lasand in urma 6-10 icre la fiecare tura, masculul va face acelasi traseu, astfel fecundand icrele. De obicei depunerea dureaza cam 2 ore, timp in care femela va depune intre 200 si 350 de icre, pe care masculul le va fecunda. Imediat dupa depunerea icrelor perechea va pazi locul si va ventila continuu icrele. Dupa 48 de ore icrele incep sa se innegreasca, ceea ce inseamna ca au fost fecundate iar inauntru se afla embrionii, pe langa icrele de culoare inchisa pot aparea si icre de culoare alba, acestea sunt nefecundate si vor fi mancate de catre parinti. Dupa alte 52 de ore icrele eclozeaza, acum fiecare icra va avea o codita vizibila, este momentul in care unul din parinti, de obicei femela, le va muta din acel loc in altul ce a fost curatat in prealabil. Daca cumva vor cadea cativa alvieni din cuib femela ii va ridica si ii va repozitina in cuib. Dupa alte 24 de ore puii se vor desprinde din cuib si vor inota liber in acvariu. Acum este momentul ca ei sa se lipeasca de parinti, aici isi vor petrece urmatoarele doua saptamani de viata, hranindu-se cu mucusul produs de epiderma parintilor. Dupa cele 2 saptamani puii se pot intarca si pot fi trecuti pe alte feluri de hrana. Se va incepe cu naupli de artemia, iar dupa alte 2-3 saptamani li se pote administra artemia congelata, pentru ca mai apoi sa introducem in dieta si tubi bine spalati si corect tratati inainte de administrare.
Dupa 20-25 de zile de la eclozarea icrelor este bine sa mutam parintii din nou in bazinul comun, si sa odihnim masculul. "

_________________
Cu stima,
BOGDAN-GABRIEL
CONACHE


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari depunere
PostPosted: Tue Jan 07, 2014 1:52 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Macar precizeza autorul ...

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari depunere
PostPosted: Tue Jan 07, 2014 2:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun May 06, 2012 3:53 pm
Posts: 137
Location: constanta
Scuze!Articol scris de George Gogescu.

_________________
Cu stima,
BOGDAN-GABRIEL
CONACHE


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari depunere
PostPosted: Tue Jan 07, 2014 7:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
Salut la toata lumea nu am inteles exact de la drdiscus de ce nu as avea pui in plantat motive as sti si eu ca nu sint chiar incuiat la cap dar la cum vad ca apara icrele s-ar putea sa le duca pina la eclozare si poate mai sus ei sint parinti exemplari daca nu la urmatoarea depunere ii separ in steril.Sper sa revolutionez eu acvaristica .Era o gluma!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari depunere
PostPosted: Tue Jan 07, 2014 8:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun May 06, 2012 3:53 pm
Posts: 137
Location: constanta
nu stiu pe nimeni sa fi inmultit discusul in acvariul comun (in cazul tau si plantat)si acei pui sa fi ajuns la maturitate,dar daca tu vrei neaparat poti sa incerci e doar alegerea ta. drdiscus are cel putin 10 ani de experienta in spate , crezi ca nu stie ce vorbeste...te inseli.

_________________
Cu stima,
BOGDAN-GABRIEL
CONACHE


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari depunere
PostPosted: Wed Jan 08, 2014 12:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
SALUTARE DISEARA VREAU SA SCOT POMPA PE CSRE A DEPUS INTR UN ACVARIU MAI MIC STERIL ASTA CRE CA ESTE FOARTE SIMPLU AM FACUT SI O MAMA ARTIFICIALA DAR CE SA PUN PE IA AM INTELES EU CA GALBENUS DE OU FIERT SI CRUD SPIRULINA .AJUTATI MA SI PE MINE CU O RETETA VA ROG.MULTUMESC.CU STIMA!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 22 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group