It is currently Wed May 15, 2024 8:00 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 54 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Red brun X Red pigeon (viobank discus - a new style)
PostPosted: Fri Mar 19, 2010 6:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Feb 18, 2010 10:31 am
Posts: 89
Location: BUCURESTI
:lol: cineva undeva spunea ca pigeonul este pentru incepatori! altcineva spunea ca sunt piperati. dupa mine, cand pui pasiune in ceea ce faci, nu conteaza daca te critica cineva sau altcineva ! oricum nu cred ca ne putem inca compara cu crescatorii adevarati care au facut din aceasta pasiune un mijloc de trai !
Si cum spunea acel cineva, ca pigeonul este pentru incepatori, m-am hotarat sa scot o noua linie: malboro red + san merah. Momentan au doua saptamani de cand au iesit la zbor, sunt hraniti cu artemia vie, artemia decorticata, ....first bites etc.
Pentru inceput prima ponta eclozata este aceptabila, in jur de 40-50 buc sper ca la cea de-a doua ponta (aseara au depus din nou), sa existe un randament mai bun, daca am noroc!

acesata este prima linie, sper ca in curand sa existe si-a doua linie, poate si-a treia in curand, dar nu o sa renunt la pistruiatul de pigeon !!

ps. ce frumos era filmul serial Pistruiatul pe timpurile apuse !! :lol:

_________________
Succesul nu este cheia fericirii. Fericirea este cheia succesului. Daca iti place ce faci, vei avea succes
Galeria personala


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: viobank discus- a new style
PostPosted: Fri Mar 19, 2010 7:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Depinde la ce nivel te afli.Cand ai 10-20 de perechi care mai de care mai frumoase si mai selectate, tinzi sa treci la un alt nivel, la varietati mai rare, mai pure, la salbatici.... .Sincer, si mie imi plac pigeonii avand si eu din aceasta varietate si nu ma deranjeaza deloc piperul.Imi plac si brunii.Imi plac si puii iesiti din parinti diferiti ca si culoare.Cand o sa am timp sa le acord o mai mare atentie, atunci cu siguranta voi deveni mai exigent cu alegerea perechilor.De aceea abia astept sa ies la pensie si sa ma ocup numai de pesti.Pacat ca in meseria mea se iese greu la pensie.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: viobank discus- a new style
PostPosted: Fri Mar 19, 2010 9:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 1:15 am
Posts: 200
Location: Bucuresti , Militari
viobank wrote:
:lol:
Si cum spunea acel cineva, ca pigeonu-l este pentru incepatorii,m-am hotarat sa scot o noua linie: malboro red +san merah.Momentan au doua saptamani de cand au iesit la zbor,sunt hraniti cu artemia vie,artemia decorticata,....first bites etc.
Pentru inceput prima ponta eclozata este aceptabila, in jur de 40-50 buc sper ca la cea de-a doua ponta( aseara au depus din nou), sa existe un randament mai bun, daca am noroc!

acesta este prima linie, sper ca curand sa existe si-a doua linie,poate si-a treia in curand, dar nu o sa renunt la pistruiatul de pigeon !!

:lol:

banuiesc ca prin o '' noua linie'' tu vrei sa spui o noua varietate . ca sa o poti numi varietate trebuie sa fie stabilizata dpdv genetic , adica F2 ,F3,F4 sa pastreze aceleasi caracteristici cu F1, sa le si transmita mai departe . daca nu reusesti asta nu o sa poti spune ca tu creezi linii , doar niste simpli hibrizi. asta fac multi ,din pacate si de aceea apar pe piata discusi SUPERBI :(

_________________
Octavian : 0740 175 805
Image
*****Quality not Quantity*****


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: viobank discus- a new style
PostPosted: Fri Mar 19, 2010 9:47 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
hobbydiscus, nu prea am inteles ce-ai vrut sa spui in ultima fraza. cumva, in loc de SUPERBI ai vrut sa scrii "SUPERBI"?

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: viobank discus- a new style
PostPosted: Fri Mar 19, 2010 9:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 1:15 am
Posts: 200
Location: Bucuresti , Militari
:D am omis intentionat niste ghilimele. las la aprecierea fiecaruia .

