It is currently Fri May 17, 2024 5:56 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 73 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Next
Author Message
 Post subject: 240 l, de la inceput si pana acum. dar pe scurt.
PostPosted: Sat Dec 11, 2010 12:04 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 04, 2010 5:30 pm
Posts: 206
Location: Galati
The best way to replicate a natural habitat is to use natural materials

Am inceput cam asa:
acvariu juwel 240l, un capac cu 2 neoane "basite", un filtru extern eheim (internul out), o "caruta " cu vita de vie, 2 saci cu nisip de la balastiera, juma de sac de pietre si un strop de imaginatie.
Ceva plante precum: echinodorusi (vreo 3 feluri), criptocorine (vreo 2), java fern si moss, anubiasi, riccia, hemiantus, pistia si inca vreo 2 tipuri.
Fauna (va urma, lista deschisa): Apistogramme, Pterophyllum Scalare, Mesonauta Festivum, Apteronotus albifrons, Paracheirodon axelrodi, ceva plecostomus sau ancistrusi (sa vad ce gasesc interesant).
Prin acest setup am vrut sa asigur o ambianta placuta pentru pestii mei, ceva cu mult lemn, plante ce nu sufera de multa lumina dar care sa ofere siguranta pestilor si o calitate buna a apei, si totodata ceva placut ochilui.
"caruta" cu vita de vie
Image

Lemne la apa
Image

Saci cu nisip (i-am cernut cu manutele mele :x )
Image

Hardscape
Image

A urmat "marele fas", adica perioada de dupa setup, ciclare si crestere plante:

Poza dupa plantare
Image[/QUOTE]
Sinistru nu ? :D

Dupa tot felul de pesti, plante, peripetii, setupul a ajuns cam pe aici (diferite faze, dar acelasi hardscape):
http://www.youtube.com/watch?v=VIATOAAleRQ
http://www.youtube.com/watch?v=Ve01adUf8Tg
http://www.youtube.com/watch?v=u-sSM-s5Puw


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Dec 11, 2010 12:08 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 04, 2010 5:30 pm
Posts: 206
Location: Galati
Scuze pentru postari repetate dar mai era din poveste, insa se pare ca nu poti depasi 10 url-uri

Deci, continuarea:

Iar la gandul ca voi baga discusi, a urmat setup-ul si am revenit la momentul penibil ("marele fas") de dupa resetup, cand te rogi sa creasca plantele iar nenorocitii de festivum mananca frunzele la echinodorusi.
"Marele fas" II:
http://www.youtube.com/watch?v=C3kUB18Q8u8

Iar discusii, un pic cam stresati, fara pofta de mancare, au fost mutati de mai multe ori -de unde i-am luat la mine, (au stat o saptamana cu festivum, scalari, neoni, cory, etc)
- dupa care i-am mutat la Cristi, iar acum stau in bucatarie unde e trafic intens, zgomot de la televizor...
In fine, cam asa arata acum, cam la o luna de cand au intrat in posesia noastra.
(a mea si a lui Juwel (Cristi), avem 10 buc, pe care ii vom imparti: 5 si 5)
http://www.youtube.com/watch?v=jcu6D7VtXFY
http://www.youtube.com/watch?v=A4jOV9tLn1k

Dar o sa creasca iar plantele, nu vor mai fi atatea culori, dar sper sa reusesc sa le indesesc, macar cum am reusit si la primul setup...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 240 l, de la inceput si pana acum. dar pe scurt.
PostPosted: Sat Dec 11, 2010 12:21 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Astfel de postari repetate sa tot avem. Felicitari pentru tot ce ai acolo si pentru pasiunea de care dai dovada!

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 240 l, de la inceput si pana acum. dar pe scurt.
PostPosted: Sat Dec 11, 2010 9:22 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 01, 2010 8:48 am
Posts: 341
Location: BRAILA
Frumos '' vecine '', la urmatoarele intalniri o sa avem mult de discutat pe aceasta tema . Si in plus de asta ,se pare ca i-ai imbolnavit si pe altii , pe Cristi , care a intrat in clubul discusarilor. Felicitari .

