It is currently Tue Mar 19, 2024 9:42 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 53 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
Author Message
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Fri Jul 11, 2014 10:37 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
kirucd wrote:
Testele de GH masoara cationii de calciu si magneziu, iar testele de KH masoara anionii de carbonat si bicarbonat. Iar cele doua nu au nimic in comun, chiar daca se pot influenta reciproc.
Au in comun apa in care se afla, faptul ca ambele influenteaza viata din acea apa, si faptul ca deocamdata si probabil inca o bucata buna de timp viitor se vor face masuratorile cu procedeele de masura actuale, indiferent de denumirile pe care le vor primi, °dKH, sau "Capacitate de reducere a acizilor".

Solutii pentru calibrarea indicatoarelor de pH
Soluții de calibrare PH sunt necesare pentru calibrarea pH-metrelor electrice, sau ca o comparație, la măsurarea pH-ului apei de mare cu alți indicatori, sau ca un test pentru orice alti indicatori de pH. Aceste solutii sunt vândute în magazine la prețuri exagerate. Cine foloseste soluțiile trebuie sa retina faptul că indicatia lor, ca si a celor disponibile în comerț, sunt dependente de temperatura. Acuratetea indicatiei solutiilor poate fi folosita la calibrarea propriului sistem de măsurare, pentru a obține o indicatie mai exacta celei de-a doua zecimale a valorii pH.

1. Soluția putin durabila pentru pH 8.46
1) bicarbonat de sodiu alimentar
2) apă distilată
In 20-30 de mililitri de apa distilata, la T-20°C se adauga o lingurita de bicarbonat de sodiu, care se dizolvă usor prin agitare.
Soluția are un pH de 8,45, cu o toleranță plus/minus 0,02 PH (8.43 - 8.47)
In experimente cu concentrații puțin diferite raman valorile intre 8,45 și 8,46.
Soluția nu este durabila și nu mai poate fi utilizata după o jumătate de oră.

2. Soluția de lunga durata cu pH-8,93.
1) bicarbonat de sodiu alimentar
2) apă distilată
Se dizolvă 50 de grame de bicarbonat în puțină apă distilată și apoi se completează până la 1 litru. Această soluție trebuie sa fie intens aerisita o jumătate de oră cu piatra de aer și lasata sa stea o zi. Soluția se folosește în aceasta formă.
Când nu este în uz, solutia se pastreaza ferita de contactul cu aerul, inchisa etans.

3. Soluție de lunga durata cu pH 4,53
Acetatul se regaseste foarte frecvent in solutie tampon in industria chimică si poate fi utilizat la calibrare. Soluția finală este durabila și nu are miros. Costul este foarte redus. Doar o componentă, acetatul de amoniu, se gaseste incepand de la 50 de grame, trebuie să fie achiziționata în comerțul cu produse chimice, deoarece nu este disponibila nici în farmacii mai mari.
Se foloseste:
1) 13,6 g de acetat de sodiu
2) 7,7 grame de acetat de amoniu
3) 10 mililitri de acid acetic (glacial), 98 la sută.
(Atenție, in aceasta concentratie este caustic)
4) apă distilată
Se dizolvă acetatul de amoniu și acetatul de sodiu în 500 ml de apă distilată, se aduga acidul acetic si se completeaza cu apă distilată până la un litru.
Aceasta este soluția stoc. Din aceasta se face (de asemenea de lunga durata) soluția de utilizat adaugand 75 ml apă distilată la 25 ml de soluție stoc și se pastreaza într-un flacon mic. PH-ul soluției de utilizare este 4,53.
Cât de stabil este pH-ul (cât timp se poate folosi soluția până când este prea contaminata cu alte soluții introduse), se obsearva daca se diluează această soluție pentru utilizare 1 la 1, cu apă distilată - schimbările de pH vor fi de ca. 0,04!

Etalon conductivitate.
Solutia produsa din 37,25 g sare de bucatarie uscata, dizolvata in 1 L de apa bidistilata are o salinitate de 35‰ si o cinductivitate de 57,1 mS/cm (milisiemens!, nu µS!) la 25°C.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificare valoare pH & discutii despre duritatile apei
PostPosted: Tue Jul 22, 2014 4:24 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
Si ce legatura este intre solutiile de calibrare pentru pH sau conductivitate si testele cu
care masori KH si GH?

Am plecat de la afirmatia ca GH include si KH si am ajuns la solutii de etalonare, scuza-ma
dar nu vad legatura.

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificare valoare pH & discutii despre duritatile apei
PostPosted: Tue Jul 22, 2014 8:03 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Solutiile de calibrare pentru pH sau conductivitate se folosesc in industria alimentara, iar testele cu
care masori KH si GH se folosesc la sterilizarea pisicilor negre cu labute albe, care domenii nu au, cum bine ai remarcat, nimic in comun.
Am postat suplimentar doar ca sa nu deschid inca un thread, despre care cred ca ar ramane uitat dupa ce s-ar mai posta de 2-3 ori, pentru ca nu-i o tema frecvent abordata.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 53 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group