It is currently Wed May 15, 2024 9:13 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: piperul
PostPosted: Sat Oct 30, 2010 9:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
S-a spus cam tot ce trebuia.
Ce am observat eu la piper este ca discusii si-l ascund cand sub ei se gaseste ceva deschis la culoare cum ar fi un fund al acvariului vopsit in alb. Se poate intampla la fel cu orice alte culori deschise.

Probabil din cauza asta le-a disparut piperul cand au ajuns in alt acvariu.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piperul
PostPosted: Sun Oct 31, 2010 1:47 am 
mariusvlad wrote:
Pigeonul la origine este un accident genetic.


In 1989, Pigeon Blood , a socat cu adevarat, lumea pestilor discus din Thailanda. A fost o mutatie despre care nici nu s-a visat ca poate exista! ;)


PS:
In amintirea vremurilor ......... :)


Top
  
 
 Post subject: Re: piperul
PostPosted: Sun Oct 31, 2010 1:49 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Din ce stii George ,la acesti discus-i a aparut ulterior vreo urma de piper?

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piperul
PostPosted: Sun Oct 31, 2010 3:03 am 
Doar unii dintre ei prezentau cativa stropi in zona fruntii! Mai precis deasupra gurii . Cat au fost in proprietatea mea piperul nu s-a extins in alte zone ale corpului .
Erau 36 buc 8-10 cm in 250 litrii .
Ph 7 , Gh 8-9 , schimburi de apa zilnice intre 50-75%

Regret si acum ca nu am facut cateva selectii din acel lot!


Top
  
 
 Post subject: Re: piperul
PostPosted: Sun Oct 31, 2010 4:33 am 
Uite un exemplu de pigeon hiper selectionat (fara nici un strop de piper si inotatoarele transparente).
Baza genetica a acestei varietati este crossul dintre un Marlboro si un Cobalt rezultatul primar fiind White Pigeon (F1). Pentru eliminarea piperului si crearea unui White Butterfly pur selectionam din White Pigeon (F1) cele mai curate exemplare. Dupa aceea facem un backcross intre White Pigeon (F1) si Cobalt .
In urma acestei incrucisari obtinem (F2) White Butterfly ;)

Image


Top
  
 
 Post subject: Re: piperul
PostPosted: Sun Oct 31, 2010 9:58 am 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
mariusvlad wrote:
Tot ce vrei sa afli, nu o sa gasesti intr-un singur loc, dar dupa ce citesti ce scrie aici, poti trece la sapat prin forumuri de dincolo unde se aprofundeaza mai mult acest subiect.


sunt comvins ca nu se poate gasi totul intr-un singur loc (doar e vorba de o imensa cantitate de informatie). am vazut site-ul.... e ceva acolo.... ideea e ca eu incerc sa "inteleg" discusul in profunzime si din toate punctele de vedere si nu conteaza cat timp imi ia. Materialul in cauza e foarte bun. Multumesc mult :) !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piperul
PostPosted: Sat Jan 14, 2012 1:40 am 
Offline

Joined: Fri Jan 13, 2012 11:18 pm
Posts: 5
Location: constanta
Dupa umila mea parere barele de stress sunt o forma de mimetism ca sa se ascunda de pradatori in apa. Se intensifica atunci cand pestele e speriat de un vanator si mimeaza un substrat malos adica inchis la culoare cu dungi care imita eventuala vegetatie. Cum se intampla asta - cu niste celule melanofore din derm. Acestea plimba pigmentul melanic adc il scot mai mult la suprafata. Piperul pare sa fie tot cu celule cu melenina dar mai putin mobile sau in unele cazuri chiar imobile.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piperul
PostPosted: Sat Jan 14, 2012 10:12 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Eu am o alta teorie bazata pe cateva experimente.
Puii, pana la o anumita varsta nu au model dar au bare de stres. Odata cu avansarea in varsta incepe sa apara modelul si dispar barele, acestea aparand doar in conditii de stres. Daca intr-un acvariu steril introducem un obiect de decor cu striatii (radacina de mangrova, scoarta de copac) modelul de pe corp se va accentua vizibil.
Ca o concluzie, eu cred ca modelul este o forma de mimetism si nu barele. Un discus speriat, stresat isi pierde capacitatea de a imita, ii dispare partial sau total modelul lasand discusul in fundul gol asa cum l-a facut natura, cu bare de stres.
S-a demonstrat stintific ca dungile verticale de pe zebra sunt menite a creea o iluzie optica atunci cand animalele sunt in grup si se afla in miscare fiind foarte greu de urmarit un singur exemplar de catre pradator. Probabil ca acelasi efect il au aceste dungi si la discusi atunci cand un pradator da iama in banc.
Discusii salbatici au toti bare iar modelul difera in functie de zona. Nu cred ca este o coincidenta faptul ca in zonele cu maluri de lut ale Rio Xingu predomina culoarea galbena la discusi si modelul lipseste iar in Rio Negro discusii sunt mult mai intunecati iar modelul este profund.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piperul
PostPosted: Sat Jan 14, 2012 11:52 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Oct 16, 2010 4:09 pm
Posts: 61
Location: Iasi
Citind postul lui Marius, nu o sa mai "alerg" dupa discusi fara piper.Multumesc. Educativ.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piperul
PostPosted: Sat Jan 14, 2012 5:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
intrebare pentru george : odata obtinut- white butterfly isi mentine linia curata, in combinatii doar intre ei sau mai apar ,,patati" ?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group