Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

pui si icre
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Oct 22, 2009 1:13 am    Post subject: Reply with quote

Si celelalte? NO2, NO3 si KH?
Cum stai cu filtrarea bilogica? Cum filtrezi apa?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Thu Oct 22, 2009 1:15 am; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Thu Oct 22, 2009 1:14 am    Post subject: Reply with quote

Si NH3 icon_mrgreen
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Simo_pas
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Jan 2009
Posts: 46
Location: Turda, Cluj-Napoca

PostPosted: Thu Oct 22, 2009 1:17 am    Post subject: Reply with quote

Azi le`am dat prima data la pui nauplii dar nu se coboara de pe mascul. Agresivi nu sunt nici agitati, chiar cuminti sunt, pui ii mai iau in gura si le da drumul pe icre. Oare galbenus de ou sa le mai dau ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Oct 22, 2009 1:24 am    Post subject: Reply with quote

Tocmai asta-i problema intampinata la incercarea de a obisnuii puii asa timpuriu sa vaneze nauplii: ei nu-s inca pregatiti sa paraseasca parintii ca sa caute hrana in masa apei.
Galbenusul se depune, iar daca ramane nemancat strica apa. Daca coboara puii de pe parinti sa manance poti sa le dai, dar nu-l lasa mai mult de 2-3 ore in bazin.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Simo_pas
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Jan 2009
Posts: 46
Location: Turda, Cluj-Napoca

PostPosted: Thu Oct 22, 2009 1:33 am    Post subject: Reply with quote

Apa o filtrez cu un burete pus pe furtunul de la Air-Pump resun de unde mai merg 2 furtune 1 la naupli si altul in alt acvariu. Deci clasic, iar dupa cam o ora dupa ce le dau galbenus de ou aspir apa de pe fundul bazinului cu un furtun de care e la pompa de aer unde la capat am un fel de ,,pai mai rigid" ca sa stea drept ... si un pik de burete
Sper ca e bine .... icon_smile
Multumesc de raspunsuri, sfaturi icon_smile
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Oct 22, 2009 1:39 am    Post subject: Reply with quote

Cu placere, pentru asta suntem aici. icon_smile
Da, e o metoda obisnuita si practica, dar ar trebui verificat daca are buretele capacitate suficienta de filtrare. Personal am impresia ca-i insuficient, fie pentru ca-i prea mic, fie pentru ca nu-s crescute destule bacterii ca sa poata reduce tot amoniacul si nitritul format.
Ar trebui oprita hranirea parintilor in perioada cat au icre si pui asa mici.
Discusii maturi dezvoltati normal rezista lejer 2 luni fara hrana.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Thu Oct 22, 2009 1:44 am; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Simo_pas
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Jan 2009
Posts: 46
Location: Turda, Cluj-Napoca

PostPosted: Thu Oct 22, 2009 1:44 am    Post subject: Reply with quote

Se poat sa nu fie crescute destule bacteri deoarece de 2 saptamani l-am cumparat, sa iau filtrul din acvariul comun mi-e frica sa nu-i absoarba.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Oct 22, 2009 1:46 am    Post subject: Reply with quote

In cazul asta e sigur ca nu are efect. Trebuie schimbata apa si adugata sarea, sa fie permanent 5 mg/100L, inclusiv in apa de schimb. Ar fi bine sa fie scazut ph pana pe la 6-6,8. Se poate agata un saculet cu turba in acvariu, dar trebuie scazuta duritatea pana pe la 3-4 dGH, ca altfel nu reuseste acidul tanic din turba sa anihileze suficient carbonat, ca sa se produca o scadere de ph.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Thu Oct 22, 2009 1:51 am; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Simo_pas
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Jan 2009
Posts: 46
Location: Turda, Cluj-Napoca

