Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Razboiul genelor
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Genetica si taxonomie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Apr 22, 2008 1:14 am    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Poti sa nu ma crezi acum, ca oricum o vei face in urmatorii cativa ani, dar eu iti garantez ca, asa cum aici cei mai buni crescatori opteaza unanim pentru salbatici si reproducerile nemodificate obtinute din ei, daca vei continua sa te ocupi intens de Discusi vei ajunge, ca trecut printr-o palnie, sa adopti convingerile lor. Am observat ca aproape toate raspuinsurile la intrebarile sau afirmatiile din postul tau le-am dat deja, si sincer sa fiu, n-as dori sa scriu de mai multe ori acelasi lucru. In orice caz faptul ca te-ai asezat la tastatura si ai raspuns asa de amanuntit ma face sa-mi para rau ca nu putem comunica decat in ritmul unui Pomaceea. Inca avem unele pareri diferite, dar obiectivitatea cu care ai raspuns, din punctul tau de vedere, nu este "Rapirea"ci "Rembrandt"-ul. Multumesc pentru interviu! icon_biggrin


Eu raman cu mintea deschisa la tot ce misca in domeniu si nu numai, si nu "pun botul" fara sa rumeg si sa cred orbeste ce zic unii prin carti, articole, forumuri etc. pentru ca nu e neaparat adevarat ce se scrie acolo, nu se aplica universal sau sunt lucruri scrise de unii din prea multa bibliografie fara sa incerce o mica parte din ce au scris acolo. Mai credeam si eu unele basme cu ani in urma, cand nu aveam suficiente informatii, nu ca acum as avea cat as vrea. icon_mrgreen Ce se intampla peste ani? Nu stiu daca o sa trec vreodata exclusiv pe salbatici dar stii cum e : nu spune niciodata, niciodata. Omul cat traieste invata si isi mai schimba si parerile in functie de ce a invatat pe traseu.

Ioan wrote:
P.S.
Eu sunt Ardelean. Nu-mi plac oamenii care-s in acelasi timp prosti si increzuti.


Nici mie.

Ioan wrote:

ciprian marcu wrote:
E genul de om care crede ca le stie pe toate?
Cipriane, ai avut ocazia sa cunosti oameni care, cu cat invata mai mult, cu atat isi dau seama mai bine de cat mai au de invatat?


He, he. Ma tem ca sunt unul din ei icon_smile si culmea mi s-a intamplat de cateva ori in trecut, cand credeam ca stiu prea multe sa ma lovesca "bucurii" care trebuiau rezolvate si ziceam "ba ce prost am fost, mai am de studiat". Cele mai multe "bucurii" au fost rezolvate si asta contribuie la experienta chiar daca nu sunt niste "experiente" pe care cineva sa le doreasca. Daca o sa cred vreodata ca le stiu pe toate inseamna ca am luat-o prin porumb si s-o gasi cineva sa ma traga de maneca. character0109

Ioan wrote:

El este unul din astia. Un om modest, cat noi amandoi la un loc.
icon_biggrin


Hans Georg Petersmann. Nu pot sa spun ca auzisem de el dar dupa ce s-a inceput dezbaterea am dat un search pe net sa vedem cine e omu'. A scris articole pe unde nu scrie oricine adica Aqualog, DiskusBrief sau Aqua Geographia lui Bleher. Dar ma tem ca l-ai bagat la inaintare pe forum si a fost un pic "sifonat". Un mic sfat "didactic" daca mi-e permis. Nu ca as fi in domeniu sau cine stie ce intelept, dar din observatii pot sa spun ca oamenii reactioneaza mai bine si tind sa accepte "ceva" atunci cand li se explica acel "ceva" si inteleg. Daca Hans Georg Petersmann a zis "aia nu-s discusi" adevarati si tu numesti pestii asiatici kitch-uri nu e suficient pentru ca e superficial si de-aia unii colegi "fac spume". Daca poti sa explici ca pentru copii mici ce "a vrut sa zica poetu'" sau poate-l invitam pe Hans pe forum sa-si impartaseasca opiniile cu noi sunt convins ca unii colegi o sa-si arunce acvariile pe geam si o sa se duca sa faca credit pentru un acvariu de 1000l cu salbatici acum de "iepuras". icon_lol

