Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Filtru intern pt. filtrare mecanica
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  

Cel mai bun filtru pt. filtrare mecanica
Eheim Aquaball 2212
42%
 42%  [ 9 ]
Fluval 4 Plus
33%
 33%  [ 7 ]
Tetratec IN 1000
4%
 4%  [ 1 ]
Aquael Unifilter 500 UV
0%
 0%  [ 0 ]
Aquael Unifilter 1000 EU
0%
 0%  [ 0 ]
Aquael Turbo Filter 650
9%
 9%  [ 2 ]
Eheim Pickup UP 2012
9%
 9%  [ 2 ]
Total Votes : 21

Author Message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Sep 24, 2009 1:36 pm    Post subject: Filtru intern pt. filtrare mecanica Reply with quote

Am o dilema si anume vreau sa-mi schimb filtrul intern Aquael Fan 3 plus cu unul din modelele urmatoare:

Eheim Aquaball 2212-

Fluval 4 Plus -

Tetratec IN 1000 -

Aquael Unifilter 500 UV -

Aquael Unifilter 500 EU -

Aquael Turbo Filter 650 -

Eheim Pickup UP 2012 -

Nu stiu care ar fii mai bun pt. acvariul meu de 160 L pt. filtrare mecanica? Am si o canistra (primita cadou) dar care e la limita si are un debit mic.

Multumesc,

Edit: link-uri catre producatori te rog nu catre comercianti.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.


Last edited by sorinhc on Thu Oct 01, 2009 7:45 pm; edited 2 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Thu Sep 24, 2009 1:51 pm    Post subject: Reply with quote

Celor care au RDS nu le merg linkurile...deci eu n-am cum sa-mi dau cu parerea despre acele filtre.Insa spune-ne mai multe despre canistra...cati l/h are,ce firma e , ce medii are,cand a fost curatata canistra - mai ales furtunele,etc.Ca sa ne lamurim de ce e la limita si are debit mic.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Thu Sep 24, 2009 4:07 pm    Post subject: Reply with quote

De ce nu iti cumperi un filtru extern ? Parerea mea e ca filtrele externe fac treaba mult mai buna decit cele interne + ca nu prea se vad in acvariu . Ce e drept .....la pret se vede......
Oricum daca ai putina rabdare si urmaresti rubrica de vinzari va aparea sigur vreo-un filtru extern la vinzare la un pret mult mai mic decit al unui filtru nou .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Thu Sep 24, 2009 5:25 pm    Post subject: Reply with quote

Dragos ... are si canistra icon_mrgreen Dar nu stim inca de care si daca e potrivita acelui acvariu.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Sep 25, 2009 8:47 am    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
Celor care au RDS nu le merg linkurile...


fighting0056 De ce?


ReBella wrote:
Insa spune-ne mai multe despre canistra...cati l/h are,ce firma e , ce medii are,cand a fost curatata canistra - mai ales furtunele,etc.Ca sa ne lamurim de ce e la limita si are debit mic.


E la limita max. de 160 L. Apropo cand am primit-o cadou am observat ca e la limita maxima si am intrebat persoana respectiva sa-mi spuna exact cum a intrebat la magazin. Am primit un raspuns "pt. un acvariu de 160 L (stia!) pt. discusi" iar cei de la ..... au zis ca este foarte potrivita pt. discusi(Profesionistii !) fighting0056 Teoretic 300L/h practic mai putin, furtunele sunt curatate periodic si acoperite cu banda izolatoare neagra.
Eu raman la parerea mea ca intr-un acvariu cu discusi ar trebui sa existe pe langa canistra si un filtru mecanic iar canistra sa o folosim ca pe un "depozit" de bacterii. Am de gand sa-mi achizitionez alta canistra (probabil JBL) dar nu chiar asa curand. Vreau sa achizitionez un filtru intern pt. filtrare mecanica cat mai repede pt. ca vad ca Aquaelul nu face fata. Astept parerile voastre. Sunt ceva modele si cred ca aveti multe de spus...........

