It is currently Fri May 17, 2024 8:53 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Dezinfectare
PostPosted: Sat Mar 27, 2010 1:53 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Ioane, tu ai facut o gluma, dar eu m-am trezit cu niste pui de killyfish in acvariu si nu stiam de unde. Pana mi-am adus aminte ca fluvalul intern a fost in alt acvariu in care aveam killy. Astia depuneau zilnic cate 2-3 icre si eclozau dupa 3 saptamani.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dezinfectare
PostPosted: Sat Mar 27, 2010 2:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Da, pare absurd, dar nu este in toate cazurile. Cand am pregatit acvariul de 600L sa-l decorez cu substrat si plante l-am golit, l-am spalat, l-am sters cu acid sa nu ramana calcar pe sticla, am lasat acidul o ora pe peretii de sticla, l-am spalat, l-am uscat cu aer cald si l-am lasat pana a doua zi la 40°. Am pus material nou in filtru si nisip pe care-l mai avusesem in alt acvariu cu 10 ani in urma si-l tinusem de atunci in galeti. Plantele le-am cumparat si le-am ingrijit si controlat intr-un acvariu vreo cateva saptamani, ca sa vad daca apare ceva dintre ele. N-a fost cazul. La 3-4 saptamani dupa ce l-am terminat de aranjat am vazut primii melci, cand nu mai aveam nici unul in restul acvariilor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dezinfectare
PostPosted: Sat Mar 27, 2010 11:13 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Sunt unii acvaristi care folosesc pt dezinfectat bacopur sau bactopur direct. Ce parere aveti despre asta? Stiu ca bactopurul decicleaza dar totusi a incercat cineva. Verde de malachit este toxic in concentratie mare asa ca nu cred ca ar fi recomandat. Albastru de metil cam slab nu? Mai bine zis cam ce am putea face in cazul in care vreau sa introduc pesti noi intr-un acvariu ciclat in care au stat alti pesti bolnavi de exemplu? (nu e cazul meu dar e bine de stiut) :drinks: .

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dezinfectare
PostPosted: Sat Mar 27, 2010 11:54 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Ioan, ai dreptate.
Filtrul l-am ignorat :).
Daca nu ai avut pesti bolnavi de ce te complici?
Nu exista o solutie care sa iti dezinfecteze acvariul si in acelasi timp sa iti mentina filtrul ciclat.
Daca stii ca nu ai avut pesti bolnavi, parerea mea e sa nu te complici cu dezinfectarea.


Numai bine.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dezinfectare
PostPosted: Sat Mar 27, 2010 12:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
marian4232 wrote:
Daca stii ca nu ai avut pesti bolnavi, parerea mea e sa nu te complici cu dezinfectarea.


Nu vreau sa ma complic dar cand o sa am nevoie sa stiu ce sa fac, acum nu am nevoie dar sunt foarte interesat de acest subiect. Am auzit o parere legata de "dezinfectarea" acvariului cu bactopur inainte de introducerea pestilor intr-un acvariu ciclat si eram curios :d_book: .

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dezinfectare
PostPosted: Sat Mar 27, 2010 12:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Daca au existat pesti bolnavi in acvariu si ai depistat boala, atunci poti dezinfecta acvariul si filtrul aplicand o supradoza si o expunere prelungita cu medicamentul folosit la boala in cauza pentru ca nu exista dezinfectant universal.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dezinfectare
PostPosted: Sat Mar 27, 2010 12:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Backtopur iti omoara doar bacterii din cate stiu.
Un medicament cu spectru larg este Omnipur si actioneaza asupra bacteriilor cat si a protozoarelor din clasa ciliatelor.
Am impresia ca este bun si pentru viermii de branhii si piele.

Numai bine.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dezinfectare
PostPosted: Sat Mar 27, 2010 8:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Sa dezinfectezi total un bazin si sa ramina totusi ciclat e imposibil . Daca bagi antibiotice nu faci decit sa selectezi bacteiile cele mai rezistente pe care mai tirziu nu le vei mai putea omori asa de usor . Cel mai sigur este ca la bazin sa folosesti un acid sau sa-l lasi uscat citeva saptamini iar plantele daca vrei sa fii sigur ca nu au melci si alte alea le bagi intr-o baie de permanganat de potasiu sau/si de verde de malachit .Unele dintre plante nu rezista foarte bine la acest tratament . Filtrul cel mai sigur ar fi sa pui unul nou sau cu material filtrant nou . Daca nu e posibil poti sa fierbi si materialul filtrant dupa care se pot baga solutii sau pastile cu bacterii de la diverse firme.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dezinfectare
PostPosted: Sun Apr 11, 2010 8:38 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Pt acvariu si accesorii eu folosesc Cloramina T,dupa prospect.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dezinfectare
PostPosted: Wed May 26, 2010 1:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:02 pm
Posts: 88
Location: Bucuresti - Ion Berindei
dragos wrote:
Sa dezinfectezi total un bazin si sa ramina totusi ciclat e imposibil . Daca bagi antibiotice nu faci decit sa selectezi bacteiile cele mai rezistente pe care mai tirziu nu le vei mai putea omori asa de usor . Cel mai sigur este ca la bazin sa folosesti un acid sau sa-l lasi uscat citeva saptamini iar plantele daca vrei sa fii sigur ca nu au melci si alte alea le bagi intr-o baie de permanganat de potasiu sau/si de verde de malachit .Unele dintre plante nu rezista foarte bine la acest tratament . Filtrul cel mai sigur ar fi sa pui unul nou sau cu material filtrant nou . Daca nu e posibil poti sa fierbi si materialul filtrant dupa care se pot baga solutii sau pastile cu bacterii de la diverse firme.


Cat timp trebuie tinute plantele (cryptocorine) in solutie de permanganat de potasiu sau/si verde de malachit pentru a fi sigur ca nu aduci in acvariu melci, bacterii sau virusi ?

_________________
Galeria mea


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group