Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Filtru pentru un acvariu de 160 litri
Goto page 1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Sat Nov 29, 2008 7:06 pm    Post subject: Filtru pentru un acvariu de 160 litri Reply with quote

Salutare tuturor,am un acvariu de 160 litrii,acum am un filtru tetratex ex 600 ,nu stiu daca ajunge,mam gandit sa il schimb dar nu stiu cu ce ,unex 700 ajunge?Am 6 discusi ,acvariul este plantat cu nucus,cryptocorine,anubias,cabomba,substrat pietris de granulatie 2-4 mm,orice sfat este bine venit!Multumesc
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Dec 02, 2008 11:12 am    Post subject: Reply with quote

In afara de debit, parca intre cele 2 modele mai este si inca un sertar, deci volum suplimentar de filtrare. Avantaj.
Folosesc un Ex 700, dar la admisie i-am montat un burete , ca sa nu-l mai desfac saptamanal pentru curatare. Am mai pus si un filtru intern, aquael. In formula asta sunt multumit, la un bazin de 270 l brut, plantat, decorat, pentru discusi.
Poti ramane la Ex 600, dar schimba mediile de filtrare si pune siporax. Mai pune unul intern pentru filtrare mecanica. Protejeaza cu un burete admisia la canistra.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Dec 02, 2008 1:58 pm    Post subject: Reply with quote

Si eu as face cum zice @Dragosdiscus.
Daca ai totusi banuieli ca nu-i suficient, adu-l la parametrii optimi de functionare, adica sa curga apa din el cam la doua treimi din debitul pe care-l are fara material filtrant, sa fie bine oxigenata apa pentru bacterii, sa poti pleca de la prezumtia ca s-a format colonia de bacterii in interegime, adica sa fie ciclarea terminata, conditiile din acvariu sa fie cele considerate normale pentru acvariul tau si pe urma masori de cateva ori concentratia de nitrit.
Daca exista si scade, poti sa speri ca nu s-au format inca toate bacteriile. Daca a functionat cel putin 6 saptamani fara anomalii, intreruperi in functionare, oxigenare insuficienta, pH prea acid, lipsa hranei, trebuie sa oferi bacteriilor mai mult loc, ceea ce inseamna un material cu suprafata specifica mai mare in acelasi volum al filtrului, sau un filtru cu volum mai mare, ocupat de materialul cu suprafata specifica avuta dinainte.
Un filtru mai mare costa mai mult decat materialul filtrant a carui achizitie ar face posibila pastrarea filtrului cu volum mai mic.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Fri May 15, 2009 8:58 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Tue Dec 02, 2008 7:46 pm    Post subject: Reply with quote

salutare ,multumesc de raspunsuri,pe admisie am pus un burete ,iar in filtru am burete in sertaru de jos ,in misloc am siporax mini si pe el vata,in primu iarasi siporax mini si vata .Merge un pic mai greu,cred ca trebuie sa curat furtunele ca sunt cu alge,sau din ce cauza mai poate scadea debitul?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Dec 02, 2008 8:26 pm    Post subject: Reply with quote

Daca ajunge lumina la furtune ar fi bine sa le ascunzi un pic.
Eu am furtune care n-au fost curatate de mai multi ani de zile si nu se infunda.
Vata se umple cu murdarie si opreste trecerea apei. Scoate-o afara din filtru.
In afara de siporax, tot ce-i in el e doar din greseala acolo. Doi litri de siporax sunt mai mult decat suficienti pentru un acvariu de 160 l, daca sunt folositi corect.
Una din calitatile inbatabile ale eheimurilor clasice este posibilitatea de a le umple in intregime cu cu material filtrant, fara sa se ocupe locul cu bureti si sertare.
Si sagem-urile sunt construite asemanator, dar la acelea ai avantajul ca intrarea si esirea sunt in partea de sus, in capacul pompei, pretul pentru acest avantaj fiind micsorarea volumului alocat suportului pentru bacterii, datorita unui perete despartitor, care permite trecerea apei de sus spre baza canistrei.
Cu filtrul biologic se transforma amoniu, amoniac si nitrit in nitrat, nu se colecteaza particole aflate in suspensie in apa.
Producatorii le construiesc totusi apte pentru colectarea mizeriei deoarece stiu ca asa le vor clientii, care nu stiu sa le foloseasca corect. Producatorii de filtre vor sa vanda, in primul rand.
Si e greu sa lamuresti un client ca un filtru nu trebuie sa filtreze ci sa adaposteasca bacterii.
Denumirea acestor recipiente dotate cu pompe de apa e gresita. Nici eu nu stiu care ar fi denumirea potrivita, dar in orice caz nu "Filtru extern".
Mai degraba le-as numi bioreactoare, chiar daca asta starneste la unii zambete mai mult sau mai putin ingaduitoare.
Poate are cineva o ideie mai buna.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Tue Dec 02, 2008 8:47 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Tue Dec 02, 2008 8:43 pm    Post subject: Reply with quote

am inteles,daca scot vata ce sa pun in locul ei?ca atunci un sertar ramane gol,sa pun bilele de la tetra?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Dec 02, 2008 8:49 pm    Post subject: Reply with quote

