It is currently Sun May 12, 2024 1:42 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Mutatii sau ...?
PostPosted: Tue Apr 26, 2011 4:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Feb 18, 2010 10:31 am
Posts: 89
Location: BUCURESTI
Am o transa de pui care au evoluat, intr-un mod nefiresc, fata de precedentii! Practic, aripile dorsalele si anale au crescut, sau mai bine zis, nu au crescut deloc ! Cineva sau ceva parca le-a mancat !
Aceasta malformatie se va schimba in timp? Din intreg efectivul de progenituri cca. 3-4 sunt in stare normala, restul sunt...

Alta transa care este mai mica decat anterioara, nu au nimic anormal !
Din anumite ''medii'' se pare ca ar fii niste ... care au mancat aripiile cand erau alevini?
Important este faptul daca vor creste in timp aripile sau ii facem :twisted:

_________________
Succesul nu este cheia fericirii. Fericirea este cheia succesului. Daca iti place ce faci, vei avea succes
Galeria personala


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii sau ...?
PostPosted: Tue Apr 26, 2011 4:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
Poze!!

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii sau ...?
PostPosted: Tue Apr 26, 2011 8:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Am observat ca la o varsta foarte frageda refacerea aripioarelor nu pastreaza tiparul original. Deci, chiar daca vor creste la loc eu nu le dau sanse prea mari sa creasca estetic.
viobank wrote:
Din anumite ''medii'' se pare ca ar fii niste...
Bacterii? Ar fi singurul agent patogen care ti-ar lasa puii in viata. Parazitii i-ar fi casapit. Probabil aceleasi tip de bacterii care scurteaza pectoralele facandu-i pe cei mai putin experimentati sa se insele in privinta varstei discusului.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii sau ...?
PostPosted: Wed Apr 27, 2011 7:50 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Bacterii care au o preferinta deosebita pentru pectorale si anale? :-? Ai fost in Japonia de curand? O fi cazut vreun fir de praf mai deosebit in acvariu, cand au depus.;)
Am patit si eu uneori chestii din astea. Teorii sunt mai multe, certitudini inca nu. Cea mai raspandita: "O fi fost ceva in apa". Asta e adoptata la cele mai multe fenomene inexplicate.
Urmata bineinteles de un ridicat din umeri, care explica si el ceva anume.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii sau ...?
PostPosted: Wed Apr 27, 2011 10:01 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Ioan C. wrote:
Bacterii care au o preferinta deosebita pentru pectorale si anale? :-?

Altfel cum iti explici faptul ca discusii crescuti in apa sterilizata cu UV 24 din 24 au pectoralele foarte lungi si subtiri la varf astfel incat la varsta de un an acestea sa ajunga la pedunculul caudal? Daca insa opresti sterilizatorul dupa ce pectoralele au atins lungimi impresionante, varful acestora va deveni in scurt timp foarte moale sfarsind prin a "se dizolva". Diferenta intre cele 2 conditii oferite (cu sau fara UV) o face incarcarea bacteriana a apei. O mai fi si altceva ce imi scapa?
Probabil ca pectoralele si anala venind in contact mult mai des cu fundul bazinului sunt mai expuse atacului.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii sau ...?
PostPosted: Wed Apr 27, 2011 11:39 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Interesanta observatie (si explicatie). Interesant ar fi si daca observatia se confirma si din alte surse (merita insistat pe acest subiect).

