Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

inca un membru ...foarte incepator
Goto page 1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
pc.ciprian
New entry
New entry


Joined: 18 Jan 2009
Posts: 15
Location: Constanta

PostPosted: Mon Jan 19, 2009 6:56 pm    Post subject: inca un membru ...foarte incepator Reply with quote

Salutare, numele meu este Ciprian, am 21 de ani si sunt din Constanta ... am crescut cu acvarii in casa, tatal meu fiind in acvarist innrait (de la varsta de 13-14ani) iar de aproximativ 3 -4 luni si eu am inceput cu un acvariu in mare parte plantat, pentru ca sunt mai mult atras de plante....si de discusi icon_smile)) momentan pot spune ca sunt posesor de 2 acvarii plantate (1 al meu unu al tatalui meu) adica ....

1. jewel rekord 60(48litrii) filtru intern original , co2 butelie(1-2b/s), 2x15w (aquaglo / sunglo) fertilizare micro(jbl ferropol si ferropol24)/macro(pps-pro) acvariu destinat doar cresterii de plante si red cherry.


2. Acvariu home made(75-80l) verry low cost, foarte bine plantat , fertilizare 0 , unpic de co2 recent ...o bula la 2-4 secunde , Lumina 15w, filtru intern aquael fan2 plus, un mini filtru aquael (powerhead ca si difuser de co2), acvariul este in setupul acesta de mai bine de 2 ani, schimburi de apa o data la cateva luni(3-4) , lucru care se va schimba de saptamana aceasta



De duminica seara (ieri) sunt fericitul posesor al 3 pui de discus diamtreu de aprox 5cm(blue diamond,marlboro red si inca unul care nu stiu exact ce specie este) de la marius (mariusrudaru) caruia vreau sa ii multumesc pentru ei. Sunt sigur ca imi veti spune ca este acvariul foarte mic pentru ei, stiu acest lucru, urmeaza sa fie marit in perioada ce urmeaza(momentan suportul pe care e pus acvariul este de 70x50, ca si inaltime m-am gandit la un 50, deci ar fi aproximativ 175L care sigur ajunge.)

In mare parte voi sta in umbra si voi incerca sa nu va stresez prea tare , voi citi tot ce e aici pentru ca sunt sigur ca intrebarile care le voi pune eu, sigur au deja un raspuns ascuns prin topicuri (deja un sfert de forum l-am citit, in special tot ce inseamna sticky) dar, ca sa grabesc unpic treaba si sa nu ajung la intamplari foarte nefericite va voi intreba totusi cateva lucruri in acest topic

icon_arrow Culoarea a 2 dintre ei este negricioasa, din cate am inteles fie sunt stresati (lucru foarte posibil) fie sunt bolnavi ...blue diamondul cand era la marius, l-am vazut complet deschis la culoare, deci as putea spune ca el ar fi stresat, in schimb celalat este negru de la el...voi atasa mai jos poze si veti vedea exact despre ce vorbesc
Din tot ce am citit pe forum nu am vazut despre acest lucru, aceasta "innegrire" a lor, deci am nevoie de ajutorul vostru cat se poate de urgent

icon_arrow Fie sunt foarte timizi, fie inca nu s-au acomodat, fie sunt bolnavi, fie le face placere ...nu am idee, cert este ca 90% din timp stau ascunsi dupa plante, iar cand le dau de mancare, foarte greu ii pacalesc sa vina

icon_arrow in acvariul respectiv in momentul de fata mai sunt 8 neoni 2 sae si un molynez , credeti ca este cazul sa ii scot? (neonii si sae vor ajunge in jewel r60, iar moly intr-un al 3-lea acvariu icon_biggrin )

icon_arrow Ca si mancare? ce este cel mai indicat, stiu ca mixura de inima de vita, are cineva reteta?asta daca este o reteta speciala, dupa nume e inima de vita ..dar ce mai intra in compozitie? , voi ce altceva mai folositi?

