It is currently Tue Mar 19, 2024 5:15 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Probleme cu apa de la retea ?!...
PostPosted: Sat Mar 29, 2014 1:46 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Buna ziua !
Aseara s-a oprit apa cand vroiam sa umplu bazinul in care tin apa la decantat... asa ca am lasat-o pe ziua urmatoare adica azi dar apa are o tenta galbuie si foarte, foarte multe bule mici (e laptoasa) dar se degaja in 2-3 min ... insa ramane tenta galbuie...

Sa imi fac griji ?

Am intalnit in mai multe discutii cu diferiti colegi termenul de gaze in apa de la retea... ca de aceea este apa laptoasa, de la bulele acelea minucule de gaze si dispare dupa cateva minute pentru ca acele gaze se degaja in aer... Dar nu am inteles ce fel de gaze sunt ? cat de periculoase sunt pentru pestisorii nostrii ? cam cat timp trebuie sa asteptam pana se degaja din apa proaspata ce urmeaza sa o punem in acvariu ?

Daca imi poate raspunde cineva la aceste intrebari i-as fi foarte recunoscator.
Multumesc anticipat !
O zi buna !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa de la retea ?!...
PostPosted: Sat Mar 29, 2014 4:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Salut Catalin,
gazele nu-s cea mai grava problema, ele ies din apa in 1-2 ore, dac-o agiti ies si mai repede, dar tenta galbuie nu cred ca-i buna pentru Discusi. E riscant sa pui asa ceva in acvariu. Amana schimbul si controleaza apa ca sa vezi cand dispare culoarea. Probabil ca s-a reparat ceva la conducte si au ajuns impuritati in apa.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa de la retea ?!...
PostPosted: Sat Mar 29, 2014 11:00 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Salut Ioan !
Tenta aceea galbuie aproape a trecut. Tata mi-a zis ca poate e de la rugina de pe conductele de apa cum ati spus si dumneavoastra, or fi facut astia reparatii sau...
Dar acele gaze inca nu au disparut... daca pun apa intr-o galeata transparenta nu se vede prin ia timp de ~5 minute... zici ca e lapte. Dar de ce or fi marit astia cantitatea de gaze din apa ? poate au gasit ceva in neregula in apa ? poate daia au oprit apa ?...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa de la retea ?!...
PostPosted: Sat Mar 29, 2014 11:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca nu miroase anormal nu cred ca sunt gaze nocive. Ar putea fi mai concentrate pentru ca au ramas in tuburi si s-au dizolvat cand au terminat reparatia si a crescut presiunea dupa ce s-a repus instalatia in folosire. Lasa apa sa stea cateva ore la presiunea atmosferica normala. Ar fi bine s-o aerisesti sau s-o mentii in miscare cu o pompa si s-o incalzesti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa de la retea ?!...
PostPosted: Sun Mar 30, 2014 9:16 am 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Acea nuanta galbuie a trecut. Nu, nu are un miros neobisnuit. Acum umplu bazinul in care pregatesc apa, pun in el un cap de filtru (pompa) de la un Resun mini (tot cu asta umplu acvariul) si ii mai pun o pompa de aer.
Multumesc :D !

PS. Azi trebuie sa incep tratamentul cu dacty mor iar pe prospect scrie ca trebuie sa schimb 3/4 din volumul acvariului care brut are 100L deci 75L... e riscant la ce apa am in momentul asta ? sa il aman ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa de la retea ?!...
PostPosted: Sun Mar 30, 2014 5:45 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
"Azi trebuie sa incep tratamentul".......... :lol: =))=))=)) Nu te-ai lecuit de tratamente?

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa de la retea ?!...
PostPosted: Sun Mar 30, 2014 9:28 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
:lol: :lol: :lol:
Neatentia costa... Am avut doua saptamani pline numai de evaluari, concursuri iar in timpul liber (sambata) prietena... asa ca nu leam mai schimbat suficienta apa... ba chiar am sarit si acele sifonari ... asa ca in momentul asta au viermi de branhii...
Tocmai am terminat de schimbat apa si am zis "sa vad ce se mai discuta" iara cand am vazut postul dumneavoastra mi-am amintit pe ce principiu cresteti discusi ... "ce se imbolnaveste il arunc"... asa ca nu le mai fac tratamentul de joi se simt mai bine (de cand am inceput ca schimb iar apa in cantitati mai mari 60%/zi) azi am schimbat 75% pestisorii se simt mai bine si pana la urma... au 9cm ar cam trebui sa ii poata duce fara probleme (asta in apa curata)...
Multumesc ;) !
O seara buna !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa de la retea ?!...
PostPosted: Mon Mar 31, 2014 12:19 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
georgiancatalin25 wrote:
"ce se imbolnaveste il arunc"... asa ca nu le mai fac tratamentul.
Nu te crampona pe asemenea idei! La mine se potrivesc, eu am de unde sa renunt la exemplare nedorite. Am totdeauna prea multi Discusi, din care selectez reproducatorii pe care-i consider a fi cei mai buni. Daca ai putini si arunci din ei te poti trezi cu prea putini. E mai precaut sa ai grija de cei putini, pana-i reproduci si nu mai dor pierderile chiar asa de tare. Chiar si atunci se poate intampla sa se inbolnaveasca unul la care tii foarte mult, atunci e bine sa sti sa-l ajuti sa scape cu viata. Viermii de branchii se trateaza doar daca ai neglijat reguli de baza si ai slabit pestii asa de mult incat nu mai rezista la atacul viermilor. Viermii din branchii nu-s nici pe departe o problema pentru Discusi sanatosi si nestresati, iar sa scapi Discusii de viermi e mult mai greu decat iti inchipui, eu am incercat de cateva ori, dar inca n-am reusit performanta asta in 16 ani.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa de la retea ?!...
PostPosted: Mon Mar 31, 2014 1:00 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Ioan C. wrote:
georgiancatalin25 wrote:
"ce se imbolnaveste il arunc"... asa ca nu le mai fac tratamentul.
Nu te crampona pe asemenea idei! La mine se potrivesc, eu am de unde sa renunt la exemplare nedorite.


Total de acord cu Ioan! "Schema" cu aruncatul... nu se aplica in toate cazurile.

Postarea mea era ca o "dojana".... ceva gen: inca nu ai invatat sa ii cresti "cum trebuie"... adica sa nu mai ai probleme cu ei? La asta ma refeream. Ar fi trebuit pana acum sa stii ce trebuie sa faci ca sa nu ti se mai imbolnaveasca.... :P
Spor cu ei in continuare...

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa de la retea ?!...
PostPosted: Mon Mar 31, 2014 9:00 am 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Neatza :D !

@Ioan, in nici un caz nu i.as fi aruncat pentru ca am doar 5 si tin foarte mult la ei fiind primii cu care am ajuns la 9cm (record personal :lol: ) dar acea propozitie era ca... un punct de reper ca e mai bine sa le treaca boala (sau sa o tina sub control) cu apa curata si atentie. Cum ati spus si dumneavoastra pestii sanatosi si nestresati ar trebui sa duca viermii de branhii fara probleme. Eu ii consider sanatosi pentru ca mananca bine nu se sperie de nimeni, nici cand bag mana in acvariu sa sterg geamurile dar ocazional respira doar cu un opercul si unu din ei care a ramas si in urma se inegreste si nu mananca la fel de bine ca fratii lui de aceea vroiam sa ii tratez... dar o sa continui sa le schimb apa, sa le dau mancare buna si multa, sa am grija de ei fara sa trec asa repede la tratamente sau sa ii arunc..
@Nimeni, ;) o meritam :lol:

O zi buna !


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group