Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Solutie ieftina declorinare apa

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Thu Feb 04, 2010 11:58 am    Post subject: Solutie ieftina declorinare apa Reply with quote

Stiati ca tiosulfatul de sodiu neutralizeaza clorul din apa si se gaseste in aproape toate substantele de neutralizare clor pentru acvaristica?
Stiati ca 30 grame costa 1 leu la farmacie?
Stiati ca 100-200 mg tiosulfat de sodiu neutralizeaza clorul cu concentratia 0.3 ppm (0.3 mg/L) pentru 100 litri (media clorului gasit in apa din Bucuresti)?
Mai sus am spus 100-200 mg deoarece asa am gasit pe internet in doua surse destul de sigure.
Una zice ca 105 mg neutralizeaza 0.3 ppm in 100 litri:
http://www.cnykoi.com/calculators/calcdechlor.asp
Alta zice ca 210 mg neutralizeaza 0.3 ppm in 100 litri:
http://edis.ifas.ufl.edu/ae081
Se poate gasi la mijlocul articolului:
Chlorine can then be neutralized by adding sodium thiosulfate to the solution (5.6 grams of sodium thiosulfate will neutralize the chlorine present in one gallon of a 200 mg/l solution).
Conversia am facut-o eu.

Insa, tiosulfatul de sodiu, nu neutralizeaza cloramina (oricum nu avem asa ceva in apa), nu neutralizeaza metalele grele, amoniacul, nitritii si nitratii, nu stimuleaza producerea mucusului care ii apara pe pesti de acei paraziti externi.
Probabil ca ati observat la unele schimburi de apa, cum mucusul se desprinde de pe pesti.

Poate fi folositor pentru cei ce fac schimbul de apa direct de la robinet insa nu cred ca poate inlocui in totalitate un produs dedicat care face mai multe.

Sper sa fie de ajutor aceasta informatie.

Citeste articolul aici.

Numai bine.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Feb 04, 2010 7:00 pm    Post subject: Reply with quote

E lucru cunoscut de mai mult timp. Pe de alta parte in unele locatii sunt concentratii de clor care permit schimburi partiale de apa fara conditioner, din punct de vedere al neutralizarii clorului.

marian4232 wrote:
Insa, tiosulfatul de sodiu, nu neutralizeaza cloramina (oricum nu avem asa ceva in apa),


Se neutralizeaza clorul, iar amoniacul/amoniul (functie de pH) ramas in apa...oricum in cantitati nepericuloase poate fi "preluat" de catre bacteriile din filtru. Nu e exclus ca mai devreme sau mai tarziu sa inceapa si la noi sa introduca cloramina in apa.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Feb 04, 2010 7:15 pm    Post subject: Reply with quote

Ciprian Marcu wrote:
Pe de alta parte in unele locatii sunt concentratii de clor care permit schimburi partiale de apa fara conditioner, din punct de vedere al neutralizarii clorului.


Intre ce valori se poate face schimbul partial de apa de care zici tu?
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Thu Feb 04, 2010 7:33 pm    Post subject: Reply with quote

Nu spun ca e ceva nou.
Spun doar ca multa lume nu stia despre el.

Ciprian,

Am omis sa precizez ceea ce ai completat tu, ca tiosulfatul rupe legatura cloraminei, rezultatul fiind clorura de sodiu si amoniu/amoniac.

Amoniul/amoniacul ramane liber in apa si poate deveni toxic pentru pesti.
Substantele dedicate neutralizeaza si ceea ce rezulta din cloramina.

Dar, precum spuneam, momentan nu avem cloramina in apa.
Si daca vom avea pe viitor, vom fi nevoiti sa folosim produse care o neutralizeaza deoarece nu se evapora precum clorul in 24 ore.Poate dura pana la 30 zile pentru evaporare.


Oricum e ceva nou pentru multa lume.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Feb 04, 2010 8:13 pm    Post subject: Reply with quote

sorinhc wrote:
Intre ce valori se poate face schimbul partial de apa de care zici tu?