Sunt sigur ca la o parte din intrebari s-a raspuns deja si sunt mai mult ca sigur ca voi face foarte multe greseli, asa ca orice sfat, orice repros sunt mai mult decat binevenite, pentru ca sunt la fel de sigur ca si voi ati fost incepatori la un moment dat

Si acum poze cu chiriasii (imi cer scuze daca sunt prea multe, dar vreau sa va faceti o idee despre ei, am pus link pentru ca nu reusesc sa dau de cap la galerie)






Va multumesc si va urez o seara/zi/dimineata placuta(depinde cand citit postul meu)

PS: In cazul in care pestii sunt bolnavi, am rugamintea sa nu il condamnati pe marius, el avertizandu-ma din timp ca exista posibilitatea sa fie bolnavi si vor avea nevoie de ceva ingrijiri speciale
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Mon Jan 19, 2009 9:21 pm    Post subject: Reply with quote

Parerea mea ar fi sa scoti plantele din acvariu si 4-5 luni sa-i cresti in acvariu doar cu apa si sigur nu vor avea probleme.
Ar mai fi o problema cu apa din Constanta care este un pic cam dura.

Oricum succes si bine ai venit.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
narcis
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 16 May 2008
Posts: 36
Location: Brasov

PostPosted: Mon Jan 19, 2009 10:43 pm    Post subject: Reply with quote

Mixtura din inima de vita

Ingrediente:
- Inimă de vită
- Spanac
- Gălbenuş de ou
- Ulei de peste
- Grăsime de peste
- Boia de ardei dulce
- Vitamine
- Gelatină

Mod de preparare:
Se curăţă inima de vită de toată grăsimea şi tendoanele cu atenţie, se taie în cuburi mici şi se controlează amănunţit deoarece grăsimea rămasă prezintă un risc însemnat de îmbolnăvire. După curăţare se cântăreşte carnea rămasă, pentru stabilirea cantităţii celorlalte ingrediente. Se amestecă 150 grame spanac blanşat, două gălbenuşuri, o linguriţă de boia de ardei dulce, 8 ml. ulei de peste, 30 ml. grăsime de peşte la fiecare kilogram de carne. Se macină această compoziţie o dată prin sita de 6 mm şi pe urmă de 2 ori prin sita de 3 mm a maşinii de tocat, astfel încât să fie destul de măruntă chiar şi pentru peşti mai mici. Se înmoaie foile de gelatină în apă cat mai rece cel puţin 10 minute, şi se topeşte într-un ibric cufundat în apă fierbinte. Intr-un vas se cântăresc 500 grame de carne peste care se va pune gelatina topită. Cele două ingrediente se vor amesteca cat mai repede şi trebuie introduse în pungă înaintea închegări compoziţiei.

Mod de conservare:
Se vor folosi pungi pentru congelat alimente de 1,5 litrii în care se introduce mixtura sub formă de plăci cu grosimea de 6-10mm. Plăcile se pun la congelator în aşa fel încât să rămână spaţiu între ele pentru a se congela în cel mai scurt timp.

Mod de hrănire:
Se scoate o placă de la congelator şi se lasă pană se poate tăia cu cuţitul in fâşii subţiri pentru pui iar pentru adulţi în fâşii mai groase. Aceste fâşii se administrează peştilor congelate imediat după taiere.

Observaţii:
Trebuie sa fiţi atenţi la cantitatea de hrana pe care o administraţi, deoarece neconsumată se alterează foarte repede la 28 – 30 grade si totodată duce la alterarea calităţii apei.

La acestea mai poti adauaga sprulina pisata(praf)cca.1tableta la 100 gr inima de vita si usturoi foarte bine pasat(3 catei la 500 gr inima de vita).
Gandestete ca discusii tai se vor simti bine intre 28-30 grade.Ce or sa-ti faca plantele atunci???
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Mark
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 06 Oct 2007
Posts: 104
Location: Arad

PostPosted: Mon Jan 19, 2009 11:57 pm    Post subject: Re: inca un membru ...foarte incepator Reply with quote

pc.ciprian wrote:
Culoarea a 2 dintre ei este negricioasa, din cate am inteles fie sunt stresati (lucru foarte posibil) fie sunt bolnavi ...blue diamondul cand era la marius, l-am vazut complet deschis la culoare, deci as putea spune ca el ar fi stresat, in schimb celalat este negru de la el...voi atasa mai jos poze si veti vedea exact despre ce vorbesc
Din tot ce am citit pe forum nu am vazut despre acest lucru, aceasta "innegrire" a lor, deci am nevoie de ajutorul vostru cat se poate de urgent ...

