It is currently Wed May 01, 2024 5:32 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 22 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Brown discus in plantat
PostPosted: Thu Sep 19, 2013 8:12 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
Buna seara,

Puii de discusi pe care i-am cumparat acum 3 luni de la Atti Howart sunt acum intr-un bazin cu dimensiunile 120x45x60 (Lxlxh) plantat cu echinodorusi. Au fost mutati acum 3 saptamani. Se simt foarte bine, mananca, cresc, vin la mangaiat cand bag mana in acvariu.
Pe langa ei mai sunt in bazin 25 Hemmigramus rhodostomus, 10 Cory sterbai, 2 loricaria, 5 Gasteropelecus, 2 Gibbiceps si un scalar clasic.
Schimb de apa 100 litri odata la 5-7 zile.


_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Brown discus in plantat
PostPosted: Thu Sep 19, 2013 8:29 pm 
Offline

Joined: Sun Apr 04, 2010 3:58 pm
Posts: 363
Location: Iasi
Nice.Frumoasa asociere.Va trebui,cred,sa scapi de scalar,in ciuda frumusetii lui. ;)
PS Cam dungati,nu?care e motivul?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Brown discus in plantat
PostPosted: Thu Sep 19, 2013 10:02 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
Cred ca principalul motiv pt dungile pe care le arata majoritatea timpului e lumina prea puternica. Mediul, desi s-au obisnuit cu el, nu e chiar ce le-ar placea. Adica prea multe plante si prea putine radacini. Ma gandesc la un bazin mai mare si la o amenajare mai aproape de biotop. Dar afara de dungi nu dau niciun semn de stres. Mie ciar imi plac asa dungati.

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Brown discus in plantat
PostPosted: Thu Sep 19, 2013 10:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Adevarul e ca si mie imi plac asa dungati si nu par stresati.
Sunt foarte frumosi, bafta cu ei!

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Brown discus in plantat
PostPosted: Fri Sep 20, 2013 8:04 am 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
@ Romeo -merci mult. Din ce am vazut eu, in mediul natural isi arata dungile mai tot timpul. SI pe de alta parte, ce ar fi un Heckel fara bara aia reprezentativa?
@ edyr - de ce trebuie sa scap de scalar? Mie mi se pare ca s-a integrat perfect. Mananca laolalta cu discusii, se integreaza in "banc" ca si cum ar fi unul de-al lor. Chiar am ramas surprins cand i-am vazut comportamentul.

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Brown discus in plantat
PostPosted: Fri Sep 20, 2013 4:10 pm 
Offline

Joined: Thu Aug 15, 2013 5:35 pm
Posts: 41
Location: Cluj Napoca
Felicitari :)! Dupa cum vad ai varietatea Brown Santarem, cel putin asa imi dau seama din video. Aceasta varietate are bara de stres vizibila, cel putin asa sunt la mine cei 4 discusi Santarem daca stau in lumina. Incearca combinatia Santarem / Tefe, intr-un biotop arata foarte bine! Daca reusesti, sa schimbi gibi cu L200 / L201, L177, este mai scump dar merita.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Brown discus in plantat
PostPosted: Fri Sep 20, 2013 9:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
:) Cred ca ii schimba in curand gibicepsii... cu : "o pereche ocelaris, un Nemateleotris magnifica, un Chelmon" ;)

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Brown discus in plantat
PostPosted: Sun Sep 22, 2013 12:30 am 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
@Lorandka - to ce stiu este ca parintii acestor discusi Brown vin din Cehia. Mai multe nu am putut sa aflu. Imi sunt foarte dragi si de multe ori observ la ei comportament de salbatici. Nu ca as avea eu experienta cu salbaticii ci doar raportand la ce am citit si vazut in clipuri pana acum. Referitor la culoare-desen-bare de stres, sunt foarte variabili intr-un timp scurt. De pe fundul acvariului si pana la suprafata apei isi pot schimba in 2-3 secunde culoarea de am impresia ca este ceva in neregula cu ei. I-am vazut si fara bare de stres insa f rar si asta numai dupa pranz cand soarele se muta pe partea cu fereastra livingului si ii lumineaza putin din lateral. In momentele alea seamana mult cu Alenqer. N-as fi crezut vreodata ca sunt atat de "schimbatori".

Cand i-am cumparat a fost un chilipir si mi-am asumat ca vor fi de slaba calitate. Mi-am spus ca nu conteaza cum vor fi, sunt primii mei discusi si imi asum riscurile. Imi propusesem sa-mi fac mana cu ei si apoi sa trec la ceva mai "valoros". Acum doar o echipa de Heckeli cred ca m-ar puea face sa ii schimb sau poate o "saratura"

@ Nimeni - nici nu iti dai seama cat de tentanta e o trecere la reef... Studiez, fac calcule apoi ma asez pe canapea si vad minunatiile astea si-mi dau seama ca nu e inca momentul. Pana la urma o s-o pun de-o saramura. Nu stiu exact cand dar sigur o s-o fac. As vrea parca sa-i vad la un 15-17 cm pentru ca am un feeling ca nu si-au spus toata povestea inca.

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Brown discus in plantat
PostPosted: Wed Sep 25, 2013 10:31 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
La o luna de la mutatul din steril in plantat brown-ii mei dau semne ca le e bine. Daca vreau sa-i tin pe toti 10 voi avea nevoie de un bazin mai mare cat de curand. Cresc repede si fac multa mizerie. 4 mese pe zi, una Tetradiscus la 06:30, 2 mixtura inima de vita (10:30 si 15:30) si inca una la 19:00 artemia salina. Aici sunt deschis la sugestii. Bleher mi-a recomandat sa ii hranesc in continuare de 5-6 ori pe zi si sa nu-mi fac griji daca am un filtru bine ciclat. Eu cred ca nu e suficienta canistra mea de 1400 litri/h cu 4 litri siporax si 2 litri matrix asa ca ma gandesc ca e musai sa-mi fac un sump, oricat incerc eu sa aman sau sa gasesc silutii alternative. Bazinul are 320 litri brut, probabil ca real 250 litri apa.
Schimburi de apa fac 35-40% la 4-5 zile.

Foto:
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Brown discus in plantat
PostPosted: Thu Sep 26, 2013 6:58 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Încep să se contureze nişte discuşi frumoşi. Încearcă să mai elimini din plane, astfel ai mai mult spaţiu şi implicit îţi este mai uşor la curăţenie. Baftă multă!

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 22 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group