It is currently Fri Mar 29, 2024 10:00 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Larvele de discus mor inainte sa iasa la zbor
PostPosted: Sat Jun 18, 2011 12:10 am 
Offline

Joined: Fri Apr 15, 2011 3:53 pm
Posts: 31
Location: Sibiu
Dupa mai multe depuneri la care au eclozat peste 90% din icre inainte de iesirea la zbor in cateva ore toti puii mor...care ar putea fi cauza?

Acvariul este steril, ph 6.5, temperatura 28 grade


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Larvele de discus mor inainte sa iasa la zbor
PostPosted: Sat Jun 18, 2011 10:57 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Puii au pe cap o substanta lipicioasa care ii tine lipiti de suportul pe care au fost depuse icrele pana in momentul in care au consumat rezervele de hrana din sacul vitelin si au destula putere incat sa se zbata, sa se desprinda de suport si sa innoate liber in cautarea parintilor care sa le ofere hrana. Daca nu sunt destul de vigurosi in momentul epuizarii sacului vitelin, nu se pot desprinde de pe suport si mor de foame in maxim 6 ore.
Acesta este rezultatul unei hraniri deficitare a parintilor, din hrana lipsindu-le anumite elemente (e greu de spus care dintre ele) si care se poate remedia in timp.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Larvele de discus mor inainte sa iasa la zbor
PostPosted: Sat Jun 18, 2011 12:30 pm 
Offline

Joined: Fri Apr 15, 2011 3:53 pm
Posts: 31
Location: Sibiu
multumesc pentru informatie dar este ciudat faptul ca se intampla asta pentru ca parintii au fost hraniti cu inima de vita, tetra discus si artemia vie si congelata


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Larvele de discus mor inainte sa iasa la zbor
PostPosted: Sat Jun 18, 2011 5:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Ce ti-a spus marius pare cea mai plauzibila varianta dar nu e singura .O boala e greu de banuit dar nu imposibil deoarece nu prea exista boli care sa produca mortalitate de 100% . Cam la toate bolile exista si indivizi cu rezistenta .Aici intervine insa si diversitatea genetica iar puii de la aceiasi pereche poarta in general aceleasi gene asa ca nu as exclude nici aceasta posibilitate . Ai pus albastru de metil in apa dupa depunere? Ai incercat si filtrarea apei cu uv-c ? Pentru a exclude si aceasta posibilitate ar trebui sa filtrezi apa cu uv-c .
Deasemenea un defect genetic sau o nepotrivire genetica a parintilor e putin probabila dar nu imposibila .... Orice ar fi trebuie sa elimini intii posibilitatea agentilor patogeni si hraniri necorespunzatoare dintre factorii care omoara puii si apoi celelalte cauze .Pentru a vedea daca unul dintre parinti e de vina poti sa incerci sa desparti perechea si sa-i cuplezi pe fiecare cu alti discusi .Vezi astfel daca puii rezultati rezista sau nu si mai elimini niste posibile cauze .
Incearca la urmatoarea depunere sa ai 30 gC sa vezi ce se intimpla .Deasemenea incearca si cu uv-c sau daca nu ai uv baga albastru de metil 1mg/20 litri imediat dupa ce depune perechea ,dar nu tot odata sa nu se sperie parintii de albastreala care vine spre ei.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Larvele de discus mor inainte sa iasa la zbor
PostPosted: Tue Jun 21, 2011 10:11 am 
Offline

Joined: Fri Apr 15, 2011 3:53 pm
Posts: 31
Location: Sibiu
Astazi de dimineata la a 2-a zi dupa eclozare jumatate din pui sunt cazuti de pe con si vad ca parintii nu-i pun la loc...ventileaza doar larvele care sunt inca pe con. temperatura este de 30 de grade, albastru de metil am pus dupa depunere dar nu am avut posibilitatea filtrarii cu uv.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Larvele de discus mor inainte sa iasa la zbor
PostPosted: Tue Jun 21, 2011 10:40 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Dupa eclozare pune minerale in apa,chiar daca vei creste duritatea.Poti pune chiar si niste vitamine.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Larvele de discus mor inainte sa iasa la zbor
PostPosted: Tue Jun 21, 2011 11:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
jumatate din pui sunt cazuti de pe con si vad ca parintii nu-i pun la loc...ventileaza doar larvele care sunt inca pe con.
probabil ca e o pereche fara experienta , mai trebuie sa invete (rabdare mai multe depuneri) asta daca nu iti mai mor puii in masa


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Larvele de discus mor inainte sa iasa la zbor
PostPosted: Fri Nov 11, 2011 3:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Nov 06, 2011 4:28 pm
Posts: 53
Location: israel
mmdiscus wrote:
Dupa eclozare pune minerale in apa,chiar daca vei creste duritatea.Poti pune chiar si niste vitamine.

In mediul lui natural,discusul traieste si se inmulteste in apa cu conductivitate aproape de 0 microsiemens.Nu inteleg de ce in captivitate este nevoie de adaugat minerale pentru ca pui sa se dezvolte normal!Nu sint deajuns mineralele si vitaminele pe care pestele le ia din cea ce maninca?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Larvele de discus mor inainte sa iasa la zbor
PostPosted: Fri Nov 11, 2011 11:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
In mediul natural traiesc exemplarele cele mai sanatoase care fac pui vigurosi si se cupleaza in perechi din aceeasi varietate.Intr-un topic de pe alt forum(tot de discusi) un crescator era de parere(el scotea discus in apa gh=0) ca in primele ore de la eclozare puii au nevoie de minerale (ex:Ca )pentru a-si dezvolta scheltul si se putea desprinde de con;in alta parte am gasit ca o concentratie usor> de 0,3NO3 duce la mortalitate in masa.
Concluzia:nu stiu care ar putea fi cauza mortalitatii puilor la @oceanG.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Larvele de discus mor inainte sa iasa la zbor
PostPosted: Sat Nov 12, 2011 8:45 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Eu nu mai adaug de ceva timp minerale in apa la pui ci direct in hrana si nu am observat nici o diferenta. Am o duritate de gH=0.8.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group