Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

tratare buturuga
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile
View previous topic :: View next topic  
Author Message
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Mon Apr 13, 2009 11:24 am    Post subject: Reply with quote

si daca dragoste nu e, facem!
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Mon Apr 13, 2009 6:55 pm    Post subject: Reply with quote

mie imi plac femeile lol02 dar o prietenie durabila incepe dupa o buna cearta. icon_smile frends?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
valentin_is
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Mar 2008
Posts: 152
Location: Iasi

PostPosted: Mon Apr 13, 2009 8:32 pm    Post subject: Reply with quote

OK
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Mon Apr 13, 2009 9:32 pm    Post subject: Reply with quote

done
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Tue Apr 14, 2009 7:35 am    Post subject: Reply with quote

Incep sa regret ca acest topic nu este la sectiunea "Discutii libere", dar nu ma pot abtine, sorry.

@acvailie te cam minti, eu am o vaga impresie ca iti cam plac si pestii jumping0017
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Apr 14, 2009 10:37 am    Post subject: Re: tratare buturuga Reply with quote

alecsblondu wrote:
am gasit la tara un ciot de radacina dar sa fiu sincer nu stiu daca e salcim , prun,corcodus......are o forma super interesanta.ma atras si am luat o acum problema este daca e buna pentru acvariu sau nu.daca da cum pot sa o tratez corect....am si eu nevoie de niste sfaturi.stima


Si totusi ....ce s-a intimplat cu buturuga?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Tue Apr 14, 2009 3:14 pm    Post subject: Reply with quote

a rasturnat carul mare
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
TankCla
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 15 May 2009
Posts: 50
Location: Galati, Romania

PostPosted: Sun Aug 02, 2009 10:52 am    Post subject: Reply with quote

Domnule, zii de buturuga, ca tocmai am gasit una foarte interesanta (intortocheata rau, mama natura stie ce face si numai ea cum le face) ce vreau sa o bag in acvariu.

O zi buna,
Claudiu
_________________
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Sun Aug 02, 2009 1:01 pm    Post subject: Reply with quote

buturuga a fost pusa pe foc ! am optat pentru un acvariu steril.....dar buturuga aia chiar era reusita.

Eu am fiert o intr o oala cu sare grunjoasa- nu a intrat ea perfect dar o intorceam cind schimbam si apa din oala- iar dupa am lasat o intr o galeata la desarat cam o saptamina apio i am dat foc cred icon_evil acvariul steril ma atras mai mult
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Aug 05, 2009 10:14 am    Post subject: Reply with quote

Si uite asa fu ucis in fasa un aquascaper! Amano cred ca jubileaza.
Revenind la buturele, mai sigure sunt totusi cele din petshop, dar trebuie sa recunosc ca si pe acelea le-am oparit si balacit vreo 2 saptamani ca intrase si nevasta-mea la ganduri privind sanatatea mea mintala. Am si o bucata de radacina de vita + una de fag (!) in cresa de ancistrusi. Au mai poposit prin bazin si pui de scalari, guppy, fara a avea ceva de reprosat calitatii apei. Radacinile au fost fierte (fara sare), sau bucatile mai mari numai oparite, apoi pastrate in apa fierbinte (adica o improspatam cu apa fiarta cam de 2 ori pe zi), pana apa ramanea perfect limpede. Spre final am facut un cocteil de tripaflavina si verde de malachit de o concentratie diabolica, in care au mai stat o zi. Clatire indelunga.
Daca cioata nu sta de buna voie submersa, mai bine renunta. Nu-ti recomand lemn de rasinoase, stejar, salcam sau nuc.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Aug 05, 2009 10:56 am    Post subject: Reply with quote

Si buturugile de vita de vie sunt destul de riscant de pus in acv. in general deoarece pe tot parcursul vietii sunt stropite foarte des cu fel de fel de substante . Practic in timpul primaverii ,verii si toamnei via este stropita dupa fiecare ploaie + inca de citeva ori pentru a nu face anumite boli specifice si nu stiu daca prin fierbere si saramura se elimina chiar toate chimicalele care au patruns in lemn dea lungul anilor. ..... E mare pacat deoarece din viea batrina se pot obtine unele dintre cele mai frumoase buturugi pt acvariu daca ne gindim la forma .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Aug 05, 2009 11:06 am    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
Si buturugile de vita de vie sunt destul de riscant de pus in acv. in general deoarece pe tot parcursul vietii sunt stropite foarte des cu fel de fel de substante . Practic in timpul primaverii ,verii si toamnei via este stropita dupa fiecare ploaie + inca de citeva ori pentru a nu face anumite boli specifice si nu stiu daca prin fierbere si saramura se elimina chiar toate chimicalele care au patruns in lemn dea lungul anilor. ..... E mare pacat deoarece din viea batrina se pot obtine unele dintre cele mai frumoase buturugi pt acvariu daca ne gindim la forma .

Cel mai ades cu Cu SO4 (zeama bordeleza mai pe romaneste), un fitoncid eficient. Nu creaza depozite in tesuturi, dovada ca mai bem vin.
Tratamentele chimice din ultima perioada (cam 15 ani) folosesc substante cu remanenta mica, de ordinul orelor. Dupa aceea, poti consuma fructele stropite.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
TankCla
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 15 May 2009
Posts: 50
Location: Galati, Romania

PostPosted: Wed Aug 05, 2009 12:24 pm    Post subject: Reply with quote

M-am lamurit cu "uscaturile din padure". Dupa vreo 3 ore de fiert la ea, nu intra in oala toata, curatat temeinic, clatit, etc, m-am enervat deoarece plutea.
Concluzie: nu se vand degeaba in petshop-uri mangrove...
_________________
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Wed Aug 05, 2009 12:45 pm    Post subject: Reply with quote

Pai daca o tii vreo luna in apa posibil sa nu mai pluteasca.Eu fierb minim 4 ore cu sare neiodata orice buturuga, indiferent daca este cumparata sau gasita,primita,etc.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
adrianmester
New entry
New entry


Joined: 11 Oct 2009
Posts: 7
Location: Romania-TIMISOARA

PostPosted: Sat Nov 07, 2009 10:41 pm    Post subject: mangrova Reply with quote

Salut. Am si eu o intrebare, referitoare la mangrove. Am cumparat una de la shop si am fiert-o 2 zile, in etape,dupa servici, de i-am nenorocit oala "de la mama"( a se citi de la ma-sa!)! Apa este in continuare maro.... Ce ma sfatuiti sa fac? Sa continui sa o fierb, cat timp, adaos de sare da/nu, pentru ca as vrea sa o pun in acvariu si nu vreau sa fac "english yelow tea" acolo!
Multumesc anticipat!
Respect celor ce inteleg!
_________________
Nimeni nu moare virgin! Viata i-o trage fiecaruia ,macar o data!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Page 3 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group