Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Artemia decapsulata
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Mar 12, 2008 5:39 pm    Post subject: Artemia decapsulata Reply with quote

valentin_is wrote:
Nu am gasit informatii despre " artemia decapsulata " ce este?


Daca n-ar mai fi denumite asa de pompos "Decapsulated Artemia Eggs", ci simplu, romaneste, banal, "Oua decojite de Artemia Salina" ai stii ce-s?
Dar "decapsulated" suna totusi mai profi, nu-i asa?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
valentin_is
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Mar 2008
Posts: 152
Location: Iasi

PostPosted: Wed Mar 12, 2008 7:38 pm    Post subject: Reply with quote

"artemia decapsulata" ma gindeam ca la maturitate artemia prinde un fel de carapace = artemia fara carapace. La oua decojite....(?)
multumesc - macar nu ma fac de ris cind intreb de ea prin magazine.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
remus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 126
Location: tg.ocna,jud.bacau

PostPosted: Wed Mar 12, 2008 8:01 pm    Post subject: Reply with quote

nu cred ca ai sa gasesti in magazine,dar,daca tii neaparat,se pot decapsula acasa,desi nu vad sensul.dupa parerea mea,artemiile sub forma de naupli sunt cele mai bune.eu,personal,am apelat la varianta cu "decojitul"(buna de tot ioane icon_lol ),atunci cand am avut probleme cu eclozarea oualor.procentul era infim,si atunci le-am decapsulat(ca sa nu le arunc).alegerea e a ta...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
PomPidu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 17 Dec 2007
Posts: 63
Location: Baia Mare

PostPosted: Wed Mar 12, 2008 9:31 pm    Post subject: Reply with quote

si cum le decapsulezi?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Mar 13, 2008 5:01 pm    Post subject: Reply with quote

PomPidu wrote:
si cum le decapsulezi?
E bine de stiut ca puii manaca mult mai bine hrana vie, care se misca, pentru ca au asta in instinct din natura. Eu am incercat sa le dau de mai multe ori oua, dar am renuntat pentru ca riscam sa ramana in urma in crestere si asta are urmari grave in perioada cat sunt asa mici. Mancau foarte rau, unii chiar deloc. Tot asa daca-s nauplii mai vechi de 10-12 ore, puii simt ca nu-s hranitori, nu-i mananca cu pofta, si chiar daca-i mananca nu cresc ca lumea cu ei. Daca l-i se ofera ouale in timp ce se hranesc cu mucusul parintilor nu-i o problema ca nu le mananca bine, dar tot nauplii proaspat eclozati vor manca mai cu pofta.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
septi
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Jan 2008
Posts: 81
Location: Brasov

PostPosted: Sat Apr 12, 2008 7:22 pm    Post subject: Reply with quote

Pentru cine nu a incercat varianta cu decapsularea o sa va descriu eu experimentul meu.
Se iau ouale de artemia, se pun intrun vasa mic se adauga Hipoclorit (de cel mai ordinar) si se asteapta un pic pana trec de la nuanta maronie la nuanta portocalie. Se strecoara intr-o sita de filtru de cafea si se spala in mai multe ape.
Pasul urmator a fost sa le pun la eclozat si spre surprinderea mea au si eclozat o mare parte dintre ele. Deci cine vrea poate sa incerce.
Am citit dar nu am incercat faptul ca se pot pune la frigider si eclozeaza si dupa aceea.
Deci astea fiind spuse spor la "decojit" si experimentat. Eu propun sa experimentati mai intai pe un esantion si daca sunteti multumiti de rezultat treceti mai departe.
Eventual cineva poate sa faca un test comparativ cu oua normale si oua decojite sa vada daca exista vre-o diferenta in ceea ce priveste numarul de indivizi eclozati si a timpului in care eclozeaza.
_________________
Pasiunea conteaza!!!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Apr 13, 2008 7:57 am    Post subject: Reply with quote

septi wrote:

