Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Razboiul genelor
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Genetica si taxonomie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Apr 19, 2008 3:59 pm    Post subject: Reply with quote

septi wrote:
Mi se pare ca v-ati aprins pentru nimic.
Nu te contrazic. In realitate sunteti tioti de acord ca cresterea Discusilor este in Romania intr-un stadiu de inceput si prin urmare automat in continua schimbare. Eu ma straduiesc sa va fac cunoscut ca mai exista si altceva in afara de ceea ce ati apucat sa cunoasteti pan-acum, ca sa nu trebuiasca sa credeti ca v-i se ofera tot ce-i mai bun in lume, ci sa fiti capabili sa apreciati singuri ce calitate v-i se prezinta. Ca aveti sau nu acces la ceva bun, asta-i alta poveste.
septi wrote:
Cei mai frumosi si cei mai spectaculosi discusi ii avem fiecare dintre noi in acvariul de acasa. Orice vedem la altcineva nu poate fi la fel de frumos ca ceea ce avem noi, chiar daca acesta este corcit sau spalacit.
Cand ceea ce spui tu aici va vi valabil si pentru mine,voi considera ca am obtinut totul in materie de Discus, o sa ma las de ei si ma apuc de crescut broaste. icon_biggrin
septi wrote:
Intr-adevar sa asemeni o minge de plastic cu una de piele este destul de greu
Asta nu-i greu deloc, dar vei constata unele diferente, daca esti foarte atent.
septi wrote:

Deci pentru mine nu conteaza daca sunt din Asia sau din alta parte a lumii atata timp cat culorile de pe ei sunt naturale,
Adica? Cunosti vreo varietate de-a lor care sa aiba culori naturale? Eu nu. icon_cry
septi wrote:
sunt crescuti fara a folosii hormoni,
Ei na, ce pretentii mai ai si tu!
septi wrote:
sunt sanatosi
Acuma chiar ca pretinzi prea mult!
septi wrote:
si au o forma generala buna.
OK., chestie de gust, nu ma bag
septi wrote:
Pana la urma pentru ce sa investesti intr-o asemenea linie daca nu are cine sa o aprecieze (sau o apreciaza un numar foarte restrans de oameni).
Cine creste Discus pentru a fi laudat de altii va obtine Discusi din cei care se pot cumpara in magazine. Ca sa obtii Discusi buni trebuie sa uiti cuvintele "Bani, investitie, rentabilitate", si sa-i cresti pentru multumirea personala, dar asa ca sa n-o atingi niciodata pe deplin, daca nu vrei sa patesti ca alti pionieri-legenda
care s-au apucat de crescut broaste tropicale.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
septi
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Jan 2008
Posts: 81
Location: Brasov

PostPosted: Sat Apr 19, 2008 9:31 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Eu ma straduiesc sa va fac cunoscut ca mai exista si altceva in afara de ceea ce ati apucat sa cunoasteti pan-acum, ca sa nu trebuiasca sa credeti ca v-i se ofera tot ce-i mai bun in lume, ci sa fiti capabili sa apreciati singuri ce calitate v-i se prezinta.


Daca nu ne dai nici un exemplu fotografic trebuie sa te credem pe cuvant

Quote:
Adica? Cunosti vreo varietate de-a lor care sa aiba culori naturale? Eu nu.


Ma refeream la culori obtinute in mod natural, adica sa nu fie pesti colorati artificial (tatuati sau vopsiti)
_________________
Pasiunea conteaza!!!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Apr 19, 2008 11:19 pm    Post subject: Reply with quote

Ai dori si tu, ca si mine, niste poze ale pestilor pe care i-am vazut in crescatoria lui W.T. in urma cu 8 ani. Bun, am luat la cunostinta.
Si cred ca cu asta ramanem amandoi. Cu dorinta.
@septi, cand am fost acolo nu stiam daca sa deschid gura, sau mai bine sa nu arat cat nu stiu. Chiar daca as fi fost asa de prost inspirat sa-ncerc sa strecor un aparat de fotografiat in crescatoria omului, cel mai tarziu dupa ce am intrat mi-ar fi pierit cheful sa ma las prins asupra faptului, ca nu ma compromiteam doar pe mine ci si increderea celui care m-a dus cu el.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sat Apr 19, 2008 11:45 pm    Post subject: Reply with quote

Mai toti facem diferenta intre "made in germany" si "made in asia",iar daca este cum spune Ioan si Mr.W.T.a selectat un exemplar dupa ce a dus la maturitate 100 sau 1000 de exemplare deja nu mai incape vorba de valoare de piata.
Ce as dori sa aflu este o descriere a discusilor d-lui W.T.,cite acvarii avea,daca lucra numai pe linii salbatice din Amazon etc.
Oricum cred ca afost ceva impresionant aceea vizita.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Apr 20, 2008 2:01 pm    Post subject: Reply with quote