Ioan wrote:
In orice caz faptul ca te-ai asezat la tastatura si ai raspuns asa de amanuntit ma face sa-mi para rau ca nu putem comunica decat in ritmul unui Pomaceea. Inca avem unele pareri diferite, dar obiectivitatea cu care ai raspuns, din punctul tau de vedere, nu este "Rapirea"ci "Rembrandt"-ul. Multumesc pentru interviu! icon_biggrin


Multumesc si eu ca ai avut rabdarea sa citesti tot ce am insirat acolo. icon_wink

ADX wrote:
Salutare Cipriane si felicitari pentru anvergura analizei facute icon_mrgreen


Oh icon_redface, lasati. icon_lol icon_lol Mai erau si altele de spus dar daca nu facem o brosurica din topicul asta sa intelegem si noi "ceva", consum mare de timp si energie. icon_mrgreen

ADX wrote:

Ai facut insa o afirmatie care mi-a dat totusi de gandit asupra corectitudinii titlului si anume aceea in care te-ai referit la japonezi. Da, poate ca japonezu' este mai conservator chiar si decat englezu', de aceea, ca si metode de evaluare, selectie si propagare a unor gene s-ar putea asemana mai mult cu europenii decat cu asiaticii din sud, care sunt mult mai dispusi spre "tehnici neconventionale". De fapt, eu la asta m-am referit... un conservator intr-ale geneticii va obtine o "evolutie" mult mai lenta, dar mai "sanatoasa", pe cand un "aventurier", va obtine mult mai rapid rezultate spectaculoase (vezi "eruptionu'" icon_smile), dar care la un moment dat pot ridica anumite semne de intrebare din punctul de vedere al altor caracteristici (interne) ale genotipului respectiv.

p.s. e tot o parere... icon_wink


Japonezii apreciaza unele lucruri si au si cu ce. De asta se duc la unii crescatori cu valiza cu bani sa cumpere "ce le fluiera". Desi unii discusi arata asemanator (fenotipic), geneticul poate sa fie diferit. Aceeasi varietate poate sa poarte mai multe nume ca sa "vrajeasca" clientii. Sau provin din tot felul de incrucisari sau "throw-backs" si se nasc tot felul de confuzii de nume sau de origine, pentru ca uneori si crescatorii nu divulga informatii cum au obtinut varietatea respectiva pentru ca nu sunt "suficient de prosti". Si nu cred ca vreunul dintre noi sau altcineva intreg la minte daca ar fi in locul lor ar spune in gura mare cum a obtinut pesti de cateva sute sau chiar mii de dolari bucata. Incearca sa-si protejeze secretul cat se poate. Mai mult chiar daca se stie "reteta" rezultatul nu o sa fie neaparat la fel pentru ca se folosesc alti pesti cu alt genotip chiar daca extern arata la fel. Gasisem la un moment dat niste site-uri japoneze, unde nu pot sa spun ca am vazut cei mai grozavi pesti dar oamenii aia stiau destul de multe despre pestii pe care ii aveau de vanzare. Stiau de unde provin, din ce au fost scosi, din ce au fost scosi parintii, cu cine "si-a pus-o" nu stiu care peste care scoate puii intr-un fel etc.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Apr 22, 2008 1:53 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Mai mult chiar daca se stie "reteta" rezultatul nu o sa fie neaparat la fel pentru ca se folosesc alti pesti cu alt genotip chiar daca extern arata la fel. Gasisem la un moment dat niste site-uri japoneze, unde nu pot sa spun ca am vazut cei mai grozavi pesti dar oamenii aia stiau destul de multe despre pestii pe care ii aveau de vanzare. Stiau de unde provin, din ce au fost scosi, din ce au fost scosi parintii, cu cine "si-a pus-o" nu stiu care peste care scoate puii intr-un fel etc.

