It is currently Fri Mar 29, 2024 1:43 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: probleme ponta
PostPosted: Fri Jan 04, 2013 8:20 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Icrele eclozeaza si la ph-4,5 . Mai jos nu am incercat dar banuiesc ca si la ph sub 4,5 tot eclozeaza.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme ponta
PostPosted: Fri Jan 04, 2013 10:02 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
dragos wrote:
Icrele eclozeaza si la ph-4,5 . Mai jos nu am incercat dar banuiesc ca si la ph sub 4,5 tot eclozeaza.

Nu ai facut o comparatie cu rata de eclozare sau probleme ale puilor la ph de 4,5 fata de ph mai mare?

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme ponta
PostPosted: Fri Jan 04, 2013 12:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
in general, au cam fost mentionate(poate) toate posibilele cauze ale acestor probleme cu defecte la puii de discus. sunt de acord cu ele. insa 100% nu cred ca putem fi siguri care este cauza. dupa ceva mai mult timp in care nu am avut aceste probleme(vreo jumatate de an), iata ca acum am patit-o iarasi, chiar recent, cu o pereche foarte tanara(12 luni varsta), la prima ei serie de pui. initial nu mi-am dat seama, ca erau prea mici, dar cand au ajuns cam la 1 cm si au inceput sa capete forma, am observat ca majoritatea au defecte de forma mai mici sau mai mari, mai exact dorsala si mai rar si anala. albastru de metilen a fost in apa( e adevarat, era loc chiar si de mai mult... :lol: ), ph-ul la eclozare nu a fost peste 5,5(dar ulterior, cand am inceput sa fac schimburi de apa, e adevarat ca a mai crescut), si totusi s-a intamplat. as putea da vina pe faptul ca au varsta foarte frageda pt. reprodus, dar alte perechi la aceeasi varsta nu au avut aceasta problema. mai mult, am patit si cu perechi cu varsta de 1 an jumatate-2 ani, insa la prima sau primele 2 serii scoase. in general, si-au revenit ulterior si au scos serii normale, dar am patit si sa nu-si revina. e foarte frustrant fenomenul...te mai poti gandi ca astfel de probleme ar putea fi rezultatul cosangvinizarii, insa am patit-o si in situatii cand pestii nu erau rude de sange. posibil ca nu in fiecare dintre situatiile pe care le-am patit(sau le-ati patit) sa fie aceeasi cauza, ci una dintre cele enumerate anterior(sau cine stie, poate chiar alta), sau chiar un cumul de cauze. 100% insa cred ca e cam greu de zis. asa ca trageti singuri concluziile... :idea:

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme ponta
PostPosted: Fri Jan 04, 2013 12:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Eu inclin sa cred ca responsabilul este de natura virala.Se intimpla des in lumea animala ca in urma unei viroze banale sa se produca urmasi cu defecte structurale.Concluzia mea se bazeaza si pe doua confirmari ale acestui fenomen la specii diferite.
Prima :daca se folosesc pentru clocit oua din gaini bolnave de pseudopesta sau care au fost vaccinate pentru asta sau chiar daca closca dezvolta boala puii vor avea defecte de structura.
Adoua:Icrele de pastrav care eclozeaza in apa netratata(este un amestec de permanganat si otet) in multe cazuri dau pui cu defecte de structura .

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme ponta
PostPosted: Fri Jan 04, 2013 1:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
foarte posibil. pare a fi o ipoteza credibila.

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme ponta
PostPosted: Fri Jan 04, 2013 1:21 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Mda, argumentul cu interactiunea virusului la nivel de ADN imi inclina si mie opinia spre aceasta cauza... In momentul asta o consider cea mai plauzibila.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme ponta
PostPosted: Fri Jan 04, 2013 7:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
mmdiscus wrote:
dragos wrote:
Icrele eclozeaza si la ph-4,5 . Mai jos nu am incercat dar banuiesc ca si la ph sub 4,5 tot eclozeaza.

Nu ai facut o comparatie cu rata de eclozare sau probleme ale puilor la ph de 4,5 fata de ph mai mare?


