Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

DA sau NU eutanasierii cainilor vagabonzi?!
Goto page 1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discutii libere
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 9:24 pm    Post subject: DA sau NU eutanasierii cainilor vagabonzi?! Reply with quote

Sunteti pentru sau impotriva eutanasierii?

Si incep eu...
Personal o consider in acest moment singura solutie care poate da rezultate! Sterilizarea este teoretic, una dintre ele, dar nu este aplicabila in Romania atat din lipsa fondurilor dar si lipsei de continuitate.

Pe cei care sunt scandalizati de aceasta masura, ii rog sa vina ei si sa asigure protectia mea, a copiilor si a altora impotriva acestor caini, sa suporte ei pretul tratamentului, etc. Sa vina sa imi izoleze casa cu geam termopan pentru a nu le mai auzi urletele si sa stea pe strada pentru a face curatenie dupa ei.
Nu pun la socoteala accidentele auto datorate acestor caini vagabonzi, sau bolile transmise de catre acestia.
De aceea eu as propune ca din fondurile stranse de acele ,,asociatii cu mai multe labute,, sa se constituie un fond din care sa fie despagubiti cei care au de suferit din cauza acestor caini.

P.S.
Imi plac mult cainii, in special ciobanescul german, dar de la a tine un caine in curte, a raspunde pentru el si a fi scandalizat ca cineva vrea sa ii ,,scoata,, de pe strazi pe cei agresivi si vagabonzi este o distanta mare!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 9:49 pm    Post subject: Reply with quote

Pina nu se tatueaza toti ciini,inclusiv cei de curte, si se va interzice detinerea unui ciine fara tatuaj,astfel va fi o evidenta stricta ,vor fi haite de ciini vagabonzi pe strazi.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 10:00 pm    Post subject: Reply with quote

adevaru e,ca eu sunt PRO eutanasieri cainilor vagabonti,deoarece am fost muscat si in fata blocului daca ies,nu pot trece strada fara sa ma latre 3-4caini si plus dasta mai si musca...si sunt multi.DACA se gaseste un centru atat de mare sa stranga toti caini "derbedei" ar fii perfect,dar nici 10terenuri de fotbal nu pot face fata la cati caini sunt pe strazi.Am multe persoane cu catelusi de casa,care nu fac probleme,dar nu sa ma latre in cap pe la 12-1 noapte sa se muste ca se cherlaie,etc...stefan(mmdiscus) stie cum e in arges cu caini astia.NU CA AM CEVA CU EL,dar cu astia din fata blocului meu,am ce am...a muscat-o si pe femeia de servici de cap si e unu al dracu(scuzati) sta sub masini si cand treci pe langa bloc(avem masinile parcate langa bloc) te ia de picior,si am 2-3perechi rupte de blugi...

P.S. mi se pare amuzant,dar nu e...am un vechin chinez,are in casa totu ecologic,scuter pe curent,masina pe curent,tot...si se duce 1 pe sapt la IRN (Institutu Roman Nuclear) si in spate este un fel de adapost pt caini si cumpara cu 2-30 ron bucata de caine de la paznic/hingher si-l mananca.Ne povestea noua,cu romana lui de balta,ca facea friptura cu lamaine si cartofi natur,ciorba cu otel,etc icon_mrgreen
SAD but TRUE icon_cry
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 10:08 pm    Post subject: Reply with quote

Tare chinezu!
Daca noi rominii trecem pe carne de ciine,la citi maidanezi sint......miam,miam.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 10:17 pm    Post subject: Parerea voastra Reply with quote

Asta e parerea voastra...
Eu sunt de parere ca sunt niste suflete, totusi.
Nu toti musca sau sunt agresivi.
Sunt impotriva eutanasierii.
Pe de alta parte, are si mmdiscus dreptate, fara o evidenta stricta nu se poate face nimic.
Dar ne-am obisnuit cu asta in tara noastra de kkt, condusa de niste kkti.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 10:19 pm    Post subject: Re: Parerea voastra Reply with quote

puiutu wrote:
Asta e parerea voastra...
Eu sunt de parere ca sunt niste suflete, totusi.
Nu toti musca sau sunt agresivi.
Sunt impotriva eutanasierii.
Pe de alta parte, are si mmdiscus dreptate, fara o evidenta stricta nu se poate face nimic.
Dar ne-am obisnuit cu asta in tara noastra de kkt, condusa de niste kkti.


da puiutu,sunt total de acord cu tine...doar ca ti-am spus ce mi se intampla mie zilnic...acu ca sunt si alti cuminti e partea a 2-a...frate sa-i duca la adapost,nu sa ii lase asa...
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 10:20 pm    Post subject: Reply with quote

Sa nu se inteleagra gresit,ca as avea ceva cu caini in general...eu vb de ai mei din fata blocului...eu iubesc animalele,dar astia sunt besti,nu caini.
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 10:24 pm    Post subject: Reply with quote

din punctul meu de vedere, o astfel de lege ar trebui facuta in baza unui referendum national! chiar este o problema f importanta care ne priveste pe toti, si indiferent de modalitatea de abordare si rezultate, tot iese tam-tam intern si international!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 10:28 pm    Post subject: Reply with quote

Eutanasiere NU , centre unde sa fie tinuti DA, castrare DA.