Ar trebui scoase pedigre-uri si la pesti.
Nu glumesc si mi se pare o idee destul de pertinenta ca o asociatie de crescatori de discusi sa inceapa sa catalogheze si sa inscrie pedigre-urile intr-o carte de origini.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Apr 22, 2008 3:08 am    Post subject: Reply with quote

ciprian marcu wrote:
Daca Hans Georg Petersmann a zis "aia nu-s discusi"
Eu nu l-am intalnit, si n-am vorbit cu dansul niciodata. Ca "Aceia nu-s Discus" a zis altcineva.
mmdiscus wrote:
Ar trebui scoase pedigre-uri si la pesti.
Nu glumesc si mi se pare o idee destul de pertinenta ca o asociatie de crescatori de discusi sa inceapa sa catalogheze si sa inscrie pedigre-urile intr-o carte de origini.
E greu s formezi o linie fara sa notezi ce si cum ai facut. Pentru un crescator bun asa ceva-i litera de lege. Se practica de zeci de ani.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
remus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 126
Location: tg.ocna,jud.bacau

PostPosted: Tue Apr 22, 2008 8:11 am    Post subject: Reply with quote

@ciprian:esti f.f.f.pe aproape in ce spui cu ce gandesc si eu!dealtfel topicul meu e marturie.legat de "experienta"de care spui,de la brasov,si daca vorbim de aceeasi persoana,individul a ramas cu pestii in borcan(cel putin din partea mea!)cu toate ca eram la inceput,nu ma apuc niciodata de nimic,fara sa ma documentez bine(nici macar de o omleta-si pentru aia exista o carte de bucate,nu?).in consecinta,era aproape imposibil sa ma determine sa-i dau banii aia pe ce avea el acolo.nu ca nu as da acei bani pe ceva ce imi doresc si cred ca merita!dar aia efectiv nu meritau!
in alta ordine de idei;imi fac mea culpa ca ma pronunt in necunostinta de cauza(relativ)despre crescatorii europeni si asiatici!asta pentru ca inca nu am apucat sa vizitez nici unul din ei.dar,datorita net-ului le vad cat de cat rezultatele muncii.si cateodata e de-ajuns ca sa-ti faci o idee.
@ioan vorbeste despre o situatie aproape ideala,si eu inteleg ce vrea sa spuna,numai ca situatia generala din tara e cea care,cel putin momentan,ne margineste drastic optiunile.si vorba lui @ciprian,cred ca niciodata nu "m-as da"numai pe salbatici,chiar daca finantele mi-ar permite.eu cred ca pasiunea generata de discus in lume a avut un boom atat de evident tocmai datorita posibilitatilor aproape nelimitate de incrucisari si obtineri de hibrizi.parerea mea,mon cher!
sarind de la una la alta:dupa cum bine stiti,in iunie,avem prilejul sa-l auzim pe dl.bleher la bucuresti.cine a citit topicul in cauza,a vazut ca am fost singurul care a intrebat de o eventuala expo cu vanzare!oare de ce?si nu credeti ca pentru organizatori(nu-i cunosc si-mi pare rau)ar fi fost o lovitura sa incerce sa aduca ceva exemplare mai de doamne ajuta in romania?chiar credeti ca nu s-ar fi gasit cumparatori!?si uite cum se mai scapa un prilej de implementare a unor discusi cat de cat valorosi pe piata crescatorilor din romania!stau si ma intreb:oare merita sa fac 600 km,sa stau la bucuresti 2 zile,doar pentru povesti despre expeditiile din amazon,fara a avea posibilitatea sa admir,macar,daca nu sa cumpar,cateva exemplare!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Apr 22, 2008 12:20 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
ciprian marcu wrote:
Daca Hans Georg Petersmann a zis "aia nu-s discusi"
Eu nu l-am intalnit, si n-am vorbit cu dansul niciodata. Ca "Aceia nu-s Discus" a zis altcineva.


Scuze! icon_redface Am inteles eu gresit.

mmdiscus wrote:
Ar trebui scoase pedigre-uri si la pesti.
Nu glumesc si mi se pare o idee destul de pertinenta ca o asociatie de crescatori de discusi sa inceapa sa catalogheze si sa inscrie pedigre-urile intr-o carte de origini.