Cand cresteam pesti in Brasov, schimburi de apa de 40-60% erau ceva obisnuit. Nu stiu sa-ti spun pe dinafara o concentratie de clor pentru ca in momentul asta nu prezinta interes pentru mine...aici nu am clor. Poti sa cauti in literatura(mie mi-e lene sa caut acum icon_redface ) si sa vezi care e concentratia letala si ar trebui sa te situezi mult sub ea. Poti sa o iei si mai "babeste" si sa vezi efectul prin schimburi partiale de apa de la cantitate mica ...5% sa zicem si apoi la schimburile urmatoare, in timp, sa ajungi pana la 30-50% ce constituie un schimb de apa "normal". Asta ar insemna ca si la robinet sa ai o apa de o calitate decenta si pe langa clor sa nu ofere si alte surprize nevazute si nemasurabile in mod normal.

Daca schimbi apa 10% sa zicem, atunci o sa fie in acvariu de 10 ori mai putin clor decat concentratia de la robinet, care poate diferi de cea de la sursa din cauza ca se mai evapora pe traseu. In acvariu se evapora si mai repede din cauza temperaturii mai ridicate.

Schimbam apa de la robinet pentru aproximativ 100 de acvarii fara probleme. Totul depinde de sursa de apa locala.

marian4232 wrote:
Amoniul/amoniacul ramane liber in apa si poate deveni toxic pentru pesti.


Nu pun firmele atata cloramina incat amoniacul rezultat sa devina toxic. Nu ar vrea sa otraveasca populatia. Cel putin nu brusc. icon_biggrin Cu cloramina tratam pestii cu multi ani in urma cand inca nu erau tot felul de medicamente pe piata. Era eficienta impotriva grisului si a altor paraziti externi.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Feb 04, 2010 10:23 pm    Post subject: Reply with quote

sorinhc wrote:
Intre ce valori se poate face schimbul partial de apa de care zici tu?

Eu am la robinet 0.4 mg/l si schimb zilnic 1/3 direct de la robinet. Fac asta din 1994 si nu am observat ca pestii sa sufere, dimpotriva, am observat ca sunt mai activi.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 9:16 am    Post subject: Reply with quote

Ne-am lamurit mai demult ca cea mai mica problema posibila la apa de la robinet este clorul. Metode nenumarate, plus ca la un schimb lejer nici nu se baga de seama (in mod curent).
Cu cloramina am tratat si eu pestii inpotriva grisului, acum vreo 35 de ani. Mai dezinfectam si acvariile.
Sunt adept al conditionerilor datorita altor compusi din apa presupusa potabila. Cand dupa un schimb de 25% apa (declorinata, na!) pestii sunt mai botosi ca inainte , te cam iei de ganduri. Interesant ca nici prefiltrarea cu carbon activ si vata de perlon, nici prepararea cu 50% apa de RO nu te scapa de probleme. Ma tot uit pe forum si bag de seama o invazie de boala rasucirilor, plus alte manifestari ce par mai degraba afectiuni neurologice. Sa se fi angajat vreun Mengele pe la regia de apa?
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 1:36 pm    Post subject: salut Reply with quote

Sa fie oare plumbul gasit in solutiile de deszapezire, care ajunge in panza freatica sau chiar la robinet datorita sparturilor conductelor de apa potabila?Sau a pesticidelor care odata cu topirea zapezilor ajung si ele unde nu trebuie?
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 2:34 pm    Post subject: Reply with quote

Chiar ieri auzeam la europa fm ca in Romania e cea mai proasta apa ,,potabila'' din Europa . Nu mai stiu exact in ce oras spuneau la radio ca s-au facut teste la apa si s-a constatat ca nu e buna nici pt udat florile datorita cantitatii mari de pesticide....bineinteles primaria respectivului oras care tohmai papase niste bani cu lucrarile de ,,modernizare'' a instalatiei de apa potabila a spus sus si tare ca nu se poate si ca apa e potabila , ca testele facute sunt gresite....Dealtfel nu e un caz singular. De acea consider ca e mai ieftin si mai sigur pt mine sa merg pe apa RO mineralizata cu saruri cu toate ca in focsani apa e cit de cit ok (nu as risca totusi sa beau apa de la robinet). Cu banii care-i economisesc daca salvez astfel macar un discus iau saruri care sa-mi ajunga un an sau chiar mai mult . Nu mai pun in calcul c a nu mai trebuie sa cumpar aquasafe care oricum ma costa numai el mai mult decit sarurile .
Nu cred ca exista vreo-un conditioner care sa neutralizeze absolut orice substanta toxica care e posibil sa fie gasita la un moment dat in apa de robinet.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Client
New entry
New entry


