It is currently Sun May 19, 2024 9:32 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 23 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: un discus de show la 8 cm
PostPosted: Wed Mar 10, 2010 9:49 am 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 11:37 am
Posts: 119
Location: Bucuresti
Eu nu ma gandesc decat serios!
am o fosta colega care locuieste la 20 de km de Duisburg, mai aproape de granita olandeza, deci nu cred sa fie vreo problema sa cazeze 5 persoane. Ma uitasem acum pe net la "scoruri", pe eurobookings.com este 1200 euro!!!! cazare de pe 25.09 - 04.10/ persoana. Cam multicel...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: un discus de show la 8 cm
PostPosted: Wed Mar 10, 2010 9:56 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Functioneaza si la ei economia de piata. :lol: . Legea cererii si a ofertei...

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: un discus de show la 8 cm
PostPosted: Wed Mar 10, 2010 11:11 am 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 11:37 am
Posts: 119
Location: Bucuresti
?! e enorm Marius!!!!!!!!! la Salz, Panoramicul, unul dinre cele mai frumoase hoteluri din lume (e parerea mea) desi are doar 4*, e amplasat si pe autostrada, pretul e de 80 euro/noapte... la Duisburg la 2.5* e pretul asta pt. 10 nopti... Fac o paranteza, prima data cand am "tras" la Panoramic, eram cu un coleg, aveam 24h de drum din RO, mergem in Elvetia, era in 2001, nu gasisem niciun motel, hotel disponibil, am zis "ok, nu conteaza cat dam pe o noapte, luam o singura camera amandoi si stam si la 5*", am ajuns la Salz pe autostrada si era ora 23 seara, prima grija a fost sa ne-aruncam in pat sa dormim, fiind rupti de somn. Dimineata eu m-am trezit prima si am crezut ca am murit si sunt in RAI, era o panorama incredibil de frumoasa, 3 lacuri, 3 munti, o nebunie!!! Ma pipaiam sa vad daca sunt treaza sau visez... l-am trezit pe colegul meu, el a avut aceeasi reactie, statea in pat si se stergea la ochi. Va rog sa nu ratati acest colt binecuvantat!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: un discus de show la 8 cm
PostPosted: Wed Mar 10, 2010 9:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Cautati prin jur mai ales ca o sa fiti cu masina, pensiuni sau moteluri B&B (20-40km departare). Eu cand am fost prin Europa cu familia (2 adulti si 2 copii) am gasit preturi decente (sub 100 Euro pentru toti). Pentru mai multe zile ar trebui sa va faca o reducere. Sunt convins ca sunt amatori care ar dormi si pe jos numai sa ajunga la expozitie.
A si sa nu uit discusul ala e bun pentru Duisburg dar poate la urmatorul show nu cel de anul asta. Cred ca este prea mic anul asta si nu o sa isi arate adevaratul potential. O sa observi singura ce transformari sufera de-a lungul timpului si forma si culoarea. Parerea mea este sa incerci poate cu alti pesti care sunt deja maturi.

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: un discus de show la 8 cm
PostPosted: Wed Mar 10, 2010 11:47 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 11:37 am
Posts: 119
Location: Bucuresti
Buna,
sa-ti traiasca sufletelele, ai 2 copii superbi!!! presupun ca si alintati pe masura, nu?!
am o fosta colega care e aproape de Duisburg, lucreaza in Duisburg, banuiesc ca ne poate ajuta ori la ea contra cost, ori cu o locatie cat de cat acceptabila.
Discusul mananca de 12x/zi!!! si are 3 schimburi de apa de cca 15% fiecare (bazinul sta pe filtru extern) deci cresterea este accelerata de mese, apa si spatiul din bazin... peste 2 ani e prea 'batran" pt Duisburg. Avanatajul acestui discus e ca nu vom avea concurenta mare fiind o varietate relativ noua. Am "comandat' 2 bucati pt show, urmeaza sa aflu pret, 'model" si cand intru in posesia lor. Cei doi vor ramane in Germania la un prieten tocmai pt a nu-i aduce in RO si a-i intoarce... vor avea avantajul unei deplasari scurte.
Se recomanda discusi de maxim 1 an si ceva, masculi, dar dincolo de forma se arbitreaza atitudinea, comportamentul in fata altor discusi, a oamenilor straini...etc
Mercic mult pt sfaturi si o seara faina sa ai
anca


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: un discus de show la 8 cm
PostPosted: Thu Mar 11, 2010 5:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 9:58 am
Posts: 156
Location: giurgiu
ne vedem acolo

_________________
DACA VREI SA FII FERICIT O CLIPA,RAZBUNA-TE,DACA VREI SA FII FERICIT O VIATA,IARTA!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: un discus de show la 8 cm
PostPosted: Thu Mar 11, 2010 5:25 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 11:37 am
Posts: 119
Location: Bucuresti
Cu mult drag, eu vreau sa vad pe toata lumea de pe forumul asta acolo. Merg cu varietati inexistente la noi, in principal albino ring, albino yellow, albino SS-SE, deci nu sunt concurenta a vreunui concetatean...
o seara faina sa ai,
anca


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: un discus de show la 8 cm
PostPosted: Thu Mar 11, 2010 5:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Inchiriem un autocar??? :lol:

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: un discus de show la 8 cm
PostPosted: Thu Mar 11, 2010 5:46 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 11:37 am
Posts: 119
Location: Bucuresti
se poate inchiria, presupun ca ar iesi un cost net mai mic decat individual.
Perioada este 29.sept-03.oct.2010.
Fa o lista si vezi cine se inscrie. Eu voi merge cu o masina personala pt ca suntem 5 pers de pe acest site, cu discusi, bagaje si mergem mai devreme cu cateva zile pt a lua si discusii aflati in 'chirie' la un prieten din Germania. Acolo e clar ca vom petrece cu totii mult timp impreuna. E oricum extraordinar sa avem participanti macar acolo, sa se-auda de noi... sa avem o alta determinare in inmultire, nu orice cu oricare, ci controlat, daca nu-i stim geneza sa-l lasam ca peste de decor, fara a-l inmulti, sa reusim sa renuntam la discusii cu defecte din fasa, fara a lasa inmultirea lor haotica sa se perpetueze...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: un discus de show la 8 cm
PostPosted: Thu Mar 11, 2010 5:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 9:58 am
Posts: 156
Location: giurgiu
eu merg ca vizitator nu concurent.

_________________
DACA VREI SA FII FERICIT O CLIPA,RAZBUNA-TE,DACA VREI SA FII FERICIT O VIATA,IARTA!!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 23 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group