It is currently Thu May 16, 2024 9:40 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Cum mai schimb eu apa la pesti???? :(
PostPosted: Mon Oct 11, 2010 10:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 5:24 am
Posts: 150
Location: Dr. Tr. Severin
Tinand cont de nenorocirea ce s-a produs la unguri după ce aproximativ 700.000 de metri cubi de reziduuri chimice s-au scurs luni dintr-un rezervor avariat, aparţinând fabricii de aluminiu Ajkai Timfoldgyar al concernului MAL Zrt, situat în localitatea Kolontar, reziduuri care in final au ajuns in Dunare:
Image
Image
va intreb cum mai schimb eu apa la pesti dat fiind faptul ca orasul nostru este alimentat cu apa potabila din dunare? (ultimii mohicani ce beau apa din dunare)
Zilele astea valul toxic trebuie sa ajunga si la Dr. Tr. Severin.
Exista posibilitatea ca apa potabila sa fie oprita daca apa este ``prea`` toxica
Osmozor nu am si nu cred ca l-ar folosi nimeni intr-o astfel de apa ca ar inseamna sa-si faca abonament lunar la schimbat membrana.
Pot sa las pestii cu apa neschimbata mai multa vreme fara a exista pericol de imbolnavire a acestora??
http://www.ziar.com/Poluarea-toxica-Ungaria-Romania-Mareea-rosie-in-Dunare

_________________
Bun venit in Romania!!! Dati-va ceasul cu 50 de ani inapoi!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum mai schimb eu apa la pesti???? :(
PostPosted: Mon Oct 11, 2010 10:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Deocamdata o lasi neschimbata si-ti aduni apa de ploaie, daca poti. Cumperi saruri pentru ridicat duritatea generala si o pregatesti pentru discusi. Cand masori 100mg/l nitrat poti sa schimbi o parte din apa. Exista rasini care scot nitratul din apa, sau filtre cu sulf, care fac acelsi lucru. Va trebuii sa elimini reziduurile cu filtre rapide ca sa nu pierzi apa prin aspirare.
http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?Vie ... ink:top:de


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum mai schimb eu apa la pesti???? :(
PostPosted: Mon Oct 11, 2010 11:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
Ca o completare la ce a spus Ioan! Filtrele cu sulf le gasesti la magazin, de regula la raionul pt marine.
Iar ca saruri, poti sa folosesti saruri pt apa sarata. Aceeasi sursa! Cea mai ieftina sare.
Partea cu sarea o stiu de la Ioan. 15 g / 100 L. Sper sa nu gresesc!

O sa profit de topic incat sa intreb ceva legat de ciclul azotului.
In acvaristica de apa dulce urmarim ciclul azotului pana la nivel de nitrat (avem bacteri aerobe).
In acvaristica de recif ciclul se inchide cu transformarea nitratului in N si O (bacterii anaerobe, pe langa cele aerobe). De ce nu duceti ciclul pana la capat? Se poate! Hidrogenul sulfurat este usor de evitat!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum mai schimb eu apa la pesti???? :(
PostPosted: Tue Oct 12, 2010 12:20 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Asa ceva se poate si in acvaristica de apa dulce.
JBL BioNitratEX face asta.
Datorita porozitatii mici ale saculetului, in interior se creaza un mediu anaerob unde se dezvolta bacteriile ce descompun nitratii.
E testat de mine si functioneaza 100%.

Daca se folosesc rasini de tipul JBL NitratEX (atentie, nu BioNitratEx) ele trebuie reactivate cam pe fiecare saptmana intr-o solutie de apa cu sare. Nu dureaza la nesfarsit. Din cate am inteles se pot fac in jur de 6 reactivari.
E testat de mine si functioneaza 100%.

O alta metoda de a reduce nitratii este Seachem DeNitrate. Ca el exista si JBL MicroMec.
In adancul acestor medii filtrante se creeaza acelasi mediu anaerob unde se dezvolta bacteriile ce descompun nitratii.

Ce experimentez acum, am impresia ca da rezultate asemanatoare. Produsul este JBL FilterBoost. Il am in acvariu plantat de 1 saptamana. Obisnuiam sa adaug 1-2 ppm NO3 pentru plante, mentinand astfel un NO3 in jur de 5 ppm. Dupa ce am pus acest produs, aveam nitratii 1 fara sa opresc fertilizarea.
El lucreaza pe alt principiu care nu il inteleg in totalitate. Controleazaa formarea amoniacului, nitritilor si a nitratilor prin descompunerea materiei organice in alti compusi (cred).
Aceeasi treaba o face si Seachem Purigen.

Exista variante si variante pentru a mentine nitratii mici intr-un acvariu de apa dulce.

Sa nu credeti ca lucrez la JBL sau Seachem :).

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum mai schimb eu apa la pesti???? :(
PostPosted: Tue Oct 12, 2010 12:39 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
@Marian, ai perfecta dreptate. Eu incerc sustinerea bacteriilor anaerobe tocmai pt a diminua nitartul!.
Este nevoie de un filtru (DIY). Un cilindru cu pompa care sa fie umplut cu un material cu porozitate f mica si suficient de mult! Debitul de apa mic si un burete pe tur pt a evita colmatarea. De jos in jus. Sunt diverse metode de hranire a bacteriilor anaerobe cat si medii suport. Internetul este plin de informatii despre ele, dar putin folosite in acvaristica de apa dulce
Si in canistrele clasice se formeaza bacterii anaerobe, dar mai putine. Odata pt ca se afla un material filtrant cu o porozitate mai mare iar apoi pt ca avem un debit suficeint de puternic care sa oxigeneze bacteriile si sa le stimuleze pe cele aerobe.
Cand bagam metronidazol, este clasica exprimarea ,,decicleaza partial,, tocmai pt ca asta face medicamentul, distruge o parte dintre anaerobe. Este usor de constatat daca se face testul de nitrati. Noi obisnuim sa il facem pana la nitriti.