Da, ar fi bune si acelea, dar trebuie sa faci cumva sa nu le aspire pompa. Bilele fiind mai mici se poate aduna mai usor murdarie intre ele, si pot frana trecerea apei.
Trebuie sa pui un burete mai fin la intrare pe capatul din acvariu al furtunului.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Tue Dec 02, 2008 8:54 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Tue Dec 02, 2008 8:53 pm    Post subject: Reply with quote

Sunde destul de mari alea originale,nu are cum sa ajunga la pompa.Deci atunci fac asa:

primul sertar (cel de jos) burete grosier
in al doilea bile
si in primu de sus siporax

asa este bine?sa mai pun buretele la admisie,si sa mai cumpar un filtru intern ?daca de de ce as avea nevoie?ms mult pentru raspunsuri
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Dec 02, 2008 8:59 pm    Post subject: Reply with quote

Oricum ar trebuii sa lasi buretele pe furtun, in rest merge combinatia, dar nu va dura mult si se va infunda buretele din canistra.
Incearca sa elimini cu timpul orice material in afara siporaxului. Daca se infunda prea des buretele de la furtun pune unul mai mare.
Cu cat e suprafata lui mai mare cu atat scade puterea de absorbtie la suprafata sa si va atrage mai putina murdarie. Porii buretelui ar trebuii sa nu fie mai mari de 1,5mm.
Nu lasa pompa sa mearga la capacitatea maxima. La nevoie pune o clema pe esire.
De filtrul intern ai nevoie ca sa adune murdaria care nu se depune, si nu poate fi aspirata.
Fluval 3-4, sau Fluval 3-4+ sunt cam scumpe, dar merita fiecare cent, garantez eu asta. Sunt incomparabil mai bune decat oricare altele.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Tue Dec 02, 2008 9:16 pm    Post subject: Reply with quote

Am facut modificarile,la ce sa ma astept ,va fi ceva mai bine?No3 ieri am avut 10 mg/l,si no2 0mg/l.Pe admisie am pus un burete de acela de la bolborositor,azi lam spalat ,parca a fost infundat cu ...namol:P .
Daca as pune o pompa de aer ,cu un burete bolborositor,ar mai si oxigena apa, ar ajuta cu ceva?Maine voi cumpara un filtru pt filtrarea mecanica ceva de genul asta ce ziceti?http://animaniashop.ro/produs.php?id=563
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Dec 02, 2008 9:34 pm    Post subject: Reply with quote

Nu-l cunosc, nu stiu ce poate, dar pare destul de bun.
Depinde daca rezista cablul sub apa fara sa devina rigid si sa se rupa, si depinde de calitatea axului si al turbinei, cat de mult tin.
Dca nu ai nitrit in apa nu trebuie sa faci deocamdata alte schimbari. Nitratul oricum nu-l elimini cu bacteriile.
Acela trebuie scos cand atinge concentratia sa cam 70mg/1l, cu apa cand o schimbi. De fapt acesta-i rolul principal al schimbului de apa, pe langa reimprospaterea mineralelor pentru plante si pesti.
Un burete cu bolborositor nu mai trebuie pus. Urmareste respiratia pestilor sa nu fie prea agitata cand sunt linistiti.
Dupa ce mananca respira totdeauna mai agitat, asta-i normal, daca mananca mult in timp scurt.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Tue Dec 02, 2008 9:41 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Tue Dec 02, 2008 9:40 pm    Post subject: Reply with quote

Nenea de la petsop zice ca tine ,lam intrebat azi ,el foloseste de ani de zile,este produs de Boyu nu stiu daca iti spune asta ceva .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Dec 02, 2008 9:43 pm    Post subject: Reply with quote

Cand vorbesti cu vanzatorii si le ceri sfaturi, nu uita ca ei trebuie sa laude orice produs pe care vor sa-l vanda. Eu nu cunosc marca asta. Ar fi bine daca ai gasi pe cineva (nu vanzator) care-l foloseste de cativa ani si stie ce-i bun si ce-i rau la el.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Tue Dec 02, 2008 9:52 pm    Post subject: Reply with quote

Asa e ,dar la 30,40 lei iti dai seama ca nu e nu stiu ce:P o sa iau eventual un aquael fan 2 ,din ala am avut si am fost destul de multumit.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Dec 02, 2008 10:33 pm    Post subject: Reply with quote

No sa fie destul de eficient pentru 160L.
Are buretele mult prea fin. Se infunda repede.
Cablul de alimentare devine rigid dupa cateva luni, partea care-i sub apa. Se rupe usor daca-l indoi.
Pe acolo intra apa in partea electrica a pompei si daca nu observi te poti trezi cu tensiune electrica in apa, daca nu se arde pompa intre timp.
Am si eu cateva de diferite marimi.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Tue Dec 02, 2008 10:43 pm; edited 4 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group