Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

un pic de ajutor pls.
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Wed Apr 02, 2008 4:53 pm    Post subject: Reply with quote

Tine cont de sfatul lui Ioan si citeste ce s-a scris in topicul de-aici happy0034.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Thu Apr 03, 2008 6:39 am    Post subject: Reply with quote

ADX: Nu am pus apa deoarece am crezut ca e suficient buretele si solutia plus ca cel de al doilea bazin are doar vreo 50l . Crezi ca mai ajuta cu ceva daca pun acum ?

valentin is: In acvariuldin care am luat buretele nu am avut decit o singura data boala (gris) dar am scapat de ea de citeva luni si oricum nu tre sa mi fac probleme de boala asta intr un acvariu cu 29 30g temperatura
Oricum aveam de bind sa ma duc eu dupa pesti.

Ioan si elgreco: Sper sa invat cit mai repede mai ales ca e ceva material pe forum icon_smile
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Apr 03, 2008 11:38 am    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
Crezi ca mai ajuta cu ceva daca pun acum ?
sigur ca da.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Apr 04, 2008 8:52 pm    Post subject: Reply with quote

Tohmai am cumparat 13 pui de discus . Am luat de la crescator si 40L de apa din acvariul in care i tinea si am amenajat un acvariu de 50 L steril . I am bagat in acvariu de o ora si toti in afara de unu ( unul dintre cei mai mari) ciugulesc tot ce gasesc prin acvariu . Cel care nu ciuguleste sta retras si e foarte inchis la culoare fata de ceilalti .
Problema e ca diferentele de ph intre apa mea si apa in care au fost crescuti care are caracteristici apropiate de apa distilata sunt cam mari.
apa mea are :gh-intre 10 si 16 ;kh=6;ph=7.4;
apa in care au fost crescuti(sau mai bine zis apa in care sunt acum ca am adaugat 10l apa de a mea la 40l apa in care au fost crescuti) are: gh=6; kh=4-5; ph=6,8

Deci cam in cit timp ma sfatuiti sa fac trecerea de la apa in care au fost crescuti la apa mea . Cum sa fac schimburile de apa?

Mincare sa le dau din seara asta sau ii mai las ? Daca le dau sunt sigur ca majoritatea ar minca pt ca ciugulesc toti rahatii de prin acvariu icon_rolleyes
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri Apr 04, 2008 9:50 pm    Post subject: Reply with quote

Nu sint niste valori chiar de speriat in acvariul tau iar ph-ul va mai scadea odata ce introduci pestii .
Nu-i pune inca in acvariul mare,mai lasa-i o saptamina in cel mic.
Eu zic sa faci schimburi zilnice mici in acvariul de 50l cu apa de a ta chiar si din acvariu ,sa se adapteze lent la noile valori ale apei.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Apr 04, 2008 10:13 pm    Post subject: Reply with quote

Mmdiscus: exact asa voiam si eu sa fac numai ca vreau sa i mai las in acvariul steril macar 3 sau 4 sapt ca s mici tare au abia 2,5-3,5 cm: icon_redface
Deocamdata mai las acvariul de 240l la ciclat inca vreo 3 , 4 saptamini cu toate ca arata cam gol cu 7 neoni in el icon_lol
Le am dat putina haleala la pestani si maninca toti. Cel care statea retras cind i a vazut pe ceilalti mincind s a bagat si el iar acum nu mai e nici inchis la culoare.
Apropo neonii sa i mai las pina se cicleaza acvariul sau sa i scot ? Oricum cind pun discusii cred ca i voi scoate. In acvariul de 240l au aparut deja nitratii in cantitati foarte mici undeva intre 0 si 1 mg/l deci cred ca procesul de nitrificare incepe sa se stabilizeze
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Apr 05, 2008 11:25 am    Post subject: Reply with quote