Inainte de a te apuca sa-i tratezi cu io stiu ce medicamente iti recomand sa inlocuiesti sau sa acoperi background-ul din spatele acvariului cu ceva deschis la culoare fiindca discusul incearca sa se camufleze si incearca sa copieze culoarea neagra. Marlboro nu se poate inegrii nici daca dai cu el de pamant. Daca-i dai ocazia discusului sa se ascunda, poti fi sigur ca o va face chear si dupa cateva fire de plante.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
pc.ciprian
New entry
New entry


Joined: 18 Jan 2009
Posts: 15
Location: Constanta

PostPosted: Tue Jan 20, 2009 9:38 am    Post subject: Reply with quote

Multumesc de primire

@mmdiscus - fiind adeptul acvariilor plantate, si tinand cont de faptul ca un avariu este un colt de natura in casa, un tablou viu, nu as vrea sa renunt la plante si sa am in living un acvariu mare steril doar cu 3 discusi, stiu ca asta este cel mai indicat si stiu ca probabil voi lasa o impresie proasta ca nu vreau sa ascult sfaturi, dar ti-am spus nu ma incanta foarte tare ideea de a avea un acvariu steril icon_frown, Cat despre apa din constanta intradevar este foarte dura nu unpic cam dura ...de la 10gdh pana la 20-25 icon_frown , dar am un vecin care ma poate ajuta cu ceva apa de osmoza, pana cand voi reusi sa imi cumpar eu un osmozor

@narcis - multumesc mult pentru reteta, banuiesc ca daca nu iese intocmai....nu mai este la fel de buna? sau poate fi daunatoare? sau ?? nu stiu , intreb. Stiu ca discusii, in special cei mici se simt foarte bine in apa de 28-30 de grade, iar plantele din acvariul respectiv au crescut la o temperatura de 28 de grade, si ati vazut cum arata, in momentul de fata acvariul este la 30-31 grade, si nu e nici o problema, singurii care par unpic deranjati par a fi cei 2 SAE care inoata oarecum speriati iar respiratia este foarte rapida

@mark - nu stiam de treaba cu backgroundul, devin din ce in ce mai tentat sa ii mut pe toti 3 intr-un bazin de 25L o saptamana, doua, pana se vor acomoda, si pana voi reusii sa ii stabilizez, dar ma gandesc ca poate este prea mic acvariul? sau este ok la marimea lor ?

Cat despre ei , la fel stau ascunsi dupa plante, nu prea mananca, si sunt foarte speriati, din ce am observat la 2 dintre ei, cei negrii materiile fecale sunt albe, asta ar insemna o oarecare infectie/viermi intestinali, daca am citit bine.

Cam atat pentru azi , inca o data multumesc pentru primire si pentru sfaturi
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 20, 2009 11:00 am    Post subject: Reply with quote

Salutare Cipriane si bine ai venit in club!

Vad ca ai inceput in forta, lucru care este foarte bun si sper sa o tii tot asa icon_biggrin

Ce vreau sa iti mai spun este ca subscriu si eu la ideea de a folosi un "steril" pentru cresterea discusilor. Discusul in plantat este, poate, cel mai frumos "tablou" pe care il poate oferi un acvariu, numai ca trebuie indeplinita o conditie: Discusii trebuie sa fie maturi! din observatiile pe care le-am facut atat eu, cat si multi altii, in plantat, puii nu se dezvolta la fel de bine si de armonios ca intr-un steril. Nu mai vorbesc de eficienta tratamentelor... Asa ca, daca ai posibilitatea, ofera-le un bazin de vreo 80 - 90 de litri, cu filtrare buna si nu o sa-ti para rau...
narcis: poti pune reteta ta de mixtura si in topicul asta? O poti face cu un copy + paste. Este bine sa adunam toate retetele intr-un singur loc... multumesc
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Jan 20, 2009 1:07 pm    Post subject: Reply with quote

Salut si sign0016 pe forum.

Ca idee generala: nu e foarte destept sa aduci pesti noi si sa-i introduci direct cu ai tai. In plus intr-un mediu cu substrat si ascunzatori e mai dificil sa tii parazitii sub control.

pc.ciprian wrote:
Cat despre ei , la fel stau ascunsi dupa plante, nu prea mananca, si sunt foarte speriati, din ce am observat la 2 dintre ei, cei negrii materiile fecale sunt albe, asta ar insemna o oarecare infectie/viermi intestinali, daca am citit bine.