Cine se inscrie pe acest forum are sanse mari sa poata creste si reproduce Discusi, pentru ca are acces la informatiile necesare atingerii acestui scop. Multi fiind incepatori, indiferent de cata apa au in acvarii sau de cati pesti poseda, si nestiind cu ce au de-a face, trateaza aceasta indeletnicire, indiferent dac-o fac ca hobby sau profesional, cu superficialitate. Unii cresc pestii pe care-i pot vinde cu castig mai mare, altii cresc pestii care-s mai pe gustul lor. Din pacate o mare majoritate dintre ei n-au avut timpul sau interesul sa-si insuseasca cunostintele care fac posibila o evaluare corecta a valorii unui Discus, si depind de informatiile pe care le primesc pe acest forum sau de la cei de la care cumpara pestii, si care nu sunt interesati sa ofere informatii care ar dauna afacerii. Momentul ales de mine sa aduc informatiile astea aici pe forum este cam prea devreme ales, asa ca de multe ori am impresia ca situatia se aseamana cu punerea unui muntean care nu si-a parasit satul toata viata sa aleaga pentru asi ornamenta peretii casei intre un tablou de cateva milioane de dolari si un covor ieftin cu "Rapirea din serai". Daca nu-i explici 6 luni de zile in ce consta valoarea tabloului si cati bani costa, va crede ca-ti bati joc de el oferindu-il, si va alege bineinteles "Rapirea", pentru ca a vazut ca toti cei ca el fac acelasi lucru. Mie nu-mi ramane decat sa ofer informatiile celor care cred ca au nevoie de ele. Eu nu sunt nici crescator cunoscut de Discus si nici n-am acces in crescatoriile private ale unor crescatori dintre cei mai buni, pur si simplu pentru ca nu-mi permite buzunarul sa investesc zeci de mii de € intr-un hobby din care nu se castiga cat se investeste, decat daca esti in stare sa vinzi zapada la eschimosi. Cu toate astea va pot da un .exemplu ales la intamplare. Din pacate in germana, dar se poate vedea tehnica filtrarii. Unii dintre voi vor sa creasca Discus si se intreaba daca n-ar fi suficienta filtrarea biologica printr-un "Aquael" icon_cry
mmdiscus wrote:
cite acvarii avea,daca lucra numai pe linii salbatice din Amazon etc.
Nu numarul acvariilor, al pestilor sau al volumului de apa conteaza la obtinerea unei calitati bune, ci oferirea unor conditii optime de viata unor pesti perfecti, din reproducerea carora sa se selecteze mereu cele mai perfecte exemplare. Da, un crescator de discus care se respecta nu-si pierde timpul cu Discusi mutilati, cum fac eu si voi, doar pentru ca nu ni-i putem permite pe cei buni.
Ce-i mai regretabil este ca unii si-ar putea permite tabloul valoros si aleg totusi "Rapirea"
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Mon Sep 21, 2009 6:41 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sun Apr 20, 2008 3:19 pm    Post subject: Reply with quote

Multi dintre noi au doar un acvariu care pur si simplu doresc sa arate cit mai bine si chiar daca sa zicem ca sunt citiva care e posibil sa si permita sa bage in discusi citeva mii de euro majoritatea nici nu se pricep sa recunoasca exemplarele foarte valoroase , nici nu au de unde sa cumpere acesti pesti si probabil ca nici nu doresc ca ptr unul sau doua acvarii cite au sa isi faca o instalatie de filtrare de tipul celei prezentate de tine care cred ca ar ocupa spatiu cit toate acvariile. Deocamdata intradevar in Romania cresterea discusului e abia la inceput si nu exista crescatori ( poate ca ma insel si sunt totusi vreo citiva ...nu am vrut sa jignesc pe nimeni ) care sa aiba pentru vinzare exemplare comparabile cu cele pe care le putem vedea in pozele de pe siteurile din afara ( aici vb de discusii care sunt pe siteurile asiatice, germane, .... nu de cei pe care ii detin cei citiva crescatori de care zice ioan ) . Asa ca pina ca in Romania sa apara crescatori care sa isi permita sa dea citeva mii sau zeci de mii de euro fara sa doreasca sa obtina nici un profit pt a incerca sa obtina performantele de care vb tu ioane ar fi bine ca cei care vor sa obtina profit de pe urma inmultirii si vinzarii discusului sa incerce sa faca rost de matca cit mai valoroasa sa renunte la perechile care nu scot pui de calitate si in felul asta in 10 ani probabil vom avea acces la discusi valorosi si in Romania.....Iar de aici mai e un pas pina la aparitia crescatorilor exclusivisti de care vorbesti icon_mrgreen

Daca am gresit cu ceva in cea ce am spus va rog sa ma scuzati dar in principiu asa vad eu lucrurile .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Apr 20, 2008 5:58 pm    Post subject: Reply with quote

Sunt in Romania si crescatori capabili, au si bani pentru pesti buni, nici transportul n-ar fi o problema, dar n-ar avea cui sa-i vanda, pentru ca in Romania se vor vinde inca mai multi Discusi produsi in Asia decat adevarati, chiar daca se va cere acelasi pret pentru ei.
Pentru noii discusari nu exista alt criteriu de apreciere a valorii unui Discus decat culoarea. Si tocmai asta nu mai are nimic de-a face la cei din Asia, cu culoarea unui Discus adevarat.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Mon Apr 21, 2008 7:17 am    Post subject: Reply with quote

Cred ca Ioan are dreptate. Nu mi se pare a fi o dovada a valorii faptu' ca discusii asiatici cistiga concursuri. Clasamentele muzicale sint dominate de melodii indoielnice, Gutza se vinde, emisiunile TV cretine au cea mai mare audienta, stirile cretine la fel ...... de ce nu s-ar intimpla acelasi lucru si cu discusii?

