Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

250l Discus SETUP - UPDATE -

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discusii mei / Acvariile mele
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Just4one
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Dec 2009
Posts: 29
Location: ORADEA

PostPosted: Mon Jan 25, 2010 9:45 pm    Post subject: 250l Discus SETUP - UPDATE - Reply with quote

Salutare, acum am adus cam la final noul setup la care ma gandeam de ceva timp .. icon_smile

Arata asa:

25.01.2010 - http://www.youtube.com/watch?v=ISwyoYB__y0

04.02.2010 - http://www.youtube.com/watch?v=WteIo_-4AyY


Detalii acvariu: - Dimensiune: 100 x 50 x 50
- Lumina: 1 x Power Glo 30 W
- Filtrare: Filtru extern 1200 l/h, real nu stiu cat, marca cam no name Jebao, dar isi face foarte bine treaba de aproape 1 an jumate deja are canistra mare cu 4 sertare e cam copie dupa eheim.
- Incalzitor: EHEIM JAGER 250 W
- Pompa aer: Tetratec APS 400, perdea aer
- Pesti: 15 pui Discus (Cobalt, Solid Snakeskin, Pigeon), 1 Botia Macrachanta, 1 Botia Iohachata, 8 Corydoras Paleatus, 5 Corydoras Aeneus, 4 Corydoras Albino, 12 Ancistrusi si 2 Gibiceps.


Parametri:

- NO3 10
- NO 20
- GH 4
- Kh 3
- PH 7,2
- CL 0

astept pareri icon_razz


Last edited by Just4one on Thu Feb 04, 2010 11:08 pm; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Mon Jan 25, 2010 10:04 pm    Post subject: Reply with quote

20 pui de discus, in 2 luni ar trebui deja rariti. In rest pare ok.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jan 25, 2010 10:05 pm    Post subject: Reply with quote

Puii de discus nu par a fi intr-o forma prea buna... par ca se lupta cu curentul de apa din acvariu. Ori curentul de apa este prea mare, ori puii sunt prea slabiti...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Mon Jan 25, 2010 10:06 pm    Post subject: Reply with quote

Decorul e super.
Discusii sunt insa foarte mici.

Succes.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Just4one
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Dec 2009
Posts: 29
Location: ORADEA

PostPosted: Mon Jan 25, 2010 10:10 pm    Post subject: Reply with quote

sunt ok discusii nici pe departe slabiti mananca bine, am dat eu perdeaua de aer mai tare ca sa fie mai de efect pentru filmare probabil de acol rezulta curentul respectiv icon_razz iar discusii or sa creasca, sanatosi sa fie icon_smile deci e bun? icon_biggrin
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
izetserghiun
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 17 Feb 2008
Posts: 123
Location: constanta

PostPosted: Mon Jan 25, 2010 10:23 pm    Post subject: Reply with quote

Frumos acvariul.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Just4one
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Dec 2009
Posts: 29
Location: ORADEA

PostPosted: Mon Jan 25, 2010 10:28 pm    Post subject: Reply with quote

astept pareri si despre pietris, arata bine sau nu ? e ok sau arata aiurea sa pun granulatie mai mica?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Mon Jan 25, 2010 10:28 pm    Post subject: Reply with quote

Eu mai am o nedumerire. Cu atatia pesti de fund, o sa apuce discusii sa manance?
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jan 25, 2010 10:31 pm    Post subject: Reply with quote

Din p d v al decorului, este un inceput promitator. Curatarea "podelei" s-ar putea sa-ti faca ceva probleme, precum si faptul ca odata cazuta mancarea printre pietre, discusii s-ar putea sa o acceseze mai greu. Oricum, sunt convins ca va exista o evolutie si te-as sfatui, pentru inspiratie, sa cauti pe net poze cu acvarii biotop pentru discus.
In alta ordine de idei, pentru ca esti la inceput, e momentul oportun sa-ti faci un album la galeria foto, in care sa pui cate o poza cu acest acvariu, facuta din acelasi loc, cu ocazia fiecarei schimbari pe care o vei aduce in timp.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Just4one
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Dec 2009
Posts: 29
Location: ORADEA

PostPosted: Mon Jan 25, 2010 10:36 pm    Post subject: Reply with quote

am sa fac si poze, iar discusii apuca sa manance am o metoda adaptata sa ii hranesc nu mananca ei de pe fund, am un hranitor de tubifex se vede acol in filmare ala ia-m largit gaurile acolo pun tetra diskus si se moaie apoi cand merg pestii sa manace numa o misca putin si iese mancarea din ea si apuca sa manance inca f bine, multa din ea cade pe lemne si o manca de acol daca cade jos ori ramane acol si o sifonez ori o consuma pestii de substrat.
Cu sifonarea e un pic mai dificil ca gura curatatorului nu e foarte mare, e chiar la limita poate sa inghita pietrele respective pot sifona dar un pic mai greu atata tot. dar pana la urma lasand partea cu sifonatul,arata bine pietrisul respectiv sau e fara gust si nu da bine ?!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jan 25, 2010 11:28 pm    Post subject: Reply with quote

in zonele de origine ale discusului gasesti mai mult nisip si aluviuni. pieris, mai rar...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Tue Jan 26, 2010 8:45 am    Post subject: Reply with quote

Just4one wrote:
arata bine pietrisul respectiv sau e fara gust si nu da bine ?!

Decorul arata bine.
Pietrisul acela e prea mare, o sa intre resturi de mancare prin el, se vor descompune si vor altera apa.
Pe de alta parte, cum spune si ADX, nu prea are legatura cu arealul discusului.
Dar intretinerea lui e mai importanta decat aspectul.
Parerea mea e sa iei un nisip fin(tot nu ai plante) sau macar unul de maxim 1-3 mm.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Jan 26, 2010 11:44 am    Post subject: Reply with quote

Botia si gibigeps nu prea fac casa buna cu discusii. Cresc rapid la dimensiuni apreciabile. 12 ancistrusi vor face in curand zarva mare pe substrat, la hrana, si vor deranja discusii.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
smil3y20
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 23 Jun 2009
Posts: 59
Location: craiova

PostPosted: Tue Jan 26, 2010 12:06 pm    Post subject: Reply with quote

Frumos acvariul.
Fa ceva cu perdeua de aer, mai mult ca sigur iti creaza curentul in apa si sti ca discusilor nu prea le place:D
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Tue Jan 26, 2010 12:47 pm    Post subject: Reply with quote

Cred ca ar trebui sa te grabesti cu nisipul, acum pana nu se cicleaza acvariul ca ar fi pacat sa il deranjezi peste o luna sau doua dupa ce se stabilizeaza.
Momentan fa schimburi zilnice de apa si fi cu testele pe el pentru ca acvariul nu e nici pe departe ciclat.
Iti trebuie atentie mare si experienta in discusi de cativa ani pentru a reusi sa cresti puii aceia de discus in acvariul cu substrat, pentru ca la dimensiunea aceea, la cea mai mica greseala vei posta direct la "necrolog", ne mai avand timp sa treci pe la sectiunea "boli".
Succes.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discusii mei / Acvariile mele All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group