Poti sa detaliezi un pic. Alb transparent sunt fecalele? Nu prea mananca sau nu se hranesc de loc?
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
pc.ciprian
New entry
New entry


Joined: 18 Jan 2009
Posts: 15
Location: Constanta

PostPosted: Tue Jan 20, 2009 3:25 pm    Post subject: Reply with quote

Ciprian Marcu wrote:
Poti sa detaliezi un pic. Alb transparent sunt fecalele? Nu prea mananca sau nu se hranesc de loc?


Salut si multumesc de primire ....despre fecale ... sunt un alb transparent ... nu stiu exact cum sa explic parca ar fi un tub gol pe dinauntru alb transparent

iar cu mancare ... mananca foarte putin cand le dau imina de vita rasa , simpla, nu mixtura, la fulgi nu se baga de loc, am ceva de la tetra si mixtura ...poate asa vor manca

ce ma sfatuiti? sa ii mut in acvariul de 27 de L cu incalzitor si un filtru biologic pana vad exact ce au si pana ii obisnuiesc?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Jan 20, 2009 5:09 pm    Post subject: Reply with quote

salut si bine ai venit.
Daca fecalele sunt asa cum ai descris tu inseamna ca pestanii tau au cea mai frecventa boala pe care o fac puii de discus si pe care probabil toti cei de pa forumul acesta au avut-o in acvarii : - flagelatele
Tratamentul se face cu metronidazol (se gaseste un farmaciile umane) doza de 3 pastile de 250mg(dizolvate inainte in apa calduta) la 100 l apa in fiecare zi concomitent cu schimburi partiale de apa (minim 20% pe zi). Concomitent cu administrarea medicatiei se ridica si temperatura la minim 30-31 g (de asta nu e bine sa tii pui de discus in plantat ca iti nenorocesti plantele cu tratamentele termice) dar eu am observat ca rezultatele sunt mai bune la 33-34g numai ca e musai sa nu ai si alti pesti in acv. ca majoritatea nu rezista la t astea si trebuie si o aerare f buna ca altfel mor si discusii . Tratamentul se face pina cind fecalele vor reveni la culoarea normala (unii spun ca nu mai mult de 7 zile ca sa nu aiba pestii probleme mai tirziu dar de multe ori tratamentul nu da rezultate in 7 zile iar daca pestii nu se insanatosesc si boala recidiveaza e posibil ca flagelatele sa devina imune la metronidazol si sa nu mai ai cum sa tratezi pestanii_). Din cite am auzit la alti colegi de forum mai exista un medicament scos de sera cu care se poate trata aceasta boala . Se numeste flagelol . Eu nu l-am folosit niciodata pina acum asa ca nu stiu cit de eficient e decit din auzite .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Jan 20, 2009 8:57 pm    Post subject: Reply with quote

Ma tem ca incepi intr-adevar in forta. icon_mrgreen

Daca intentionezi ca acvariul mai mare sa-l faci in viitorul foarte apropiat cred ca mai nimerit ar fi sa-i muti si sa-i tratezi separat apoi sa-i transferi in noul acvariu de preferat fara substrat. Sau daca faci acvariul mai mare foarte repede poti sa-i muti direct acolo.

Probabil sunt infestati cu flagelate intestinale asa cum a zis si dragos (cu precizarea ca flagelatele nu-s o boala totusi icon_smile ) Daca mananca sunt mai usor de recuperat. Refuzul de hrana poate fi pus acum si pe seama faptului ca sunt nou introdusi intr-un mediu necunoscut. Sa te interesezi daca au primit metronidazol de unde au venit si cat, cum etc. Apoi vedem daca metronidazol ar fi indicat sau altceva.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
pc.ciprian
New entry
New entry