Ioan wrote:
Ce-i mai regretabil este ca unii si-ar putea permite tabloul valoros si aleg totusi "Rapirea"
Din pacate iar ai dreptate ....... indivizi coborind in fata petshopului din masini de 20 - 30.000 euro strimbind din nas la un pui binecrescut de snake de 7-8 cm pe care inca n-a aparut culoarea ....... e ceva obisnuit ....... cica e prea scump.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Apr 21, 2008 8:12 am    Post subject: Reply with quote

Pentru a-i face mai populari si pentru a atenua teama de sensibilitatea Discusilor, s-a incercat sa se explice incepatorilor ca daca sunt tinuti corespunzator nu-s greu de tinut. Din pacate incepatorii au retinut doar: "Nu-s greu de tinut", si au uitat: "daca sunt tinuti corespunzator"
Ca urmare au plecat de la idea ca-s usor de tinut si au considerat ca nu-i nevoie sa stii mare lucru despre ei. Nu m-ar mira, daca i-as intreba pe unii: "Unde traiesc Discusii in natura?", sa m-i se raspunda ca traiesc in Malaysia sau Taiwan. Asta explica si de ce stiu asa de putini ca la un Discus adevarat apar culorile nu dupa 2 luni, ci dupa 7. Si atunci abia incep sa apara si se accentueaza si se modifica continuu pana la varsta de 2 ani, cand incep sa se atenueze schimbarile. Tot asa se intampla si cu desenul lor.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Mon Sep 21, 2009 6:44 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Mon Apr 21, 2008 10:23 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Din pacate iar ai dreptate ....... indivizi coborind in fata petshopului din masini de 20 - 30.000 euro strimbind din nas la un pui binecrescut de snake de 7-8 cm pe care inca n-a aparut culoarea ....... e ceva obisnuit ....... cica e prea scump.

Baietii astia cu masini si case scumpe nu au facut banii pentru ca au fost destepti sau ca au invatat bine la scoala ci pe niste conjuncturi.Pe forumul asta majoritatea sintem trecuti de 30 de ani.Preocuparile tinerilor din ziua de azi sint altele decit responsabilitatea unui acvariu sau a unui animalut.La astea se adauga si dorinta vinzatorilor din pet shop(vorbesc pentru Pitestiul meu)de a vinde cu orice pret ,scump, ce au cumparat ei ieftin.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Apr 21, 2008 2:43 pm    Post subject: Reply with quote

mmdiscus wrote:
La astea se adauga si dorinta vinzatorilor din pet shop(vorbesc pentru Pitestiul meu)de a vinde cu orice pret ,scump, ce au cumparat ei ieftin.
In locul lor si eu as face asta exact ca ei. Asta-i datoria lor fata de ei insisi. Dar eu ca cumparator n-am dreptul sa fiu asa de naiv incat sa cred tot ce-mi povestesc papii, preotii si leaderii politici inaintea alegerilor.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
remus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 126
Location: tg.ocna,jud.bacau

PostPosted: Mon Apr 21, 2008 8:45 pm    Post subject: Reply with quote

@porcu',vezi cum e cu treaba asta cu subiectivitatea!?nici mie nu-mi plac manelele(ca si multe alte chestii!)dar asta-i doar parerea mea.gasesc imediat 10 insi care sa le placa!si atunci,ce drept am eu sa spun ca aia nu e muzica?
asa si cu discusii!pana la urma treaba e relativa si fara rezolvare.asta este,fiecare cu convingerile lui.nea ceasca a cam dat coltul incercand sa ne uniformizeze(nu ca n-ar fi reusit o perioada).
si nu-mi spuneti ca sunt off topic ca revin imediat icon_lol :
-pana la urma tot nu s-a lamurit care ar fi criteriile dupa care un discus e"mai perfect"decat altul(si aici ma refer la diferentele intre asiatici si europeni,denumiri generice,desigur).maine,daca as vedea unul european,tot n-as fi capabil sa-l deosebesc de"ciurucul ala asiatic".si atunci care-i rostul topicului,daca nu ne lamurim?
hai ioane,ai dat cu piatra,fii fara de prihana si lumineaza-ne!(fa tu pe papa acum,si noi pe toma necredinciosul icon_lol )
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Apr 21, 2008 8:45 pm    Post subject: Reply with quote

Hai sa mai lungesc si eu un pic topicul icon_cool .

Aici se face o greseala ca in multe alte domenii si aspecte ale vietii: se generalizeaza excesiv si se baga toti in aceeasi oala. Cum au spus si colegii mai inainte au si in Asia "baietii" lor care fac pesti de calitate, vin cu noutati si cu imbunatatiri. Unii au muncit multi ani sa produca si sa obtina niste varietati, altii s-au trezit cu o mutatie genetica in bazin, i-au vazut si i-au exploatat potentialul. Unii obtin rezultate la concursuri, altii nu. Sa mentionam ca in multe concursuri asiaticii castiga cu toate ca acolo participa si multi baieti din vest inclusiv Germania. Sa fie oare vesticii suparati ca li se trage presul de sub picioare? Oricum in Europa de vest se afla (in general) cei care castiga cu varietati clasice cum ar fi Red Turquoise create de crescatori germani (Dr. Schmidt E. Focke) cu multi ani in urma, sau varietati salbatice ori descendentii acestora. Cei care castiga cu noutati sunt din Asia in principal sau cu varietati create acolo.