JBL FilterBoost si FilterBust in general este o hrana pt bacterii. Le multiplica si accelereaza ciclul azotului. Asta duce si la ceea ce ai tu legat de NO3.
Eu folosesc un substitut de hrana. Solutie de...zahar diluat in apa, pentru a hrani bacteriile, adaugat zilnic intr-o doza bine calculata. Oricum solutia e controversata. Din ce am gasit pana acum, doar beneficiile au fost explicate. Dezavantaje...in afara de supradozare, nu am gasit nimic stiintific dovedit!

Si ca sa fim on topic...
@neica: daca ai avea suficiente bacterii anaerobe, nivelul de nitrat ar ramane jos! Te-ar ajuta fantastic de mult sa ai si plante cu o crestere rapida (echinodorus, plante de suprafata, etc).
Eu as mai cumpara un peste ,,de test,, ca sa fii cu inima impacata. Cand m-as decide sa fac un schimb de apa l-as baga intr-un recipient sa vad cum reactioneaza! Sau creveti...

Cand ma intorc din Germania cu pesti, vor fi gazduiti intr-un bazin cu 2 filtre externie. Unul cu bacteri anaerobe si altul cu aerobe. Daca se regleaza partea finaciara, personala, as prefera ca ambele sa fie noi, nefolosite.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum mai schimb eu apa la pesti???? :(
PostPosted: Tue Oct 12, 2010 7:43 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Eu intr-un bazin de 240 litri am 7 discusi maturi , 2 botia , 2 ramirezi si citiva ancistusi . Plante am 2 fire de nucus si un echinodorus . Filtrarea e asigurata de un filtru extern Sera fil bioactive 400 plin cu siporax si alte materiale filtrante cu suprafata mare si de filtrul intern din dotarea standard a acvariului juwel .Apa e cristal cu toate ca e neschimbata de vreo 2 saptamini (nici macar nu sifonez in acel bazin ) iar NO3=0 , NO2=0 ,Compusi NH=0 .Acelasi lucru se intimpla si daca scot plantele din acvariu .Am avut si 12 maturi in acel bazin si situatia era la fel . Deasemenea nu apare no3 in cantitati detectabile indiferent de ph . Banuiesc ca avind filtrarea biologica supradimensionata (vreo 5 litri de siporax sau materiale asemanatoare in filtrul extern si vreo 3-4 litri de bureti in cel intern) si-au gasit locul si ceva bacterii care descompun no3 .... alta explicatie eu nu gasesc . Am incercat sa nu schimb apa si o luna si nu a fost nici o problema cu pestii din bazinul ala.... puteau sa mai stea cred citeva luni cu apa neschimbata .Singura problema acolo e ca in timp daca nu schimb apa scade mult ph daca duritatea apei este mica . Daca kh e mare (6-7) pot sta mult si bine cu apa neschimbata fara ca discusii sa dea semne ca nu le convine ceva . Totusi am observat ca sunt mai ,,veseli'' timp de citeva zile dupa ce le schimb apa .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum mai schimb eu apa la pesti???? :(
PostPosted: Tue Oct 12, 2010 12:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Sau poti sa nu mai schimbi apa 2 saptamani deloc, dupa care intr-un bazin sau butoi pui apa de la retea sau de unde pui tu de obicei si dupa 1 zi, bagi un guppy.Iti va spune el ce vrei sa afli.Ca o extra masura de precautie poti trata apa cu Aquasafe care neutralizeaza metalele grele.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum mai schimb eu apa la pesti???? :(
PostPosted: Tue Oct 12, 2010 4:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Sau poti opri de acum apa pt schimburi inainte sa ajunga chimicalele la robinet . Deasemenea daca e cazul poti sa iei apa de la o fintina aflata la citiva km de dunare si de preferat cit ,mai departe de cimpurile agricole si de gospodarii daca acestea nu au canalizare .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum mai schimb eu apa la pesti???? :(
PostPosted: Tue Oct 12, 2010 9:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 5:24 am
Posts: 150
Location: Dr. Tr. Severin
Acvariul cu pricina este un Juwel 300 la care am ca filtrare un JBL e-1500 (1 sertar ceramica, 1 sertar siporax, si utimele 2 sertare cu buretii din dotare) si filtrul intern al acvariului (in filtru pe langa filtrele lui am 2 Juwel Burete Nitrat Jumbo ).
Acvariul este cu substrat 2 echinodorus cordifolius 2 buturi 8 discusi 4 ramirezi 6 ancistrusi si 8 cory.
Multumesc pentru sfaturi.
Trebuie sa achizitionez un JBL NitratEX Pad e1500 sau un JBL BioNitratEX.
Sper ca poluarea asta sa treaca cat mai repede si sa nu cedeze alt bazin in Ungaria desi am inteles ca mai este un bazin fisurat si au construit un baraj suplimentar de 1.5 km.
Maine o sa schimb 60 litri cu apa de osmoza procurata de la un amic de suferinta.

_________________
Bun venit in Romania!!! Dati-va ceasul cu 50 de ani inapoi!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum mai schimb eu apa la pesti???? :(
PostPosted: Tue Oct 12, 2010 9:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Ia-ti BioNitratEx.
Sunt 4 saculeti in pachet.
Dureaza mult mai mulca ca NitratEx si nu trebe reactivat.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group