It is currently Thu Mar 28, 2024 11:59 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Ph discus
PostPosted: Thu May 17, 2018 1:17 am 
Offline

Joined: Thu May 17, 2018 12:56 am
Posts: 5
Location: Iasi
Buna!
Am nevoie de cateva sfaturi in legatura cu mentinerea ph-ului,sunt incepatoare dar vreau ca totul sa fie perfect si sa nu sufere niciun peste.(acvariul e de 100l dotat cu filtru termometru si Pompa de aer plus incalzitor .pe parcurs voi investi in unul mai mare, am 3 plante in el cu substrat si nisip, 2 pisici de sticla si un melc intamplator probabil de pe o planta)
Am 2 discusi royal blue si sunt constienta ca au nevoie de un ph aprox. Intre 6-7,5 dar imi urca la 8 si nu stiu ce sa i mai fac. Verific in fiecare zi ph ul, cand i am cumparat din pet shop apa in care erau avea ph 8,5-9... peste cat le trebuie .... in timp ce a mea era de 6.7. Ps. apreciez orice sfat legat de discusi !
Va multumesc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ph discus
PostPosted: Thu May 17, 2018 9:43 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Sunt putini discusi in acel bazin iar la pH sa nu umbli.Nu are nimic daca este 7-8.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ph discus
PostPosted: Sun May 20, 2018 12:47 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
E cumva ciudat... Care e ph-ul la apa de retea in Iasi? Sau folosesti alta apa?
Posibil ca substratul folosit sa iti modifice ph-ul?

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ph discus
PostPosted: Sat May 26, 2018 10:14 pm 
Offline

Joined: Thu May 17, 2018 12:56 am
Posts: 5
Location: Iasi
E 8-8,5 ph la apa de retea... au substrat intradevar doar ca nu stiu daca e bine unii zic da altii zic nu si as vrea sa ma lamuresc si in privinta asta te rog. Cat despre pesti temp, hrana, ph (7,5), le aspir substratu plantele si in curand vor fi banc de pesti ... nu doar 2 ( ca am dat comanda). Partea naspa e ca sunt niste viermisori minusculi 1mm2mm pe geamul bazinului si nu prea am inteles care i faza cu ei. Am citit despre asta si unii zic ca i ok altii nu.... ca s de substrat ca s de nu stiu ce .... nu vreau sa sune aiurea dar nu am mai intalnit viermisori de astia pana acum.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ph discus
PostPosted: Wed May 30, 2018 12:15 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Atata timp cat o sa mentii apa curata cu schimburi dese si constante, acei viermisori vor disparea de la sine. La 100 l cat ai acolo, recomand sa scoti substratul si sa incerci sa cresti vreo 6-8pui de minim 6 cm.
Sunt pesti de card si le place sa fie mai multi.
Apoi, daca totul e ok,urmeaza un bazin mai mare pt ei in cateva luni...