_________________
OFERTE ''I LOVE DISCUS_BR''
Contact : 0748 868976 , 0755 074776


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 240 l, de la inceput si pana acum. dar pe scurt.
PostPosted: Sat Dec 11, 2010 11:29 am 
Offline

Joined: Mon Oct 18, 2010 6:06 pm
Posts: 36
Location: Constanta
Foarte frumos, felicitari! Poti sa-mi spui ce tratament ai aplicat vitei-de-vie?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 240 l, de la inceput si pana acum. dar pe scurt.
PostPosted: Sat Dec 11, 2010 6:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 04, 2010 5:30 pm
Posts: 206
Location: Galati
Multumesc.
Pasiune: da, pasiune si dragoste pentru pesti. mai ales pentru ciclidele sud americane.

Ionutz-br, in legatura cu intalnitul si vorbitul: e obligatoriu, iar eu sper ca vom face chiar si mai mult decat atat. Maine, voi trece sa vad parintii puilor si cum s-a dezvoltat restul pontei. Atunci i-am vazut cu un ochi, acum o sa-i vad altfel, nu cu ochi de expert, exclus pentru mine gandul asta, dar oricum mai critic. Iar foarte mult ma intereseaza modelul lor. In filmulet ei au dungile verticale pronuntate deoarece se hraneau cu una din mancarurile lor favorite, insa, in mod normal acele dungi nu se vad. Exact modelul puilor nu l-am vazut nici in pozele de pe google, nici in revistele sau pe site-urile de specialitate. Aduc a o combinatie turquoise- checkerboard. Daca e nevoie voi pune si poze cand sunt linistiti, poate ma jutati la incadrarea lor corecta.
Ideea este, ca am dori sa ajungem sa-i si reproducem si poate facem un schimb pentru "sange proaspat".

Ionut F, le-am oparit, le-am tinut si un pic la apa, dar nu foarte mult deoarece mizam pe acea aditie de tanin si culoare. Apoi am indepartat cu o perie de sarma pe cat posibil coaja. In acvariu le-am fixat cu pietre, pe care in timp le-am scos fara probleme. (nu si-au mai luat zborul :D)

Tinem aproape. ;)
Apa limpede si pesti sanatosi !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 240 l, de la inceput si pana acum. dar pe scurt.
PostPosted: Mon Dec 13, 2010 12:51 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 04, 2010 5:30 pm
Posts: 206
Location: Galati
Dupa cum am promis, poze cu pui si un filmulet cu parintii.
Scuze pentru calitatea pozelor, ca si filmuletul, au fost facute cu telefonul.

Image

Image

Image

Image

Image

http://www.youtube.com/watch?v=F9DBmT8yrxw

Voi ce spuneti, ce fel de discusi avem pe mana ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 240 l, de la inceput si pana acum. dar pe scurt.
PostPosted: Mon Dec 13, 2010 9:47 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Sunt bine crescuti si au forma frumoasa. Daca ii vei tine departe de boli o sa te rasplateasca cu forme si dimensiuni de invidiat.
Varietatea, Checkerboard turquoise dar vor avea si linii.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 240 l, de la inceput si pana acum. dar pe scurt.
PostPosted: Mon Dec 13, 2010 12:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 04, 2010 5:30 pm
Posts: 206
Location: Galati
Multumesc Marius, ma voi stradui.

Si eu, tot pe acolo ii incadram, dar o confirmare de la cineva cu experienta e binevenita.

PS, in mod normal apa e curata, dar poze/filme poti face doar daca mananca, altfel daca te apropii de bazin vin si se uita la tine, deci adio poze.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 240 l, de la inceput si pana acum. dar pe scurt.
PostPosted: Mon Dec 13, 2010 1:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
Uite cum ii pacalesc eu si merge destul de des:
- cand ei sunt in dreapta acvariului sau pe la mijloc, cu mana stanga ciocanesc usor in laterela din stanga acvariului si ei se duc toti acolo, asa ii prind din lateral.
- cand sunt in stanga, ii chem in dreapta.
Trebuie ceva perseverenta, dar merge.

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 73 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group