P.S. Adi cred ca mai sunt cativa useri aici pe forum carora le poti face corectura pe text ,inclusiv si eu fac parte din categoria mentionata ,dar aici in topicul acesta cateva i-uri in plus nu erau asa deranjante. :mrgreen:

_________________
Octavian : 0740 175 805
Image
*****Quality not Quantity*****


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: viobank discus- a new style
PostPosted: Fri Mar 19, 2010 10:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
viobank wrote:
acesata este prima linie, sper ca in curand sa existe si-a doua linie, poate si-a treia in curand, dar nu o sa renunt la pistruiatul de pigeon !!
Cand o sa ai a doua linie o sa vrei si sa renunti la "Pigeoni". Dar pana atunci va mai trece ceva timp. O linie nu se formeaza reproducand doi discusi la intamplare. E de admirat intentia ta, dar te va costa multi ani de zile sa-ti atingi telul. Oricum, ceva mai bun nu poti sa faci in discusarie, decat daca pe langa formarea unei linii nu te-ai multumi cu una oarecare, ci ai incerca de la bun inceput sa devina una care sa aiba si valoare care nu se masoara in bani. Pretul nu spune totul despre valoare. Pacat ca trebuie sa traim pana la adanci batranete ca sa aflam asa ceva.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: viobank discus- a new style
PostPosted: Sat Mar 20, 2010 9:24 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Daca peste 10 ani o sa vezi poze sau o sa auzi ca undeva in tara exista si se comercializeaza o varietate de discusi produsa de tine, chiar daca aceasta varietate poarta o denumire care nu are nici o legatura cu tine, chiar daca nimeni nu va sti cine sta la originea lor, vei avea satisfactia unui vis implinit.
Orice acvarist care are bani poate cumpara discusi valorosi. Cu o documentare de 2-3 luni si o munca atenta, riguroasa, poti creste albino, ringi sau orice apare scump si rar pe piata, dar unde e satisfactia?
Ne place sa defilam cu pesti superbi, sa-i pozam, sa postam ori de cate ori acesti pesti isi lasa ponta pe con, dar e o diferenta enorma intre a-i creste si a-i cumpara.
Cand cresti pui din productie proprie si treci cu ei peste toate problemele, flagelate, paraziti, apa infecta la robinet si acesti discusi ajung sa aiba peste 15 cm la maturitate, ai satisfactia deplina, te poti numi discusar.
Asa ca viobank, fa-ti pe plac si da-i bataie. Eu iti urez succes.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: viobank discus- a new style
PostPosted: Sat Mar 20, 2010 8:46 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Stiti ce mi se pare interesant? cel mai nenorocit si dubios hibrid obtinut "in curtea omului", daca ar fi fost capturat in salbaticie, ar fi primit imediat un nume stiintific si, fiind raritate, s-ar fi vandut cu mii de euro :lol:

Acum, revenind la speta din acest topic: cu statut de experiment, eu as incuraja (aproape) orice combinatie. In cazul in care se dovedeste a fi una neinspirata, STOP si schimbam perechile... Ceea ce face viobank, da, incalca o asa-numita regula, pe care eu am enuntat-o de foarte multe ori si care suna cam asa: "nu faceti combinatii intre pigeoni si non-pigeoni" dar, nu pot sa nu acord o sansa (oricat de mica) sa apara (printre "piperati") si unul sau mai multe exemplare cu o nuanta de rosu deosebita (si evident, fara piper).

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: viobank discus- a new style
PostPosted: Sat Mar 20, 2010 10:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 1:15 am
Posts: 200
Location: Bucuresti , Militari
Dar puii care vor iesi din acele exemplare ''deosebite'' oare cum vor fi ca fenotip ? Aici apare problema,dar acest lucru e neinsemnat pentru multi ''discusari''

_________________
Octavian : 0740 175 805
Image
*****Quality not Quantity*****


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: viobank discus- a new style
PostPosted: Sat Mar 20, 2010 11:22 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
pai cum vor fi? cunoastem deja raspunsul si e unul care ne ingrozeste? sau nu-l cunoastem, dar ne e frica sa incercam?
sigur, calea cea mai simpla spre succes e cea cunoscuta... adica sa imperechem doar exemplare din aceeasi varietate stabila (obtinuta, evident, de altii) si stim dinainte (100%) ce obtinem. ...si totusi, nu e un pic cam monoton? :?

l.e. ce parere aveti de "cross-ul" asta?
Image

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 54 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group