Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Salutare
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Mon Dec 14, 2009 3:34 pm    Post subject: Reply with quote

Temperatura 30 grade, am scris si mai sus.
Sunt buni melcii la curatat resturi de mancare.
Nu folosi nimic, ti-am scris si mai sus.
Erau scalarii bolnavi cumva de vrei sa folosesti asa ceva?
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
veltzyy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Dec 2009
Posts: 59
Location: Sibiu

PostPosted: Mon Dec 14, 2009 4:29 pm    Post subject: Reply with quote

Scalarii n-au nici pe naiba, chiar curatau de zori prin steril sa depuna. Eu am facut asa: Am scos 60% din apa sterilului, Am bagat 15-20% din apa cu discusii, restul apa statuta si putina cu clor(Nu mai aveam) Scalarii i-am mutat in plantat dar nu cred ca face fata filtrul hailea bt-200 parca. Discusii sunt in proces de aclimatizare inca. =Am tot intrebat de temperatura ca am tot auzit ca la valori mai ridicate ar fii mai bine pentru puiuti. Ph-ul e 6.5 sper sa se mentina. Ce ziceti de schimburi zilnice de 15-20%(mai mult nu prea pot ca tre sa am numai galeti prin camera)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Mon Dec 14, 2009 5:01 pm    Post subject: Reply with quote

Nu e bine sa-i cresti la temperaturi prea mari deoarece le scurteaza perioada de trai.
Schimburi zilnice 20% sunt ok dar sa te tii de ei.

Succes.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
veltzyy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Dec 2009
Posts: 59
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Dec 16, 2009 11:19 pm    Post subject: Reply with quote

M-am tinut de schimburi, dar am o mica "problema" Pestii sunt destul de timizi si se sperie cam des. Iar la masa iau tetradiscusul in gura, il faramiteaza si il scuipa:). Unul(cel mai mare) ii cam indeparteaza pe ceilalti de la masa si e cam agresiv.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Dec 16, 2009 11:27 pm    Post subject: Reply with quote

veltzyy wrote:
M-am tinut de schimburi,


foarte bine!

veltzyy wrote:
dar am o mica "problema" Pestii sunt destul de timizi si se sperie cam des.


e normal... petrece mult timp in fata acvariului fara sa-i sperii cu miscari exagerate dar sa te vada... si se vor obisnui cu tine in timp. nu stiu unde ai acvariul in casa, dar nu cred ca e o idee buna daca i-ai avea undeva unde se circula mult pe langa ei!

veltzyy wrote:
Iar la masa iau tetradiscusul in gura, il faramiteaza si il scuipa:).


asta e din cauza ca le dai boabele intregi. asa o sa faca tot timpul pentru ca sunt prea mari pentru ei, dar se descurca, nu cred sa scuipe tot!.

veltzyy wrote:

Unul(cel mai mare) ii cam indeparteaza pe ceilalti de la masa si e cam agresiv.


Inseamna ca el e "Şăfu".

Mult succes!
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Dec 17, 2009 7:36 am    Post subject: Salut concitadine. Reply with quote

veltzyy wrote:
Ce ziceti de schimburi zilnice de 15-20%(mai mult nu prea pot ca tre sa am numai galeti prin camera)

Dupa cum vezi sunt si eu "prospatura", dar datorita faptului ca am pesti in acvariu din 1980 (cu o mica pauza), imi permit sa iti dau cateva sfaturi, sperand totodata ca nu o sa ii supar pe maestrii in ale discusului.
Apa din Sibiu este foarte buna pentru discus si nu am avut niciodata probleme cu ea. Fac schimburi saptamanale de 25-30% direct de la robinet si discusii mei erau mai mult decat fericiti.
La PromenadaMall sunt nepotii discusilor crescuti de mine, mari frumosi si mancaciosi. Eu zic ca numai de tine depinde daca iti cresti simplu sau complicat.
Cat despre temperatura, eu ii tineam la 29 grade. In felul acesta o sa reactioneze mai rapid la un eventual tratament (doamne fereste) in care vei fi nevoit sa ridici temperatura la 34-35 grade.
Pesti sanatosi eu iti doresc.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
veltzyy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Dec 2009
Posts: 59
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Dec 17, 2009 9:16 am    Post subject: Reply with quote

Multumesc pentru raspunsuri. Da intradevar sunt frumosi cei de la promenada si acum i-au si redus cu 50%(oricum mii se pare mult) deocadata se simt excelent dar au in meniu doar tetra discus si cateodata artemia congelata.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
veltzyy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Dec 2009
Posts: 59
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Jan 07, 2010 9:03 pm    Post subject: Reply with quote

