Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Intrebare de incepator
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 2:17 pm    Post subject: Reply with quote

Toleranta exista de la inceput, adaptatrea este o schimbare nou aparuta.
Si leii mananca pesti daca dispar caprele. Dar pana le vor creste branchii va dura ceva mai mult.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 2:25 pm    Post subject: Reply with quote

icon_lol Mi-i si imaginez facand competitie pentru hrana ursilor polari.Faza cu crescutul branhiilor e o exagerare voita si amuzanta icon_razz Nu ai de unde sti ce va fi peste cateva sute de ani ...
Acum intrebarea se pune asa : de unde stii ca exista o anumita toleranta de la inceput si nu este de fapt o adaptare in momentul in care constati ca exista ? icon_mrgreen
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 4:20 pm    Post subject: Reply with quote

Cind apar noi conditii la care o specie trebuie sa se adapteze (orice specie) nu toti indivizii acelei specii vor tolera aceste noi conditii .Inevitabil unii vor muri (cei care au toleranta mai mica la aceste noi conditii) .Deasemenea altii vor supravietui si se vor reproduce . O parte din progeniturile celor cu toleranta mai mare se vor reproduce deasemenea ..............pina cind la un moment dat toata specia care a fost silita sa traiasca in acele conditii va fi adaptata la acele noi conditii . Probabil ca daca se va reveni la conditiile initiale , aceastei specii care s-a adaptat la conditiile noi de viata ii va fi greu sa se readapteze la vechiul mediu .
De exemplu daca se vor pune 100000 de discusi salbatici intr-un mediu unde este t 25 gC, kh 10 , gh 20 si ph 8 voi ce credeti ?......peste 5O de ani sunt sanse sa gasiti in acel mediu pui de la acestia ?....eu zic ca da... poate ca ma insel insa...
Credeti ca acei discusi proveniti din cei 100000 se vor mai simti bine in apa cu duritate 0 , ph 5,5-6 , si t 28 de grade din care au provenit strabunii lor ?... eu cred ca nu....

Apropo : Cunosc pe cineva care se jura ca a prins un caras in marea neagra la vreo 15-20 km de gura de varsare a dunarii . Nu stiu sigur daca e real cazul dar nu as spune ca e imposibil .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 4:28 pm    Post subject: Reply with quote

Poza-i facuta in urma cu vreo 2-3 ani in acvariul comun.

_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 4:45 pm    Post subject: Reply with quote

Sper sa vada si drdiscus poza asta si mai ales sa citeasca ce scrie in dreptunghiul mic din colt dreapta sus icon_biggrin A da ... stai ca el vrea sa fie Ph-ul minim 8 parca...damn icon_mrgreen
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 4:50 pm    Post subject: salut Reply with quote

Nu am scris nimic de Ph.Eu am vazut Dragos, crapi care se zbenguiau bine merci in portul Tomis.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 4:52 pm    Post subject: Reply with quote

Ai scris in topicul celalalt ca vrei sa vezi pui iesiti la ph mai mare de 8 si sa sustina asta mai multi crescatori.Vrei citatul exact ? icon_razz
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 5:04 pm    Post subject: salut Reply with quote

Mai citeste odata "citatul" si ai sa vezi ca era vorba de duritatepeste 8.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 5:12 pm    Post subject: Reply with quote

In cazul asta e dubla duritatea ... icon_mrgreen
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Stef
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 20 May 2009
Posts: 133
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 6:15 pm    Post subject: Reply with quote

Oameni buni.... eu vreau sfaturi, nu vreau discuti contradictori... icon_frown( .
S-au dus icrele iar. Erau albe si le-au mancat pesti. icon_frown
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 6:40 pm    Post subject: salut Reply with quote

Or sa se mai duca si altele.Prepara apa si ai rabdare.Si invata din cearta noastra!
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Stef
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 20 May 2009
Posts: 133
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 6:46 pm    Post subject: Reply with quote

Stie cineva ce solutii sunt in comert pt scaderea duritatii apei? Am sa cumpar si vreo 20 de liti de apa distilata ca banuiesc ca o sa imi depuna iar peste 5- 6 zile.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 8:06 pm    Post subject: Reply with quote

Inainte sa scazi duritatea ar trebui sa cumperi niste testere cu care sa masori toti parametrii apei . Tu deocamdata nu stii ce apa ai asa ca e inutil sa dai bani pe niste solutii pe care sa le pui in acvariu dupa ureche .De fapt nu inutil ci pagubos deoarece e posibil sa iti omori pestii ...

Cumpara teste de : ph , kh ,gh , si eventual no2 si no3 . Sau daca nu vrei sa le cumperi pe toate deoarece sunt cam scumpute ia macar testere 5 in 1 care iti indica niste valori aproximative dar oricum ....sunt mai bune decit nimik . Astfel vei sti ce apa iti curge la robinet si poti decide ce trebuie sa faci mai departe.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Stef
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 20 May 2009
Posts: 133
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 8:14 pm    Post subject: Reply with quote

Am facut asta dragos. Vezi posturile anterioare. Scrie acolo tot.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 9:00 pm    Post subject: Reply with quote

Pana la urma nu sunt deloc rele valorile la apa ta. Se putea putin mai mic ph-ul insa e ok si ala in sensul ca alti discusi depun fara probleme in apa cu p h 7. Eu banuiesc totusi ca nu ai o pereche...ai vazut vreodata vreo codita din acele icre? Vreo dovada ca nu sunt 2 femele ?
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
Page 7 of 10

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group