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ph discus
PostPosted: Sun Jun 03, 2018 6:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Buna ziua Andreea,
atentie la filtre si la filtrare, un filtru curat e frumos, dar nu neaparat si folositor.
Bacteriile din el trebuie ingrijite la fel de bine ca si pestii, nu le uita si nu le da jos de pe materialul filtrant.
Nu materialul curata apa, ci bacteriile!
Cei care-ti spun unii una, altii alta, iti pot justifica cu argumente amanuntite, plauzibile si care cel putin par logice, de ce asa si nu altfel?
Despre melcii ar fi folositor sa afli unele aspecte.
Am (avut!) cu ei o experienta de cateva decenii.
Daca-ti ajung in acvarii, cu plante sau hrana colectata din natura, indiferent daca-i vie sau congelata, o sa aveti o viata comuna multi ani de zile.
E mai usor sa "scapi" de sotz decat de ei.
-"Ei si?!" o sa intrebi.
-"Cei rau in asta?"
Depinde cum vezi lucrurile. Se spune despre ei ca fac curatenie. Intr-adevar, consuma resturile de hrana ramasa neconsumata, dar in natura nu dispare nimic, totul se transforma.
In cazul lor, in murdarie.
Unii acvarisiti spera ca-i scapa melcii de alge. Da, unii melci consuma unele alge, dar ca sa consume algele asa de bine incat sa pastreze geamurile si plantele curate ar trebui sa ai asa de multi incat te-ai intreba daca n-ai prefera sa tolerezi algele in locul melcilor.
Exista "Pesti sanitari", am eu de multi ani, ii cunosc si stiu bine de ce-s in stare, dintre care 3-4 la numar, mai mici de 10 cm, pastreaza perfect curat un acvariu de 550 L care-i iluminat puternic 12 ore pe zi si sunt in el 13 scalari maturi, din cei mari, nu obisnuiti.
Daca te calca vreodata pe nervi, ce-i aproape imposibil, sunt usor de prins cu miciogul si nu ramane vreo urma dupa ei, din care sa se formeze altii, cum se intampla cu melcii.
Melcii fac icre care supravietuiesc lipsa apei, ajung in filtre si orice incercare de ai starpi da gres. Solutiile care ar trebui sa-i intoxice in doza recomandata le provoaca doar un zambet compatimitor pentru acvarist, si dauneaza mai mult pestilor.
Daca-s melci mari ii culegi usor.
Puii lor te pandesc din filtre si ies de acolo cand te intorci cu spatele la ei.
Cochiliile celor care "ne parasesc" infunda furtunuri, robineti, corpurile lor sunt surse de hrana pentru bacterii care infecteaza apa si "parfumeaza" mediul inconjurator.
Nu-s ei problema, ci cei mici, pe care-i observi abia dupa ce au deja urmasi microscopici.
Practic o sa faci curatenie mai mult dupa ei, decat dupa oricare alta vietuitoare din acvariu.
Un desavantaj major il au din pacate si "Sanitarii": nu suporta temperaturi de 35°.
De asemenea temperaturi au nevoie Discusii, uneori, cand sunt bolnavi.
Nici nu suporta unele medicamente pentru Discusi. Atunci trebuie sa-i muti la separeu.
Apropose, la acvariu de carantina te-ai gandit?!
Mda, mai sunt unele chestii de invatat. Ar fi bine sa le inveti la timp, ca sa le sti cand trebuie.
Observ ca ma cam intind, dar un sfat mai pot sa-ti ofer:
Daca nu esti esti sigura ca faci bine, intreaba si fa dupa, nu invers, ca iese sigur pe dos.
"Anything that can go wrong will go wrong"
E mai bine sa inveti din greselile altora, decat din ale tale.
Na, iaca tot nu m-am rabdat si s-au facut doua sfaturi in loc de unul, sorry. :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ph discus
PostPosted: Tue Jun 09, 2020 3:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jul 25, 2014 1:16 pm
Posts: 296
Location: Cluj Napoca
Mai Ioane mai..... :) ca fain le mai povestesi tu asa.... :) doar sa citeasca colega printre randuri....si la un acvarist incepator cred ca ii este mai greu putin sa priceapa subtilitatile tale :) dar daca nu va intelege va intreba, speram.
Apropo de melci, ai tu dreptate.....am avut in acvariul de 450L (si inca am dar mai putini) tare multi de substrat (melanoides tuberculata) greu scapi de ei (sau imposibil)....un acvarist din Cluj mi-a povestit ca a spalat buretii de la acvariu si i-a lasat sa se uste cateva luni si apoi i-a refolosit si ghici.....au revenit melcii de substrat (el zice ca nu aveau de unde sa revina de altundeva)....poate colega are alt tip de melci care se pot elimina mai usor. Eu acum in acvariul mare am si ceva melci asasini care nu o duc f bine de la duritate mica plus 2 3 buc neritine (astia chiar mananca alge).

Iarasi, pt colega care a postat ii recomand sa asculte sfaturile de mai sus si va fi bine.....cu PHul am avut si eu discutii si analize (tot am vrut sa-l scad) dar acum m-am mai linistit...si daca pestii sunt ok nu trebuie umblat la Ph doar daca stii foarte bine ce ai de facut :D
Aici e o postare de-a mea care poate ajuta: viewtopic.php?f=11&t=8825

_________________
Acvariu 450L scalari manacapuru si rio nanay: https://www.youtube.com/watch?v=ITj_jHQ4PxU
Acvariu 100L: https://www.youtube.com/watch?v=OfJ7Ksm4AsA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ph discus
PostPosted: Thu Jun 11, 2020 8:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
"dintre care 3-4 la numar, mai mici de 10 cm, pastreaza perfect curat un acvariu de 550 L care-i iluminat puternic 12 ore pe zi" Ioan daca nu e cu suparare, care-s minunatii cu pricina? Otocinclus?

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ph discus
PostPosted: Mon Jun 22, 2020 8:52 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jul 25, 2014 1:16 pm
Posts: 296
Location: Cluj Napoca
blu wrote:
"dintre care 3-4 la numar, mai mici de 10 cm, pastreaza perfect curat un acvariu de 550 L care-i iluminat puternic 12 ore pe zi" Ioan daca nu e cu suparare, care-s minunatii cu pricina? Otocinclus?


Eu cred ca ancistrusi sau ceva tip de Luri.... :D

_________________
Acvariu 450L scalari manacapuru si rio nanay: https://www.youtube.com/watch?v=ITj_jHQ4PxU
Acvariu 100L: https://www.youtube.com/watch?v=OfJ7Ksm4AsA


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group