Eu foarte rar scot pui la ph 6 de exemplu. In general bag pestii la depus dupa ce scad ph sub 5,7-5,8 si conductivitatea sub 80-100 . La ph 4,5 rata de eclozare nu mai este la fel de buna de cele mai multe ori ca la ph 5-5,5 dar inca este ok. Cea mai ok rata de eclozare la mine au avut-o majoritatea perechilor pe la ph 4,8-5,5 dar depinde foarte mult de perechea din care vrei sa scoti pui. Ph-ul sub 4,8-5 totusi este destul de periculos deoarece cind reusesti sa scazi ph-ul asa mult kh-ul se apropie de 0 si apa devine instabila ,putind destul de usor chiar si de la co2-ul emis de pesti sa iti scada in citeva ore ph-ul de la 5 la 4 de exemplu, iar la ph sub 4,5 la majoritatea discusilor nu le mai place.
Defecte in procentaj de peste 2-3% dintr-o ponta la puii de discus eu nu am avut pina acum dar nici nu am scos din asa de multe perechi ca ciprian de exemplu pt a imi putea face o idee clara asupra cauzelor care duc la aparitia acestor defecte la un procent mare de pui .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme ponta
PostPosted: Sat Mar 23, 2013 11:49 pm 
Offline

Joined: Sat May 22, 2010 6:51 pm
Posts: 252
Location: bucuresti-berceni
daca reusesc sa scad apa in cubul de depunere la valorile ph-lui 5,5-6,si mut perechea de la un ph de 7 din acvariu in cub,nu exista riscul ca sa faca un soc?
dar banuiesc ca scazi ph,folosind apa de osmoza?
ph scade prin scaderea KH.eu as fi incercat sa scad ph cu turba,dar nu va scadea KH atunci.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme ponta
PostPosted: Sun Mar 24, 2013 7:06 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
wolverine wrote:
daca reusesc sa scad apa in cubul de depunere la valorile ph-lui 5,5-6,si mut perechea de la un ph de 7 din acvariu in cub,nu exista riscul ca sa faca un soc?

Nu stiu ce fel ai tu apa. Pt a fi sigur nu te opreste nimeni sa le faci aclimatizare .Eu ii mut din ph 5 si tds 50-100 in ph 7,5-8 si tds-700 fara nici o aclimatizare si nu fac soc de ph dar am avut situatii cind pestii au ajuns la mine din alta localitate ,in punga era ph 7,3 iar in bazin aveam 7,5 ,asa ca le-am facut aclimatizate doar vreo 30 min si i-am bagat in bazin....rezultatul....soc de ph, discusi fara jumatate din aripioare...
Chiar ieri am mutat fara aclimatizare un peste la depus din ph 7,5 in ph 5,2 si un altul din ph 5,2 in7,5 si nu au avut nimic . Oricum pina nu iti cunosti apa nu iti recomand sa faci ca mine.
Ce numeste lumea soc de ph m-am convins demult ca nu este de fapt produs doar de schimbarea ph ci de alte chestii din apa, ph-ul fiind mai mult un indicator.

wolverine wrote:
dar banuiesc ca scazi ph,folosind apa de osmoza?

Da

wolverine wrote:
...eu as fi incercat sa scad ph cu turba,dar nu va scadea KH atunci.


Ba da.Cind bagi turba Kh va scadea in acelasi timp cu ph. Nu va scadea gh si nici conductivitatea daca folosesti doar apa de la retea fara osmoza ci doar kh si ph. Daca kh-ul este mare va fi foarte greu sa reusesti sa scazi ceva doar cu turba.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme ponta
PostPosted: Sun Mar 24, 2013 10:26 am 
Offline

Joined: Sat May 22, 2010 6:51 pm
Posts: 252
Location: bucuresti-berceni
Voi face nişte teste sa văd ce ph şi Kh obţin cu turba.în acvariu în care îi ţin am ph 7.vreau să obţin o apă moale,să văd daca reuşesc să fac să depună o pereche în condiţiile astea,şi să obţin o rata mai mare de eclozare.

NO3-10
NO2-0,5
GH->7
KH -3
PH-6,4
in cub am
NO3- 50
NO2- 5
GH->14
KH -3
PH-6,4
la valorile astea trebuie sa schimb apa mai des?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group