Nu e practic la scara larga pentru ca atunci cand sunt bani in joc unii crescatori nu divulga cum si ce au facut, sau apar informatii peste ani cand nu mai poate fi afectat de eventuala concurenta. Plus ca sunt mult prea multe linii diferite, e cam greu de tinut socoteala la scara larga. La noi nu prea e cazul pentru ca treaba se rezuma mai mult la inmultit pesti. Dar cum spunea si Ioan fiecare trebuie sa-si faca "socotelile". Si inca ceva. Dupa parerea mea fiecare ar trebui sa-si cumpere aproape orice peste doreste cu conditia sa fie sanatos. Problema intervine atunci cand cineva vrea sa reproduca acei pesti si mai ales sa-i dea mai departe unora care vor sa reproduca la randul lor. Aici trebuie mai multa atentie in selectionare. Chiar daca cineva a cumparat un peste foarte inferior genetic nu afecteaza pe nimeni ca omul sta cu pestele in acvariu si-i incanta ochiul. E treaba de optiune. Unde ar ajunge hobby-ul si industria de profil daca fiecare vrea "crema" si vrea sau are bani doar de rapciugi?

remus wrote:
sarind de la una la alta:dupa cum bine stiti,in iunie,avem prilejul sa-l auzim pe dl.bleher la bucuresti.cine a citit topicul in cauza,a vazut ca am fost singurul care a intrebat de o eventuala expo cu vanzare!oare de ce?si nu credeti ca pentru organizatori(nu-i cunosc si-mi pare rau)ar fi fost o lovitura sa incerce sa aduca ceva exemplare mai de doamne ajuta in romania?chiar credeti ca nu s-ar fi gasit cumparatori!?si uite cum se mai scapa un prilej de implementare a unor discusi cat de cat valorosi pe piata crescatorilor din romania!stau si ma intreb:oare merita sa fac 600 km,sa stau la bucuresti 2 zile,doar pentru povesti despre expeditiile din amazon,fara a avea posibilitatea sa admir,macar,daca nu sa cumpar,cateva exemplare!


Se pare ca avem pareri oarecum asemanatoare. Legat de topicul cu Heiko Bleher cred ca ai avut de gand sa intrebi de expo cu vanzare icon_lol icon_lol . Ha, ha, ha lecitina icon_surprised icon_wink . Mi se intampla si mie icon_smile . Daca "te mananca" sa iei salbatici putem sa vorbim cu omul poate pune ceva in traista cand vine. Cand se intoarce din expeditiile lui de pe Amazon stiu ca vine si cu discusi pentru "maritat". Nu stiu daca-i prinde el personal sau sunt selectionati de la cei cu care colaboreaza acolo.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
florinmacri
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2008
Posts: 109
Location: Brasov

PostPosted: Tue Apr 22, 2008 1:54 pm    Post subject: Reply with quote

Si iata unde s-a ajuns de la vorbele mele si cati au mai aparut dupa, tot la fel de prost informati si carora le plac acei pesti "fosforescenti"de care pomenea d-ul Ioan.(glumeam bineinteles) icon_mrgreen
_________________
http://s274.photobucket.com/albums/jj246/florinmacri/
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
remus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 126
Location: tg.ocna,jud.bacau

PostPosted: Tue Apr 22, 2008 2:54 pm    Post subject: Reply with quote

@ciprian,era vorba de topicul de pe alt site! icon_biggrin
si oricum sa stii ca chiar iau lecitina! icon_biggrin icon_biggrin
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Apr 22, 2008 3:24 pm    Post subject: Reply with quote

remus wrote:
@ciprian,era vorba de topicul de pe alt site! icon_biggrin
si oricum sa stii ca chiar iau lecitina! icon_biggrin icon_biggrin


Inseamna ca nu e asa grav icon_lol icon_lol .
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
florinmacri
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2008
Posts: 109
Location: Brasov

PostPosted: Sat Apr 26, 2008 9:01 pm    Post subject: off topic Reply with quote

Recitind articolele mi-am dat seama ca ar trebui clarificata o imagine. Mai precis din avatarul meu se vede ca sunt din Brasov iar posturile lui Ciprian si al lui Remus :
Ciprian wrote:
Remus cred ca a avut o experienta in Brasov daca nu ma insel

Remus wrote:
@ciprian:esti f.f.f.pe aproape in ce spui cu ce gandesc si eu!dealtfel topicul meu e marturie.legat de "experienta"de care spui,de la brasov,si daca vorbim de aceeasi persoana,individul a ramas cu pestii in borcan(cel putin din partea mea!)cu toate ca eram la inceput,nu ma apuc niciodata de nimic,fara sa ma documentez bine(nici macar de o omleta-si pentru aia exista o carte de bucate,nu?).in consecinta,era aproape imposibil sa ma determine sa-i dau banii aia pe ce avea el acolo.nu ca nu as da acei bani pe ceva ce imi doresc si cred ca merita!dar aia efectiv nu meritau!

