It is currently Fri May 17, 2024 8:53 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: invazie!
PostPosted: Sun Apr 11, 2010 3:19 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
balenax wrote:

Nu au fost probleme cu mazga respectiva. Totul a inceput in momentul in care am pus in acvariu o buturuga mica de vita de vie, care a dezvoltat un strat de cca 1 cm din aceasta mazga, care a fost si pe geamuri, pe toate echipamentele, tot. Am scos buturuga, desi cel care a vandut-o mi-a spus ca e ok de pus in acvariu, am fiert-o de cateva ori ( si cu un pic de sare) , am tinut-o zile in apa si am pus-o din nou. La fel, a dezvoltat un strat de mazga, insa mult mai subtire de data asta. Am scos-o, fiert-o din nou si acum o tin in apa de cateva zile. de cand am scos-o din acvariu nu a mai aparut respectiva mazga, insa parca si acum mai gasesc resturi din ea prin apa, incerc sa le trag cand schimb apa, insa nu am reusit nici acum sa scap in totalitate de ea

Pe radacina aproape sigur sunt colonii de cianobacterii. Lasa-le in pace caci vor disparea de la sine. Unii pesti le adora. Tipul asta de cianobacterii nu se depun pe geamuri. Sper ca nu ai luat radacina de vita de la magazin si este pt terarii. Daca da, scoate-o urgent si arunc-o cat de departe.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie!
PostPosted: Sun Apr 11, 2010 9:54 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Ioan C. wrote:
E fiul meu, care a facut un acvariu dintr-o vaza de sticla, un fel de cilindru conic, putin mai larg in partea de sus, inalt de vreo 60cm, cu diametrul jos ca. 16cm si sus ca. 20cm. Fara aerare, fara filtrare, fara lumina, cu cateva fire de plante, cu trei pesti de 4cm din balta din spatele casei si cateva fire de trestie infipte in 10cm de nisip din plantatul meu. Nu-l intereseaza acvaristica. Vrea doar sa aiba...chestia aia!
Mie nu-mi ramane dacat sa mor de desnadejde. :help:


Si asta e doar inceputul.

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie!
PostPosted: Sun Apr 11, 2010 2:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 1:37 am
Posts: 93
Location: Campulung Muscel
hehe :). e bine ca are pe cineva de prima mana de la care invata. .

Revin, am schimbat filtrul, am cumparat un fluval intern, acum sa vedeeem ce se intampla, daca se curata cat de cat mai bine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie!
PostPosted: Sun Apr 11, 2010 4:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Fluval? de care?
La ce-i foloseste ca-l pot ajuta, daca nu-l intereseaza sa afle ceva?
Cand schimba apa schimba si... pestii. :(


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie!
PostPosted: Sun Apr 11, 2010 5:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Ioan C. wrote:
La ce-i foloseste ca-l pot ajuta, daca nu-l intereseaza sa afle ceva?

Daca tu, l-ai simtit ca e dezinteresat.........mai greu
Ioan C. wrote:
Cand schimba apa schimba si... pestii. :(

:hysterical: Iti inteleg tristetea dar iarta-ma, asta a fost tare si n-am putut sa ma abtin :hysterical:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie!
PostPosted: Sun Apr 11, 2010 7:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 1:37 am
Posts: 93
Location: Campulung Muscel
filtrul este un fluval 4 plus. pare ok iar recipientul cu bureti se poate detasa complet foarte usor. Ajutat fiind de draciile plutitoare am putut reorienta putin returul de la extern astfel incat sa se formeze curenti care sa miste mizeria spre cel intern. Au disparut multe din impuritatile din apa, insa evident alte probleme cu pestii.

Anume : 3 dintre ei dau semne de boala, respira cu un singur opercul, folosesc doar o inotatoare ( pe care o schimba din cand in cand), parca sunt un pic mai inchisi la culoare, respira destul de rapid. Unul dintre cei 3 da semne ale unei pete albicioase pe partea dreapta. Acum ii vad stand la suprafata apei, desi am marit semnificativ aerarea.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie!
PostPosted: Sun Apr 11, 2010 10:39 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Cred ca daca ai lua pestii din bazinul respectiv si i-ai baga intr-unul stabil din p d v biochimic (ciclat), si-ar reveni in cateva ore.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie!
PostPosted: Sun Apr 11, 2010 10:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca n-ai, e buna si apa statuta, dar scoate-i urgent, sau schimba apa mai multa si mai des. Si nu mai pune pesti in acvarii in curs de ciclare. Dar cred ca sfatul asta puteam sa-l omit. N-o sa uiti repede ce inveti acum.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie!
PostPosted: Sun Apr 11, 2010 11:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 1:37 am
Posts: 93
Location: Campulung Muscel
Cred ca nu m-am facut inteles. Discusii au intrat in acvariu cand totul era deja ok din punctul de vedere al nitratilor/ nitritilor ( acum 2 zile) . No2 la mine este acum in plaja 0.025- 0.05 ( cred ca a contribuit si denitrol la asta) . Chestiile albe care sunt prin apa au aparut inainte sa apara in acvariu discusii si s-au strans cred in filtrul extern , in urma instalarii minunatei buturugi ( acum mai bine de o saptamana) de care am amintit mai devreme, in acvariu nu mai apar demult , ma refer pe geamuri sau pe ce mai este pe-acolo, ce este acum e ce scoate din el filtrul extern cand il mai apuca. De cand am curatat ieri furtunele si restul de fittinguri parca nu mai elimina mizerii, iar acum cu filtrul nou se pare ca se duc din ce in ce mai mult, sunt foarte putine deja.

Schimb apa de doua ori pe zi odata seara si odata dimineata, cate 30 L, mai mult n-am posibilitatea sa stochez momentan. As putea sa schimb cate 60 L odata, am Biotopol pentru tratarea apei, in cazul in care ar ajuta, dar valorile apei sunt chiar ok.

LE : am masurat iar acum : 0.01 NO2, NO3 : 15, PH 6.5, KH: 6


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie!
PostPosted: Mon Apr 12, 2010 11:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Ioan C. wrote:
Daca n-ai, e buna si apa statuta, dar scoate-i urgent, sau schimba apa mai multa si mai des. Si nu mai pune pesti in acvarii in curs de ciclare. Dar cred ca sfatul asta puteam sa-l omit. N-o sa uiti repede ce inveti acum.



Din pacate !ce repede si bine inveti asa.
Balenax scoate toate balariile pe care le ai in acvariu,nisip etc.,nu mai umbla la filtre,faci schimburi zilnice si de 50% apa(pui un conditioner in apa de schimb) si mai posteaza ce se mai intimpla.
Parerea mea este sa faci un singur topic cu problemele tale pentru ca eu acum realizez ca ti-am mai raspuns undeva pe o tema asemanatoare.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group