Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Testare pH
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Sat Nov 08, 2008 6:17 pm    Post subject: Reply with quote

gabimax wrote:
Vezi ca ai instalatia cu susul in jos.

tongue0015 buna gluma lol02.
am s-o pun pe-o parte (culcata) poate isi revine mad0270.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
bok
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Oct 2008
Posts: 81
Location: BACAU

PostPosted: Sun Nov 09, 2008 10:27 am    Post subject: Reply with quote

Deci pe bune acum, am si eu una aproximativ identica ,numai stickerele de pe ea difera, pe a mea scrie Aquatic Nature si intr-adevar, e invers montata...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Nov 09, 2008 11:05 am    Post subject: Reply with quote

Pozitia membranei nu are influenta asupra filtrarii.
As dori sa atrag atentia din nou, si aici, asupra sensibilitatii extreme a membranei la clor si la necesitatea adaugarii unui filtru suplimentar cu carbune inaintea acesteia.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
gabimax
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 14 Sep 2008
Posts: 46
Location: Iasi

PostPosted: Fri Nov 28, 2008 10:32 am    Post subject: Reply with quote

Intreb tot aici ca sa nu deschid alt topic.
Apa de la robinet are valorile 7,8 PH 13 GH si 8 KH. Combinat 50% apa RO da valorile: 7,2 PH, 8 GH si 4 KH.
Acum, tin aceasta apa cu granule de turba 2 zile si ajunge la 6,5 PH, 6-7 GH so 0 KH.
Ce ma ingrijoreaza este KH-ul 0. Este vreo modalitate sa cobor PH-ul fara sa cada si KH-ul?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Nov 28, 2008 12:54 pm    Post subject: Reply with quote

Sunt legate intre ele. Daca scazi unul din parametrii scade si celalalt intr-o anumita masura. Poti sa incerci sa o lasi mai putin la "turbat" sau sa pui apa cu un KH mai mare la turba. Cu alte cuvinte sa folosesti ceva mai putina apa de RO cand o combini.

Parametrii e bine sa-i masori cu testere la picatura sau chiar electronice daca vrei. Cu teste de genul 5 in 1 e precizie scazuta.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Nov 28, 2008 2:10 pm    Post subject: Reply with quote

KH-ul zero este cea mai ingrijoratoare valoare din toate cele prezentate, pentru ca permite variatii bruste al pH-ului, necaz mult mai mare decat o duritate si un PH mai sus decat optim.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Nov 28, 2008 2:31 pm    Post subject: Reply with quote

Daca incepi joaca cu pH-ul trebuie sa stii ca asta cere multa atentie si controlul permanent. Rezultate cat de cat mai stabile obtii daca reusesti sa mentii duritatea carbonica pe undeva in jurul valorii KH=2-3, dar asta depinde nu doar de cat carbonat dizolva acizii turbei, ci si de cat CO2 elimina bacteriile din filtrul bio, ceea ce depinde la randul sau de cantitatea de hrana si numarul de pesti. Aceste variabile implica un control la intervale de cel mult 24 h, dar pot devenii si mai scurte, daca apar schimbari mai rapide. Poti limita controalele la KH, dar cel al pH-ului e mai sigur. Daca pe langa turba si bacterii mai apare si influenta plantelor care consuma carbonat si CO2, in functie de lumina pe care o primesc, se complica tot procesul inca mai mult.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Wed Dec 03, 2008 12:30 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Aceste variabile implica un control la intervale de cel mult 24 h, dar pot devenii si mai scurte, daca apar schimbari mai rapide.
Din observatiile mele pe acvarii cu KH mic, 24 de ore e prea mult, pH-u' scade ingrijorator de repede uneori in 12 ore.
Un pH-metru electronic mi se pare deosebit de folositor.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Dec 03, 2008 3:26 pm    Post subject: Reply with quote

Cand intri in zona asta devine mai rentabila investitia intr-un pH-metru digital decat in solutii, sau si mai rau, in testere cu fasii de hartie.
Problema este ca nu toate, ba chiar foarte putine dintre ele, functioneaza multumitor fara sa aiba nevoie de intretinere permanenta, adica sa fie curatate sondele si sa fie etalonate cu solutii, care costa si ele destul de mult.
Exista totusi si unul care indica stabil pe perioade lungi, chiar mai multe luni de zile, fara sa fie nevoie de intretinere deosebita. Dar asta costa. E vorba de "Combo pH & EC"
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Thu Dec 04, 2008 12:14 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Problema este ca nu toate, ba chiar foarte putine dintre ele, functioneaza multumitor fara sa aiba nevoie de intretinere permanenta, adica sa fie curatate sondele si sa fie etalonate cu solutii, care costa si ele destul de mult.
Al meu e taiwanez icon_mrgreen . Il calibrez foarte rar, eroarea dupa 2-3 luni de la calibrare e sub 0,1 ceea ce mi se pare acceptabil. Folosesc o sonda de calitate: JBL. Cred ca e important ca sonda sa fie buna, partea electronica e simpla.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
pcmarius
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 04 Mar 2009
Posts: 21
Location: brasov

PostPosted: Tue Mar 10, 2009 2:50 am    Post subject: infoo Reply with quote

Am si eu cateva intrebari despre urmatoarele date:

Test facut cu Tetra 5in1

Apa robinet:
NO3 0
NO2 0
GH 6
KH 3
PH 7.2

Apa Acvariu:
NO3 10
NO2 0
GH intre 6-10
KH intre 3-6
PH intre 7.2-7.6

E bine ca val ptNo2 si No3 sa fie asa mici ? PH nu este cam mare?

Teoretic apa de la robinet e BUNA , in cazul asta mai trebuie sa pun in apa aqua safe, sau sa o las la decantat 48 h?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Mar 12, 2009 10:02 am    Post subject: Reply with quote

Toti vrem nitritii cat mai spre zero. Probabil un test mai precis ar fi semnalat o urma.
Nitratii sunt super pentru discusi in plantat.
PH cam mare pentru discus. Ciudat este ca in acvariu cresc valorile. Normal, datorita CO2 ar trebui sa scada.
Testele 5 in 1 sunt cel mult orientative. Folosesc si eu, pentru ca sunt nevoit sa masor de 2 ori pe saptamana (adica la fiecare schimb partial) datorita fluctuatiilor imense de la retea. Dar, in prealabil, am comparat culorile de pe banda cu valorile gasite "la picatura".
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group