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Sep 25, 2009 10:00 am    Post subject: Reply with quote

Daca pui un burete de ala clasic in capul tevii prin care intra apa in canistra acel burete joaca rolul unui filtru mecanic iar cind sifonezi aduni usor mizeria strinsa in el si pe linga el . In acest fel nu se murdaresc nici mediile filtrante din canistra deoarece mizeri se opreste in burete .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Sep 25, 2009 10:48 am    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
Daca pui un burete de ala clasic in capul tevii prin care intra apa in canistra acel burete joaca rolul unui filtru mecanic iar cind sifonezi aduni usor mizeria strinsa in el si pe linga el . In acest fel nu se murdaresc nici mediile filtrante din canistra deoarece mizeri se opreste in burete .


Nu asta era ideea. Am buretele de care zici tu. Eu vreau sa-mi achizitionez unul din filtrele de mai sus si nu pot sa ma hotarasc care.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Sep 25, 2009 11:10 am    Post subject: salut Reply with quote

Eu am la discusi intr-un bazin de 250l un singur cap de pompa Aquael Fan 3.Apa este cristal si dupa 2 luni.Acvariul este cat de cat plantat.Adica pe o buturuga am legat cu guta de pescuit niste anubias. Consider ca este o cale de mijloc excelenta intre acvariu steril si plantat.Cum spuneam de filtru, numai ca acel cap de pompa angreneaza apa pentru o filtrare sub substrat.Ideea este ca mai mult conteaza sa optimizam un filtru decat puterea lui.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Sep 25, 2009 2:37 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

drdiscus wrote:
Ideea este ca mai mult conteaza sa optimizam un filtru decat puterea lui.


Nu era vorba de puterea filtrului, Aquael-ul e destul de puternic dar nu "lucreaza" asa bine cum m-am asteptat. Am mai citit prin alte posturi ca ar mai avea si acel "defect" la cablu de alimentare.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Sep 25, 2009 6:38 pm    Post subject: Reply with quote

Pana la urma spune clar ce te deranjeaza si de ce vrei sa suplimentezi filtrarea.Ai apa neclara,particule prin ea , etc. ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Sep 26, 2009 5:36 pm    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
Pana la urma spune clar ce te deranjeaza si de ce vrei sa suplimentezi filtrarea.Ai apa neclara,particule prin ea , etc. ?


Ma deranjeaza faptul ca acum am doua filtre Aquael in acvariu (unul e pus la ciclat) si cu doua pot sa spun ca sunt multumit adica este cristal. Vreau un singur filtru sa-mi inlocueasca "treaba" facuta de doua. Stiu ca o sa spui ca sa fac curat mai des dar este suficient o data la max. 3 zile cu sifonari "energice", iar in perioada cand doar unul functiona in masa apei existau mai multe particole decat acum. In concluzie vreau sa-l schimb. Aquael-urile au acum 450 L/h + 350 L/h adica 800L/h si vizibil am un rezultat mai bun in acvariu fara curenti deranjanti pt. discusi.

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Sep 28, 2009 8:16 pm    Post subject: Reply with quote

Doar 7 membrii au votat fighting0056 . Mai asteptam voturi.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Mon Sep 28, 2009 9:51 pm    Post subject: Reply with quote

Acum sunt 10 voturi.Insa presimt ca un filtru intern nu va rezolva problema.Eu am la acvariul de 200l net (240l brut) un JBL e900 cu burete pe sorb si nici un filtru intern.Am multi pesti in el dar apa este cristal mereu.Si sa stii ca a mea canistra are un debit foarte mic(mai ales cand nu-s curatae de mult furtunele),deci ar trebui sa faca treaba si a ta.
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Sep 29, 2009 9:01 am    Post subject: Reply with quote

Chiar ieri cand am facut curat si am curatat buretele din Aquael-ul Fan 2 Plus am observat ca nu prea avea cine stie ce mizerii. Am zis mai sus ca mai am un Aquael la ciclat si acela este un Turbo iar cand am spalat buretele am scos o negreala ca niciodata. Cred ca Aquael-ul nu face treaba cum trebuie. In acvariu comunitar am un filtru de la Resun care nu facea fata pana sa-i schimb buretele din el si sa pun un burete de la Fluval si acum sunt tare multumit de el strange o gramada de mizerii.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.


Last edited by sorinhc on Thu Oct 01, 2009 7:26 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Sep 29, 2009 9:25 am    Post subject: Reply with quote

Aquaball e perfect pentru filtrarea mecanica.
Se poate directiona in orice directie, sus, jos, este foarte estetic.
Se foloseste in acvariile de la concursuri in Duisburg.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group