It is currently Sun May 19, 2024 6:26 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Folosirea gelatinei la mixtura
PostPosted: Mon Jan 17, 2011 1:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Am vazut ieri pe discovery sau nat geo (nu mai stiu sigur unde) o emisiune intitulata ,,Meserii murdare'' unde era vorba despre prepararea mixturii pentru pesti .Din pacate am prins doar ultima parte si ce mi s-a parut interesant era modul cum adaugau gelatina .Puneau gelatina praf direct in mixtura si o amestecau bine (cel putin asa mi s-a parut mie deoarece exact atunci am deschis tv-ul ) dupa care adaugau apa clocotita destul de multa , amestecau iarasi pina iestea o pasta destul de fluida ,puneau ce a iesit in niste tavi apoi le bagau la congelator . Nu a aratat insa cum se comporta mixtura respectiva cind trag pestii de ea in apa de 28-30 de grade . Eu uneori am probleme cu gelatina pe care nu tot timpul reusesc sa o pun destul de repede si sa o amestec destul de bine pina incepe sa se intareasca si metoda aceasta mi se pare super deoarece amesteci gelatina in mixtura rece apoi abia pui apa caldapentru a face gelatina sa inchege mixtura .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Folosirea gelatinei la mixtura
PostPosted: Mon Jan 17, 2011 2:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Trebuie amestecata foarte bine, ca altfel raman bulgari de gelatina neamestecata. Cu mixerul obisnuit in bucatariile mici e aproape imposibil. Daca mixtura contine apa doar putin peste starea umeda, se formeaza granule de gheata in toata masa mixturii si o data ajunsa in apa acvariului se topesc granulele si se destrama carnea aproape la fel de usor ca si fara gelatina. Cantitatea de gelatina necesara inchegarii depinde de volumul de apa, iar acesta se compune din apa aflata deja in mixtura si din apa care se adauga ulterior, ceea ce face necesara o cantitate de gelatina care nu-i dozata doar pentru mixtura, ci si pentru apa adaugata, marindu-se astfel doza de gelatina, pe care o digera dicusii si asa destul de greu si o dau afara, unde ajunge in apa acvariului si o inbogateste cu substanta organica, care suprasolicita filtrarea biologica. Apa adaugata in mixtura n-are nici un fel de aport la hranire. Eu adaug la 450g de mixtura 50g de gelatina, cu tot cu apa continuta in ea. Cata apa se adauga la praf, la fiecare 450g de mixtura?
@Dragos, adauga gelatina doar in cata mixtura poti sa inpachetezi inainte de a se inchega mixtura. Eu n-am reusit inca sa inpachetez mai mult de o portie de 500g, dar daca folosesti pungi mai mari, poti sa inpachetezi in aproape acelasi timp si 1kg in aceeasi punga.
Nu cred ca reusesti sa procesezi mai multe kg in cel mult 25-30 sec., inainte de a se inchega, pentru ca dureaza si amestecarea prea mult timp, si apoi mai trebuie si pusa in pungi si formata placa. Asa ceva functioneaza doar automatizat, cu masini care lucreaza repede si nu amesteca gelatina in toata mixtura deodata, ci dupa cum o inpacheteaza.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Folosirea gelatinei la mixtura
PostPosted: Tue Jan 18, 2011 5:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Da cred ca ai dreptate .Totusi cind voi face tura viitoare mixtura voi incerca sa fac o punga si dupa metoda vazuta la televizor... macarsa vad ce iese .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group