Joined: 14 Jan 2010
Posts: 4
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 3:02 pm    Post subject: Reply with quote

Mutatii, free radicali, oxidare, boala..
dragos wrote:
Nu cred ca exista vreo-un conditioner care sa neutralizeze absolut orice substanta toxica care e posibil sa fie gasita la un moment dat in apa de robinet.

De ce nu? In principiu si medicatia, vitaminele, functioneaza in aceeasi maniera. Sunt anti-oxidanti sau reducatori.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 3:10 pm    Post subject: Reply with quote

Daca tu crezi asta ... pune niste decis (e doar un exemplu ce mi-a venit acum in minte) in acvariu (substanta cu care se uda cartofii si alte plante pt omorirea daunatorilor) trateaza cu un conditioner sau chiar mai multi si baga un peste acolo icon_mrgreen
Vezi sa fie un peste de care vrei sa scapi innocent0003 si vb din timp cu preotul icon_evil
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Client
New entry
New entry


Joined: 14 Jan 2010
Posts: 4
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 3:57 pm    Post subject: Reply with quote

Decis este biodegradabil si se va evapora din apa treptat. E adevarat, poate intr-un timp indelungat. In mediu redox negativ nu poate avea efect, este redus la parti componente, altfel nu poate exista termenul de filtrare si tratament ale apei. De aceea pe circuitul de apa cu zona de redox pozitiv, constituind acvariul, daca exista o zona cu redox negativ, de obicei este vorba de un filtru anaerob - fundul filtrului canistra, ciclul N/P este realizat in intregime. Nu stiu insa daca se poate controla eficient, fiind un filtru canistra, dar exista posibilitatea crearii unei zone - cumpararea unui filtru, macar pentru denitrificare, ce poate fi controlat inclusiv din punct de vedere redox, atunci cand ne alegem filtrarea. Dupa cum vezi, ideea era una teoretica, am fost surprins ca raspunzi indicand un insecticid.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Feb 12, 2010 4:28 pm    Post subject: Reply with quote

Cand cresteam pesti cu prietenul Florin la Sacele, de la o vreme incepuse sa vina apa tare infecta. O imagine dupa un schimb de apa la momentul respectiv:



Apa precum cea din imagine devenise ceva normal la robinet. Uneori a venit asa de tulbure ca nu se vedea spatele bazinului.

Am fost amandoi cu "jalba in protap" la astia de la compania de apa. La laboratorul lor ne-au spus ca testele pe care le fac sunt in regula iar tanti aia de la ghiseu unde ne-am dus sa reclamam a zis ca suntem singurii care au venit cu o asemenea problema. icon_mrgreen Probabil nu era din oras sau se facea ca ploua. icon_rolleyes A notat adresa si a ramas ca o sa vina cineva sa constate. Bineinteles ca nu a aparut nimeni nici dupa mai multe saptamani saptamani. Aceeasi apa a pus pe butuci un osmozor in 2 saptamani. Cartusele si membrana erau incarcate cu "mal" si bune de aruncat.

Deja ma gandeam la vremea respectiva la un mare filtru de nisip care sa filtreze apa dar trebuie sa fie o monstruozitate si unde sa-l mai punem si pe ala? La urma urmei sa platim 2.5lei/mc de apa si sa ne mai transformam si in "statie de filtrare" era deja cam mult. icon_evil
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Feb 12, 2010 6:13 pm    Post subject: salut Reply with quote

Eu m-am trezit cu un tubi dupa un schimb de apa intr-un bazin in care nu aveam pesti si tubi nu aveam nici in congelator.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group