It is currently Tue Apr 30, 2024 5:27 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 79 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Next
Author Message
 Post subject: Re: Deparazitatii, bata-i vina !!!
PostPosted: Fri May 13, 2011 3:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
ADX wrote:
Ce vezi mai jos este filmat intr-o picatura de apa luata impreuna cu o icra.

Aia nu era cumva o icra de aia albita de vreo 24 de ore ? :P

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitatii, bata-i vina !!!
PostPosted: Fri May 13, 2011 4:27 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Corect! ...si plina de "puf"... si tinuta vreo 40 de minute in conditii propice, ca sa creasca cultura :D
...dar, ca material didactic, eu zic ca e ok :)

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitatii, bata-i vina !!!
PostPosted: Fri May 13, 2011 8:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
puiutu wrote:
Eu asta nu reusesc sa pricep: daca parintii sunt deparazitati, in plus, daca mai si trecem conul prin formol, de unde sa apara ”goangele”?!?!
Iar in cazul asta, mai putem vorbi de ”deparazitati”?
Nu o luati ca pe o rautate, e doar o nelamurire...
Stiu ca nu-i o rautate, dar chiar dac-ar fi, mi-as dori cat mai multe de genul asta, pentru ca de fapt e o intrebare.
Ce pot sa-ti raspund la ea este ca am deparazitat cateva ponte si am crescut puii in acelasi bazin de 50/50/50. Am schimbat acolo apa doar cu permeat, colectat in vas separat de restul instalatiei, si saruri.
Am hranit puii cu galbenus fiert fara sa-l fi amestecat cu altceva, cu nauplii de artemia si mai tarziu cu mixtura congelata permanent la -30°C.
Intr-o zi am observat viermi pe geamul acvariului. Poate cineva sa-mi explice cum au aparut viermii acolo?
Nu bacterii, ca la astea ma asteptam, ci viermi mari cat o camila mai mica, vizibili cu ochiul liber. Lungi de aproape 3mm. :?
Stiti ce lungime au flagelatele?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitatii, bata-i vina !!!
PostPosted: Sat May 14, 2011 12:06 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Ioan , probabil ouale lor se raspandesc ca si sporii (ferigi , ciuperci ) cu ajutorul curentilor de aer , eu stiu ca atunci cand aveam serii de pui de crescut ( inceput de ani '90 ) cat timp ii hraneam cu artemia si tubi tocati , nu erau in acvarii , cand treceam pe mixtura , dupa un timp apareau pe geamuri , bine nu lucram eu asa de steril dar cat de cat incercam si eu


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitatii, bata-i vina !!!
PostPosted: Sat May 14, 2011 12:54 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
Viermii aia nu cumva erau nematode?
Iar eu cand am zis de paraziti care se transmit prin aer(intr-un alt topic), am fost luat peste picior cu ceva de genul ”goange aeropurtate”...
Iar apoi postul meu, ca si cel ironic, din acelasi topic au fost sterse...

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitatii, bata-i vina !!!
PostPosted: Sat May 14, 2011 5:19 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
puiutu wrote:
Viermii aia nu cumva erau nematode?
Nu stiu ce erau, puteam sa-i bag sub obiectiv si vad ce-s, dar pe mine ma intereseaza mai mult cum au aparut, decat ce sunt. Ca daca apar ei, cine stie ce mai am prin acvariul cu discusi deparazitati, ca inca nu i-am controlat, pentru ca deparazitatii astia sunt doar un experiment care ma pregateste sa vad care-s punctele slabe in incercarea de a nu-i contamina cu paraziti de la ceilati pesti din aceeasi incapere. Ca sa fiu sincer, credeam ca-i mai usor sa-i feresc, dar e al naibii de greu. Chiar daca ai 2m intre ei si rest, si intre tot ce apartine de ei si ce apartine de ceilalti (instalatia de pregatit apa) inca exista un risc mare. Stropi de apa aruncati de pesti strabat usor distanta asta si e suficient sa poarte unul cu el un flagelat, ca sa compromiti poate luni sau ani de munca.
puiutu wrote:
Iar eu cand am zis de paraziti care se transmit prin aer(intr-un alt topic), am fost luat peste picior cu ceva de genul ”goange aeropurtate”, iar apoi postul meu, ca si cel ironic, din acelasi topic au fost sterse...
:spider: It wasn't me! :not_i: :beee:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitatii, bata-i vina !!!
PostPosted: Sat May 14, 2011 6:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Vad ca s-au incins discutiile pe aici in lipsa mea :).
Am lipsit de acasa si cand m-am intors, am gasit puii cu burtile pline.
Cei de pe conuri au eclozat deja.
De pe al doilea con de ziceam eu ca nu stiu care va fi situatia, au eclozat doar vreo 25-30.
Perechea care le-a depus este formata din mascul Leopard (febletea mea) si femela SBSS (o alta frumusete) :).

In total sunt ~130. Sper ca de data asta sa am o rata de mortalitate mai mica ca la prima ponta.
Din lipsa de spatiu, vor fi toti pusi la un loc. Stiu ca vor fi greu de identificat varietatile insa asta e situatia. Mai mult nu pot si nici nu vreau sa complic lucrurile.

Ii voi creste cat voi putea si dupa aceea fiecare pe la noile lor case.

Sper sa pot reveni cu ceva poze mai tarziu.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitatii, bata-i vina !!!
PostPosted: Mon May 16, 2011 9:00 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Quote:
...dar pe mine ma intereseaza mai mult cum au aparut
Cele mai multe "obiecte neidentificate" din bazine sunt larve de insecte, iar cele mai multe dintre acestea sunt delicatese pentru pesti, mai ales pentru pui, ale caror "gusturi" nu au fost inca alienate de hranirea exclusiva cu granule (sau mixtura). Puii de discus din bazinele noastre au un meniu mult mai variat decat banuim noi :)

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitatii, bata-i vina !!!
PostPosted: Mon May 16, 2011 10:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Ioan C. wrote:
Ouale de Artemia nu mai eclozeaza daca sunt pastrate la umezeala.
Nu neaparat. Acum cativa ani se folosea in mod curent de catre crescatori asa-zisa "artemie umeda" adica oua care nu erau uscate si se pastrau la frigider. Eu am folosit niste kilograme din mai multe loturi si era buna.
ADX wrote:
Cele mai multe "obiecte neidentificate" din bazine sunt larve de insecte
Posibil sa fie ceva larve de gaze. Mai demult m-am trezit cu o libelula asiatica :lol: sub capacul de la acvariu dupa ce am luat de la un prieten niste plante proaspat importate.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitatii, bata-i vina !!!
PostPosted: Tue May 17, 2011 3:02 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Bineinteles ca ma refer la ouale care trebuie pastrate uscate. Pe cele din solutii, umede, le cunosc, dar nu le-am folosit inca.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 79 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group