Se iau ouale de artemia, se pun intrun vasa mic se adauga Hipoclorit (de cel mai ordinar) si se asteapta un pic pana trec de la nuanta maronie la nuanta portocalie.
Proportia? Masuri de precautie la folosire?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Apr 13, 2008 10:09 am    Post subject: Reply with quote

nu ai folosit si otet, pentru neutralizarea hipocloritului?
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Sun Apr 13, 2008 10:56 am    Post subject: Reply with quote

septi wrote:
Eventual cineva poate sa faca un test comparativ cu oua normale si oua decojite sa vada daca exista vre-o diferenta in ceea ce priveste numarul de indivizi eclozati si a timpului in care eclozeaza.
Teste riguroase n-am facut, da' parca eclozeaza mai bine decojite.
Am "semidecojit" ouale icon_mrgreen , adica le-am lasat in clor mai putin, sa nu se decojeasca de tot, sa nu risc sa moara vietatea. Scopu' e sa se subtieze considerabil coaja sa eclozeze mai usor. E bine de tinut ouale vreo 2 ore in apa dulce inainte de decojire.
Dupa decojire le bag 1-2 minute intr-un pahar cu apa si-o lingura de otet.
Eu folosesc Ace cu aroma de ploaie (cum o fi aia? icon_mrgreen ) - 3 parti apa si 2 parti Ace.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
septi
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Jan 2008
Posts: 81
Location: Brasov

PostPosted: Sun Apr 13, 2008 10:17 pm    Post subject: Reply with quote

Eu nu am folosit nici o proportie am pus direct hipoclorit peste oua. Cand s-au facut portocalii le-am spalat in mai multe ape pana aproape nu se mai simtea mirosul de clor.
_________________
Pasiunea conteaza!!!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Apr 14, 2008 6:44 am    Post subject: Reply with quote

septi wrote:
Eu nu am folosit nici o proportie.
Ai pus doar hipoclorit fara altceva? Adica asa cum se gaseste de cumparat?
Porcu wrote:
Eu folosesc Ace.
Cine-i "Ace"?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Apr 14, 2008 12:38 pm    Post subject: Reply with quote

Porcu wrote:
Eu folosesc Ace cu aroma de ploaie (cum o fi aia? icon_mrgreen ) - 3 parti apa si 2 parti Ace.


Cu balsam nu e, sa iasa nauplii pufosi? icon_mrgreen
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Apr 14, 2008 2:10 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Cine-i "Ace"?
"Ace" e un brand in "lumea detergentilor" (recte, a inalbitorilor de rufe) --- e un clor mai... parfumat icon_mrgreen
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
remus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 126
Location: tg.ocna,jud.bacau

PostPosted: Mon Apr 14, 2008 9:42 pm    Post subject: Reply with quote

am avut pana de curand un "borcan"de vreo 2litri plin cu artemia cumparata+primita de prin diferite locuri.banuiesc ca datorita conditiilor necorespunzatoare de pastrare era nula dpdv al eclozarii.la o lingura de oua pusa la eclozat,ieseau cat sa dai o data la 20 pui!in consecinta am incercat si eu decapsularea:intr-un pahar de plastic transparent puneam cam 200ml apa+cam 50ml hipoclorit.mestecam cu o lingurita cam 3-4 minute(cat fumam o tigara)pana isi schimbau culoarea in portocaliu.le strecuram in filtru de cafea(de plastic),le clateam in cateva ape si le scufundam in alt vas unde aveam apa+otet(cam in aceleasi cantitati 200ml la 50ml).dupa le spalam in apa la robinet pana nu se mai simtyea mirosul de otet+hipo.ouale tratate astfel le puneam la eclozat.obtineam rezultate mult mai bune decat fara decorticare dar nu spectaculoase.in lipsa de altceva e si asta o varianta(adica decat sa le arunci ca nu-s bune de nimic).
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Apr 15, 2008 4:22 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
septi wrote:
Eu nu am folosit nici o proportie.
Ai pus doar hipoclorit fara altceva? Adica asa cum se gaseste de cumparat?


Cred ca Septi vrea sa zica inalbitor (care contine hipoclorit de sodiu), adica deja solutie.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group