Mai baieti spuneti exact despre cine este vorba pentru ca altfel dati prilejul la cine stie ce interpretari.
_________________
http://s274.photobucket.com/albums/jj246/florinmacri/
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
remus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 126
Location: tg.ocna,jud.bacau

PostPosted: Sat Apr 26, 2008 9:54 pm    Post subject: Reply with quote

stai linistit @florin,nu era vorba de tine!nu dau nume,nu pentru ca am vreo jena,ci pentru simplul motiv ca nu mai stiu cum il chema pe om.avea o hala inchiriata,undeva intr-o fosta mare intreprindere brasoveana.
dealtfel e irelevant numele persoanei in cauza.ramane supraevaluarea pestilor,si posibilitatea ca altcineva sa o fi muscat.asta inseamna lipsa de informatie,atunci cand te apuci de ceva.si mai inseamna ceva(trecand peste libertatea fiecaruia de a stabili valoarea proprietatii lui):lipsa de jena si bun simt.dar asta este deja alta mancare de peste!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sun Apr 27, 2008 2:27 am    Post subject: Reply with quote

remus wrote:
stai linistit @florin,nu era vorba de tine!.....
dealtfel e irelevant numele persoanei in cauza.ramane supraevaluarea pestilor


Corect! icon_wink
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Apr 27, 2008 7:34 am    Post subject: Reply with quote

ciprian marcu wrote:

Nu e practic la scara larga pentru ca atunci cand sunt bani in joc unii crescatori nu divulga cum si ce au facut, sau apar informatii peste ani cand nu mai poate fi afectat de eventuala concurenta.
Fiecare face asta personal, incepand de cand crede ca-i foloseste. Daca vrei sa obtii ceva mai altfel decat lumea, tre sa stii ce-i ordinea si disciplina. Asta nu inseamna ca ceea ce faci si metodele pe care le aplici vor fi aprobate si aplicate de altii. Cine crede ca in afara de ce invata de pe un forum nu mai exista nimic, e naiv. Sau a observat careva vreun schimb de pareri la nivel inalt, aici pe forumul asta, intre cei pe care, noi astia micii, ii consideram "Marii nostrii discusari", Discusfun &Co.? Am trecut eu cu vederea vr-un post important?
remus wrote:
sarind de la una la alta:dupa cum bine stiti,in iunie,avem prilejul sa-l auzim pe dl.bleher la bucuresti.cine a citit topicul in cauza,a vazut ca am fost singurul care a intrebat de o eventuala expo cu vanzare!
Adica? Expo de Discusi? confused0089 Dac-ar fi de prin Brasov, as indraznii sa-mi inchipui c-ar fi posibil. Asa, din patriotism sincer. Dar,...Heiko nu-i din Brasov! Nici macar din Romania. Sa pui la cale o expo presupune timp pentru organizare, (in Romania dureaza asa ceva si costa multa spaga, mai ales pe straini!) materiale, (tehnica, acvarii, apa buna si multa si cate si mai cate) spatiu etc...etc...Probabil ca a ramas Romania una dintre cele 2-3 tari in care inca n-a fost si nu vrea sa mai amane, ca de, acuma-i momentul sa deschida unora ochii. Ca altii n-au talentul asta icon_redface
remus wrote:
si nu credeti ca pentru organizatori(nu-i cunosc si-mi pare rau)ar fi fost o lovitura sa incerce sa aduca ceva exemplare mai de doamne ajuta in romania?
Pentru asta ar trebuii sa vina Kitty cu sangele de porumbel si pielea de sarpe, nu Heiko cu ce-a scos de pe carligul unditei la o tura de pescuit pe lacul Manacapuru!
remus wrote:
chiar credeti ca nu s-ar fi gasit cumparatori!?si uite cum se mai scapa un prilej de implementare a unor discusi cat de cat valorosi pe piata crescatorilor din romania!
Primmi pesti pe care i-a importat in Germania au ajuns la cei mai buni discusari, preotul Schulten, Dr. Schmidt Focke, Dieter Untergasser etc., pentru ca voia sa poata spera ca iese ceva bun din ei. Oare-i cunoaste pe cei mai buni din Romania? L-o fi rugat Discusfun sa-i duca ceva Discusi buni? Sa speram.
remus wrote:
stau si ma intreb:oare merita sa fac 600 km,sa stau la bucuresti 2 zile,doar pentru povesti despre expeditiile din amazon,fara a avea posibilitatea sa admir,macar,daca nu sa cumpar,cateva exemplare!
Asta depinde de valoarea pe care o are pentru tine ceea ce povesteste el. Dar, pentru cine-si pune intrebarea asta, probabil ca nu merita. Daca vrei sa merite "excursia" va trebuii sa incerci sa aflii de la el ce nu poti afla din alta parte.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
remus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 126
Location: tg.ocna,jud.bacau

