It is currently Fri May 17, 2024 5:54 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: aditie CO2
PostPosted: Tue Apr 20, 2010 9:57 pm 
Offline

Joined: Tue Apr 20, 2010 9:43 pm
Posts: 3
Am tot citit pe net multe lucruri despre aditia de CO2, cu sisteme scumpe, cu bombe cu gelatina, fel de fel de sisteme improvizate, asa ca am si eu o intrebare: de ce nu punem in apa putin sifon. Are CO2 dizolvat in apa si ar fi mai repede absorbit de apa din acvariu. Ce ziceti? merge? :D Nu cred ca, clorul din apa sifonului si altele din compozitia sifonului nu pot modifica chimismul apei din acvariu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: aditie CO2
PostPosted: Tue Apr 20, 2010 10:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ai inteles ceva foarte gresit! Cum vrei sa dozezi exact concentratia de CO2 in acvariu, daca torni apreciind concentratia cu ochiometrul? Mai sunt si alte motive tot asa de importante pentru care nu se toarna sifon in acvariu, dar te las sa le aflii singur. Nu-i un defect ca nu stii inca aproape nimic despre CO2-ul pentru plante in acvariu, atata timp cat nu pui ideea in aplicare, ci doar intrebi.
Roata asta s-a inventat deja de muuuuulta vreme si a ajuns pneu de inalta performanta pentru ca cea de lemn cu cerc de fier huruia ca naiba pe drumurile pietruite. ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: aditie CO2
PostPosted: Tue Apr 20, 2010 10:20 pm 
Offline

Joined: Tue Apr 20, 2010 9:43 pm
Posts: 3
Ai dreptate, nu putem sa apreciem concentratia de CO2, dar nici cu bula nu prea poti. Intradevar cu bula s-a experimentat mult si s-a ajuns la 1, 2 bule pe secunda. Alte motive nu stiu care ar fi, dar oricum nu ma pot compara cu tine care ai o experienta vasta in acvaristica.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: aditie CO2
PostPosted: Tue Apr 20, 2010 10:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Concentratia potrivita nu se masoara cu "Bula" ;) ci cu alte metode mult mai exacte.
Daca n-ar dura o vesnicie sa-ti explic treaba cu CO2-ul te-as ajuta cu cea mai mare placere, iar daca te ostenesti sa razbati prin jungla internetului pana aflii ce trebuie sa stii, o sa si retii mai durabil.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: aditie CO2
PostPosted: Tue Apr 20, 2010 10:32 pm 
Offline

Joined: Tue Apr 20, 2010 9:43 pm
Posts: 3
Eu nu ziceam de sisteme ph controler, eu ziceam de bomba de CO2, drojdie, zahar gelatina pet de 2 litri unde dozajul se face cu "bula" stiu ca e foarte riscant dar se practica. Dar nu o sa mai insist pe aceasta tema ca stiu tu ce stii. Si apropo multumim ca ne dai sfaturi noua celor incepatori.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: aditie CO2
PostPosted: Tue Apr 20, 2010 10:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
delon wrote:
oricum nu ma pot compara cu tine care ai o experienta vasta in acvaristica.
Nici eu nu ma pot compara cu ce stii tu mai bine decat mine. Aici suntem doar acvaristi. Daca incepem sa ne respectam pentru ce suntem in afara de acvaristi, o sa ne amuteasca respectul asta si ne schimbam din colegi in straini.
Atunci se termina repede cu schimbul de experienta!
Indiferent de metoda folosita la dizolvarea CO2-ului in apa, trebuie sa masori cat mai exact duritatea carbonica si ph-ul, bulele fiind doar o modalitate de a regla dozarea, nu una de control.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group