In legatura cu problema lui viobank, daca dorsalele au fost "atacate" la radacina in primele ore dupa eclozare, la revedere!... Inclin si eu sa cred ca e vorba de un atac bacterian, mai degraba decat un accident genetic...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii sau ...?
PostPosted: Wed Apr 27, 2011 2:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Eu cresc aproape toti puii artificial, in permeat cu sare, si am avut cazuri de ture in care multi pui nu se puteau ridica sa inoate sau chiar si cu inotatoare deformate, care in mod sigur n-au fost atacati de bacterii. In urma cu 20 de ani se repetau cazurile mai frecvent in zone in care se folosea un anumit ierbicid in agricultura "Atrazin". Interzicerea folosirii acestei substante a avut un efect evident asupra dezvoltarii puilor de pesti, despre care se relateaza detaliat in revistele de specialitate. Problema exista si in acvariile unor crescatori renumiti pentru calitatea excelenta a pestilor pe care-i cresteau, ceea ce face greu de presupus ca n-ar fi cunoscut ei problema deformarilor corporale, care nu se limitau doar la inotatoare. Problema inotatoarelor pectorale este cunoscuta bine de mult timp, dar ea apare mult mai frecvent decat cea a altor deformari, tocmai pentru ca fundul acvariului este un focar de infectii, daca nu este aspirat la timp, ceea ce nu explica insa lipsa inotatoarelor dorsale la pui crescuti in apa curata.Incepand din fiecare toamna si pana in primavara tarzie nu pot sa pun apa de la retea in acvarii, pentru ca contine ceva care dauneaza pestilor. In nici un raport al vreunui control al apei potabile nu apare ceva suspect, toate valorile sunt ideale!
Am un Danio Malabaricus, primit, in acelasi acvariu cu Discusii. Acesta zburda voios cand incep primavara sa pun apa de robinet, dar toata iarna sta intr-un colt si vine doar la mancare daca am doar permeat cu sare in acvariu. Chiar si Discusii rectioneaza diferit la schimbarile astea, unora le place altora nu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii sau ...?
PostPosted: Wed Apr 27, 2011 5:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Feb 18, 2010 10:31 am
Posts: 89
Location: BUCURESTI
Schimburile de apa se fac cu apa de la robinet. Ca sa pun apa de osmoza la schimburi, ar trebui sa cumpar minerale si vitamine! Oricum, de o luna de zile le introduc in apa vitamine si incerc sa aspir in fiecare zi apa din acvariu.Transa respectiva, are 2 luni si 1/2, sunt circa cat o moneda de 1 eur. Aripile au crescut neregulat ca forma, ceva de forma unei diagrame a cursului eur/ron cand jos cand sus! Culoarea a inceput sa se pronunte in textura, iar la baza, unde nu exista pana acuma nici-o radie sa zic asa, au inceput sa apara niste '' tepi ''. Cand au fost cat bobul de orez, se aspira pe zi cca 25% din acvariu zilnic, iar acum ceva mai mult.
Transa a II a este crescuta in acelasi conditii, singura exceptie, la 8 zile de la zbor au murit instantaneu cca 30-40% din efectiv, cand masculul era cu ei. In momentul acela haleau artemie + Hikari... sa fi fost de la hrana artificiala? sau de la apa de la robinet care poate a avut ceva? Oricum si in transa II se observa cateva exemplare handicapate ca forma! Sau parintii sunt din aceiasi serie de pui si influneteaza puii? ca specimenele se bat ca chiorii dupa ce depun pe tub.

_________________
Succesul nu este cheia fericirii. Fericirea este cheia succesului. Daca iti place ce faci, vei avea succes
Galeria personala


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii sau ...?
PostPosted: Wed Apr 27, 2011 11:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Sau ar putea fi de la un asa zis soc de ph pe care li l-ai facut cind erau foarte mici .Anul trecut dintr-o serie de peste 150 de pui am dat unui prieten vreo 10 la virsta de cca o luna .Acesta le-a facut trecerea de la apa mea (osmoza+saruri) la apa lui (retea) prea brusc asa ca a-2-a zi mai ramasesera in viata doar 6 care erau si aia cu aripioarele mincate si strinse . Dintre cei 6 ramasi majoritatea au avut defect la aripioare dupa ce au crescut .Dintre fratii lor la nici unu nu a aparut malformatia .Ma gindesc ca la o virsta foarte mica (citeva zile) chiar si o fluctuatie relativ mica a parametrilor apei poate sa ii afecteze mai ales daca apa are ceva care nu le place lor .Cind zic de parametrii apei nu ma refer neaparat la ph deoarece am vazut discusi trecuti fara aclimatizare sau cu aclimatizare de citeva minute din apa cu ph 7 in apa cu ph 5 sau invers ,si nu aveau nici pe naiba .Deasemenea am vazut si discus matur trecut cu aclimatizare de o ora din apa cu ph 7 in apa cu ph 6,5 care a ramas fara jumatate din coada si din aripioare .Nu stiu daca neaparat ph-ul afecteaza discusii mai mult decit alte chestii din apa ...

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii sau ...?
PostPosted: Mon May 23, 2011 5:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Feb 18, 2010 10:31 am
Posts: 89
Location: BUCURESTI
pestanii au crescut ceva de cand nu am mai postat, si sper ca diseara sa pun niste poze CLARE sa vedeti ce nu ati vazut: o noua specie de discusi -DISCUS FRUNZA ''made in romania'' sau DISCUS URECHEAT- :muha:

_________________
Succesul nu este cheia fericirii. Fericirea este cheia succesului. Daca iti place ce faci, vei avea succes
Galeria personala


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group