Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Loricariidae

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvaristica in general
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Feb 06, 2008 2:38 pm    Post subject: Loricariidae Reply with quote

DISCUTII DESPRE FAMILIA LORICARIIDE:

http://www.youtube.com/watch?v=N24BdBJXw8k
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Wed Feb 06, 2008 11:35 pm; edited 2 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Wed Feb 06, 2008 3:58 pm    Post subject: Reply with quote

Ce credeti Ancistrus sau Pleco in bazinele cu discusi?
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Wed Feb 06, 2008 4:06 pm    Post subject: Reply with quote

Eu am doi ancistrusi si un pleco in acvariul plantat.
Ancistrusii au crescut si acum stau toata ziulica "la umbra" pe unde apuca, mai rar in vad pe geamuri.
Pleco e mai activ dar e si mai "tanar". Cand creste o sa devina si el puturos? In schimb l-am surprins cand "jena" un discus.
Nu pot sa ma hotarasc la care sa renunt.
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Feb 06, 2008 4:18 pm    Post subject: Reply with quote

La pleco. Au prostul obicei sa "suga" la discusi. Nu produc rani, dar sunt agasanti.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Wed Feb 06, 2008 11:18 pm    Post subject: Reply with quote

Dar de pterigoplychtis gibiceps ce ziceti,cel mai bun mincator de alge dar se face urias din pacate.
Daca nu mai are loc in acvariu merge la cuptor?
Si eu am doi ancistrusi mici pe care nu-i prea vad pentru ca sint cu treaba dupa alge mai ales unul sta numai in tubul de evacuare de la filtrul intern.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Feb 08, 2008 9:02 am    Post subject: Reply with quote

mmdiscus wrote:
Dar de pterigoplychtis gibiceps ce ziceti,cel mai bun mincator de alge dar se face urias din pacate.

Dimensiunea pestilor complementari are mai putina importanta. Temperamentul este totul. Un amic a tinut ani de zile un pleco albino imens (aproape 40cm!) in bazinul cu discusi (inclusiv exemplare de 4-5cm), fara probleme. La varsta lui, pleco era lenes, cei tineri insa se mai catara pe discusii mai mari (probabil ii atrage mucusul specific).
La discusi am ancistrusi (care se reproduc de capul lor tot intr-o veselie, mi-au umplut bazinul de pui), platidoras (cca. 12cm), agamixis (10cm), loricaria parva (10cm), synodontus (5-6 cm) si l. filamentosa (pui). Interfereaza cu discusii la hrana, mai ales la masa de seara cand loricaridaele sunt mai active, dar fara sa deranjeze. E chiar amuzant cu cata atentie evita cate o "dihanie" de platidoras discuseii.
Un alt companion f. bun la discusi (dar numai in acvariile bine plantate) este khuli. Se hraneste exclusiv cu hrana de pe substrat si este foarte insistent dupa fiecare faramita (au gura f. mica).
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
bazil88
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 17 Jan 2008
Posts: 89
Location: Alba Iulia

PostPosted: Fri Feb 08, 2008 10:14 am    Post subject: Reply with quote

Si eu tin o pereche de coridoras si una de ancistrus in acvariul comun cu discusi...sa vezi batalie intre perechea de discusi care au depus pe buturuga si masculul de ancistru care sa apropiat de cateva ori.

P.S. Apropo de ancistrusi care se reproduc in nestire...de cateva ori pana acum am tot vazut pui de ancistrus insa in scurt timp (2-3 zile) nu mai zaream nici unul ...cred ca vina cade pe discusi care se infrupta din ei, sau oare gresesc?
Acum am inceput sa pescuiesc puii de ancistrus care-i vad pe geam si-i mut intr-un acvariu mic sa-i pot creste si apoi sa-i lansez in acvariul mare.
_________________
Sa fii liber nu inseamna sa faci tot ce vrei, ci sa
stii ca poti sa vrei.


http://www.youtube.com/user/bazil88#p/a/u/1/ex_IPv22fHk
http://www.discus-club.ro/cpg14x/index.php?cat=10040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvaristica in general All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group