Astazi am observat ca discusul care statea ieri mai retras nu si foloseste tot timpul una dintre aripioarele laterale . Deasemenea virful aripioarei respective este putin franjurat iar pe corp are o mica pata alba (arata ca un mucus mai gros ) de cca 3-4mm diametru . E posibil sa l fi lovit in timpul transportului dar e posibil sa fie o reactie la schimbarea caracteristicilor apei( am observat astazi cind am mai completat apa din acvariu cu vreo 5 L ca incepuse sa faca niste miscari ciudate ) sau a fluctuatiilor de temperatura ( ieri cind am ajuns cu ei acasa apa din recipientul in care i am carat avea 25g iar acum am crescut t la 29g ).
In rest comportamentul lui e normal (doar culoarea e putin mai inchisa ca la ceilalti ) , maninca cu pofta si e vioi.
Ce sfat imi puteti da ? Credeti ca ar trebui sa opresc pentru citeva zile schimburile de apa ? .Apa crescatorului de unde i am luat avea ph5,5-6 iar acum deja am ajuns in acvariu la ph 6,8-7
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Apr 05, 2008 6:03 pm    Post subject: Reply with quote

Daca nu-i mult nitrat in ea si e curata apa de schimb mai schimba tot a doua zi 10%, dar fi cu ochii pe filtrare si aeriseste apa normal. Stai cu ei cat poti si obsearva-i, sa se mai obisnuiasca cu tine. Nu-i tine sub 30°C si daca nu mananca toti hrana, incearca sa faci rost de artemia congelata, dar fi atent la calitate, sa nu fie racusorii zdrentuiti si decolorati ca aceia nu-s buni de nimic.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Apr 05, 2008 9:29 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan-Multumesc pentru sfaturi . In ce priveste pofta de mincare ar minca orice le dau . Pina acum le am dat mai mult tetra discus pe care l consuma cu placere si mixtura ( dar de asta nu prea multa pt ca acvariul asta nu a fost ciclat cum trebuie cu toate ca apa si filtrul sunt luate din acvarii deja ciclate ). In afara de asta pestii sunt incredibil de blinzi cum ma vad cum vin fuga la geam sa le dau mincare . Apropo de cite ori pe zi sa le dau de mincare ?
Temperatura in acvariu e 29 , 30grade ca nu vrea incalzitorul mai mult.
Alte probleme nu am observat in afara de discusul respectiv care nu prea isi foloseste una dintre aripioare . Doar ca pata alba pe care am vazut o azi dimineata s a mai extins cam pe toata partea de corp aflata sub aripioara . discusul respectiv e si mai inchis la culoare ca ceilalti si isi tine si coada putin mai strinsa. In ce priveste fecalele sunt la toti ok
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Apr 05, 2008 11:02 pm    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
...de cite ori pe zi sa le dau de mincare ?
Incearca sa le dai putin dar des in loc de mult si rar. Ei sunt obisnuiti de la natura sa ciuguleasca toata ziua cate ceva. In natura mananca ce se aseaza din apa pe radacini, alge si resturi animale si vegetale aflate in descompunere intesate de bacterii, mai prind cate-o larva de tzantari, sau alte vietati din apa. Puiul care tine inotatoarea lipita de corp trebuie urmarit ar fi bine sa ne anunti daca observi vre-o schimbare ingrijoratoare. Deocamdata pune o lingurita de sare grunjoasa fara iod la 100 de litrii si las-o acolo 15 zile ca le face bine, eventual mai adaugi daca schimbi apa, dar nu exagera.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sun Apr 06, 2008 9:46 am    Post subject: Reply with quote

Am mai observat la puiul respectiv ca se freaca de obiectele din acvariu , probabil are vreo ''oratanie'' pe el asa ca sarea cred ca va ajuta . Am mai bagat un incalzitor in acvariu si am acum 30-31 g . Deasemenea mai multi dintre ei stau inchisi la culoare si nu revin la culoarea normala decit daca le dau de mincare sau daca eventual bat in geamul acvariului si au impresia ca le voi da mincare dar asta nu cred ca e motiv de ingrijorare.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
discusmaniac
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 12 Feb 2008
Posts: 167
Location: onesti-bacau