Acum nu trebuie sa uitam cand vorbim de calitate cui se adreseaza crescatorul, ferma sau amatorul care vinde pesti. Unor pasionati cu pretentii (dar si cu $$$) sau publicului larg sau o combinatie. Unii clasifica pestii pe care ii vand pe diferite calitati(grade) cum ar fi AAA, AA, A, B sau chiar C in functie de forma, negreala pe corp, culoare, model (pattern), definitia si separarea culorilor etc. Aceeasi calitate poate sa insemne pesti diferiti totusi de la o crescatorie la alta pentru ca avem de-a face cu vietati, care provin uneori din linii diferite si nu pot sa arate la fel ca nu-s clonati. icon_wink Chiar si puii din frati (2 perechi diferite) nu o sa semene unii cu altii in toate cele. Pretul difera in functie de calitatea (grade-ul dorit) bineinteles. Daca e ceva nou, la mare cautare sau provine dintr-o linie care a dovedit in cateva randuri (concursuri internationale) ca este apreciata si colac peste pupaza mai poseda si ceva caracteristici care-l fac unic sau numai bun de suit pe podium mana trebuie bagata adanc in buzunar. Nu e la indemana oricui.
In principal fermele mari pun accentul pe productie si mai mult sau mai putin pe calitatea pestilor, depinde cine e in spatele afacerii si de unde provin pestii care se vand sau reproducatorii.
Clientii de asemenea sunt mai mult sau mai putin informati, au pretentiile lor, puterea de cumparare nu prea si uite asa ajung in tara nu cele mai fericite exemplare. icon_mad

ADX wrote:
In esenta, valoarea de catalog a unui exemplar (si nu cea sentimentala) are, in mod normal doua componente:

- una care se vede, si anume caracteristicile fizice (forma, culoare etc)

- una care tine de istoria genetica a exemplarului respectiv.

Este real faptul ca vesticii respecta regulile dupa care poti realiza dezvoltarea unei linii genetice, mult mai riguros decat asiaticii, care, dimpotriva, nu se dau inapoi nici de la metode mai putin ortodoxe (gen iradierea icrelor pentru a provoca mutatii genetice), ca sa nu mai vorbim despre consangvinizarea excesiva, care de cele mai multe ori are "efecte secundare" foarte grave.
Cred ca la asta s-a referit Ioan cand a clamat diferenta de valoare dintre liniile genetice din vest si cele asiatice.


Adi, unii vestici nu vesticii si mai mult decat unii asiatici(generalizarea? icon_smile) . Sunt (unii)"baieti" in Asia care pot sa dea multor "experti"(nu tuturor evident icon_lol) vestici lectii de genetica aplicata in materie de discus. Unii crescatori merg dupa instinct (indiferent de unde provin) altii stiu la ce sa se astepte peste niste ani de incrucisari si de stabilizat anumite caracteristici. Citisem un articol intr-un ziar on-line parca si se pare ca cei din Malaysia (unii) sunt ajutati de guvern in sensul ca au fost scoliti in ale geneticii, unii dintre ei au si studii superioare si sunt oameni aranjati deci nu fac asta doar pentru bani. Cat priveste consangvinizarea excesiva e cam imposibil de realizat la nivel de ferma pentru ca atunci cand ai de la cateva perechi la cateva zeci (sau chiar sute) din aceeasi varietate poti foarte simplu sa rotesti partenerii sau sa selectezi reproducatorii de la diferite perechi si sa nu-i pui frate cu sora. Sau poti sa faci un troc cu concurenta sa aduci "bors" proaspat. icon_lol Mai degraba se poate intampla asta la un crescator mic, fara cunostinte sau care nu are de unde sa-si ia pestii care-i trebuie. Oricum si consangvinizarea are rostul ei, acela de a fixa anumite caracteristici, cu conditia sa nu fie excesiva cum ai spus tu.

Ioan wrote:
mmdiscus wrote:
cite acvarii avea,daca lucra numai pe linii salbatice din Amazon etc.
Nu numarul acvariilor, al pestilor sau al volumului de apa conteaza la obtinerea unei calitati bune, ci oferirea unor conditii optime de viata unor pesti perfecti, din reproducerea carora sa se selecteze mereu cele mai perfecte exemplare.