Dupa aproape o luna de cand ii am nu am avut niciun fel de problema cu ei:) Am totusi o problema. Chiar si acuma cand ma apropii de acvariu se ascund. Sunt foarte timizi si speriosi si asta cred ca o sa ma determine sa renunt la ei:( Atasez si niste poze: (e unul mai "defect", are ochii mai mari)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Jan 07, 2010 10:30 pm    Post subject: Reply with quote

Daca te apropii de acvariu dinspre fereastra vei crea o umbra mare si diferenta de lumina sau succesiunea lumini-umbre o sa ii sperie mereu. O solutie ar fi amplasarea pentru o perioada de cateva zile, pe capacul acvariului, a unei surse de lumina puternica care sa "te lumineze" din fata. Pesti o sa te recunoasca mai usor si nu o sa mai vada o umbra tot mai mare apropiinduse de ei. E un experiment care daca va da roade va multumi o gramada de discusari care se lovesc de aceeasi problema. Succes.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Thu Jan 07, 2010 11:50 pm    Post subject: Reply with quote

Si ai mei devenisera extrem de speriosi cand i-am mutat dintr-un acvariu mai mic in unul mai mare . Erau speriosi si pentru ca :
- filtrul se deciclase partial la mutare, desi eu am incercat sa nu se intample asta .
- teritoriul era nou si se simteau expusi , stresati...incercau sa se adapteze la schimbare
- lumina prea puternica pentru gusturile lor. In perioada de adaptare e destula lumina din camera sau de afara .
- lipsa locurilor unde sa se ascunda cand simt nevoia . Eu am 2 buturugi cu anubiasi si se retrag dupa ele cand doresc .
- miscarile bruste facute pe langa acvariu sau in el , in timpul hranirii , curatarii acvariului , etc.
Si lista ar putea continua .

Ai mei au fost sperioasi cam o luna , dupa care incet incet....au redevenit blegii care ii stiam si imi papa din mana ....plus ca trebuie sa-i dau la o parte cu mana cand vreau sa aspir fundul acvariului icon_mrgreen
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 12:48 am    Post subject: Cel mai bun truc Reply with quote

Cea mai buna metoda de a face discusii sa nu mai fie speriosi e ... mancarea.
De fiecare data cand te apropii de acvariu, da-le ceva de mancare:nu mult, 5-6 granule, larve rosii, sau ceva care stii ca le place.
In felul asta ei vor asocia prezenta ta cu hrana si in timp, vor veni la geam cand te vad.
La mine a functionat cu orice discus!
P.S. Pavlov stie de ce... icon_mrgreen
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
veltzyy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Dec 2009
Posts: 59
Location: Sibiu

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 2:03 pm    Post subject: Reply with quote

O sa incerc si aceste metode. Ei stau mai tot timpul dupa filtru:( ma gandeam sa le bag un scalar mic sa iasa si discusii dupa el la plimbare:-? Sau sa nu le mai las loc unde sa se ascunda. Acvariul este in geam deci nu e umbra de-a mea(nu bate soarele direct in geam deloc)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 2:24 pm    Post subject: Reply with quote

"Sau sa nu le mai las loc unde sa se ascunda."

Nuuu! In nici un caz. Trebuie sa le oferi un loc unde se se linistesca. Incearca intr-o zi cand ai mai mult timp, sa iti stabilesti cartierul general in fata acvariului. Cu mancarea, berea si consoarta la taclale ore intregi sa vedem daca or sa reziste ascunsi, sau o sa isi invinga curiozitatea si o sa iese sa ciocniti o bere impreuna. icon_lol
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)


Last edited by mariusvlad on Fri Jan 08, 2010 2:37 pm; edited 2 times in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
veltzyy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Dec 2009
Posts: 59
Location: Sibiu

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 2:34 pm    Post subject: Reply with quote

Acum dupa un schimb de apa am constatat cu stupoare ca apa miroase ingrozitor. Se poate sa se fii deciclat acvariul? Daca da ce e de facut?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 2:43 pm    Post subject: Reply with quote

Doar cu teste poti afla sigur daca e deciclat (teste pentru amoniac si nitrit). Mai poti observa la discusi daca s-a intensificat respiratia ...
Apropos de miros , nu a murit nimic prin acvariu ? Un melc ceva ....aia chiar put groazic dupa ce mor (pomacea de exemplu).
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Page 3 of 6

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group