Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

gH; kH
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Nov 01, 2007 11:00 am    Post subject: Reply with quote

Da, este si evaporarea o explicatie. Capacul nu este etans (nici nu am avut intentia, pentru a reduce variatiile de temperatura datorate iluminarii).
Oricum, micsorand putin rata schimburilor de apa, atat gH cat si kH au scazut cu cate un grad.
Nici o schimbare in comportamentul discusilor noi, dimpotriva, pigeon-ul care devenise cateva zile chiar agresiv la mancare, s-a retras si el. Interesant ca in grupul lor, noii veniti au usoare tente de agresivitate, in limitele comportamentului tipic al discusilor, ceea ce ar fi un semn bun. Dar orice apropiere a celorlalti ii sperie.
Incep sa-i suspectez ca mananca totusi ceva, pe asuns, noaptea eventual ca eu nu i-am vazut cool0010 , altfel greu de crezut ca ar fi ramas in viata dupa mai bine de 2 saptamani de "post" lol02 .
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Dec 19, 2007 4:01 pm    Post subject: Risc de soc osmotic? Reply with quote

Acum, cand clipa aparitiei mult asteptatei instalatii de osmoza inversa se apropie, apare o problemuta:
In conditiile in care apa din bazin are gH 12-13, gK10-11, ph7,5-8, pot face un schimb de 20% folosind exclusiv apa de la RO?
Precizari necesare:
1. Tehnica de lucru: Scot prin sifonare 10% din apa, apoi completez, dupa care repet.
2. Schimbul de apa (ptr. 20%) dureaza cca 1,5 ore (apa intra prin cadere libera, deci debit mic; mai curat si de alge, mai "coafez" plantele...)
3. Si pe durata interventiei, atat filtrul (exterior) cat si aerarile suplimentare functioneaza, deci se asigura o buna circulatie (amestec) a apei.
Exista riscul unui soc osmotic sau de pH? Sau sa fac mai multe interventii cu 1/2 RO si 1/2 retea (aici am totusi o rezerva, ptr. ca apa de la retea este INFECTA, mai ales in perioada asta)?
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Dec 19, 2007 5:22 pm    Post subject: Reply with quote

nu cred ca iti pot raspunde direct la intrebare, dar daca decizi sa mergi numai pe apa de osmoza, e necesar sa adaugi si minerale, mai ales in bazinele cu discusi care sunt inca in crestere.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Dec 20, 2007 1:21 am    Post subject: Re: Risc de soc osmotic? Reply with quote

Dragosdiscus wrote:

In conditiile in care apa din bazin are gH 12-13, gK10-11, ph7,5-8, pot face un schimb de 20% folosind exclusiv apa de la RO?
Precizari necesare:
1. Tehnica de lucru: Scot prin sifonare 10% din apa, apoi completez, dupa care repet.
2. Schimbul de apa (ptr. 20%) dureaza cca 1,5 ore (apa intra prin cadere libera, deci debit mic; mai curat si de alge, mai "coafez" plantele...)
3. Si pe durata interventiei, atat filtrul (exterior) cat si aerarile suplimentare functioneaza, deci se asigura o buna circulatie (amestec) a apei.
Exista riscul unui soc osmotic sau de pH? Sau sa fac mai multe interventii cu 1/2 RO si 1/2 retea (aici am totusi o rezerva, ptr. ca apa de la retea este INFECTA, mai ales in perioada asta)?


Poti sa schimbi DIRECT 20% cu apa RO fara probleme. Preferabil in amestec daca nu te grabeste nimeni. icon_smile De ce vrei sa le bagi apa de osmoza? De ce spui ca apa de la retea e infecta? Te referi la clor sau altceva? icon_rolleyes
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Dec 20, 2007 8:36 am    Post subject: Reply with quote

@Adxx: Nu intentionez sa folosesc numai apa de osmoza, mai ales ca in acest fel as condamna (si) plantele. Compozitia , in timp, vreau sa ajunga 1/2 RO + 1/2 retea. Cum din motive "vegetale" fac si aditie de Plantamin (care printre alte elemete are si un nivel ridicate de Fe identificat in concentratii mari in biotopul de origine), cred ca nivelul mineralelor va fi suficient.
@ciprian marcu: Valorille gH, kH, si pH la retea sunt duble fata de optimul ptr. discusi si nu numai. Schimburile dese solicitate de discus impiedica "rodarea" (in bazinul cu alte specii, unde fac interventii mai rare, duritatea este cu 2 grade mai mica). Clorul nu este o problema, folosesc intotdeauna aquasafe. Prin "apa infecta" m-am referit la parametrii chimici constanti nepotriviti intr-un acvariu + deprecierea prin suspensii si incarcatura organica la fiecare ploaie.
Chiar daca gK va cobori la jumatate, va asigura fara probleme tamponul pH.
Evident, este opinia mea, iar daca sunteti de alta parere, chiar va rog sa ma contraziceti. Cu cat sunt mai multe pareri, cu atat creste sansa unei solutii ideale. happy0144
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Dec 20, 2007 11:38 pm    Post subject: Reply with quote