Aici Ioane trebuie sa te contrazic un pic pentru ca ai nevoie de mai multe bazine sa mentii, sa imbunatatesti o varietate sau sa creezi ceva nou, lucru aproape imposibil intr-un apartament de bloc daca nu arunci mobila pe geam si nu te reclama vecinii. icon_rolleyes Tehnici de inbreeding, out-cross, back-cross etc. necesita bazine. Un discus are ciclu destul de lung de viata si creste cat farfuria. Nu e nevoie sa-ti explic dar nu suntem singuri pe forum icon_wink .
Am tot auzit o chestie interesanta pe tot felul de forumuri pe unde mai umblu. Ceva de genul mai bine mai putin si mai bun decat mult si prost. Suna foarte bine nu? Dar oare are substanta? Exemplu: daca dintr-o pereche super (Germania, Malaysia, SUA etc., nu conteaza) provenita dintr-o linie "cu stea in frunte" si cu ani de munca in spate, un crescator (cu putin si bun )obtine 50 de pui si selecteaza 10 sa zicem ca viitori reproducatori, vanzare ca si pesti premium, cadou la prieteni etc. si zice domne' pai eu am zece pesti unu si unu nu ca aia din Asia sau ca aia de i-am vazut pe Youtube cu o gramada de pui pe ei icon_mrgreen. Prin comparatie o pereche la fel de valoroasa are si un baiat cu ochii oblici (sau nu) care poate stie mai multe decat "putin si bun" sau pur si simplu are noroc si ce sa vezi, 300 pui. Acum intreb, urmarind aceleasi criterii de selectie, chiar mai riguroase, care o sa aiba 10 pesti mai "unu si unu": ala cu "putin si bun" si selectie din 50 de bucati sau ala cu "mult si prost" cu pesti sa zicem chiar de la aceeasi pereche sa se inteleaga mai usor, dar care a putut sa selecteze calitatea dintr-o baza mult mai larga de 300? icon_surprised In cazul asta eu cred ca ala cu putin si bun e doar complexat sign0151 Asta a fost doar un exemplu ca lucrurile nu sunt mereu ce par a fi, si daca cere cineva o suma nesimtita pe un peste nu inseamna ca face banii sau cand poti sa cumperi ceva la un pret decent nu e neaparat de cea mai joasa calitate. Remus cred ca a avut o experienta in Brasov daca nu ma insel icon_lol. Si mie mi s-au cerut de la 300Euro in sus pe o pereche, doar ca era pereche si ca era Red Turquoise, nimic deosebit, departe de ce ne-a aratat Ioan pe site-ul nemtesc. De alte varietati nu vreau sa ma gandesc. Sau 600lei pe o bucata, bani de care intr-o tara cu ceva traditie in crescut, importat si exportat pesti iei un peste decent nu o rapciuga de care se satura cineva acasa si o duce la magazin. icon_mad

Ioan wrote:
septi wrote:
Deci pentru mine nu conteaza daca sunt din Asia sau din alta parte a lumii atata timp cat culorile de pe ei sunt naturale,
Adica? Cunosti vreo varietate de-a lor care sa aiba culori naturale? Eu nu. icon_cry


Ce or fi alea culori naturale? Sa semene cu aia din "balta" sau sa nu fie culoarea scoasa in evidenta cu "gargarite"? Cand spui ca nu cunosti nici o varietate de-a lor sa aiba culori naturale si din alte posturi sa inteleg ca esti fan discus salbatic. Foarte bine. Dar e doar un punct de vedere care e de respectat happy0034 si nu toata lumea trebuie sa fie de acord. Si aici gresesti un pic chiar din punctul tau de vedere cu culorile naturale pentru ca si asiaticii au varietati clasice, reproduc si salbatici, au si varietati de heckel (hibrizi), si au folosit si folosesc salbatici pentru dezvoltarea noutatilor sau ameliorarea unora existente. Unii chiar seamana foarte mult cu salbaticii, culori naturale cum spui tu, altii sunt reprodusi ca atare: Brun (din ce in ce mai rar ca nu se inghesuie lumea) sau Red Spotted Green.
Mai mult, meseriasii germani, americani sau de alta nationalitate sa-si puna pofta in cui cand vor salbatici mai rasariti pentru ca in buna masura aia ajung la japozezi ca aia dau banutu. Deci calitate din ce ramane icon_rolleyes, hm nu stiu ce sa zic.
Cat priveste coloratul asta vrea clientul. icon_mad Imi aduc aminte ca citisem acum cativa ani pe site-ul unei firme din Thailanda cum ca ei prezinta acolo poza reprezentativa pentru pui din acea varietate, nu cea mai buna imagine, ca sa stie clientul la ce sa se astepte. Si ca erau crescuti fara hormoni si alte minuni. Cred ca era adevarat pentru ca puii erau cam spalaciti cum ar fi trebuit sa fie la varsta si marimea aia. Ferma mare(1400 bazine) + colaboratori. De vreo 3 ani cred domeniul site-ului pare sa fie disponibil. Out of business? icon_rolleyes Se prea poate, le-o fi luat-o altii ainainte cu pesti colorati. Sa mai spun ca pestii mei care mai patrund prin cate un magazin nu se vand extraordinar in prima faza pentru ca nu-s colorati icon_surprised. Asta cer si magazinarii, ieftin si colorat. icon_evil Nu conteaza ca sunt mult mai sanatosi, mai adaptabili si de multe ori le ofer si sfaturi pe care tot eu le aud fighting0076.
Inca ceva, daca facem un sondaj pe forumul asta sau pe oricare altul o sa vezi ca majoritatea nu e pentru folosirea hormonilor sau a colorantilor artificiali in colorarea pestilor. Cand intra in magazin tot aceeasi majoritate (mai mult sau mai putin) se reped sa-i cumpere pe aia mai "sclipitori". fighting0056

Ioan wrote:

septi wrote:
sunt crescuti fara a folosii hormoni,
Ei na, ce pretentii mai ai si tu!


