Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Discus Maxx
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discusii mei / Acvariile mele
View previous topic :: View next topic  
Author Message
MAXX
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 Jun 2008
Posts: 68
Location: TIMISOARA

PostPosted: Thu Aug 14, 2008 12:14 pm    Post subject: Discus Maxx Reply with quote

Un mic video cu amaratii mei:



comentarii si sugestii... icon_mrgreen
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Aug 14, 2008 1:35 pm    Post subject: Reply with quote

Imi plac. Par in forma... icon_wink
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Thu Aug 14, 2008 11:21 pm    Post subject: sal Reply with quote

sal super frumosi.plantele le ai in ghivece? ce plante ai si ce acvariu....?imi poti arata o poza cum ai plantele dispuse in acvariu?o poza din fata?
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
MAXX
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 Jun 2008
Posts: 68
Location: TIMISOARA

PostPosted: Thu Aug 14, 2008 11:34 pm    Post subject: Reply with quote

Da mai am ceva floace de plante ca dupa tratamentele pe care le-or suferit si mutari ... vezi ca pun la galeria mea inca cateva poze cu acvariu
(180L) ...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Thu Aug 14, 2008 11:40 pm    Post subject: hai Reply with quote

hai ca astept eu vreau sa renunt la pietris si vreau sa vad citeva acvarii fara.....
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
MAXX
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 Jun 2008
Posts: 68
Location: TIMISOARA

PostPosted: Thu Aug 14, 2008 11:53 pm    Post subject: Reply with quote

Asta e o idee cu ghivecele care multi nu prea o accepta da totusi ... mai ai putea sa iti faci un ghiveci din sticla in spatele acvariului si restu sa raman liber sa poti curata usor ... nu se poate compara cu un plantat adevarat da decat numa sticla ...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Fri Aug 15, 2008 12:07 am    Post subject: da Reply with quote

unele plante arata cam urit se vede ca nu au mediul lor....ce planta e aia mare din dreapta care creste pina spre suprafata?
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Aug 15, 2008 8:18 am    Post subject: Reply with quote

MAXX wrote:
Asta e o idee cu ghivecele care multi nu prea o accepta da totusi ...

Sunt unul dintre ei. Valoarea estetica este nu 0 ci de-a dreptul negativa. Mai bine bazin "steril", cu fundal negru, maron, albastru sau ce alta culoare ar pune in evidenta pestii. A pune colant cu imagini (ajutate de calculator) cu plante de acvariu iar nu mi se pare de bun gust, plus ca de abia se scoate in evidenta starea precara de vegetatie a plantelor din interior.
O solutie de compromis ar fi anubiasi, java moss si altele care se preteaza, plantate pe radacini. Cu ceva imaginatie, poate iesi ceva chiar frumos.
MAXX wrote:
mai ai putea sa iti faci un ghiveci din sticla in spatele acvariului si restu sa raman liber sa poti curata usor ... nu se poate compara cu un plantat adevarat da decat numa sticla ...

Am incercat metoda cu un fel de terasa de 7-8 cm pe latura din spate a acvariului. Bine plantata da un efect cat de cat, dar rama de geam trebuie acoperita cu ceva, pentru ca imaginea substratului este ...
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
MAXX
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 Jun 2008
Posts: 68
Location: TIMISOARA

PostPosted: Fri Aug 15, 2008 8:58 am    Post subject: Reply with quote

Ai mare din dreapta e ceva Echinodorus cred ca e amazoniacus si e singura la care ii merge cat de cat ... niciodata nu m-au tentat plantele icon_frown pe viitor cred ca o sa renunt incet incet
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Fri Aug 15, 2008 11:23 am    Post subject: amazoniacus? Reply with quote

am tot cautat amazonicus, dar nu am gasit.....stie cineva ce echinodorus creste emers?
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Mon Aug 18, 2008 6:56 am    Post subject: Re: amazoniacus? Reply with quote

alecsblondu wrote:
stie cineva ce echinodorus creste emers?
Toti icon_mrgreen , o atmosfera umeda e de ajutor.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
marius.a
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Feb 2008
Posts: 47
Location: Suceava

PostPosted: Tue Aug 19, 2008 4:41 pm    Post subject: Reply with quote

Dragosdiscus wrote:
Am incercat metoda cu un fel de terasa de 7-8 cm pe latura din spate a acvariului. Bine plantata da un efect cat de cat, dar rama de geam trebuie acoperita cu ceva, pentru ca imaginea substratului este ...


Aceeasi idee am pus-o si eu in practica de curand. Am acoperit sticla cu un strat de pietris (1-2 mm) lipit cu silicon.
Pentru exemplificare:
http://www.discus-club.ro/phpBB2/album_page.php?pic_id=630
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Aug 19, 2008 6:24 pm    Post subject: Reply with quote

in poza arata destul de bine icon_smile
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Aug 20, 2008 7:43 am    Post subject: Reply with quote

... mai degraba interesant.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
YOSS
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 14 Nov 2008
Posts: 36
Location: LUPENI

PostPosted: Mon Nov 17, 2008 1:33 pm    Post subject: Reply with quote

ceaules moshule
_________________
http://exotic_pet_fish.ablog.ro/
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discusii mei / Acvariile mele All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group