Nu mi-as face probleme pentru valorile pe care le-ai mentionat dar daca vrei ca pestanii sa fie mai fericiti e OK sa scazi duritatea dar nu e neaparata nevoie.
La 210l schimb de apa 80l/saptamana (daca am inteles bine) nu se poate spune ca faci schimburi dese de apa. Probabil apa de la robinet aduce cu ea mai multe "bucurii" decat ce se vede cu ochiul liber si ar trebui sa faci o vizita la "baietii" cu apa. Dintr-o discutie neoficiala cred ca poti sa afli mai mult despre ce-ti vine la robinet. icon_wink
Daca plantele merg mai bine cu schimburi mai mici de apa poti sa optezi pentru un acvariu mai mare si (sau) o filtrare mai buna si sa faci implicit schimburi mai mici de apa. Poti sa incerci sa adaugi CO2 pentru plante daca vrei sa o ia din loc. Asta o sa-ti scada si pH-ul. Dar nu trebuie neaparat sa fie sub 7. Depinde ce urmaresti.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Dec 21, 2007 11:13 am    Post subject: Reply with quote

Probabil am avut dintotdeauna aceeasi duritate si pH la retea, si pana nu de mult eram chiar PRODUCATOR de plante. In celelalte bazine am jungla (chiar si la carasi).
In ce priveste succesul la discusi (si inca vreo 2 specii) cu gH 12-13 si pH 7,5-8,5 ce sa-ti spun? La fiecare 3 achizitionati, mi-a "iesit" unul reusit. Concluzia...
Nu urmaresc schimbari spectaculoase in parametrii chimic ai apei, pentru ca sunt convins ca i-asi condamna la moarte.
Este foarte adevarat ca pe langa gH si pH sunt si alte "bucurii", unele chiar vizibile cu ochiul liber. Adesea, apa are o culoare "imbietoare" de galben murdar... In cursul anului s-au tot facut interventii la retelele de apa din oras, plus ploile abundente, deci toate premisele.
Asta explica si de ce la interventiile mici, acvariile sunt bine spre f. bine, pe cand daca fac schimburi (normale la discus) mai mari rezultatele sunt cum sunt. De multe ori, parca le turnam apa oparita, nicidecum revigorarea obisnuita.
Bazinul in cauza are cam 270l total, scazand Bakgroundul, terasa, substrat, plante, ramane un volum util de 210l in care principalii "protagonisti" sunt 9 discusi, de la 4 la 18 cm. De filtrare am fost multumit pana acum, acelasi sistem functioneaza de mai bine de un an (un home made, conceptie proprie, cu trei etape de filtrare "in cascada").
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Dec 24, 2007 1:47 am    Post subject: Reply with quote

Dragosdiscus wrote:

In ce priveste succesul la discusi (si inca vreo 2 specii) cu gH 12-13 si pH 7,5-8,5 ce sa-ti spun? La fiecare 3 achizitionati, mi-a "iesit" unul reusit. Concluzia...


Conteaza si in ce stare de sanatate sunt cand ii cumperi si nu numai. GH 12-13 nu e o problema poate pH-ul de 8.5. La pH 8 se descurca bine desi nu e cea mai fericita optiune dar cu 8.5 n-am avut de-a face si nu am o parere personala. Un timp m-am ocupat de o crescatorie in Brasov unde am dus si pui de discus la crescut in apa GH 18, KH 12, pH 7-7.5 (daca tin bine minte). Nici o "mortaciune" la adaptare si nu o singura data am facut lucrul asta. Juniorii fiind la varsta de o luna. happy0203

Daca apa vine cu suspensii si tulbure ai sanse mari sa-ti scoata osmozorul din uz rapid. Un prieten a patit-o. In 2 saptamani l-a pus pe butuci apa de la retea fiind laptoasa. Cand l-a desfacut cartusele de filtrare si membrana pline cu mal icon_rolleyes . S-a bucurat foarte tare cand a trebuit sa le inlocuiasca.