Aceeasi treaba cu generalizarea. Nu cred ca unii sunt "usa de biserica" (vesticii) iar asiaticii raii-railor. Asiaticii sunt doar mai expusi datorita dezvoltarii mai ample a industriei in zona. Stii ca unii prezinta optiunea pe lista de preturi, "hormone" si "non-hormone"? Mama lor de idioti icon_surprised icon_lol ? Adica te lasa sa alegi? Doamne ce prosti sunt. Si cata lipsa de etica, dar ce sa te astepti doar sunt asiatici icon_lol icon_lol. Si dupa ce importatorul vede ca aia hormonati se vand mai bine ce crezi ca aduce? animal0028

Ioan wrote:

septi wrote:
sunt sanatosi
Acuma chiar ca pretinzi prea mult!


Generalizare sign0151 . Adica toti discusii asiatici sunt bolnavi sau purtatori de bube? Aia vestici sunt toti OK sa inteleg.

Ioan wrote:

septi wrote:
Pana la urma pentru ce sa investesti intr-o asemenea linie daca nu are cine sa o aprecieze (sau o apreciaza un numar foarte restrans de oameni).
Cine creste Discus pentru a fi laudat de altii va obtine Discusi din cei care se pot cumpara in magazine. Ca sa obtii Discusi buni trebuie sa uiti cuvintele "Bani, investitie, rentabilitate", si sa-i cresti pentru multumirea personala, dar asa ca sa n-o atingi niciodata pe deplin, daca nu vrei sa patesti ca alti pionieri-legenda
care s-au apucat de crescut broaste tropicale.


Aici ma tem ca banutu' conteaza. Banuiesc ca acel crescator la care ai fost in vizita si ai ramas impresionat nu-si facea prea multe probleme cu ce-si plateste cheltuielite casnice, ce baga in oala, sau ca da o basca de bani pe un salbatic pe care si-l doreste fara sa-l intepe "pipota". Mostenire de familie, super job, problema lui dar discus hobby cere bani si daca pentru un acvarist obisnuit sa dea banii la inceput pe acvariu, filtru, pesti etc. se incordeaza mai mult sai mai putin si intretinerea nu necesita o problema finanaciara, altii dintre noi sunt mai "dereglati" si vor mai mult de la viata in sensul ca sa-si depaseasca conditia de simplu detinator de acvariu. Asta cere bani si timp. Nu poti sa fii super crescator si sa-ti vezi pestii in weedend sau numai seara.

Asta cu banii ma duce cu gandul la faptul ca in vechime doar nobilii aveau acces la educatie si anumite fite pentru ca aveau bani. Nu-mi surade ideea ca un crescator plin de bani si aere, oricate ar fi facut la viata lui sa-mi spuna ce ar trebui sa fac sau "aia nu-s discusi" si sa trebuiasca sa fiu de acord cu "Maria sa". E genul de om care crede ca le stie pe toate?
Apropo de crescatorul legenda care s-a apucat de crescut broaste. Are 85 de ani. Cred ca-i ajunge. Eu am facut pe profesionistul o perioada lunguta cu diferite specii de pesti si cand veneam acasa aveam altii de "bibilit". Intr-o crescatorie e de munca, nu se compara cu cateva acvarii de hobby. Si treaba nu se termina niciodata. icon_smile Daca Jack Wattley a schimbat-o pe broaste nu stiu daca a facut-o pentru business, hobby sau o combinatie. Cert e ca si cu brotacii performeaza, a scos o carte impreuna cu cineva, si un brotac ii poarta numele daca nu ma insel. Broastele alea frumos colorate si otravitoare sunt destul de scumpe se pare. Omul a lasat ceva in urma lui si acum e inca activ in jurizare si prezentarea de seminarii.
happy0034
Ioan wrote:

septi wrote:
Mi se pare ca v-ati aprins pentru nimic.
Nu te contrazic. In realitate sunteti tioti de acord ca cresterea Discusilor este in Romania intr-un stadiu de inceput si prin urmare automat in continua schimbare. Eu ma straduiesc sa va fac cunoscut ca mai exista si altceva in afara de ceea ce ati apucat sa cunoasteti pan-acum, ca sa nu trebuiasca sa credeti ca v-i se ofera tot ce-i mai bun in lume, ci sa fiti capabili sa apreciati singuri ce calitate v-i se prezinta. Ca aveti sau nu acces la ceva bun, asta-i alta poveste.

In privinta asta unii dintre noi au coborat din copaci icon_mrgreen , in plus a aparut internetul, carti etc. dar $$$$ ne tin in loc sa ne facem damblalele. Si multi dintre cei care mai "calaresc" internetul chiar daca nu au o idee ce inseamna bun sau adevarat nu cred ca au convingerea ca ce gasesc in pet-shop este "crema". Cand o sa fie suficienti bani in buzunarul fiecaruia in tara asta pentru un trai decent si sa mai si ramana ceva o sa se poata opta, pana atunci e doar un vis. Si eu personal mi-as dori salbatici sa-mi fac de cap, sau chiar sa incerc sa reproduc Heckel daca zici ca nenea ala a fost singurul, atunci ar fi o provocare. fighting0040 Dar sa-l aduc pe "Regele Amazonului" intr-un apartament de bloc in care nici eu n-am loc sa ma invart, sa-l chinui in "borcanele" happy0170 prefer sa ma joc cu domesticii momentan.

mmdiscus wrote:
Mai toti facem diferenta intre "made in germany" si "made in asia",iar daca este cum spune Ioan si Mr.W.T.a selectat un exemplar dupa ce a dus la maturitate 100 sau 1000 de exemplare deja nu mai incape vorba de valoare de piata.