PostPosted: Thu Oct 22, 2009 1:48 am    Post subject: Reply with quote

Referitor la hrana, masculul mananca cand le dau iar femela nu.Mie frica sa nu manance pui sau icre deaia le dau putina mancare icon_smile
Apa de schimb iau din alt acvariu unde e sare 4 lingurite la 10 litri , si aproximativ de 3-4 ori pe zi pun cam 1-2 l sau pot pune apa din acvariul comun in complectare. Oare ar fi mai bine?
Sunt tineri, la a 7`a depunere din care la a 6`a depunere au invatat sa aibe grija de pui cat de cat cred eu , primele depuneri ori le-a mancat atunci, ori dupa 2 zile , ori dupa ce au iesit alevieni + ca mi-au mai si aparut in apa ceva viermisori si i-am mutat din acvariul acela(era de la o prietena si m-am grabit sa-i pun repede...)
Tot peripeti, iar acum in loc sa stea femela linistita sa creasca pui .... iar a depus uffff
Dade o scot cumva la capat si sa am pui mari icon_smile


Last edited by Simo_pas on Thu Oct 22, 2009 2:26 am; edited 2 times in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Oct 22, 2009 2:34 am    Post subject: Reply with quote

Simo_pas wrote:
Oare ar fi mai bine?
Nu cred ca-i bine. Ar trebui sa pui apa curata. dar moale. Apa de ploaie, din osmoza, distilata sau demineralizata, pana ajungi la duritatea dorita, dar in decursul a una sau doua zile, nu in cateva ore.
Simo_pas wrote:
Dade o scot cumva la capat si sa am pui mari icon_smile
Daca vrei sa obtii pui mari si sanatosi trebuie sa faci asta controlat. De la sine e putin probabil sa se intample.
Cel mai urgent trebuie rezolvata problema eliminarii toxinelor din apa. E foarte greu sa fie eliminate prin schimburi, pentru ca se refac repede. Cand ai timp incearca sa elimini prin schimb de apa oua de artemia dintr-in vas cu apa, de cativa litrii. Va fi cu siguranta o experienta greu de uitat.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Simo_pas
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Jan 2009
Posts: 46
Location: Turda, Cluj-Napoca

PostPosted: Fri Oct 23, 2009 2:47 pm    Post subject: Reply with quote

Fac schimburi dese (3 ori)cu apa curata.
Azi dimineata mi-au eclozat icrele,momentan au grija si de alevieni si de ceilalti puisori care au deja 7 zile.Artemia inca nu i-am observat sa manance , tot pe parinti stau .
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Oct 23, 2009 4:26 pm    Post subject: Reply with quote

Eu nu cred c-o sa iasa buna treaba asta. As putea chiar sa-mi inchipui ca primii pui i-ar putea vedea pe ultimii ca pe-o hrana vie. Asta daca scapa de gura parintilor!
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Simo_pas
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Jan 2009
Posts: 46
Location: Turda, Cluj-Napoca

PostPosted: Wed Oct 28, 2009 12:06 am    Post subject: Reply with quote

Am mutat pui cei mari pentru ca iar mi-a depus femela icre, dar am mutat numai prima tura pe cei mititei o sa-i mut cand mai cresc putin.
Oare cat timp sa le dau artemia?
Am cumparat si ceva granule de la sera,vipagran baby si micro pet diana profesional multivitamin pe baza de spirulina. Oare astea sunt bune sa le dau la pui? Acum au 12 zile.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Oct 28, 2009 4:48 am    Post subject: Reply with quote

Puii se pot hrani cu nauplii pana cand ating lungimea de 1,5-2 cm. Eu am avut mereu probleme mai mari sa obisnuiesc puii cu granulat, decat cu mixtura. Dar trebuie razuite particule fine, cat e placa inca foarte bine congelata si zdrobite pana se fac ca o pasta. Daca contine prea multa apa, trebuie presata pasta pe servetel. Pe urma se formeaza o gramajoara, ca de plastelina, si se da puilor. Daca se imprastie mixtura prin apa nu mai mananca puii asa bine, ca dispare concurenta. Daca mananca granulat, cu atat mai bine, asta scuteste de multa munca.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group