Poti sa te interesezi sa vezi daca mai are cineva in zona (aceeasi sursa de apa) cu osmozor si daca e multumit de intervalele la care schimba cartusele si membrana. icon_wink
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Dec 24, 2007 8:39 am    Post subject: Reply with quote

In toata Targovistea nu cred sa fie 5 osmozoare, interesul ptr. acvaristica ceva mai avansata fiind extrem de redus.
Am verificat apa de la spalarea membranei osmotice (are un robinet ptr. asa ceva) si dupa cca 40 l obtinuti, era curata. Oricum, o sa ma abtin in perioadele ploioase.
Nu m-am referit neaparat la decesele noilor achizitii, ci si la rebuturi. Frati din care unul a ramas la 4 cm si altul a atins cu chiu cu vai 8 cm, si asta in 10 luni (plus 2-3 la crescator). Oricum, de capacitatea de adaptare a discusilor maturi m-am convins de mult, in urma unor serii de accidente. Problema este cu tineretul, care daca stagneaza, asa ramane.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Jan 03, 2008 10:44 am    Post subject: Reply with quote

Am inceput schimburi cu apa de RO. Am verificat rezultatul, si a iesit ca:
gH a coborat de la 13 la 11, iar kH de la 11 la 6. Nu ma asteptam la o modificare liniara, dar diferenta ma surprinde totusi. Acum apare alta dilema: coborand in continuare duritatea totala (inca mare) nu cumva gK va fi prea mic pentru a asigura rolul de tampon? Ma pot astepta la un soc de PH!
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Jan 03, 2008 4:25 pm    Post subject: Reply with quote

GH 11 nu e o valoare pentru care sa-ti faci probleme.
Cand faci schimb de apa cu apa fara minerale (apa "osmozata") cele doua duritati (totala si de carbonati) ar trebui sa scada in aceeasi proportie. In cazul tau probabil substratul iti mentine o duritate mai mare.
Cu KH 3-4 te afli intr-o zona destul de sigura din punct de vedere al tamponarii pH-ului.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Jan 04, 2008 8:34 am    Post subject: Reply with quote

Prezenta (de fapt absenta) carbonatilor in substrat am verificat-o cu acid. In ce priveste continutul de saruri...
Intentionez sa ajung la o proportie apa RO / retea si apoi sa verific fluctuatia valorilor gH, kH si pH in acvarii.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Jan 04, 2008 10:23 pm    Post subject: Reply with quote

Poti sa faci niste amestecuri in cantitate mica intr-un borcan, galeata etc. cu apa robinet+apa de RO si apa acvariu+apa de RO. Masoara valorile apei de robinet si din acvariu inainte sa faci amestecul cu apa "osmozata". Intr-un recipient de sticla sau de plastic duritatea nu e influentata de substrat. In bazin inclin sa cred ca substratul pe care il folosesti iti influenteaza duritatea permanenta.
Daca schimbi spre exemplu 30% apa de RO atunci 70% va fi apa normala si duritatea 13 devine 9.1 (aproximativ pentru ca nu masori cu zecimale). icon_smile
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
florinmacri
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2008
Posts: 109
Location: Brasov

PostPosted: Sun Apr 13, 2008 7:19 pm    Post subject: Reply with quote

Eu sunt cel cu osmozorul pus pe butuci in 2 saptamani. Si acum situatia este la fel, adica 4 membrane /an + un sac de cartuse filtrante. Apa este sub orice critica, nici toaleta corpului nu-ti vine sa o faci.
In ce privesc schimburile tale de apa cred ca ai fi iesit mult mai bine cu o instalatie de dedurizare ce se foloseste la esspresoarele de cafea iar ca sa "omori" carbonatii in urma dedurizarii, acid fosforic.Ce-i drept ai avea fosfati in apa, dar avand in vedere ca ai acvariile plantate nu cred ca ar fi fost o problema.
_________________
http://s274.photobucket.com/albums/jj246/florinmacri/
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
pcmarius
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 04 Mar 2009
Posts: 21
Location: brasov

PostPosted: Tue Mar 10, 2009 3:10 am    Post subject: scadere ph Reply with quote

EU am urmatoarele date, facute cu tetra 5 in 1

Apa robinet:
NO3 0
NO2 0
GH 6
KH 3
PH 7.2

Apa Acvariu:
NO3 10
NO2 0
GH intre 6-10
KH intre 3-6
PH intre 7.2-7.6

Am inteles ca daca scad ph scade si kh ceea ce teoretic ar fii bine,, cum pot face asta?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group