Asta nu e comparatie, e macel icon_lol icon_lol pentru ca e evident ca un peste de duzina de la shop nu se poate compara cu ce zice Ioan. E ca si cum ai compara un Ferrari cu o Dacie.

Porcu wrote:
Cred ca Ioan are dreptate. Nu mi se pare a fi o dovada a valorii faptu' ca discusii asiatici cistiga concursuri. Clasamentele muzicale sint dominate de melodii indoielnice, Gutza se vinde, emisiunile TV cretine au cea mai mare audienta, stirile cretine la fel ...... de ce nu s-ar intimpla acelasi lucru si cu discusii?


In clasamantele muzicale decide in general clientul(ascultatorii) care de multe ori asculta doar ce li se da pentru ca sunt si aici interese.
Dar in concursurile alea de discus juriul e international format din oameni care au vazut cel putin o gramada de discusi la viata lor, crescatori cu reputatie, autori de carti in domeniu etc. inclusiv nemti mai conservatori sa zicem. Daca oamenii aia din, uneori zeci de intrari la o categorie, fac un clasament inseamna ca sunt batuti in cap si nestiutori si tot ce au facut ei in domeniu e kk pentru ca nu sunt in stare sa aprecieze niste pesti? Ma indoiesc. Pe de alta parte nu inseamna ca pestii inscrisi in concurs sunt neaparat cei mai tari. E ca la un concurs de Miss unde stii ca vecina ta e mult mai grozava din toate punctele de vedere icon_mrgreen decat fatucile prezente acolo si nu e Miss. Daca se ducea castiga? E mai "valoroasa" decat zanele de pe scena? Greu de spus. Poate pentru vecin. icon_lol icon_lol


Porcu wrote:

Ioan wrote:
Ce-i mai regretabil este ca unii si-ar putea permite tabloul valoros si aleg totusi "Rapirea"
Din pacate iar ai dreptate ....... indivizi coborind in fata petshopului din masini de 20 - 30.000 euro strimbind din nas la un pui binecrescut de snake de 7-8 cm pe care inca n-a aparut culoarea ....... e ceva obisnuit ....... cica e prea scump.


Treaba cu tabloul e interesanta pentru ca explica multe. S-a dat exemplul cu Rembrandt si "Rapirea". Un tanar pictor sa zicem ca picteaza ca Rembrandt si poate sa-i reproduca fidel picturile, fara greseala. Asta il face egal cu Rembrandt? Nu. Din alt punct de vedere e omul valoros icon_lol icon_lol . Dar daca lasa frau liber si creeaza? Cine hotareste ca e valoros? Sau mai mult, sau mai putin valoros decat Rembrandt? Criticii? Iubitori de arta cu bani? Un snob care da o basca de bani sa impresioneze? Se vor trezi unii dupa ce a dat respectivul pe spate sa-l ridice in slavi. icon_surprised Vad in crescatoriile din Germania Pigeon Blood, varietati de Pigeon, varietati de Snakeskin etc. obtinute cu pesti proveniti din Asia cu ani in urma. Nu o sa ma mire daca peste 10 ani o sa se cheme "discusi" si varietatile mai recente. Revenind la tablouri cam la fel se petrece treaba si cu discusii. Uniii creeaza (accidental sau constient), altii copiaza (ferme, mari crescatorii, mici crescatori). Dar sunt pesti diferiti si unora poate sa le placa, altora nu.

Porcu wrote:

Ioan wrote:
Ce-i mai regretabil este ca unii si-ar putea permite tabloul valoros si aleg totusi "Rapirea"
Din pacate iar ai dreptate ....... indivizi coborind in fata petshopului din masini de 20 - 30.000 euro strimbind din nas la un pui binecrescut de snake de 7-8 cm pe care inca n-a aparut culoarea ....... e ceva obisnuit ....... cica e prea scump.


Ioane cei care-si permit Rembrandt-ul nu-i intereseaza, nu-s pasionati de asa ceva. Unii vor doar ceva frumos in casa. Si unii care dau sume mai consistente pe discusi la magazine(sunt imbarligati sa dea mai mult decat face) o fac ca nu stiu mersul si ca au cu ce. Ce zici tu acolo e valabil pentru cei care cunosc si isi doresc. Nu e pentru toata lumea.

Parca vad ca peste aia 10ani de care vorbeste Dragos un muritor mioritic "indrazneste" sa stearga pe jos cu greii pe la Duisburg ( icon_mrgreen vise) care vor fi comentariile atunci: Aia din Romania nu fac discusi. Unde e Romania? Sau au venit mancatorii de lebede sa bage ei repede discusi in concurs. Tig..ii !! Iar in tara comentarii de genul (intre "cunoscatori"): cine-a castigat ma, ala de facea pe el la gradinita? icon_lol icon_lol Ala de creste discus de 7 ani, pai eu cresc de 25 sunt mai tare ca el. icon_lol

Generalizarea nu face bine nimanui. Incerc acum sa ma pun in pielea asiaticului pe care unii il "iubesc" cand niste unii de la noi din tara fac magarii peste hotare si zic ca sunt romani si "luminatii" din vest (nu toti) ne i-au pe toti drept un neam de derbedei si de nemernici. Eu nu ma simt. Voi? Cred ca nu e cazul icon_wink . Atunci poate se intelege ca nici asiaticii nu sunt toti o apa si un pamant, cum nici in Vest nu sunt numai calugarite, zboara ingeri pe strada, toti pestii sunt perfecti, nu se imbolnavesc si alte bazaconii.

