It is currently Fri Apr 19, 2024 10:23 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: Pereche albino mozaic leopard x albino leopard snakeskin
PostPosted: Thu Feb 06, 2014 2:05 am 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
Iti scriu inca odata.In aceasta tema si Dl. Bleher a gresit.Treaba este simpla,cu pigmentii melanici.
Dumneata,ca si multi "profesori" care au izbucnit si au disparut in acest hobby,numai ai vrut sa te legi de mine.Nu te consider partener in aceasta discutie.
In legatura cu Asia,numai atat,ca pentru ei putem multumii varietatile cele mai frumoase.Sa nu mai vorbim de faptul ca pestii asiatici domina toate expozitiile mondiale.Deci,feptele vorbesc,amintirile si plagile care sangera,putem linge.

Mult stimate Domnule Bogdan!
Daca mai vrei sa fii dascal in aceasta tema,sau in altceva,te rog respectuos sa deschizi o tema,unde e locul acestuia,unde ori pe engleza,ori pe romaneste poti invata oamenii,ne poti impartii cate o felie din marea ta experienta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pereche albino mozaic leopard x albino leopard snakeskin
PostPosted: Thu Feb 06, 2014 2:21 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Tipic...tocmai ce v-am scris pe pagina precedenta sa mutam discutia. Acum imi cereti sa deschid alt topic. Ma rog...
Deci si domnul care te-a vizitat a gresit, pacat ca are atat de multe greseli in acel volum! :lol: Eu nu sunt "profesor", sunt un simplu detinator de discusi si nimic mai mult. V-am intrebat din postura de client, daca sunt albino adevarati, atat si nimic mai mult! Acum fiecare isi trateaza clientii cum crede de cuvinta...unii politicos, altii ca dvs... :oops: Ca nu ma considerati partener asta e alta discutie :)
Tocmai d'aia am si scris Asia Rulz...din cauza dominatiei actuale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pereche albino mozaic leopard x albino leopard snakeskin
PostPosted: Thu Feb 06, 2014 8:30 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
ADX wrote:
Albino presupune ca nu are nicio urma de pigment negru (nici macar in pupila ochilor, aceasta fiind, de fapt, transparenta). Restul culorilor nu conteaza.

Cred că asta spune tot :P

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pereche albino mozaic leopard x albino leopard snakeskin
PostPosted: Thu Feb 06, 2014 8:02 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
............... si asta spune multe:

Un raspuns primit aseara de la

"Heiko Bleher
I have explained, and it is the precise definition for albinio, that only the name 'Albino' should be applied to living forms, which are pigmentless (no color, just white/beige without any patetrn) and have a red eye. Everything else is not a real albino, under the terms of the definition 'Albino'. remember: Albinism comes from Latin albus = "white"; and again: an organism with complete absence of melanin is called an albino !"

Acum ca ne legam de prezenta sau absenta melaninei..... ma intreb asa ca un novice ce sunt:

De ce oare doar Ancitrusii albi-galbui sunt numiti "albino"?

Ps: Nu ma intereseaza ce vinde Nandor... atat timp cat are clienti, piata e libera si deschisa la orice....

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Albino sau ....?
PostPosted: Thu Feb 06, 2014 9:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Salut Sebi,
Exact ce ti-a raspuns tie Heiko Bleher am spus si eu la inceputul topicului si am argumentat.
Ma bucur ca ai primit acest raspuns si se pare ca am avut dreptate.
Mersi ca ai impartasit raspunsul cu noi pe forum!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Albino sau ....?
PostPosted: Thu Feb 06, 2014 9:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Fii sigur ca daca primeam un raspuns diferit il postam si pe acela si iti spuneam: Bogdane, te inseli!

In alta ordine de idei.... uneori "diplomatia" este prost inteleasa.... ;)
Ceva gen, tu daca vii musafir la mine... nu o sa iti spun in veci ca iti put picioarele... dar te invit sa faci un dus "poate esti obosit de pe drum"... la fel cum nici eu nu o sa iti spun in veci ca, copii tai seamana leit cu vecinul.... chiar daca tu esti tigan iar ei sunt blonzi! ;) Cam in asta consta "diplomatia"....

Pestii in cauza sunt "cu gene de albino"... deci o incrucisare, un hibrid... cum le place asiaticilor sa spuna. Si asta datorita ochilor complet rosii..

Eu de exemplu nu pot sa spun ca pestii astia sunt "albino"... cu toate ca seamana cu cei din cartea lui Bleher...
Image

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Albino sau ....?
PostPosted: Thu Feb 06, 2014 10:04 pm 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
Din pacate si Dl Bleher,si voi,sunteti un pic langa drumul corect.

Asa,cum a explicat si ADX,albinismul consta in lipsa genelor melanici (negre) inclusiv si din pupila ochilor.

Raspunsul la ancistrusi este foarte simplu.Numai cei albi au culoarea ocsilor rosii,adica pupila ochilor transparente.

Sunt cu totul de acord ci Bleher,ca albinismul este lipsa pigmentilor melanici.Insa!Orientati-va un pic.Care sunt,ce culoare au pigmentii melanici?In categoria pigmentilor melanici intra numa pigmentii culorii negre si brun.Pigmentii galbeni,rosii si albastrii intra in categoria pigmentilor eumelanici.

Sebi!
Pestii albi de pe poaza atasata de tine,in afara ca sunt albi,nu se stie daca au gene de albino.Genele albino la discusi apar numai si numai in cazul indivizilor homozigoti la aceasta gena recesiva.

In cazul incrucisarii discusilor normali cu cei albinosi,nicioadata nu rezulta in prima generatie pui cu ochi rosii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Albino sau ....?
PostPosted: Thu Feb 06, 2014 10:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Nici nu am sustinut ca ar fi.

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Albino sau ....?
PostPosted: Thu Feb 06, 2014 10:27 pm 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
Sa fiu mai punctual,am sunat la telefon pe Academicianul,fostul meu profesor universitar Dr Horn Péter,genetician,editor al mai multor carti si lucrari de acvaristica.
-Pigmentii melenici sunt cei de culoare neagra
-Pigmentii rosii se numesc Ertithrofora
-Pigmentii galbeni-Xanthofora
-Pigmentii albastrii verzui-Iridofora,care este irizant,de aceasta se numeste albino blue diamond si albino platinum
-Pigmentii violacee mat,mai ales la pesti marini-Cianofora
-Pigmentii irizant transparenti-Leukofora


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Albino sau ....?
PostPosted: Thu Feb 06, 2014 10:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Eu tot nu pricep de ce va plac discusii bolnavi?

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group