It is currently Fri Mar 29, 2024 7:39 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: acvariu reproducere
PostPosted: Fri Oct 28, 2011 12:14 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
este suficient un acvariu de dimensiunile 60Lx32lx35h pentru o pereche tanara de aproximativ 15 cm?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: acvariu reproducere
PostPosted: Fri Oct 28, 2011 12:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
Parerea mea este ca nu are o inaltime adecvata, pentru o intretinere normala, a unei perechi de discus mature. Un minim de 45cm ar fi mai indicat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: acvariu reproducere
PostPosted: Fri Oct 28, 2011 1:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Depinde de scopul propus.
Daca e un acvariu de recreere atunci placerea de a privi pesti v-a fi estompata de volumul mic si implicit de discomfortul creat discusilor.
Daca vrei sa exploatezi perechea atunci dimensiunile sunt suficiente dar nu ideale in sensul ca lungimea de 60 este prea mare. Pentru reproducere inaltimea pe care ai dat-o o consider potrivita.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: acvariu reproducere
PostPosted: Fri Oct 28, 2011 4:31 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
nu e un acvariu de recreere, vreau sa mut presupusa pereche acolo in ideea ca fiind singuri incep sa depuna.Acvariul de "recreere" e un bazin de 300l plantat in care am 8 discusi cu dimensiunile cuprinse intre 12-15 cm. Problema e ca acum 1 saptamana am reamenajat putin acvariul(am aruncat tenellusul de pe o suprafata de aproximativ 0,3mp si am mai introdus o buturuga) iar dupa aceasta reamenajare 2 discusi care se bat intre ei au ocupat 2/3 din acvariu in timp ce ceilalti 6 stau in ce a ramas. Din cei 6 discusi este unul care (dupa forma ziceam ca e mascul dar acum ca i se vede si organul genital tind sa zic ca e femela) curata o cioata si tremura pe langa altul care (ironic dupa forma ziceam ca e femela iar organul genital imi spune ca e mascul :crazy: ) uneori ii da atentie si il ajuta sa alunge ceilalti locatari din zona. De asta ziceam ca poate daca ii pun separat si nu mai sunt stresati de ceilalti .... poate am noroc
apa din acvariu :
testul a fost facut cu JBL 5 in 1 betisoare
gh - >7 (deci intre 7 si 14)
kh - 3
ph - 7,2


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: acvariu reproducere
PostPosted: Sat Oct 29, 2011 9:29 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
vallycu wrote:
De asta ziceam ca poate daca ii pun separat si nu mai sunt stresati de ceilalti .... poate am noroc

Aici nu e vorba de noroc deoarece norocul de a vedea pui se poate transforma rapid in calvar pentru tine sau suferinta pentru pereche sau pui.
Trebuie sa te gandesti la ce vrei sa faci in viitor daca da norocul peste tine si anume:
-poti asigura hrana puilor (naupli de artemia eclozata) cat mai devreme posibil?
-ai timpul necesar hranirii puilor la un interval de 2 ore in primele 2 luni?
-ai spatiul necesar cresterii unei ponte?
-poti asigura schimburi decente de apa de minim 50% pe zi pana puii vor fi vandabili?
Daca nu poti raspunde pozitiv la toate aceste intrebari atunci ai toate sansele ca peste 4-5 luni sa ai acvariul plin de pui de discus cu ochii mari. Si ce vei face cu ei? Ii vinzi? Te faci de ras. Ii omori? Hmmmm, sa te vad.
Nu e deloc dificil sa reproduci discusi dar premiul il incasezi doar atunci cand la 5 cm puii seamana cu discusii nu cu cichlasomele.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: acvariu reproducere
PostPosted: Sat Oct 29, 2011 10:54 am 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
mariusvlad wrote:
Trebuie sa te gandesti la ce vrei sa faci in viitor daca da norocul peste tine .

M-am gandit la asta, ca altfel nu aveam in vedere mutarea celor 2 intr-un acvariu separat. Artemia inca nu mi-am luat pentru ca pana am sa reusesc sa am pui sunt sigur ca mai dureaza (cateva depuneri pana perechea invata ce are de facut) deoarece stiu ca la prima depunere sansele sa iasa si pui care sa ramana nemancati sunt minime avand in vedere ca perechea e tanara si neexpermentata la fel ca si mine (forumul l-am citit, urmeaza practica si alte intrebari pe care cel mai probabil am sa vi le adresez si sper sa aveti placerea in a ma ajuta). In rest celelalte puncte pe care le-ai precizat acolo nu sunt o problema, desi as vrea sa vad cati din crescatorii de discus care au si un serviciu stau si hranesc ei personal din 2 in 2 ore puii timp de 2 luni.


PS. mi s-a parut mie sau ai avut un ton putin rautacios in acest post? :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: acvariu reproducere
PostPosted: Sat Oct 29, 2011 11:42 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Nu vroiam sa para rautacios tonul dar mintea mi-a fugit la puii de discus din petshop care arata groaznic si provin din dorinta acvaristilor de a avea pui si imposibilitatea de a-i creste.
Crescatorii de discusi nu au o alta slujba. Cei care au o alta slujba sunt hobbysti (ca si mine de altfel). Chiar si asa, daca vreau sa ridic o ponta in prealabil ma consult cu sotia si ne punem de acord daca avem timp de pui, daca nu raman in acvariul comun si Dumnezeu cu mila.
Exemple sunt nenumarate si poti urma oricare dintre ele in functie de scopul propus incepand de la reproducerea in plantat unde dintr-o ponta de 100 pui ajung la maturitate vreo 10 dintre care 5 sunt schiopi, 3 surdomuti si 2 plini de carii, sau sa iei exemplul din postul anterior si sa primesti standing ovation de la orice cunoscator in domeniu. Tu alegi.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: acvariu reproducere
PostPosted: Sat Oct 29, 2011 12:04 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
in legatura cu puii din petshopuri sunt total de acord cu tine. In momentul de fata reproducerea discusilor in cazul meu vine ca o urmare fireasca a evolutie pestilor si a mea ca acvarist nu neaparat sa fac un bussines din acest lucru , ma refer la faptul ca la mijlocul lunii aprilie am achizitionat 8 discusi de 5-6 cm (1 BD, 1 B turqoise si 6 B cobalt) pe care i-am tinut in steril pana pe 16 iunie cand au fost mutati in plantatul de 300l. In momentul de fata dupa cum am spus au dimensiuni intre 12-15 cm, unul e ramas putin in urma si vad ca nu vrea sa recupereze, altul are un usor defect (de la inceput) la aripa dorsala, iar ceilalti, dupa parerea mea, arata ok. Acum daca au crescut normal, ma refer la dimensiuni, nu stiu ce sa zic am sa pun si niste poze, in momentul in care imi repar aparatele foto :D, ca sa puteti sa va dati cu parerea asupra formei si eventual sa ma criticati (daca este nevoie)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: acvariu reproducere
PostPosted: Sun Nov 06, 2011 1:28 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Nov 26, 2010 12:28 am
Posts: 172
Location: Pucioasa, DB
Un bazin cu dimensiunile 45Lx45lx35h ar fi bun pentru reproducerea discusilor?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: acvariu reproducere
PostPosted: Mon Nov 07, 2011 11:35 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Da.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group