In incheiere as vrea sa spun ca daca bugetul mi-ar permite m-as plimba si prin Asia, prin Germania si prin State si as cumpara unii pesti din Asia, unii pesti din Germania si unii pesti din SUA, precum si unii pesti salbatici alesi pe spranceana. Cum la fel de bine nu iau nici gratis unii pesti din Vest sau unii pesti din Asia. Lumea discusului ar fi fost mult mai saraca si hobby-ul mult mai putin raspandit fara creatiile (mai mult sau mai putin) asiatice iar noi am fi avut in tara probabil niste Bruni sau ceva Blue de mana a 14-a pentru ca asta ne permiteam, restul luau altii. Si Amazonul ar fi fost "gatuit" de pescari dornici sa satisfaca cererea. Mama lor de Sud Americani. Hai sa ne luam si de astia. icon_lol

Acum ma retrag ca mai am treaba. Ma asteapta kitch-urile icon_mrgreen . Sper ca nu se supara nimeni, nu s-a vrut punerea la zid a nimanui, ci doar exprimarea opiniei.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Apr 21, 2008 10:25 pm    Post subject: Reply with quote

As avea un roman de obiectat la ce ai scris. Nu sunt lucruri scrise de tine ca sa ma atace pe mine. Asta te deosebeste de cei care dau cu parul cand vreau sa-i ajut. Cu toate ca exista intre noi cunostinte care ne fac sa gandim diferit, imi dau seama ca dac-ai avea posibilitatea sa obtii orice in materie de Discus, ai stii sa vezi ce caracterizeaza valoarea. Nu doar in acest domeniu. Poti sa nu ma crezi acum, ca oricum o vei face in urmatorii cativa ani, dar eu iti garantez ca, asa cum aici cei mai buni crescatori opteaza unanim pentru salbatici si reproducerile nemodificate obtinute din ei, daca vei continua sa te ocupi intens de Discusi vei ajunge, ca trecut printr-o palnie, sa adopti convingerile lor. Am observat ca aproape toate raspuinsurile la intrebarile sau afirmatiile din postul tau le-am dat deja, si sincer sa fiu, n-as dori sa scriu de mai multe ori acelasi lucru. In orice caz faptul ca te-ai asezat la tastatura si ai raspuns asa de amanuntit ma face sa-mi para rau ca nu putem comunica decat in ritmul unui Pomaceea. Inca avem unele pareri diferite, dar obiectivitatea cu care ai raspuns, din punctul tau de vedere, mi-a aratat ca ce ai alege nu este "Rapirea"ci "Rembrandt"-ul. Multumesc pentru interviu! icon_biggrin

P.S.
Eu sunt Ardelean. Nu-mi plac oamenii care-s in acelasi timp prosti si increzuti.
ciprian marcu wrote:
E genul de om care crede ca le stie pe toate?
Cipriane, ai avut ocazia sa cunosti oameni care, cu cat invata mai mult, cu atat isi dau seama mai bine de cat mai au de invatat? El este unul din astia. Un om modest, cat noi amandoi la un loc.
icon_biggrin
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Mon Sep 21, 2009 7:13 pm; edited 2 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Apr 21, 2008 10:52 pm    Post subject: Reply with quote

Salutare Cipriane si felicitari pentru anvergura analizei facute icon_mrgreen
In ce ma priveste, intr-adevar, am generalizat, dar nu am fost radical. Cand discutam despre niste caractere ce definesc civilizatii diferite, nu putem altfel... si acum, intre noi fie vorba, mai conservator ca neamtu', doar englezu mai e. Evident insa ca exista si exceptii in ambele tabere... In continuare imi mentin afirmatiile, dar nu numai cele pe care le-ai citat, ci si pe cele care urmeaza citatului si care consider ca aduceau un echilibru in ceea ce am spus.

Ai facut insa o afirmatie care mi-a dat totusi de gandit asupra corectitudinii titlului si anume aceea in care te-ai referit la japonezi. Da, poate ca japonezu' este mai conservator chiar si decat englezu', de aceea, ca si metode de evaluare, selectie si propagare a unor gene s-ar putea asemana mai mult cu europenii decat cu asiaticii din sud, care sunt mult mai dispusi spre "tehnici neconventionale". De fapt, eu la asta m-am referit... un conservator intr-ale geneticii va obtine o "evolutie" mult mai lenta, dar mai "sanatoasa", pe cand un "aventurier", va obtine mult mai rapid rezultate spectaculoase (vezi "eruptionu'" icon_smile), dar care la un moment dat pot ridica anumite semne de intrebare din punctul de vedere al altor caracteristici (interne) ale genotipului respectiv.

p.s. e tot o parere... icon_wink
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Genetica si taxonomie All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Page 2 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group