It is currently Fri May 17, 2024 8:52 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Schimb de apa
PostPosted: Sat Jun 26, 2010 12:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Schimb de apa in stil asiatic :lol: :













Impresionant nu? Ce parere aveti?

Am vazut ca fiecare bazin este "dotat" cu cate un pleco. Care este rolul lui acolo?

Daca nu ma insel apa vine din aceste bazine uriase:

http://www.youtube.com/profile?user=luc ... 4IWBx2gSl0

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Schimb de apa
PostPosted: Sat Jun 26, 2010 1:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Super tare.
Frumosi discusii.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Schimb de apa
PostPosted: Sat Jun 26, 2010 4:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Eu ma intreb oare cam cand o sa vedem asa ceva pe meleagurile noastre (ma refer la schimbul de apa)?

Pleco nu prea este recomandat cu discusii din cate stiu eu si tare as vrea sa stiu de ce au cate unul in acvariu? In filmuletul de mai jos se vede ca au cate unul in fiecare bazin chiar si in bazinele cu pui foarte mici :agree: .


_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Schimb de apa
PostPosted: Sat Jun 26, 2010 5:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Se practica si in USA metoda cu pleco.
Cred ca ii tin ca sa curete de pe geamuri si resturile de mancare.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Schimb de apa
PostPosted: Fri Jul 02, 2010 12:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Pt. a face schimburi de apa in felul asta trebuie sa ai in afara de instalatia respectiva si o apa pe care sa fii 100% sigur . Pentru asta nu poti in nici un caz sa te bazezi pe apa de la retea .In fermele respective trebuie sa mai fie pe undeva si o instalatie de preparare a apei de la un schimb la altul .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Schimb de apa
PostPosted: Fri Jul 02, 2010 12:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Nici ei nu fac schimbul de apa direct de la retea.
dragos wrote:
In fermele respective trebuie sa mai fie pe undeva si o instalatie de preparare a apei de la un schimb la altul .

Asa e. Uite-o aici.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Schimb de apa
PostPosted: Sat Jul 03, 2010 7:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
sorinhc wrote:
Eu ma intreb oare cam cand o sa vedem asa ceva pe meleagurile noastre (ma refer la schimbul de apa)?


Schimb de apa chiar in stilul acela e foarte costisitor de aplicat pe meleagurile mioritice. Bazinele respective au (estimativ) cam 360l. Cu doua schimburi apa pe zi se foloseste cel putin 0.8mc/zi. La pretul actual al apei potabile 2.7*0.8*30=64.8lei pe luna doar apa rece pentru un bazin. Tinanad cont ca mai trebuie stocata si incalzita(sa zicem prin metode conventionale) apa respectiva atunci costul cu apa trece lejer de 150lei/luna pentru un bazin. :fluier: Si acestea sunt cheltuieli care vor continua sa creasca in viitor. :-?

Asa ca prea curand nu o sa se vada pe la noi schimb de apa in felul acela si la scara mai mare. Dar avand in vedere schimbarile climatice.....sunt sperante. :lol:

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Schimb de apa
PostPosted: Sat Jul 03, 2010 9:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Ciprian Marcu wrote:
sorinhc wrote:
Asa ca prea curand nu o sa se vada pe la noi schimb de apa in felul acela si la scara mai mare.


Cam asa e din pacate.

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Schimb de apa
PostPosted: Sun Jul 04, 2010 4:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 5:24 am
Posts: 150
Location: Dr. Tr. Severin
Deja ati dat unele raspunsuri la o serie intreaga de intrebari puse in alte topicuri
cand vom ajunge sa reproducem ca asiaticii?
cand vom avea pesti de calitatea celor din asia?
cand vom organiza un discus show?
cand vom vedeam un roman castigand un first place?
cand va scadea pretul discusilor cat sa-si permita oricine sa-i cumpere si sa se si bucure de ei?

Daca faci o crescatorie cu instalatie pentru schimbul apei cu niste bazine cum are ala pentru pastrarea apei si ridicarea temperaturii nu cred ca apuci sa faci 2 schimburi de apa la ce goange sunt in apa noastra.
Ala are 9 rezervoare de stocare a 2400 galoane fiecare.
Si totusi exista o posibilitate sa ai o crescatorie pe langa o clinica sau sectie de dializa pentru ca aia au statie de apa distilata de capacitate mare.
Vorbeam ca zgomotele din casa (sistemul audio, televizorul, vecinul cu percutanta in perete etc) cum ca ar speria si stresa pestii. Din cate am auzit eu ala cred ca are crescatoria langa un aeroport. Oare avionul nu face mai multa galagie decat galagia dintr-un apartament?
Din ce am vazut la ala imi dau seama ca noi prea bibilim la ai pesti. Sa nu bati in geam ca poate se zgaraie pestele si se poate infecta. Mucusul de pe pestii aluia ce o face cand pestele sta fain in 5 cm de apa sub dusul ala?

_________________
Bun venit in Romania!!! Dati-va ceasul cu 50 de ani inapoi!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Schimb de apa
PostPosted: Sun Jul 04, 2010 10:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
neica wrote:
Din ce am vazut la ala imi dau seama ca noi prea bibilim la ai pesti. Sa nu bati in geam ca poate se zgaraie pestele si se poate infecta. Mucusul de pe pestii aluia ce o face cand pestele sta fain in 5 cm de apa sub dusul ala?


Aici nu ca sunt de acord cu tine, este una din concluziile la care am ajuns vizitand cativa pasionati/crescatori. Hai sa ne aducem aminte de o fotografie si anume:

http://discus-club.ro/cpg14x/displayima ... =96&pos=37

Am pus doar link-ul pt. ca sper ca mai "frunzariti" si galeria foto care in cazul asta spune cat 1000 de cuvinte. Nu au fost tratati chiar ca in filmuletele puse de mine dar nici nu e departe.

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group