Joined: 18 Jan 2009
Posts: 15
Location: Constanta

PostPosted: Tue Jan 20, 2009 9:18 pm    Post subject: Reply with quote

hehe, incepem cu greul, important e sa incepem nu? icon_razz caci din greseli si greu invatam

pai ce sa zic ....pestiucii nu halesc mai nimic, inima de vita rasa nu, mixtura de inima de vita, trebuie sa imi fac , dar imi este frica sa nu gresesc reteta, in schimb mai ciugulesc din cand in cand inima de vita rasa. Ceea ce am gasit a fost tetra prima granule care se duc pe fund si raman acolo, nu le trezeste interesul dar sa vedem....de foame n-or muri ei....sper

Despre acvariul mai mare inca nu pot sa va spun nimic, deoarece nu imi permit fondurile in momentul de fata, dar eu zic ca va fi schimbat cat de curand acesta de 80L

Despre metranidazol nu stiu daca au primit tratament, dar ma voi interesa la marius ... In schimb mi-a mai spus cineva care a crescut scalari ca tot cu acelasi medicament isi trata puii de scalari cand aveau aceeasi problema -> fecale albe

in cazul in care e nevoie sa le fac tratament cu metranidazol, acvariul de 25 Litrii este bun sa il folosesc ca "spital" icon_razz

in momentul de fata acvariul in care sunt, e la o temperatura de 30-31 grade , singurii care par sa sufere ar fi neonii si cei 2 sae care respira foarte rapid, cred ca vor ajunge in acvariul meu dar imi este ca imi vor hali crevetii icon_biggrin , vedem zilele ce urmeaza ce se va intampla icon_lol

un lucru bun care l`am observat este ca au cam inceput sa iasa de dupa plante, dar cand e ceva miscare pe langa acvariu, fug inapoi ...sunt timizi ...sau nu le place despre mine icon_biggrin

inca o data multumesc pentru raspunsuri, voi veni cu un update la cea mai mica schimbare in comportament
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Jan 20, 2009 9:28 pm    Post subject: Reply with quote

Eu sint adeptul acvariilor plantate,am crescut pui in plantat in ciuda sfaturilor,am avut si pierderi,am facut si tratamente;dar cu toate astea nu as mai face vreodata
asta.Eu am spus sa-i cresti in "steril" pina pe la 10 luni sau un an ,dupa care sa-i muti in plantat.
Renunta pentru moment la inima de vita si da-le niste artemia congelata sau bloodworms congelati. Eu le dau la ai mei toata gama de congelat de la ocean nutrition.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Jan 20, 2009 9:37 pm    Post subject: Reply with quote

pc.ciprian wrote:
in cazul in care e nevoie sa le fac tratament cu metranidazol, acvariul de 25 Litrii este bun sa il folosesc ca "spital" icon_razz


Da. Pentru 3 discusi la 5cm e OK. Dar ar fi bine sa fie pusi apoi in acvariu fara substrat. Daca-i pui inapoi in acelasi acvariu mai devreme sau mai tarziu e posibil sa ai probleme cu ei. Daca nu ai posibilitatea sa le oferi "casa noua" poti sa-i tratezi in acvariul comun, desi pentru tratamente e de preferat ca bazinul sa fie "chel".
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
narcis
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 16 May 2008
Posts: 36
Location: Brasov

PostPosted: Wed Jan 21, 2009 12:59 am    Post subject: Reply with quote

O sa ma contrazica multi,dar eu am bagat 60 discusi de 3-4 cm de la Discusmaniac in acvariu plantat (chiar excesiv)si cu substrat de cuart de 10 cm si nu am avut probleme.Pana nu am adus alti discusi.Cred ca discusul se simte cel mai bine la 28 grade(+-1) atunci cand este sanatos.Atunci si plantele tale(nu toate !)vor fi vesele.Scoate discusii si fa-le tratament cu metronitazol .Ai mare grija la PH.
_________________
Vladimir Ilici Lenin:"Invatati,invatati si iar invatati ! "
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
valentin_is
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Mar 2008
Posts: 152
Location: Iasi

PostPosted: Wed Jan 21, 2009 6:17 pm    Post subject: Reply with quote

Bun venit Ciprian si ...bafta!!!
Noroc ca ai venit, asa am aflat, de la Mark, ca discusii se camufleaza, copie culoarea neagra. Ma chinui de 2 saptamini cu teste la apa unui prieten. Discusii lui se deschid la culoare doar cind maninca in rest se inegresc ( nu foarte mult, dar se inegresc). Are substratul negru!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group