It is currently Wed May 15, 2024 3:01 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: leoparzi de la puiutu ,cu puii si pereche webmajestic.
PostPosted: Tue Mar 27, 2012 1:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
Marius, chiar ma gandeam ca o sa postezi si tu...
Din cauza ca te pricepi, nu de alta. :D
Eu nu sunt crescator, dar ma intereseaza genotipul in primul rand.
Si asta trebuie sa invete comunitatea noastra sa aprecieze!
Astfel, nu se vor mai ridica in slavi pesti fara valoare dpdv al genotipului, dar frumosi ca fenotip, de exemplu BD care au avut cu doua, trei generatii in urma un PIGEON intre reproducatori!!!
P.S. Daca vrei sa-ti vinzi perechea, e frumos sa-ti deschizi si tu un topic, totusi...

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leoparzi de la puiutu ,cu puii si pereche webmajestic.
PostPosted: Tue Mar 27, 2012 4:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
@puiutu cine iti garanteaza un genotip pe 3-4 generatii ?

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leoparzi de la puiutu ,cu puii si pereche webmajestic.
PostPosted: Tue Mar 27, 2012 5:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Arghire Daniel wrote:
femela sau perechea e la 250?
Perechea.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre valoare si genetica
PostPosted: Wed Mar 28, 2012 11:02 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
Quote:
Astfel, nu se vor mai ridica in slavi pesti fara valoare dpdv al genotipului, dar frumosi ca fenotip, de exemplu BD care au avut cu doua, trei generatii in urma un PIGEON intre reproducatori!!!


asa e, nu e de dorit sa se "intample" astfel de combinatii, acum nu as mai face asa ceva, dar daca tot s-a intamplat la momentul respectiv, cand eram si eu la inceputurile mele in discusarie, acum se pot vedea si urmarile: pesti f. frumosi, foarte rezistenti, robusti, cu forme f. bune, care i-au impresionat pe majoritatea clientilor care i-au achizitionat. si mai important, care acum scot 100% blue diamond. uitati-va putin in urma la topicurile lui ollierehn, cu seriile de b.d. vandute de el. acelasi lucru e valabil si la mine. ma refer strict la acest caz particular, sunt de acord a nu se incuraja astfel de imperecheri si repet ca la momentul actual nu as mai face asa ceva. am mai evoluat, chiar si eu, intre timp, si sper sa mai evoluez in continuare, pt. ca mai este destul loc, dar si timp. nu are rost, la cati pesti ok se pot achizitiona acum fie de pe piata interna, fie din import, de diferite feluri, sa mai risti cu astfel de combinatii.

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre valoare si genetica
PostPosted: Wed Mar 28, 2012 2:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
Quote:
Si ca o paralela la ce am spus, am o pereche de Xingu (neconfirmata) care d.p.d.v. genetic e ok dar femela are aripioara anala despicata in urma unui accident din copilarie, deci fenotipul scade scorul. Avand in vedere faptul ca la ora aceasta in Europa nu mai exista la vanzare Xingu maturi o vand cu 250 euro. Cine o vrea?

Mariusvlad cu tot respectul , Xingu maturi sunt vreo 10-15 , F1 maturi sunt in Ungaria vreo 50 , si F2 vreo 200-300 poate mai multe.

Alta idee este Faptul ca nu se mai construieste baraj pe Xingu , asa ca vor fii si Discusi la anul , sau poate anul acesta ( Altum Xingu , si alti pesti Xingu sunt pe listele de import ) .
Oricum 250 Euro merita o pereche , exemplarere salbatice erau de la 80 Euro in sus .



E interesanta discutia la valoarea unor perechi (200-300 Euro ) si undeva se scria ca nu ar exista cumparatori in Romania pentru pesti de genul .

Eu raman la salbaticii , asa ca ..

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre valoare si genetica
PostPosted: Wed Mar 28, 2012 3:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Un link, o adresa ceva... Si eu caut caci vreau sa evit cosangvinizarea.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre valoare si genetica
PostPosted: Wed Mar 28, 2012 3:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
La cele doua perechi vandute cu 300E fiecare(exista cumparatori care sa plateasca suma asta, daca exista calitate) stiu predecesorii cu doua generatii inainte = in total 3 generatii.
Cate perechi au fost vandute cu aceaste informatii pe acest forum sau pe altele?
Si se mai mira lumea ca nu se vand pesti sau perechi pe sume decente?!
Fratilor, daca vreti sa vindeti, pe langa pesti cu genotip si fenotip, trebuie sa incercati sa faceti si poze decente ...
Nu sunt fotograf, nu am nici vreo camera foto desteapta, filmarile si pozele le-am facut cu N8-ul.
Dar au iesit acceptabil si asta a contat enorm la vanzare!
Eu sunt doar un incepator, nu sunt crescator, nu mai am niciun discus in casa, la toamna o sa am probabil niste F1 sau F2 de Curipera.
E pasul firesc de la "patati" la pui de salbatici, iar eu nu am interes sa promovez discusi asiatici, vest europeni sau salbatici.
Dar daca cineva ma contrazice, macar sa fie cineva care a vazut o codita de discus la el in acvariu sau a ridicat macar o ponta.
Ca din auzite sau din reusitele altora e usor sa vorbim...

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre valoare si genetica
PostPosted: Wed Mar 28, 2012 11:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
300E pentru o pereche frumoasa de LSS nu e mult.

Genotipul este reflectat in fenotip in functie de influenta mediului. Sa nu uitam ca multele varietati existente vin de undeva, rezultatul a multor incrucisari si selectii mai mult sau mai putin reusite. Mentinerea unor varietati necesita incrucisari periodice ca sa-si mentina aspectul sau pentru imbunatatiri. Istoricul unor pesti prezinta interes pentru cei care vor sa reproduca, si mai putin pentru cei care cumpara pesti doar ca sa-i admire in acvariu. Multi dintre detinatorii de discusi nici nu cunosc diferenta dintre un Leopard si un LSS sau dintre Cobalt si Blue Diamond. In conditiile astea nu se poate spune ca lumea apreciaza fondul genetic al pestilor, ci mai degraba ideea de a detine nu stiu ce varietate e atractiva.
aronmures wrote:
E interesanta discutia la valoarea unor perechi (200-300 Euro ) si undeva se scria ca nu ar exista cumparatori in Romania pentru pesti de genul .
E vorba de ce s-ar vinde in mod curent si sustinut, nu doar cate o pereche cand si cand.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre valoare si genetica
PostPosted: Mon Apr 02, 2012 1:25 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Pentru a sustine discutia cu definitiile termenilor utilizati, am mutat si "dictionarul de genetica" de pe vechiul forum. Cu aceasta ocazie va invit ca, in cazul in care considerati ca mai sunt cuvinte ce necesita definitie, sa completati lista.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group