It is currently Sun May 19, 2024 5:30 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Problema Apa
PostPosted: Tue Nov 26, 2013 5:58 pm 
Offline

Joined: Fri Nov 22, 2013 3:03 pm
Posts: 36
Location: Craiova
Salutare,

Sunt nou in ale discusilor si am o mare problema ca de altfel toti incepatorii.
Am achizitionat acum 2 luni o femela de red marbolro pe care acum am incercat sa o pun la depus(prima data pentru mine nu si pentru ea) impreuna cu un posibil mascul (incercare). Acvariu cub de 50 litri cu apa direct de la robinet care a fost tinut 3 zile cu 29 grade fitru intern, urmarind temperatura indeaproape. In momentul in care i-am pus pe amandoi in cub dupa aproximativ 2-3 ore au inceput ambii sa inoate anormal orizontal parca nu isi mai tineau echilibru imediat i-am pus inapoi in steril de 200l cu fitru ex jbl e901, 29 grade, si bolborositor, acvariul in care au fost tinuti pana acum, si am pus conf prospect biotopol, a doua zi am vazut ca si-au revenit. Mentionez faptul ca locuiesc in zona rurala si apa de la retea este "preparata" aici local si mi-au spus ca nu adauga decat clor solid si nimic altceva. Am mai patit asta cu un mascul de 15 cm in momentul cand l-am adus acasa in acvariu de 200 l am si facut un schimb de apa nedecantata de 25%, aceleasi simptome dar mult mai grav dupa 2 zile a murit. Am testat de-a lungul timpului GH 4-6, KH 5-8, PH 6.2-6.5, Nitriti din apa de la retea i-am testat la stefan din craiova si au fost ok. Daca exista vre-un binevoitor experimentat sa ma ajute cu sfaturi!

Multumesc anticipat!
Dragos Condeescu


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema Apa
PostPosted: Wed Nov 27, 2013 12:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
In primul rand 50 l pentru o pereche sunt putini.100 l sunt recomandati la o pereche.In al doilea rand cand muti perechea este bine sa o ti la aclimatizat din cauza posibilelor variatii de ph pentru ca duritatea este aceeasi la tine.Discusii stau aproape la orizontala si din cauza stresului mutarii dar revin la normal dupa cateva minute sau dupa cateva ore chiar.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema Apa
PostPosted: Fri Nov 29, 2013 5:55 pm 
Offline

Joined: Fri Nov 22, 2013 3:03 pm
Posts: 36
Location: Craiova
drdiscus wrote:
In primul rand 50 l pentru o pereche sunt putini.100 l sunt recomandati la o pereche.In al doilea rand cand muti perechea este bine sa o ti la aclimatizat din cauza posibilelor variatii de ph pentru ca duritatea este aceeasi la tine.Discusii stau aproape la orizontala si din cauza stresului mutarii dar revin la normal dupa cateva minute sau dupa cateva ore chiar.


Cel de care v-am zis ca a murit a fost aclimatizat aprox 1 ora si a murit in aceleasi conditi (aceleasi simptome), numai ca la el a suferit si ceva la aripioare sau macinat cate putin la varfuri ca si cum ar fi arse.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema Apa
PostPosted: Sat Nov 30, 2013 7:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Aripioarele macinate apar de la diferente mari de ph dupa o aclimatizare facuta in graba.De obicei apar la pachet cu opacizarea ochilor.In general aceste simptome dispar dupa cateva zile.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema Apa
PostPosted: Mon Dec 16, 2013 3:32 pm 
Offline

Joined: Fri Nov 22, 2013 3:03 pm
Posts: 36
Location: Craiova
drdiscus wrote:
Aripioarele macinate apar de la diferente mari de ph dupa o aclimatizare facuta in graba.De obicei apar la pachet cu opacizarea ochilor.In general aceste simptome dispar dupa cateva zile.


Multumesc pentru raspunsurile promte dr.discus, dar am rezolvat toata problema cu un filtru de osmoza inversa, pe care mi l-am achizitionat.
:idea:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group