PostPosted: Sun Apr 06, 2008 10:05 pm    Post subject: salut Reply with quote

ai grija si nu fa schimbari prea bruste cu apa lor.vezi ca ai ajuns cam repede de la ph 5,5-6 la aprox. 7.am mai insistat pe chestia asta. temperatura e ok si 29, si 30,si 31.nu te ingrijora ca mai au momente cand se mai inchid la culoare. nu trebuie sa fie neaparat bolnavi ca sa se inchida, e vorba si de starea lor psihica si alte chestii. problema e sa nu ramana toti si tot timpul inchisi la culoare.dar atat timp cat mananca f. bine totul e ok sau aproate ok.imagineaza-ti ca daca ii aveai pe toti pe noante de rosu-portocaliu nici nu ai fi avut ocazia sa constati ca se inchid la culoare, si din moment ce toti mananca f. bine ar fi fost totul perfect din punctul tau de vedere.ai grija cu ph-ul ,ei nu au fost niciodata pana acum la ph mai mare de 6 si acum in 2 zile vad ca esti la 7.fa totul cu rabdare si o sa fie bine.chiar daca acum sunt mici, satisfactia va fi cu atat mai mare daca ii ridici.si plus ca inveti multe lucruri...dar repet:rabdare...si nu intra in panica daca au momente cand se mai inchid la culoare, sau daca se mai freaca cate unul din cand in cand.pana la un punct sunt chestii normale, si un discusar cu o experienta cat de cat poate sa isi dea seama cand sunt intr-adevar probleme de luat in seama.deci-rabdare,atentie si bafta.si suna-ma cand consideri ca sunt probleme.pe curand.
_________________
pluteste inainte, si daca drumul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu ti-l va crea intr-adins pt. a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Apr 07, 2008 9:06 am    Post subject: Reply with quote

Merci pt sfaturi discus. Cel care avea pata alba si statea cu aripioarele strinse e acum ok. Cred ca toata treaba a fost de la schimbarea prea brusca a ph ( nu stiu de ce dar cind am pus 10 l apa de a mea in 40 l apa de la tine a zburat ph la 6,8 ... e posibil ca testerul meu sa indice putin diferit fata de al tau si de fapt ph sa nu fi crescut asa de mult ci sa fie doar o eroare de la tester ? ) . Acum fac doar schimburi de apa de 2,5% de doua ori pe zi cind sifonez .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Apr 10, 2008 7:40 am    Post subject: Reply with quote

discusmaniac wrote:
cu neonii am inteles, dar discusii ce iti mai fac, sunt bine?daca nu m-ai sunat presupun ca nu ai avut probleme majorew. bafta.



discutia despre ihtioftirius s-a mutat la cabinetul medical.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Apr 10, 2008 7:11 pm    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
Discusii fac bine in general , nici o problema la ei. In acvariu la ei nu a aparut grisul ,numai ca au inceput caftelile sau mai bine zis unu dintre ei ii bate pe toti fara ca macar sa se mai odihneasca si el si deja am vreo doi care stau mai mult ascunsi de frica lui si nu vin decit la mincare cind foamea e mai mare decit frica . Cred ca am sa i mut pe cei doi in acvariul de 240. Sau sa l mut pe ala rau? Dar ma gindesc ca daca l mut pe cel care i bate cind ii voi baga pe restu in acvariu mare el va fi obisnuit acolo si i va bate si mai rau. Voi ce ziceti ca ar trebui sa fac ?


valentin_is wrote:
Batausul, bataus ramine. Doi pui in 240l - la fel de speriati vor fi. Lasa batausul 4-5 zile in acvariul mic ( dupa ce faci transferul )
Eu cred ca acvariul mare e pregatit ( are deja 2 saptamini, ai folosit ceva de genul "safestart").

_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group