It is currently Mon Apr 29, 2024 2:44 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Caut o explicatie si poate o solutie!
PostPosted: Sat Dec 24, 2011 9:29 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Nov 06, 2011 4:28 pm
Posts: 53
Location: israel
Acum citeva zile,am prezentat perechea asta:



Intre timp pui au crescut si au deja aproape 3 saptamini pe parinti dar exista o problema:aproape in fiecare zi gasesc cite un pui care inoata apatic linga suprafata apei,cu ochi iesiti din cap si burta umflata.Ceilalti pui se comporta perfect normal.Pui primesc de mincare BBS si "praf" de Tetra bites....si nu primesc un tratament deosebit de cel pe care l-am dat intodeauna la pui...dar asta este o pereche noua si este prima lor ponta la mine si nu nu am inca experienta cu probleme specifice legate de ei si de pui lor!
Credeti ca este vorba de DROPSY?Ori poate este constipatie de la praful de Tetra bites sau de la oua /coji de oua de la BBS,care eventual le-au mincat?Poate ca le dau sa manince prea mult?(am tendinta asta!).Cu alte perechi nu am problema asta la pui!(...nu ca nu am alte probleme :lol: )
Daca este inca nevoie de date nu-i nici o problema sa le transmit si astept intrebari!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caut o explicatie si poate o solutie!
PostPosted: Sat Dec 24, 2011 10:49 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Este vorba despre o infectie bacteriana, pe care decat sa o tratezi mai bine o previi.
Fa o curatenie EXEMPLARA in bazinul respectiv, incearca sa o mentii tot asa, ai mare grija la depunerile de pe pereti si fund.
O sa dispara simptomele de la sine.
Bafta.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caut o explicatie si poate o solutie!
PostPosted: Sat Dec 24, 2011 11:32 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Nov 06, 2011 4:28 pm
Posts: 53
Location: israel
harry-ab wrote:
Este vorba despre o infectie bacteriana, pe care decat sa o tratezi mai bine o previi.
Fa o curatenie EXEMPLARA in bazinul respectiv, incearca sa o mentii tot asa, ai mare grija la depunerile de pe pereti si fund.
O sa dispara simptomele de la sine.
Bafta.


Daca este vorba despre o infectie bacteriana(ai cumva idie despre ce bacterie este vorba?) asta nu ar fi trebuit sa se manifeste la mai multi /la toti puii?In cazul meu eu gasesc cate un pui bolnav odata pe zi sau la doua zile!
In orice caz,pina vad daca ai dreptate sau nu, ma duc sa fac curatenie generala :lol:

multumesc mult!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caut o explicatie si poate o solutie!
PostPosted: Sat Dec 24, 2011 2:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Daca ma uit in globul meu de cristal-cel cu microscop- vad un grup de Mycobacter acolo... :twisted:
Ca si la oameni, sistemul imunitar difera de la individ la individ. Manifestarea bolii nu se face deodata la tot grupul ci la cei cu sistemul imunitar mai slab.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caut o explicatie si poate o solutie!
PostPosted: Sat Dec 24, 2011 8:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Nov 06, 2011 4:28 pm
Posts: 53
Location: israel
Multumesc mult!!Am despartit puii de parinti si i-am trecut in alt acvariu cu apa curata!Deocamdata imi face impresia ca problema sa rezolvat....dar mai am inca o intrebare care este poate legata de aceiasi problema:
Puii din perechea asta 'dupa aproape 3 saptamini pe parinti nu au crescut intr-un ritm uniform:uni sint mari si activi si altii sint mult mai mici si cam apatici....crezi ca asta este tot o consecinta a calitati apei ,or o problema bacteriala ,or poate este o problema genetica din cauza ca majoritatea cel mari si activi sint rosii!?

ma scuz pentru greselile de scris pe care poate le fac,dar nu am mai scris si vorbit romaneste de peste 30 de ani.....


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caut o explicatie si poate o solutie!
PostPosted: Sat Dec 24, 2011 9:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Parerea mea e sa ii mai lasi o saptamana, cu hrana variata -neaparat artemia vie, dar si mixtura, sau granule, si daca tot asa o sa fie o diferenta mare intre ei, scapa de cei mici ca pierzi doar timp si bani cu ei. Cauzele pentru care unii nu se dezvolta cum trebuie sunt multiple si nu are rost sa ne dam cu presupusul... Ideea e ca nu o sa mai scoti "oameni" din ei, asa ca eutanasierea este cea mai buna metoda. Daca peste o luna o sa ai 50 de pui rotunzi si mancacoisi si inca 50 de "rachete" mici o sa-ti para si mai rau sa scapi de ei. In natura n-ar avea oricum nicio sansa....

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caut o explicatie si poate o solutie!
PostPosted: Sat Dec 24, 2011 9:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Nov 06, 2011 4:28 pm
Posts: 53
Location: israel
:good2:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group