PostPosted: Sun Apr 27, 2008 11:35 am    Post subject: Reply with quote

@ioan,sa nu ma intelegi gresit!apreciez efortul dl.bleher si al organizatorilor,dar ca intotdeauna,dealtfel,nu reusim sa ducem la capat o initiativa care,ca si in cazul in discutie,va ramane aproape fara finalitate.nu stiu daca reusesc sa ma fac inteles:facem,din nou,lucrurile cu jumatati de masura!cred ca se putea profita(sub o forma sau alta)mai mult cu ocazia acestui eveniment.de ce sa continuam sa ne plangem ca nu avem acces la una si alta,ca atunci cand se putea face ceva,sa ne lamentam ca nu sunt posibilitati,ca dracul e prea negru pentru noi,sau mai stiu eu ce.poate ca sunt depasit de realitate,dar in 40 de ani am invatat ceva:daca nu ai initiativa atunci cand trebuie,stai acasa si continua sa-ti plangi de mila,sau invidiaza-i pe altii ca le au mai cornute...
vedeam acum ceva timp niste poze cu tine la expozitia de la duisburg(daca nu ma insel era si @mark cu tine).nu ma astept sa se poata organiza asa ceva prea curand la noi,dar dati-mi voie sa visez!ce sa fac,asa sunt eu,si probabil ca mai sunt multi ca mine pe acest forum!ca daca nu era asa,acum discutam despre guppy si xifo,nu despre discusi.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Apr 27, 2008 2:15 pm    Post subject: Reply with quote

Nu-i cazul sa crezi c-o sa pierzi prea mult, pentru ca ce mai ai de facut in urmatorii cativa ani, poti sa faci si fara Heiko. Incearca sa-ti aduci din Ungaria niste pui sau o pereche si ai rezolvat-o. Clar ca n-o sa-i gasesti pe toate drumurile, si ca dureaza un timp. Se pot inbolnavi, sau nu scot pui. Asta-i riscul. Dar l-ai fi avut si cu pesti de la Heiko. La ce distanta-i Budapesta? Vorbeste cu @petersimpf!
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
florinmacri
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2008
Posts: 109
Location: Brasov

PostPosted: Sun Apr 27, 2008 6:29 pm    Post subject: Reply with quote

Si acei pesti din Ungaria, de unde provin de fapt? Aproape 99,99% din tarile europene se aprovizioneaza cu pesti din Asia . Am exemplu si dovezi clare in acest sens si mai am si un martor pe acest forum.
Deci pentru a achizitiona ceva de supercalitate, nu ne ramane decat sa ne luam "ranita" in spate si sa plecam la colindat prin Cehia, Italia, Germania sau mai departe daca ne permite punga si sa alegem pe spranceana, dupa vb. lui Ciprian ce ne place, asta dupa ce am divortat eventual,ca altfel nu vad multe sanse de izbanda.
Detin si eu 2 Heckeli din Ungaria, dar sincer sa fiu imi este rusine sa le fac poze si sa le arat si la altii pentru ca ma fac de ras.
Asa ca spor la "scormonit" dupa rame si fir intins la Discusi.
Mai e ceva @Remus, tipului din Bv i se zice si "trambulina" icon_biggrin
_________________
http://s274.photobucket.com/albums/jj246/florinmacri/
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Genetica si taxonomie All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Page 3 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group