It is currently Sun May 12, 2024 11:21 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: piperul
PostPosted: Sat Oct 30, 2010 10:10 am 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
Vin din nou cu o intrebare: ce credeti ca face sa apara piperul pe discus? Exista posibilitatea de a stii care sunt predispusi la chestia asta (nu apare la puiet)? (de fapt 2 intrebari) :)

Unii spun ca e ochestie legata de genetica (in mod sigur e legat de aceasta) dar eu cred ca are legatura si cu chimia apei . Spun asta pt ca am avut discusi care la mine au avut piper totdeauna si in momentul in care i-am mutat in bazinul altcuiva in 2-3 ore a disparut total.... Am masurat apa din cele doua bazine si singura diferenta era duritatea care la mine era usor mai mare. Ce parere aveti?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piperul
PostPosted: Sat Oct 30, 2010 10:24 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 25, 2010 1:17 pm
Posts: 329
Location: Bucharest
Interesanta treaba asta cu duritatea...E prima data cand aud de ea. Eu am pigeon blood (red) in bazin plantat si teoretic ar fi trebuit sa isi ascunda piperul, dar mie mi se pare ca s-a accentuat un pic. Am si substrat alb care ar trebui sa ajute...
In concluzie astept cu interes pareri de cei care se pricep :)

_________________
Acvariul meu http://www.youtube.com/watch?v=UEzUItVzMFk


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piperul
PostPosted: Sat Oct 30, 2010 10:49 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
"Piperul" e genetic!
Asta e cu pigeonii, n-ai ce sa le faci.
Cand cumparati pui de pigeoni, ideal ar fi sa vedeti parintii...
Faptul ca uneori sau in unele bazine nu se vede, e din cauza ca au conditii bune si se simt OK.
Cine spune ca din cauza conditiilor in care ii tineti apare piperul, e "vrajeala" de vanzator!
"Piperul" nu dispare, doar nu il arata pestele cand se simte OK.

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piperul
PostPosted: Sat Oct 30, 2010 10:59 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 25, 2010 1:17 pm
Posts: 329
Location: Bucharest
Hmm...deci sa inteleg ca daca arata piperul ceva nu ii convine? ideea e ca am 3, si doar unul din ei il arata mai mult. La restul e aproape invizilbil. Mi se pare ciudat pentru ca de mancat mananca de cate ori le dau, deci ma gandesc ca se simt destul de bine...Mai sunt si alti factori care influenteaza piperul?(lumina, temperatura, etc?)

_________________
Acvariul meu http://www.youtube.com/watch?v=UEzUItVzMFk


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piperul
PostPosted: Sat Oct 30, 2010 1:06 pm 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
Si la mine pestii erau ok si nu am avut cu ei absolut nici o problema. Ba mai mult aveam si nisip de quartz care e neutru in apa (tocmai ca sa nu ridic duritatea)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piperul
PostPosted: Sat Oct 30, 2010 1:12 pm 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
@puiutu
Sa inteleg ca nu toti pigeonii manifesta piperul? Am vazut parintii celor pe care i-am avut eu si nici urma. E posibil sa fi avut "bunicii" de ex.?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piperul
PostPosted: Sat Oct 30, 2010 2:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
E posibil, de aia nu-mi plac pigeonii.

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piperul
PostPosted: Sat Oct 30, 2010 4:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Pigeonul la origine este un accident genetic. Este un defect faptul ca ii lipsesc dungile de stres.
Acest defect a fost perpetuat, selectat si diversificat de Kitti Phanna-Itty. Acesti discusi selectati au fost curati pana cand au iesit pe piata. Din nestiinta sau din greseala pigeonii au fost incrucisati cu discusii normali, cei cu bare de stres. La o parte din puii rezultati le-au aparut din nou ''barele'' de stres dar de data asta surpriza mare...barele nu mai erau frumos aranjate asa cum a facut mama natura ci erau imprastiate pe tot corpul sub forma de puncte (piper).
Deci piperul pigeonilor este la origine ''stress bars'' si se comporta ca atare.
In concluzie, piperul pigeonilor apare in aceleasi circumstante in care apar barele de stres la cei ce le detin si oricat de curat este pigeonul in conditii vitrege tot o sa-i apara piperul. Important este sa aiba cat mai putin.
Prin incrucisari intre pigeoni si nonpigeoni nu facem decat sa reintroducem acele bare de stres ''explodate'' sub forma de puncte si sa stricam ce au facut altii inaintea noastra prin selectarea pigeonilor curati.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piperul
PostPosted: Sat Oct 30, 2010 6:13 pm 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
@mariusvlad

Interesant si foarte educativ raspunsul. Multumesc mult. Imi trecuse si mie prin cap ideea ca piperul ar putea fi un "inlocuitor" al "barelor" de stres dar am zis ca e o prostie :). As putea sa primesc niste linkuri de la niste siteuri care aprofundeaza genetica discusului? Sunt foarte interesat de subiect... Multumesc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piperul
PostPosted: Sat Oct 30, 2010 7:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Tot ce vrei sa afli, nu o sa gasesti intr-un singur loc, dar dupa ce citesti ce scrie aici, poti trece la sapat prin forumuri de dincolo unde se aprofundeaza mai mult acest subiect.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group