Daca in Romania s-ar aloca fonduri pt. aceste adaposturi sa vezi ca situatia ar fi alta sau cred ca mai mult s-ar fura icon_evil ca asa e in Romania ! Eu am asistat in mai multe randuri cand cainii erau luati de hingheri (platiti de firma care nu pot sa-i dau numele !) si in doua zile erau inapoi. Rusine am ajuns sa ne ferim de ei si sa le vrem moartea ! Pacat.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 10:28 pm    Post subject: Reply with quote

Am gresit cand am spus ca sunt pro eutanasieri...sunt pro unei alegeri pt a face ceva cu "derbedeii" ca nu mai tine,nu pot sa ma duc pana la gunoi ca ma incaiera 10 dulai cat mine...e complicata si fff serioasa treaba.
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 10:33 pm    Post subject: Reply with quote

sorinhc wrote:
Eutanasiere NU , centre unde sa fie tinuti DA, castrare DA.

Daca in Romania s-ar aloca fonduri pt. aceste adaposturi sa vezi ca situatia ar fi alta sau cred ca mai mult s-ar fura icon_evil ca asa e in Romania ! Eu am asistat in mai multe randuri cand cainii erau luati de hingheri (platiti de firma care nu pot sa-i dau numele !) si in doua zile erau inapoi. Rusine am ajuns sa ne ferim de ei si sa le vrem moartea ! Pacat.


nu cred ca se pot aloca fonduri si oricum, daca ar fi bani disponibili ar fi scandalos sa se aloce si sa intre in conturile unor societati care stim cu totii cat sunt de eficiente.

iar raspundera colectiva si implicit pedeapsa colectiva este dovedit ca nu dau niciun rezultat! doar raspunderea individuala! vrei caine, iti asumi acest fapt, raspunzi si platesti...! un individ, nu o asociatie de locatari...!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 10:37 pm    Post subject: Reply with quote

ciprian01 wrote:
nu cred ca se pot aloca fonduri si oricum, daca ar fi bani disponibili ar fi scandalos sa se aloce si sa intre in conturile unor societati care stim cu totii cat sunt de eficiente.


Si cine ar face scandal - Raspuns NIMENI

Si cine ar trimite in judecata - Raspuns NIMENI

Si cine ar petrece in cluburi de fite si s-ar ... pe noi - Raspuns EI

Si lista poate continua.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 10:38 pm    Post subject: Reply with quote

ciprian01 wrote:
din punctul meu de vedere, o astfel de lege ar trebui facuta in baza unui referendum national! chiar este o problema f importanta care ne priveste pe toti, si indiferent de modalitatea de abordare si rezultate, tot iese tam-tam intern si international!


De ce vrei referendum?S-a dizolvat cumva organul legislativ?

Discutia asta se poarta de ani de zile fara nici un rezultat(PROBLEMA CIINILOR MAIDANEZI).Adaposturile sint in general patronate de fundatii care traiesc din donatii,ei propun metoda : sterilizare si intoarcere,o metoda buna daca ar fi un numar finit de ciini;din pacate se abandoneaza la oras din mediul rural sute de ciini zilnic;daca ar fi inseriati(ex:tarile vestice) ai putea sa te indrepti administrativ impotriva proprietarului.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 10:42 pm    Post subject: Reply with quote

Mai bine eutanasiati decat sa fie tinuti in niste centre de ecarisaj vai mam a lor unde le dau de mancare ceva carne de cal abandonat pe camp sau lovit de masina, tren sau boala

Daca ati vedea conditiile din centrele de ecarisaj voi cu mana voastra ati face injectii de eutanasiere.

Spuneau marii intelectuali ai tarii (aia de pe ANTENA 1.2.3..., IREALITATEA-TV si ZERO-TV) ca ar fi o solutie sa-i adune si sa-i duca in delta sau in munti. Asa faceau pana acum ceva timp mari oameni ai capitalei (ca doar am vazut cu ochii mei): incarcau tiruri cu caini si-i debarcau in provincie. Pana a sarit lumea in capul autoritatilor ca le sunt mancate animalele in curte si pe camp de caini salbatici.

Ma intreb daca ii duc in Delta sau in Carpati ce se alege de fauna noastra ca sa nu mai vorbim ce se intampla cand esti la peste in Delta si te trezesti inconjurat de 5 caini infometati trimisi acolo la cererea marilor intelectuali.
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 10:43 pm    Post subject: Reply with quote

daca nu rezolvam cu nimic...atunci sa mai aducem cateva zeci de chinezi... icon_mrgreen icon_lol icon_lol (glumeam)
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discutii libere All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group